Γιατί οι παραγγελίες απο εξωτερικό κάνουν 2-3 εβδομάδες τουλάχιστον;

wizzy

Music is our (Supernatural) friend!
Μηνύματα
13.944
Reaction score
20.445
Μόνο και μόνο από το γεγονός ότι οι σελίδες μετά το checkout που σου ζητάει στοιχεία χρήστη και στοιχεία πιστωτικής/χρεωστικής κάρτας δεν είναι σε SSL, συμπεραίνω ότι το site είναι "βιτρίνα" απατεώνων με στόχο την υποκλοπή τραπεζικών στοιχείων/κάρτας.

Στη θέση σου θα επικοινωνούσα με την τράπεζα αφενός για να αμφισβητήσω τη συναλλαγή και να εκκινήσει η διαδικασία επιστροφής των χρημάτων κι αφετέρου για να ακυρώσω την κάρτα για να αποφύγω μελλοντικές χρεώσεις.
 



Μηνύματα
4
Reaction score
0
Έχετε δίκιο παιδιά το ελεγξα και εκανα βλακεια..Προλαβαίνω μετα απο τόσες μερες να παρω τα λεφτλα μου πίσω ή ειναι πολυ αργα;
 

wizzy

Music is our (Supernatural) friend!
Μηνύματα
13.944
Reaction score
20.445
Το αν προλαβαίνεις ή όχι, θα το μάθεις μόνο όταν επικοινωνήσεις με την τράπεζα σου.
 

Μηνύματα
4
Reaction score
0
Το αν προλαβαίνεις ή όχι, θα το μάθεις μόνο όταν επικοινωνήσεις με την τράπεζα σου.
Ειχες δικιο αδερφε σε ευχαριστω πολυ! Έκανα αυτο που θα έκανες και εσυ,ακυρωσα την καρτα και ξεκινησα την διαδικασια αμφισβητησης της συναλλαγης αλλα δυστυχως μου ειχα παρει ήδη το ποσό το οποίο είχα παραγγείλει για τα παπουτσια! Αποδείχθηκε και με τα άλλα παιδια εδω που το ελεγξα οτι η ιστοσελιδα ειναι οντως απατη
 

wizzy

Music is our (Supernatural) friend!
Μηνύματα
13.944
Reaction score
20.445
Το ότι πήραν το ποσό από την κάρτα δεν σημαίνει κάτι. Υπάρχει περίπτωση να επιστραφεί. Το θέμα είναι να μην σε χρεώσουν κι άλλα ποσά, για αυτό σου είπα να ακυρώσεις την κάρτα.
 

Μηνύματα
4
Reaction score
0
Το ότι πήραν το ποσό από την κάρτα δεν σημαίνει κάτι. Υπάρχει περίπτωση να επιστραφεί. Το θέμα είναι να μην σε χρεώσουν κι άλλα ποσά, για αυτό σου είπα να ακυρώσεις την κάρτα.
Eχεις δικιο φιλε! Εννοειται ακουσα την συμβουλη σου και την ακυρωσα σημερα το πρωι και εβγαλα καινουργια και σε ευχαριστω για αυτο γιατι αλλιως δεν ήξερα τι να έκανα. Αν και οταν πηγα στην Τραπεζα μου ειπαν οτι το ποσο εχει σταλθει σε αυτους και οτι δεν γινεται να επιστραφει..
 

wizzy

Music is our (Supernatural) friend!
Μηνύματα
13.944
Reaction score
20.445
Να ξέρεις ότι τα χρήματα δεν τα επιστρέφει η τράπεζά σου, αλλά η εκδότρια εταιρία της κάρτας σου (VISA, MasterCard, AmEx κτλ). Συνεπώς, εάν από την τράπεζά σου κάνουν "τις πάπιες", μπορείς να απευθυνθείς κατευθείαν στην εκδότρια εταιρία της κάρτας σου - δεν έχεις να χάσεις κάτι. Εκτός κι αν θεωρείς ότι το ποσό που έχασες είναι μικρό για να μπεις στον κόπο, οπότε πάω πάσο.
 

Μηνύματα
1.065
Reaction score
1.116
Xρονια χρησιμοποιω ΕΛΤΑ για να στέλνω βινύλια..
Σε Σιγκαπούρη, Ιαπωνία, Αμερική, Νέα Ζηλανδία, Αγγλία, Καζακστάν .. όπου μπορεις να φανταστείς.

Δεν εχω αντιμετωπίσει το παραμικρό προβλημα ποτέ !
 

Μηνύματα
4
Reaction score
0
Καλησπερα στην παρεα!

Μου εστειλε ενας φιλος ενα δεμα απο Γερμανια, γραμμα συγκεκριμενα, με δυο σημαντικα εγγραφα που ξεχασα πανω. Απο τις 18/05 ομως τα ελτα δεν εμφανιζουν καμια κινηση ενω η deutsche post εμφανιζει οτι 21/05 αυτο εσκασε στην Ελλαδα. Σημερα που καταφερα να επικοινωνησω με ελτα δεν αναγνωριζουν πως το δεμα ειναι εδω ενα χθες η deutsche post μου ειπε οτι 21/05 αυτο μπηκε στην Ελλαδα. Ποιον να πιστεψω και εγω ρε παιδια; (εχει track id το γραμμα)

Μηπως εχει καποιος καποια αναλογη εμπειρια να με βοηθησει;
 

Μηνύματα
778
Reaction score
375
Xρονια χρησιμοποιω ΕΛΤΑ για να στέλνω βινύλια..
Σε Σιγκαπούρη, Ιαπωνία, Αμερική, Νέα Ζηλανδία, Αγγλία, Καζακστάν .. όπου μπορεις να φανταστείς.

Δεν εχω αντιμετωπίσει το παραμικρό προβλημα ποτέ !
Με ΕΛΤΑ διδσκοι στο εξωτερικο? Φανταζομαι τους στελνεις οταν ειναι στη μοδα και φτανουν εκει οταν εχουν γινει ηδη συλλεκτικοι.
 


Μηνύματα
4
Reaction score
0
Εγω που πηρα στην DHL με ενημερωσαν πως δεν εχουν καμια ευθυνη απλα μπορουσαν να δουν που βρισκεται.
[DOUBLEPOST=1495742973][/DOUBLEPOST]Επισης στο site της DHL εμφανιζει Not Found.
 

Μηνύματα
414
Reaction score
249
Εμενα τις 3 τελευταιες φορες (ολες το τελευταιο διμηνο) που μου εστειλαν δεματακια με deutsche post, ηρθαν με τα ελτα. Μετα απο 2-3 μερες απο τη στιγμη που το site της deutsche post ελεγε πως σταλθηκαν στην ελλαδα, εμφανιστηκαν και στο tracking των ελτα. Απο κει και περα σε 3-4 μερες ηταν στο ταχυδρομειο για παραλαβη. Συνολικα 1.5-2 εβδομαδες
 

Μηνύματα
4
Reaction score
0
Να αρχισω να ψαχνομαι δηλαδη; Εμενα δεν εμφανιστηκε καθολου 4 μερες τωρα στο track των ελτα ενω εχει σταλθει απο τις 18 απο την deutsche.
 

wizzy

Music is our (Supernatural) friend!
Μηνύματα
13.944
Reaction score
20.445
Xρονια χρησιμοποιω ΕΛΤΑ για να στέλνω βινύλια..
Σε Σιγκαπούρη, Ιαπωνία, Αμερική, Νέα Ζηλανδία, Αγγλία, Καζακστάν .. όπου μπορεις να φανταστείς.

Δεν εχω αντιμετωπίσει το παραμικρό προβλημα ποτέ !
:offtopic:Πού έχεις λογαριασμό (π.χ. Discogs, eBay κτλ);:offtopic:
 

Μηνύματα
1.073
Reaction score
830
Οποιος κανει τρακ το δεμα του καταλαβαινει τι γινεται!
φθηνα μεταφορικα = περισσότερος χρονος!
παρακολουθωντας τα δεματα μου βλεπω οτι για να πετυχουν χαμηλο κοστος μιας και αυτο εχω πληρωσει τα συγκεντρωνουν όλα σε καποιο σημειο κανουν ανταποκριση σε καποιο αλλο τα μαζευουν παλι και στις 10-15 μερες μπαινουν Ελλαδα την επομενη η μεθεπομενη τα εχω στο σπιτι ! αρα ο Ελτα μια χαρα δουλευει απλα τα φτηνα μεταφορικα κανουν κ τον αναλογο χρονο!
 

Μηνύματα
1.065
Reaction score
1.116
Με ΕΛΤΑ διδσκοι στο εξωτερικο? Φανταζομαι τους στελνεις οταν ειναι στη μοδα και φτανουν εκει οταν εχουν γινει ηδη συλλεκτικοι.
:offtopic:Πού έχεις λογαριασμό (π.χ. Discogs, eBay κτλ);:offtopic:
Παιδιά δείτε το feedback.. περισσότεροι από τους μισούς
(περαν της ποιότητας του βινυλίου και του πακεταρίσματος εννοώ)
εξυμνούν την ταχύτητα ..

Το "fast shipping, thanks" είναι καραμέλα

"extremely promptly. "

" Very fast, "

"Great. Order fully completed within 3 days (from Athens to Paris) Super fast response and service. Protective packaging. Received in mint condition. Thank you. "

κλπ κλπ

https://www.discogs.com/sell/seller_feedback/cybernaut667
 

Μηνύματα
4
Reaction score
0
Παιδια δεν με ενδιαφερει το ποτε θα φτασει, δεν ρωτησα καν αυτο. Εγω απλα ρωταω μηπως χαθηκε το γραμμα, ξερω πως θα περιμενω.
 


ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
171.595
Μηνύματα
2.865.347
Members
37.934
Νεότερο μέλος
alkapsal
Top