Βοήθεια στην Αγορά Ηχείων Βάσης


Shepherd

Μόνιμος
Μηνύματα
4.719
Reaction score
10.529
ΡΕ παιδια αυτό με της αποστασεις εχουν γινει ολοι τεχνιτες !!!!Πραγματικα δεν το καταλαβα ποτε μου αρκει που το καταλάβατε εσεις!!!!! Φιλε μου την πτοταση μου την εχω στειλει με πμ!Ευχαριστω
Απορία:
Για ποιο λόγο έστειλες την πρότασή σου με πμ;

Αν θες φυσικά απαντάς :)
 

Μηνύματα
120
Reaction score
67
καλησπερα απο που βγαινει το συμπερασμα οτι ο ενισχυτης του φιλου ειναι αναιμικος τον εχετε ακουσει μπορει η αποσταση ακροασης να ειναι 3.5 μετρα αλλα ο χωρος του να ειναι 15 η 20 τμ αληθεια ποσα τμ ειναι αν μπορεο ο φιλος να μας πει
 

Μηνύματα
41
Reaction score
13
καλησπερα απο που βγαινει το συμπερασμα οτι ο ενισχυτης του φιλου ειναι αναιμικος τον εχετε ακουσει μπορει η αποσταση ακροασης να ειναι 3.5 μετρα αλλα ο χωρος του να ειναι 15 η 20 τμ αληθεια ποσα τμ ειναι αν μπορεο ο φιλος να μας πει
Ο χώρος όντως είναι μικρός γύρω στα 22 τμ και πλέον ή απόσταση για την οποία συζητάμε είναι 2,30 μετρα. Ο ενισχυτής τουλάχιστον αυτά που έχω τα οδηγει παρα πολύ καλά, στο μισο είνα παρα πολύ δυνατος ο ήχος ώστε να μην ενοχλήσει τους γείτονες.
 


Μηνύματα
2.353
Reaction score
4.915
καλησπερα απο που βγαινει το συμπερασμα οτι ο ενισχυτης του φιλου ειναι αναιμικος τον εχετε ακουσει μπορει η αποσταση ακροασης να ειναι 3.5 μετρα αλλα ο χωρος του να ειναι 15 η 20 τμ αληθεια ποσα τμ ειναι αν μπορεο ο φιλος να μας πει

Καλησπέρα Γιάννη...κάθε ενισχυτής μπορεί να είναι "αναιμικός" ανάλογα με το ηχείο που καλείται να οδηγήσει. Ο συγκεκριμένος είναι λαμπάτος 40βατ στα 4Ω...οπότε χρειάζεται εύκολο φορτίο. Αυτό λέμε...τα ηχεία που θα πάρει να είναι εύκολο φορτίο..μεγάλη ευαισθησία, 8Ω....τώρα η απόσταση ακρόασης είναι θέμα φυσικής...στα 3,5 μέτρα έχεις πτώση 10dB..επομένως αν το ηχείο είναι αναίσθητο π.χ ATC 40, πρέπει, για να έχεις ρεαλιστική στάθμη ακρόασης με τον συγκεκριμένο ενισχυτή να τον φτάσεις στα όριά του...επομένως ή αλλάζεις ενισχυτή ή παίρνεις κατάλληλα ηχεία για τον ενισχυτή και μειώνεις την απόσταση ακρόασης...
 

Μηνύματα
41
Reaction score
13
Είναι αναιμικός γιατί είναι 40 βατ στα 4 Ω!!!!! Οπότε όπως και να εχει, θέλει ευαίσθητο ηχείο για να μπορεί αν το οδηγήσεοι


Καλησπέρα Γιάννη...κάθε ενισχυτής μπορεί να είναι "αναιμικός" ανάλογα με το ηχείο που καλείται να οδηγήσει. Ο συγκεκριμένος είναι λαμπάτος 40βατ στα 4Ω...οπότε χρειάζεται εύκολο φορτίο. Αυτό λέμε...τα ηχεία που θα πάρει να είναι εύκολο φορτίο..μεγάλη ευαισθησία, 8Ω....τώρα η απόσταση ακρόασης είναι θέμα φυσικής...στα 3,5 μέτρα έχεις πτώση 10dB..επομένως αν το ηχείο είναι αναίσθητο π.χ ATC 40, πρέπει, για να έχεις ρεαλιστική στάθμη ακρόασης με τον συγκεκριμένο ενισχυτή να τον φτάσεις στα όριά του...επομένως ή αλλάζεις ενισχυτή ή παίρνεις κατάλληλα ηχεία για τον ενισχυτή και μειώνεις την απόσταση ακρόασης...
Στα οκτώ είναι
 



Μηνύματα
2.353
Reaction score
4.915
Στην σελίδα του κατασκευαστή το βρήκα...αφορά τον VIA-50, αλλά υποθέτω τα ίδια ισχύουν και για τον 40....ίδια βατ στα 4/8 ωμ
 

Μηνύματα
41
Reaction score
13
Στην σελίδα του κατασκευαστή το βρήκα...αφορά τον VIA-50, αλλά υποθέτω τα ίδια ισχύουν και για τον 40....ίδια βατ στα 4/8 ωμ
Τα χαρακτηριστικά του ενισχυτή μου είναι αυτά που ανεβασα, ο Κος Λογοθετης μπορεί να μην έχει πολλους θαυμαστές για τα εργαλεία του, στις μετρήσεις του όμως είναι σίγουρα ακριβής...
 

Μηνύματα
1.613
Reaction score
2.247
Η σκεψη του φιλου musicfanatic ειναι λογικη (για τα ομ λεω).Απο κει και περα αν ο ενισχυτης εχει σοβαρη τροφοδοσια (δεν τον ξερω) με ηχεια πανω απο 90 db δεν θα εχει θεματα.Εγω θα εβλεπα προς klipsch.....
 

Μηνύματα
320
Reaction score
91
θελεις να το καταλαβεις? και εχεις χρονο να διαβασεις/εφαρμοσεις?

εγω οχι αλλα καποιοι ειναι μελετηροι εδω μεσα...

δεν ρωταω με διαθεση ειρωνειας φυσικα
Πρέπει να απαντήσω τώρα?Δεν είναι μαθηματικά για να μελετήσεις και να πάρεις ένα κομμάτι που σου αρέσει και να το μοιραστείς σε ένα ποστ!
[DOUBLEPOST=1515784953][/DOUBLEPOST]
Απορία:
Για ποιο λόγο έστειλες την πρότασή σου με πμ;

Αν θες φυσικά απαντάς :)
Φίλε Μου για να αποφύγω την λογοκρισία.Η απόσταση κατά την γνώμη μου που ακούει ο ενδιαφερόμενος είναι πολύ μικρή αν και όμορφη.Πιστευω με έναν ακάι 5510α η έναν nad vintage του 100 εύρου και φυσικά τα ανάλογα ηχεία θα κάνει σούπερ την δουλειά του και τα ρέστα παγωτό! χωρίς καμία ειρωνεία
 


Μηνύματα
320
Reaction score
91
Το από πάνω σκίτσο που είναι του 666 δείνει ένα ανθρωπάκι που κτυπα το κεφάλι του και λέει μα γιατί να χαλάσω μόνο 300 ευρώ και όχι 1500!Ρε παιδιά σε λάθος ποστ είμαι εδώ είναι για φραγκατους?
 

Μηνύματα
41
Reaction score
13
Το από πάνω σκίτσο που είναι του 666 δείνει ένα ανθρωπάκι που κτυπα το κεφάλι του και λέει μα γιατί να χαλάσω μόνο 300 ευρώ και όχι 1500!Ρε παιδιά σε λάθος ποστ είμαι εδώ είναι για φραγκατους?
Τα ηχεία που έχω αυτή την στιγμη τα θεωρώ πολύ καλά και με καλύπτουν σε μεγαλο βαθμο... Ή όλη συζήτηση ξεκίνησε γιατί σκέφτηκα οτι απο εδώ θα μπορουσα να πάρω μερικές ιδεες για να κάνω μια πιθανή αναβάθμιση, ποτε δεν είπα οτι δεν μπορούν να με καλύψουν ή οτι ο ενισχυτής δεν τα τροφοδοτεί επαρκώς είναι στα 86 db και μια χαρά είναι για τα 2,5 μετρα τουλάχιστο για τα δικά μου αυτιά...
τα ηχεία μου καινούρια κόστιζαν γύρω στα 700 οποτε μιλώντας για αναβάθμιση αν και δεν είναι δεδομένο είναι όμως κανόνας να κοιτάξω κάτι πιο ακριβό....
 

Μηνύματα
320
Reaction score
91
Τα ηχεία που έχω αυτή την στιγμη τα θεωρώ πολύ καλά και με καλύπτουν σε μεγαλο βαθμο... Ή όλη συζήτηση ξεκίνησε γιατί σκέφτηκα οτι απο εδώ θα μπορουσα να πάρω μερικές ιδεες για να κάνω μια πιθανή αναβάθμιση, ποτε δεν είπα οτι δεν μπορούν να με καλύψουν ή οτι ο ενισχυτής δεν τα τροφοδοτεί επαρκώς είναι στα 86 db και μια χαρά είναι για τα 2,5 μετρα τουλάχιστο για τα δικά μου αυτιά...
Η πρόταση που σας έκανα ήταν για μια οικονομική αναβάθμιση για τα ηχεία σας την έστειλα και για έναν οικονομικό ενισχυτή σας πρότεινα τον nad η και τον denon τον pma 1060.θα πεξει σίγουρα καλύτερα από αυτόν που έχεις
 

daharis666

Επαγγελματίας Crystalator Μονολιθίξ
Moderator
Μηνύματα
37.841
Reaction score
77.419
Το από πάνω σκίτσο που είναι του 666 δείνει ένα ανθρωπάκι που κτυπα το κεφάλι του και λέει μα γιατί να χαλάσω μόνο 300 ευρώ και όχι 1500!Ρε παιδιά σε λάθος ποστ είμαι εδώ είναι για φραγκατους?
όχι βρε..εμένα μου φάνηκαν και πολλά τα 300:roflmao::roflmao:
 


daharis666

Επαγγελματίας Crystalator Μονολιθίξ
Moderator
Μηνύματα
37.841
Reaction score
77.419
Άρχοντα κάνε και καμιά δωρεά στο φτωχό λαό.......!
με τον φτωχό λαό ασχολείται κατ αποκλειστικότητα ο haris1308
στείλε του pm και θα κανονίσει μια χορηγία από το ΚΚΕ για σένα σύντροφε Παπαευγένιε :roflmao::roflmao:
 


ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
171.599
Μηνύματα
2.865.470
Members
37.933
Νεότερο μέλος
alkapsal
Top