Γιατί να πληρώσω τελωνείο;


rose.athens

Not in the mood Mod
Super Moderator
Μηνύματα
46.318
Reaction score
93.889
Η τελική απάντηση στο ερώτημα του θέματος "Γιατί να πληρώσω τελωνείο", είναι γιατί αν δεν πληρώσεις δεν θα το πάρεις και θα χάσεις κι αυτά που πλήρωσες στον πωλητή. :)

Εγγυημένες αγορές χωρίς τελωνείο πλέον, μόνο από χώρες της Ε.Ε.
 


Abessalom

Βαρώνος
Μηνύματα
18.551
Reaction score
30.800
Πάντως έχει πλάκα όταν έχουμε παράπονα που εφαρμόζονται οι νόμοι.
Θα συμφωνούσα εάν ήταν ανεξοδη, γρήγορη και απλή η διαδικασία παραπόνων κατά λάθος χρεώσεων.

Επίσης θέμα υπάρχει σε παλιά μεταχειρισμενα.
 

Μηνύματα
2.599
Reaction score
4.585
Δεν αναφέρομαι στο αν είναι δίκαιοι ή σωστοί οι νόμοι. Όταν υπάρχουν όμως θα πρέπει ή να απαιτήσουμε την αλλαγή τους ή να συμμορφωθούμε.

Στην περίπτωση που εξετάζουμε εδώ είναι υπεραπλοποιημένη η διαδικασία, δεν κάνεις τίποτα εσύ όσον αφορά τον εκτελωνισμό και το μόνο που χρειάζεται είναι να αποδείξεις το κόστος του δέματος (περιεχόμενο και έξοδα αποστολής). Πληρώνεις όπως αναφέρθηκε κατά την παραλαβή στο σπίτι σου ή στο κατάστημα των ελτα ένα ποσό που αντιστοιχεί στο ΦΠΑ και στα έξοδα εκτελωνισμού (υπάρχουν πίνακες που τα αναφέρουν).

Αν κάποιος δε συμφωνεί με το ποσό που του έχουν χρεώσει μπορεί να ζητήσει επανέλεγχο και επαναπροσδιορισμό του ποσού προσκομίζοντας τα απαραίτητα αποδεικτικά.
 

Abessalom

Βαρώνος
Μηνύματα
18.551
Reaction score
30.800
Η διακριτικη ευχέρεια ενός υπαλλήλου και ιδίως η κατάχρηση αυτής -που τέτοιες είναι συνήθως οι πηγές των παραπονων- δεν είναι ακριβώς "νόμος"
 

Μηνύματα
2.599
Reaction score
4.585
Η διακριτικη ευχέρεια ενός υπαλλήλου και ιδίως η κατάχρηση αυτής -που τέτοιες είναι συνήθως οι πηγές των παραπονων- δεν είναι ακριβώς "νόμος"
Μα σου είπα πως δεν ισχύει αυτό. Αν δε συμφωνείς με αυτό που σου χρέωσαν πας με το τιμολόγιο και πληρώνεις φπα και 15€ εκτελωνισμό (το ελάχιστο). Δέχονται ακόμα και να στείλεις με email ή με fax το τιμολόγιο, από τη στιγμή που αναγράφονται επάνω τα στοιχεία του πακέτου.
 

Μηνύματα
2.353
Reaction score
4.917
Θα συμφωνούσα εάν ήταν ανεξοδη, γρήγορη και απλή η διαδικασία παραπόνων κατά λάθος χρεώσεων.

Επίσης θέμα υπάρχει σε παλιά μεταχειρισμενα.
Ο εκτελωνισμός έχει στάνταρ τιμή. Όσον αφορά τον ΦΠΑ υπολογίζεται βάσει της αξίας και κατηγορίας του προιόντος, πάντα σύμφωνα με την απόδειξη που υπάρχει από τον πωλητή. Αν δεν υπάρχει απόδειξη ή αν οι εκτελωνιστές την αμφισβητούν, σου στέλνουν μήνυμα να στείλεις στοιχεία μέσω email (αντίγραφο της χρέωσης στην κάρτα σου ή στο paypal) όπου να φαίνεται η αξία αγοράς ώστε να υπολογιστεί το σωστό ΦΠΑ.
 


Μηνύματα
15.030
Reaction score
20.784
στο ebay υπαρχουν και πωλητες που προσφερουν τελωνιακες υπηρεσιες - δεν ξερω ακριβως πως γινεται αλλα γινεται.
βλεπεις τιμη προιοντος , τιμη αποστολης και τιμη φορων (που σου γραφει οτι υπολογιζονται επακριβως κατα την πληρωμη.
τα βαζεις κατω , συμφερει δε συμφερει κλπ αγοραζεις και απλα ερχεται σπιτι. ουτε να πας ταχυδρομειο να πληρωσεις, ουτε να ρωτας αν το κρατησανε κλπ.
 

Μηνύματα
2.599
Reaction score
4.585
Nα εφαρμοζονται συμφωνω,αλλα οχι μονο εκει που τους συμφαιρει.
Πίστεψέ με πως στη συγκεκριμένη περίπτωση δεν τους συμφέρει καθόλου. Ήταν ένα σωρό τελωνειακοί υπάλληλοι που τόσα χρόνια ξύνονταν και τώρα πρέπει να δουλεύουν ;). Ήταν νόμος που υπήρχε πάντα απλά για "πρακτικούς λόγους" (από τεμπελιά) δεν τον εφάρμοζαν και τα περνούσαν όλα ατελώνιστα.
 

Μηνύματα
1.401
Reaction score
1.096
Οι διαστάσεις του δέματος δεν είναι ενδεικτικές της αξίας του δέματος, παράδειγμα οι πανάκριβες κεφαλές πικάπ. Όντως αυτό κάποτε ήταν κανόνας στο τελωνείο, μικρό = δεν ασχολούμαστε.
Πάντως ακόμα και τώρα περνάνε δέματα χωρίς χρέωση ανεξαρτήτως μεγέθους, λιγότερα απ' ότι στο παρελθόν. Υποθέτω ότι είναι ανάλογα το φόρτο εργασίας αλλά και τη προσοχή που δίνουν. Δυο - τρεις φορές που πήγα στο παρελθόν να εκτελωνίσω μόνος μου παρατήρησα ότι δεν τους νοιάζουν οι ιδιώτες, ασχολούνται με τις μεγάλες παραγγελίες που κάνουν οι επαγγελματίες.
 

Μηνύματα
84
Reaction score
38
Το 2015 μετακόμισα μόνιμα στην Αυστραλία. Είπα να πάρω μαζί μου το κράνος που είχα αγοράσει 2 χρόνια πριν 800 ευρώ μήπως και μου χρειαστεί. Το 2017 που ήρθα διακοπές το έστειλα πίσω με το ταχυδρομείο 2 μήνες πριν έρθω καθώς το μικρόβιο της μηχανής υπήρχε ακόμα και αγόρασα μηχανή ξανά. Να μην τα πολυλογώ έπρεπε να πληρώσω 170 ευρώ τελωνείο για το ίδιο μου το κράνος που είχα αγοράσει από την Ελλάδα
 

stavrosz

"Επαγγελματίας"
Μηνύματα
1.238
Reaction score
1.599
Να σας πω μια ενδιαφερουσα ιστορια.

Πριν αρκετα χρονια, πανω από δεκα, ειχα παραγγειλει από Κινα έναν λαμπατο ενισχυτή αξιας τοτε 180-200 ευρω. Το δεμα εφθασε στον Πειραια (μεταφορα με πλοιο εκανε έναν μηνα αλλα ηταν δωρεαν ενώ τοτε τα μεταφορικα αεροπορικως χρεωνονταν προαιρετικα) και πηγε στο τελωνειο του Πειραια ότι χειροτερο από υπηρεσια σε αυτόν τον τομεα. Παιρνω λοιπον ένα τηλεφώνημα οπου με ενημερωσαν ότι υπηρχε πρόβλημα γιατι δεν υπηρχε μεσα η αποδειξη αγορας. Τους στελνω λοιπον με email τα εντυπα από ebay και paypal. Μετα από μια μερα ξανα τηλεφωνο από το τελωνειο ότι ο ενισχυτης δεν ειχε πανω CE η TUV και δεν μπορουσαν να τον αποδεσμευσουν. Παροτι δεν καταλαβα ποτε εάν ειχε λογο το τελωνειο πανω σε αυτή την ιδιοτητα προιοντων, επικοινωνησα με τον κινεζο και μου εστειλε όλα τα απαραίτητα χαρτια ότι ο ενισχυτης ειχε τις απαραίτητες διεθνεις εγκρισεις ασφαλειας. Τα οποια και τους εστειλα. Μετα μια μερα νέο τηλεφώνημα οπου μου ειπαν ότι μεσα στην συσκευασια υπηρχαν δυο λυχνίες που δεν αναγνωριζαν ως μουσικο καταναλωτικο ειδος αλλα πιθανον ως βιομηχανικο προιον…. γιατι λεει δεν ηταν πανω στον ενισχυτή αλλα χωριστα (ασφαλως για να μην σπασουν παντα οι λυχνίες είναι σε χωριστη συσκευασια) και ηθελαν εξουσιοδοτηση από το υπουργειο Αναπτυξης ότι επιτρεπεται η εισαγωγή αυτου του προιοντος. όπως καταλαβαινετε αφενος σαστισα αφετέρου η πιεση στο 22. Παιρνω φιλο προισταμενο σε άλλη υπηρεσια τελωνειου (αεροδρομιο) και ευθεως μου ειπε ότι μαλλον καποιος υπάλληλος ηθελε να βουτηξει τον ενισχυτή. Επίτηδες με ταλαιπωρουσαν για να τον παρατησω μιας και η αξια του μικρη. Τυπικως αυτοι θα επρεπε να τον στειλουν πισω αλλα δεν προβλεπεται κανενας ελεγχος ότι πραγματικα επιστρεφεται η παραγγελια. Μπορει καποιος να την κρατησει και να ισχυριστεί ότι εβαλε ένα αυτοκολλητο επιστρεφεται και το εστειλε. Αυτά από τον ιδιο τον προισταμενο του τελωνειου. Τα πηρα τοσο στο κρανιο που αποφασισα ότι δεν θα τους τον χαρισω. Μετα από πολλες επικοινωνιες με το Υπουργειο Αναπτυξης (καταλαβαίνετε δαίδαλος) καταφερα και εφθασαν στα χερια μου τα απαραίτητα χαρτια ότι οι λυχνίες είναι μερος του ενισχυτή και είναι ασφαλεις. Τους το εστειλα και αποδεσμευσαν τον ενισχυτή. Τον οποιο μολις τον παρελαβα τον εδωσα γιατι ειχα χαλαστεί τοσο πολύ που δεν ηθελα να ασχοληθώ. Αλλωστε τον ειχα παρει να τσεκαρω ποσα πιανει ηχητικα ενας φθηνος κινεζικος λαμπατος και θα τον εδινα μετα.

Αυτά για να καταλάβετε το ποιον καποιων δημοσιων υπαλληλων ειτε σε τελωνεια ειτε σε ταχυδρομεια. Στο τελωνειο ψηριζουν το TV box που παιρνεις και βαζουν φορο και χαρτουρα και κατά ταλλα στις 3 και 4 το βραδυ με φακουδακι στα σκοτεινα υπογραφουν και περνανε ολοκληρα κοντέινερ χωρις ποτε να ανοιχτουν (αν εχουν μεσα λαθραια, ναρκωτικα, οπλα η ότι άλλο) αφου πεσει το μπικικινι στην βαθια τσεπαρα καποιων τέτοιων δυ.
 

Μηνύματα
256
Reaction score
98
Επειδή έχω αγοράσει απειρες φορές και προ τελωνειακού ελέγχου απο τα ΕΛΤΑ (τις καλές εποχές) και τώρα (που μας σκίζουν), εχω να πω πως το σύστημα τελωνειακου ελέγχου που προπληρώνεις στο eBay είναι και οικονομικότερο απο τα ΕΛΤΑ αλλά και δεν σου δημιουργεί εκπλήξεις, προσοχή μόνο να το υποστηρίζει ο πωλητής (συνηθως το υποστηρίζουν).
 

argi

"Επαγγελματίας"
Μηνύματα
30.024
Reaction score
6.876
....επι εποχη βιντεοακασετας ....
απο αμερικη εμ απολο ταχυδρομειο (σε δραχμες)
ειχα πληρωσει 45 χιλιαρικα για μια κασετα με καλιμπρα πολυκαναλου ηχου.......
τοσο καλα.........οπως επισεις για κλειστο δεματακι με σαβουρα μεσα απο αμερικη (απο τον αδερφο μου )
ειχα πληρωσει 18 χιλ δραχμες τελη 2001.........................
 

Μηνύματα
3.667
Reaction score
5.504
Επειδή έχω αγοράσει απειρες φορές και προ τελωνειακού ελέγχου απο τα ΕΛΤΑ (τις καλές εποχές) και τώρα (που μας σκίζουν), εχω να πω πως το σύστημα τελωνειακου ελέγχου που προπληρώνεις στο eBay είναι και οικονομικότερο απο τα ΕΛΤΑ αλλά και δεν σου δημιουργεί εκπλήξεις, προσοχή μόνο να το υποστηρίζει ο πωλητής (συνηθως το υποστηρίζουν).
Δε σου έχει τύχει ποτέ να σου δημιουργήσουν πρόβλημα εδώ για δεμα που έχεις προπληρώσει τον τελωνειακό ελεγχο μεσω ebay;
 

argi

"Επαγγελματίας"
Μηνύματα
30.024
Reaction score
6.876
Πριν μια δεκαρου λοιπον και 13ρου (2008 - 2005)
εισαγω μεταχειρισμενα καλωδια (για παρτι μου)
απο αμερικη....με μιλημενη αποδειξη 35$ .......
Σκαει τηλεφωνο οτι εχει δεσμευτει στο βενιζελος
και αν το εκτελωνισουν αυτοι θελουν εξοδα εκτελωνιστη 90 γιουρια...........+ την αξια που θα βαλουν φορο.......
Με το που το ακουω κανω εγω γιουρια και παω στην γκολντεν καργκο.....
.(ιδιωτικη εταιρια για οσους δεν το καταλαβαινουν)
Και αφου πλερωνω διατακτικη ...και τα συναφη.....παω στον τυπακο , να ανοιξει το κουτι να αξιολογησει το προιον.
Το καλωδιο ειχε στραβωμενες μπανανες.....και εδειχνε δουελεμενο......
Ο τυπαρας εκανε οτι εψαχνε σε ενα βιβλιο ( του λουτσου τα 9μερα) ποσο επρεπε να το αξιολογησει.......
Και που λες,
πισω απο τον παγκο....ενας αλλος ελληναρας της εξαιρετικης κομπανιας ......βαζει το χερι στο στομα και μου ψυθιριζει
Δωστου κατι να πιει για να στο βγαλει γρηγορα......
δεν λεω .......βλακοδειχνω..........
Αλλα δεν του δινω σημασια........
...........ο δικος μου εψαχνε στο βιβλιο
και ξανα ο αλλος............... δωστου κατι να πιει σου ειπα........για να στο βγαλει γρηγορα......
Τσιμπαω λιγες στροφες στον εκεντροφορο επι κεφαλης ....και του λεω..
....κατσε να δουμε τι φορο θα βγαλει γιατι μπορει το καλωδιο να σας μεινει........
Μου βγαζει φορο μια 45 ρου......παω πλερωνω.........και δεν τον κερασα τιποτα......ναι τον υπαλληλακο της γκοντεν καργκο.......
Ακριβως το ιδιο λιγο πιο λαιτ ειχε γινει το 05 με ενα μονοφυλο ρακ ντεμο.............
Δεν εχει σημασια αν εισαι ΔΥ ή ΙΥ .......αλλα το αν εισαι σε θεση να τα παντελωνιαζεις για να βγαζεις γρηγοροτερα πραματα σε αυτους που καιγονται να εκτελωνισουν ΤΩΡΑ..........και ειναι επαγγελματιες...........
 

Μηνύματα
15.030
Reaction score
20.784
Δε σου έχει τύχει ποτέ να σου δημιουργήσουν πρόβλημα εδώ για δεμα που έχεις προπληρώσει τον τελωνειακό ελεγχο μεσω ebay;
εμενα μου εχουν δημιουργησει προβλημα εταιριες κουριερ , το οποιο βεβαια λυνοταν πριν φτασουμε σε μπινελικια.
πχ γενικη ταχυδρομικη μου ζητησε να πληρωσω φορο στον υπαλληλο - το εξηγησα , α ναι εχετε δικιο.
η aramex ηθελε να να μου χρεωσει κοστος εκτελωνισμου - α ναι εχετε δικιο δεν χρειαζεται

τα ελτα ποτε, τα μικρα κουτια τα εβρισκα στο γραμματοκιβωτιο - ουτε καν ειδοποιητηριο
 

Μηνύματα
256
Reaction score
98
Δε σου έχει τύχει ποτέ να σου δημιουργήσουν πρόβλημα εδώ για δεμα που έχεις προπληρώσει τον τελωνειακό ελεγχο μεσω ebay;
Δεν μου έχει τύχει ποτέ και πίστεψε με είναι αρκετές οι φορές που έχω ψωνίσει overseas.
 


ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
171.613
Μηνύματα
2.868.086
Members
37.940
Νεότερο μέλος
geo kok
Top