Γενική συζήτηση για τηλεοπτικές σειρές

Μηνύματα
11.602
Reaction score
1.456
Ούτε μέλος του IRA να ήσουν βρε Alex δε θα είχες τέτοια αντιπάθεια για Βρετανικές σειρές!:D
 

lakiss51

"Επαγγελματίας"
Μηνύματα
11.830
Reaction score
2.427
Αλεξ (Χρονια πολλα) προτασεις εχουμε;
Συμφωνω μαζι σου για το "Missing", μα το "αυτο" σου δεν μου ανοιγει ("404" room in ...kansas ντεν εχει, λεει:))
Δες τις δυο πρωτες και την τελευταια
 
Last edited:

xfader

Segregation supporter
Administrator
Μηνύματα
35.629
Reaction score
83.112
Αλεξ (Χρονια πολλα) προτασεις εχουμε;
Συμφωνω μαζι σου για το "Missing", μα το "αυτο" σου δεν μου ανοιγει ("404" room in ...kansas ντεν εχει, λεει:))
Δες τις δυο πρωτες και την τελευταια

Χρόνια πολλά, Λάκη!
Το διόρθωσα το απαυτό... :)
Να και το εξώφυλλο:



Δεν πρόκειται να δω καμία βρετανική σειρά. Δεν μπορώ το ύφος τους και φυσικά την προφορά.

Είδες το Graceland, την αμερικάνικη εκδοχή του Broadchurch, με τον ίδιο αντιπαθητικό πρωταγωνιστή (David Tennant);
Από νέες σειρές βλέπω το State of Affairs, που για μένα είναι μέτρια προς καλή, αν και προσπαθεί να αντιγράψει κάποια στοιχεία από το Homeland χωρίς να τα καταφέρνει.
 

rose.athens

Not in the mood Mod
Super Moderator
Μηνύματα
46.153
Reaction score
93.263
Δεν πρόκειται να δω καμία βρετανική σειρά. Δεν μπορώ το ύφος τους και φυσικά την προφορά.
Ευτυχώς που δεν είναι όλοι σαν και σένα. :p

Δεν είδες που και οι δύο πρωταγωνιστές του Sherlock παίζουν και στο Hobbit? :D
 

Bhutia

Hidden Guru
Editor
Μηνύματα
16.932
Reaction score
54.806
...
Δεν μπορώ το ύφος τους...
...και την αυτάρεσκη βιρτουοζιτέ-άμα εκείνη τοποθετείται σε περίοπτη θέση.Πλεονέκτημα οι κατά κανόνα συντομότεροι κύκλοι επεισοδίων.

Στo βρετανικό Missing καλύπτεται ολόκληρος ο κύκλος με τη θέαση μονάχα του τελικού επεισοδίου.Και η εντύπωση που αφήνεται είναι πως όλη αυτή η τραγικά ειρωνική ακολουθία γεγονότων δεν θα είχε συμβεί άμα ο πατέρας πρόσεχε εξαρχής καλύτερα τον μικρό....
Ευτυχώς που δεν είναι όλοι σαν και σένα. :p
Δεν είδες που και οι δύο πρωταγωνιστές του Sherlock παίζουν και στο Hobbit? :D
Εδώ εντοπίζεται και μία χτυπητή ανακολουθία...Για την ολοκληρωτική εναρμόνιση με τον Sherlock,ο δράκος όφειλε να ονομαζόταν....SMUG.:sneaky:

 


xfader

Segregation supporter
Administrator
Μηνύματα
35.629
Reaction score
83.112
Στo βρετανικό Missing καλύπτεται ολόκληρος ο κύκλος με τη θέαση μονάχα του τελικού επεισοδίου.Και η εντύπωση που αφήνεται είναι πως όλη αυτή η τραγικά ειρωνική ακολουθία γεγονότων δεν θα είχε συμβεί άμα ο πατέρας πρόσεχε εξαρχής καλύτερα τον μικρό....
:lolsign:

Και στις ταινίες που μου αρέσουν μπορούν να εξαχθούν τέτοια συμπεράσματα, υπάρχει όμως μία βασική διαφορά: εκεί, τέτοιες λεπτομέρειες γίνονται έναυσμα για την απαραίτητη δράση. Ενώ στις "βαθυστόχαστες" σειρές δίνουν πάτημα σε ένα ατέλειωτο μπίρι-μπίρι που ξεκινάει από τα παιδικά χρόνια των πρωταγωνιστών και καταλήγει στα τρέχοντα σεξουαλικά τους προβλήματα. Κι όπως έλεγε κι ο αγαπημένος μου Νίκος Σταυρίδης στα Κίτρινα Γάντια: :D

 

Bhutia

Hidden Guru
Editor
Μηνύματα
16.932
Reaction score
54.806
:lolsign:

Και στις ταινίες που μου αρέσουν μπορούν να εξαχθούν τέτοια συμπεράσματα, υπάρχει όμως μία βασική διαφορά: εκεί, τέτοιες λεπτομέρειες γίνονται έναυσμα για την απαραίτητη δράση...
Στις περιπτώσεις όπου είναι άτοπη η εξορία τους,επαφίεται στην επιδεξιότητα των συντελεστών το να προωθούν ακόμα και οι ΄΄ανεπιθύμητες΄΄ ψυχολογικές εγκλίσεις τη δράση με τρόπους που δεν επιβαρύνουν τη θέαση.Πρόκειται για κρίσιμη ιδιότητα σε μία σειρά που αφήνει τον τηλεθεατή να τη βλέπει,αντί να την...επιβλέπει.;)
 


Μηνύματα
357
Reaction score
290

Φαίνεται δυνατή και η δεύτερη σεζόν. Το κατά πόσο ισάξια βέβαια με την πρώτη θα δείξει. Ωραίο στυλάκι ο Βινς.
 

MAD

Σιαρτάκιας
Μηνύματα
5.251
Reaction score
1.161
0. Game Of Thrones!!!
1. Arrow
2. The Flash
3. The Blacklist
4. Supernatural
5. The Mentalist
6. Μην αρχίζεις την μουρμούρα!
 

Μηνύματα
357
Reaction score
290
Πριν από αρκετό καιρό τελείωσα την σειρά Seinfeld. Μιλάμε για την επιτομή της κωμωδίας. Και έχω δει πάρα πολλές για να το λέω αυτό. Το concept θυμίζει πολύ Friends αν και ξεκίνησε 5 χρόνια πριν και ολοκληρώθηκε το 1998. Πάρα πολλά στοιχεία των Friends είναι παρμένα ξεκάθαρα από εκεί κάτι που κάνει την σειρά ακόμα πιο θρυλική. Απλές πολύ απλές ιστορίες καθημερινότητας φοβερές ατάκες έδωσαν στην σειρά 3 χρυσές σφαίρες και αυτό τα λέει όλα. Αν και όλοι οι πρωταγωνιστές ήταν εξαιρετικοί αγαπημένος μου για όποιον την έχει δει ο "Georgie boy".
Eίναι η δευτερη φορά στο forum που θα βάλω 10 σε μία σειρά η ταινία μετά το BRB. 10/10 λοιπόν.

252514_5_.jpg


http://www.imdb.com/title/tt0098904/
 


gstriftos

gilectronikos
Μηνύματα
17.601
Reaction score
4.135
Agent X


Φρέσκα κουλούρια από το ΤΝΤ.
Η υπόθεση αφορά έναν (υπερ)μυστικό πράκτορα που είναι υπό την δικαιοδοσία του αντιπροέδρου των Η.Π.Α.
2 επεισόδια μέχρι στιγμής,στο στυλ που περιμένετε.Δηλαδής μπιστολίδια,κλοτσομπουνίδια,γκάτζετ κτλ..

Στο καστ θα δείτε την Σάρον Στόουν να κολλάει ένσημα,ως αντιπρόεδρος των U.S.A.

Εντάξει,βλέπεται ευχάριστα,δεν έχει κανένα εκνευριστικό παιδάκι,τα ψυχολογικά κουλά μάλλον θα αφορούν την Σάρον(ελπίζω να μην επεκταθούν),είναι και λίγο σπιντάτη,μια χαρά για χαλαρές θεάσεις εν κατακλείδι.
 
Last edited:



Μηνύματα
61
Reaction score
26
Ολόφρεσκο, σε εξέλιξη η πρώτη του σαιζόν το φουτουριστικό WESTWORLD και με εξαιρετικό ήχο/εικόνα. το βλέπει κανείς?

 

xfader

Segregation supporter
Administrator
Μηνύματα
35.629
Reaction score
83.112
Ολόφρεσκο, σε εξέλιξη η πρώτη του σαιζόν το φουτουριστικό WESTWORLD και με εξαιρετικό ήχο/εικόνα. το βλέπει κανείς?

Το βλέπω αν και δεν είναι του γούστου μου. Η παραγωγή είναι κορυφαία.
 

Μηνύματα
1.849
Reaction score
2.322
To WESTWORLD Περιμένω να ολοκληρωθει για να μη με φάει η αγωνία και μετα βουρ στον πατσα! :p
Τωρα παρακολουθω αυτο.

wayward pines season 2

 

Μηνύματα
5.775
Reaction score
1.186
Ολόφρεσκο, σε εξέλιξη η πρώτη του σαιζόν το φουτουριστικό WESTWORLD και με εξαιρετικό ήχο/εικόνα. το βλέπει κανείς?

Και εγώ το βλέπω αλλά το σενάριο δεν μπορώ να πω ότι με έχει συνεπάρει. Σε σχέση με το τί είχα διαβάσει και ακούσει το περίμενα καλύτερο. Δηλαδή όταν τελειώνει ένα επεισόδιο δεν λέω «αμάν να είχα και το επόμενο τώρα να το έβλεπα», όπως συνέβαινε π.χ. όταν έβλεπα το Homeland ή το Game of Thrones. Με το Westworld άνετα περιμένω την επόμενη εβδομάδα χωρίς να «καίγομαι». Το ξεχνάω κιόλας μερικές φορές.... Εχω κοιμηθεί κιόλας σε κάποιο επεισόδιο που το έβαλα αργά να το δω, πράγμα που δεν έχει συμβεί ποτέ με τις άλλες σειρές που προανέφερα.

Πάντως η εικόνα και ο ήχος είναι κορυφαία, γεγονός που το θεωρώ πλέον δεδομένο για όποια σοβαρή σειρά σέβεται τον εαυτό της.
[DOUBLEPOST=1478808502][/DOUBLEPOST]
Περιμένω να ολοκληρωθει για να μη με φάει η αγωνία και μετα βουρ στον πατσα! :p
Τωρα παρακολουθω αυτο.

wayward pines season 2

Wayward Pines πολύ καλή σειρά! Είναι από αυτές που σε κρατάνε!
 


Τελευταια Μηνυματα

Μέλη online

ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
171.317
Μηνύματα
2.858.302
Members
37.893
Νεότερο μέλος
k.dimitriadis
Top