Γεια, θελω λιγο την εμπειρια σας

Μηνύματα
100
Reaction score
65
Γνωριζω οτι αυτες ειναι οι υποδοχες, ο λογος που τις εβγαλα ειναι για να μου πειτε αν κανουν επειδη δεν γνωριζω την συνδεσμολογια. Δηλαδη αν παρω τα JBL 610 θα εχει υποδοχες που θα κουμπωνουν στο PC χωρις καποιον μετατροπεα?
 

daharis666

Επαγγελματίας Crystalator Μονολιθίξ
Moderator
Μηνύματα
37.841
Reaction score
77.421
Τωρα για πρωτο σεταπ και εμπειρια γενικα πιστευω το 1κ ειναι αρκετο για entry level!
δεν υπάρχει entry level....
υπάρχει το σωστό,
το κάπως σωστό λόγω περιορισμών σπιτιού-χώρου...
το λάθος...
και
η μλκία (που θα λες μετά από ένα 2μηνο...πωωωω τι μλκία πήγα αγόρασα και έσκασα γι αυτό τόσα.... και τώρα που θέλω να κάνω το άλλο... δεν μπορώ να το αναβαθμίσω,και πρέπει να το πουλήσω...και θα χάσω τόσα λεφτά....και μου το λεγε ο τάδε.... κλπ κλπ:D)

κάποτε που δεν υπήρχαν φόρουμ...πάντα το πρώτο μας μπάτζετ πήγαινε χαμένο σε λάθος επιλογές:p
πλέον έχει περιοριστεί το φαινόμενο...και τα λεφτά:D

για τον χώρο που έχεις και για την εικόνα που επέλεξες να έχεις...σου επιβάλλεται να αποκτήσεις και ανάλογο ήχο που να συμπληρώνει την θέαση...

αν πάρεις π0ρδές + ενδεχομένως λάθος τοποθέτηση...+++ γνωστά προβλήματα ισοστάθμισης,ακουστικής χώρου, κλπ.... η εικόνα θα ''δείχνει'' άλλα και εσύ θα ''ακούς'' άλλα....

εφόσον βλέπω ότι μπορείς να επενδύσεις....επένδυσε;)
 

Μηνύματα
12.851
Reaction score
10.067
Γνωριζω οτι αυτες ειναι οι υποδοχες, ο λογος που τις εβγαλα ειναι για να μου πειτε αν κανουν επειδη δεν γνωριζω την συνδεσμολογια. Δηλαδη αν παρω τα JBL 610 θα εχει υποδοχες που θα κουμπωνουν στο PC χωρις καποιον μετατροπεα?
Σου απαντήθηκε ήδη από τον Ζιζίκ ότι δεν γίνεται αυτά να συνδεθούν μόνα τους (χωρίς άλλα λεφτά για ενισχυτή) πάνω στη μητρική. Αν επιλέξεις όμως 5 ενεργά ηχεία που σου είπα, γίνεται.
Διάλεξε 5 ίδια:

https://www.thomann.de/gr/active_nearfield_monitors.html?price-first=100&price-last=200&filter=true
[DOUBLEPOST=1563966896][/DOUBLEPOST]Επίσης:

https://www.thomann.de/gr/subwoofer.html?price-first=0&price-last=400&filter=true
 

Zizik

Chauncey Gardiner * tl;dr *
Super Moderator
Μηνύματα
42.390
Reaction score
74.658
Αποκλείεται να χρειαστούν άλλες πηγές εκτός του πισί;
 


Μηνύματα
3.663
Reaction score
5.496
το μπάτζετ είναι μικρό για να στήσεις κάτι αξιοπρεπές από την αρχή...
αν έχεις σκοπό να δώσεις λεφτά και αργότερα ώστε να συμπληρώσεις το σύστημα και λίγο λίγο να στήσεις ένα νορμάλ χομ σίνεμα...είναι καλή αρχή το 1000ρικο
διαφορετικά ξεχύνεσαι σε αγγελίες,ebay και ψάχνεις ρωτώντας...είναι χρονοβόρο...το ξέρω...αλλά είναι ότι πιο οικονομικό

μεγάλη οθόνη-προτζέκτορας απαιτεί και ''μεγάλο'' ήχο...δεν θα σου κάνουν δουλειά ηχομπάρες και σετάκια ηχείων pc


αν το σύστημα προορίζεται αποκλειστικά για εσένα...χωρίς άλλους(οικογένεια,γυναίκα,γκόμενες,φίλους κλπ)
προτιμώ να πάρεις ακουστικά με dolby atmos,να πληρώσεις άδεια dolby headphones στη microsoft....+κάποιες ρυθμίσεις delay κλπ και να το κατευχαριστηθείς
παίζουν ΕΝΤΥΠΩΣΙΑΚΑ !:party:
Εντάξει είχαμε τους αλλους που ξεκίνησαν το trend με τις ηχομπαρες αλλά εσύ το τερματισες εντελώς. Το πήγες σε άλλο επίπεδο :p:D:D
 

daharis666

Επαγγελματίας Crystalator Μονολιθίξ
Moderator
Μηνύματα
37.841
Reaction score
77.421
Εντάξει είχαμε τους αλλους που ξεκίνησαν το trend με τις ηχομπαρες αλλά εσύ το τερματισες εντελώς. Το πήγες σε άλλο επίπεδο :p:D:D
άσε άκουσα dolby atmos σε ακουστικά και έπαθα κοκομπλόκο...:o:confused:

προκειμένου να μλκίζεται κάποιος με ηχομπάρες...1000000000 φορές ακουστικά!!
πάρτε ακουστικά!:party:
 

Μηνύματα
12.851
Reaction score
10.067
άσε άκουσα dolby atmos σε ακουστικά και έπαθα κοκομπλόκο...:o:confused:

προκειμένου να μλκίζεται κάποιος με ηχομπάρες...1000000000 φορές ακουστικά!!
πάρτε ακουστικά!:party:
Γιατί δεν ανοίγεις ένα θέμα για την εμπειρία σου; Εμένα με ενδιαφέρει να κάνω κάποιες ερωτήσεις, για να μη χαλάσω το εδώ θέμα. Π.χ. η άδεια που λες είναι αυτή που βγάζει από τα win10 και κοστίζει κάνα 15ευρω;
 

TERMATOGAZI

Bass!
Μηνύματα
2.148
Reaction score
4.880
Γιατί δεν ανοίγεις ένα θέμα για την εμπειρία σου; Εμένα με ενδιαφέρει να κάνω κάποιες ερωτήσεις, για να μη χαλάσω το εδώ θέμα. Π.χ. η άδεια που λες είναι αυτή που βγάζει από τα win10 και κοστίζει κάνα 15ευρω;
κρυσταλιερα εχει ο χωρος σου? (ειναι σημαντικο για την εμπειρια του Χαρη)
 


Μηνύματα
12.851
Reaction score
10.067
Ναι πηγη ειναι υπολογιστης, μπορουμε να βαλουμε και receiver αν δεν κανει το PC.
Για αυτό τον ρώτησα από την αρχή του νήματος και απάντησε το παραπάνω. Εμένα με κάλυψε.
 

Μηνύματα
4.869
Reaction score
3.929
https://www.skroutz.gr/s/17145319/JBL-308P-MkII.html
https://www.skroutz.gr/s/7521629/Presonus-Eris-E-44.html
https://www.skroutz.gr/s/3736643/Presonus-Eris-E8.html
https://www.skroutz.gr/s/4982611/JBL-LSR310S.html
https://www.skroutz.gr/s/4165577/Presonus-Temblor-T10.html

Για τον χωρο σου οι παραπανω λυσεις είναι καλες, αλλα….περιπου στα 1200 5 ηχεια οκταιντσα κι ένα σαμπ δεκαιντσο. Ιδανικα όλα ιδιας μαρκας. Αλλα ανεβαινεις κοντα στα 200 ευρω επιπλεον.

Θα σε προτεινα να μην απομακρυνθείς απ αυτή την λυση. Υπαρχει ο κίνδυνος να παρεις κατι που ενδεχομένως αρχικα θα σ αρεσει αλλα πολύ συντομα θα καταλάβεις ότι είναι ανεπαρκες και θα ψάχνεσαι στις μελλοντικες αναβαθμίσεις. Η γνωμη μου παρε 2-3 ηχεια κι ένα σαμπ. Δοθείσης οικονομικης ευκαιριας αγοράζεις και τα υπολοιπα. Ετσι θα πας ε κατι που θ αντεξει στο χρονο.
 

Μηνύματα
2.120
Reaction score
5.566
Θα αγορασεις πεντε απ αυτα jbl control 1 εναν yamaha rx v485 η εναν yamaha rx v585 και ενα sub .
Εισαι λιγο κατω απο 1000 και θα παιξει πολυ τιμια για τα χρηματα που θα δωσεις.Εχω στησει αντιστοιχα σε φιλους και ειναι πολυ ευχαριστημενοι.
 

Μηνύματα
100
Reaction score
65
Ευχαριστω πολυ ολα τα παιδια για τα φωτα σας!

Αρα καταληγω μετα απο ολα αυτα οτι θα παω σε full σετακι receiver + 5.1

Ξερω οτι ο καθενας θα προτεινει διαφορετικο setup καθως ο ηχος ειναι υποκειμενικος!

Λεω να δοκιμασω το JBL cinema 610 ή Yamaha NS-P41 μαζι με εναν ενισχυτη που προτεινει και το παλικαρι απο πανω ( Εχει ενα φιλαρακι μου τον Yamaha rx v673 τι λετε? )

Αλλιως οτιδηποτε δοκιμασμενο για να αποφυγω τις λαθος επιλογες!

Τελεια πιστευω ξεκαθαρισε το τοπιο περι soundbars,PC κλπ και μενει μονο μαρκα/μοντελο!

Σας ευχαριστω!
 


Μηνύματα
4.869
Reaction score
3.929
Είναι σαφες ότι 5 οκταιντσα με 5 των 5,5 ιντσων θα εχουν ουσιαστικη διαφορα. Αλλα από την άλλη είναι στη μεση και το οικονομικο
 

Μηνύματα
12.851
Reaction score
10.067
Κοίτα λίγο ξανά το ποστ #34. Ο φίλος ήδη έχει αποφασίσει αυτό που θα πάρει και απλά ψάχνει την επιβεβαίωση. Από εμένα, δεν την έχει.
 

Μηνύματα
2.120
Reaction score
5.566
Τα yamaha που αναφερεις μην τα παρεις,ειναι πολυ μικρα τα μεγαφωνα τους,τα jbl εχουν 2 χ 3'' στο καθε μεγαφωνο και θα παιξουν καλυτερα απο τα συγκεκριμενα yamaha.Οι ενισχυτες και οι δυο εχουν hdmi οποτε θα παρεις απο εκει τον ηχο και εχουν και μικροφωνο για την ρυθμιση τους ,το οποιο θα σε βοηθησει στην αρχη για να ακουσεις κατι ποιο σωστο.
Στην δικη μου προταση τα jbl παρολο που αναφερουν τιμη τεμαχιου τελικα πωλουνται σε ζευγη,οποτε αν προχωρησεις προς τα εκει θα πρεπει να παρεις δυο ζευγαρια και ενα κεντρικο ,οπου με τον 485 που σου ανεφερα ποιο πανω θα πας σαν συνολο στα 1080 περιπου.Στα πολυ φθηνα σετ δεν ειναι τιποτα της προκοπης,ουτε οι δορυφοροι ουτε τα sub.
 

Μηνύματα
100
Reaction score
65
Κοίτα λίγο ξανά το ποστ #34. Ο φίλος ήδη έχει αποφασίσει αυτό που θα πάρει και απλά ψάχνει την επιβεβαίωση. Από εμένα, δεν την έχει.
Δεν αποφασισα απλα αφου δεν ειπε κανεις τιποτα ειπα να δοκιμασω την τυχη μου χαχα
Για τα JBL 308 λες συγκεκριμενα? Αποψη μου αμα αρεσει σε σας τους γνωστες εγω θα παθω πλακα
 



Μέλη online

ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
171.602
Μηνύματα
2.865.617
Members
37.933
Νεότερο μέλος
alkapsal
Top