Βομβος στα ηχεία λόγω hdmi?

CAC

Μηνύματα
215
Reaction score
16
Θέλω τη βοήθεια σας γιατί έχω μπλέξει... Έχω πρόβλημα με τη σύνδεση του ενισχυτή (marantz sr 5011) με την τηλεόραση. Μου βγάζει έναν έντονο βόμβο σε όλα τα ηχεία. Σημερα ανακάλυψα τον ένοχο για τον βομβο στα ηχεία. Ειναι η σύνδεση του hdmi out του ενισχυτή με την τηλεόραση. Μόλις το αποσυνδεσω σταματάει. Σύνδεσα την τηλεόραση στον av μέσω οπτικής και όλα καλά αλλά δεν βγάζει atmos και φυσικά δεν έχω εικόνα από τον ενισχυτή. Πρέπει να συνδέσω όλες τις συσκευές πάνω στην τηλεόραση. Τι μπορω να κάνω γιατι δεν αντέχεται ο βόμβος και μου έχει δέσει τα χέρια. Ευχαριστω Ευχαριστω!
 

Μηνύματα
3.076
Reaction score
8.848
Καλησπέρα φίλε μου,
Το πρόβλημα με το βόμβο του hdmi σου ίσως είναι θέμα γείωσης.
Τσέκαρε λίγο τις γειώσεις των συσκευών σου, από τις πρίζες σου, καλώδια ρεύματος, οι πολύπριζα αν χρησιμοποιείς.
Το οπτικό καλώδιο που έχεις συνδέσει δεν έχει γείωση γι' αυτό σου λειτουργεί χωρίς βόμβο, αν θέλεις για δοκιμή σύνδεσε κάτι με rca να τσεκάρεις αν ο βόμβος υπάρχει ακόμα.
Φιλικά
 

CAC

Μηνύματα
215
Reaction score
16
Από ότι κατάλαβα το πρόβλημα ειναι στη γείωση η στο τροφοδοτικό της τηλεόρασης. Έβαλα επάνω και ένα monitor του υπολογιστή και έπαιξε κανονικά χωρίς θόρυβο. Όταν κουμπωνω στην τηλεόραση δημιουργείται θέμα. Υπάρχει κάποια λύση?
 

Vakis2000

Κλιψ κλαψ
Μηνύματα
6.919
Reaction score
7.992
Κοίταξε μήπως φταίει το καλώδιο hdmi (με αντικατάστασή του). Αν η TV έχει καλώδιο με γείωση, τότε γύρισε ανάποδα το καλώδιο (της τροφοδοσίας εννοείται) , αν και σε αυτή την περίπτωση υπάρχει πρόβλημα, τότε υπάρχουν μόνο 2 λύσεις: α. Με οπτική και όλες οι πηγές στην tv.
β. απομόνωσε την γείωση της tv.
Κοίταξε επίσης μήπως φταίει κάποια άλλη πηγή.
 

CAC

Μηνύματα
215
Reaction score
16
Καλημέρα! Εβγαλα και έβαλα όλες τις συσκευες και τα πολύπριζα. Αλλαξ 3 hdmi Καμία διαφορα. To θέμα είναι ότι Εφερα και μία δεύτερη τηλεόραση του γείτονα και όλα οκ. Μόλις κουμπώνω στη δική μου γίνεται το πρόβλημα. Το καλώδιο που έχει τηλεόραση είναι το απλό με τα δυο άκρα οχι σούκου..
 

CAC

Μηνύματα
215
Reaction score
16
Υπάρχει περίπτωση να είναι κάποια... ρύθμιση στην τηλεόραση ή στον ενισχυτή?
 

billpeppas

A/V "Επαγγελματίας"
Μηνύματα
2.450
Reaction score
5.549
Η τηλεόραση είναι στην ίδια πρίζα με τον ενισχυτή;

Σαν "τελευταία" λύση είναι να κόψεις το καλώδιο της γείωσης και του CEC στο HDMI καλώδιο.
 

CAC

Μηνύματα
215
Reaction score
16
Η τηλεόραση είναι στην ίδια πρίζα με τον ενισχυτή;

Σαν "τελευταία" λύση είναι να κόψεις το καλώδιο της γείωσης και του CEC στο HDMI καλώδιο.
Τους έχω αλλαξει και πρίζες και θέσεις και πολύπριζα. Την τελευταία λύση δεν την κατάλαβα...
 

Emmanouil 1964

"Επαγγελματίας"
Μηνύματα
7.787
Reaction score
28.224
Αν υποθέσουμε ότι όλα - συσκευές - πάνε σε ένα πολύπριζο , βγάλε - απομόνωσε - την γείωση του πολύπριζου .
ή ,
Άν ξέρεις , - ΜΟΝΟ αν ξέρεις - , κλείσε τον Γενικό , άνοιξε την πρίζα , βγάλε γιά λίγο την γείωση , άνοιξε το γενικό ξανά και δοκίμασε αν το ακούς ακόμα .
Προσοχή Μεγάλη .
 

Μηνύματα
3.076
Reaction score
8.848
Καλημέρα σου,
Αφού ανακάλυψες μετά από αλλαγές ότι σίγουρα φταίει η τηλεόραση σου ...... ΟΚ
Η μόνη ρύθμιση σε τηλεόραση και ενισχυτή για το ρεύμα είναι το turn off. :)
Αν πιάνουν τα χέρια σου έλεγξε η άλλαξε το καλώδιο ρεύματος της TV σου.
 

CAC

Μηνύματα
215
Reaction score
16
Ευχαριστώ παιδιά για όλες τις συμβουλές. Κατέληξα στην τηλεόραση γιατί με τις άλλες τηλεορασεις πάιζει κανονικά. Τυχαίο? Δεν νομίζω :) Δυστυχώς ΔΕΝ πιάνουν τα χέρια μου... :(. Επίσης δεν έχω να αλλάξω το καλώδιο ρεύματος της TV
 

Emmanouil 1964

"Επαγγελματίας"
Μηνύματα
7.787
Reaction score
28.224
Ωραία ,
Θα χάσεις 2-3 e , πάρε ενα φτηνό -το πιο φτηνό - πολύπριζο 2-3ών θέσεων μόνο γιά την TV και πές σε εναν ειδικό να σου βγάλει την γείωση και βάλτο πάνω στο άλλο πολύπριζο με τα άλλα μηχανήματα .
 



CAC

Μηνύματα
215
Reaction score
16
Ωραία ,
Θα χάσεις 2-3 e , πάρε ενα φτηνό -το πιο φτηνό - πολύπριζο 2-3ών θέσεων μόνο γιά την TV και πές σε εναν ειδικό να σου βγάλει την γείωση και βάλτο πάνω στο άλλο πολύπριζο με τα άλλα μηχανήματα .
Αν το βαλω σε ξεχωριστή πρίζα?
 


Μηνύματα
27.076
Reaction score
25.011
Μην ασχολείσαι με το πολύπριζο , αφού η τηλεόραση δεν έχει γείωση . Δεν θα καταλάβεις κάτι.
Bill γιατί εστιάζεις στο cec ?
 



billpeppas

A/V "Επαγγελματίας"
Μηνύματα
2.450
Reaction score
5.549
Μην ασχολείσαι με το πολύπριζο , αφού η τηλεόραση δεν έχει γείωση . Δεν θα καταλάβεις κάτι.
Bill γιατί εστιάζεις στο cec ?
Από εκεί περνάει ο βόμβος από ground loop μεταξύ συσκευών που συνδέονται με HDMI.
Στο 90% των περιπτώσεων κόβωντας την σύνδεση του (pin13) φεύγει παρέα και ο βόμβος του GL.
Καλυψα cec αλλά... τζίφος
Αν βάλεις HDMI στην TV χωρίς να το συνδέσεις στο άλλο άκρο σε κάτι, πάλι έχεις βόμβο;
 


Staff online

ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
171.312
Μηνύματα
2.858.181
Members
37.893
Νεότερο μέλος
k.dimitriadis
Top