Γιατί οι AVR's έχουν τόσο χαμηλό SINAD?

Dimifoot

General Catsicofoot Patton
Editor
Μηνύματα
27.377
Reaction score
79.474
Ε ! ωραία βάλτο στα 90 db στο μέτρο. @ dimi.
Ποιο; τον ροζ θόρυβο; αφού είναι κάπου στα 81-82db σε αυτές τις συνθήκες.
Μην γράφουμε συνέχεια τα ίδια
 

Μηνύματα
27.252
Reaction score
25.239
Ε και τι? αυτό είναι φάση και εμπέδηση , άσε που δεν ξέρω ιταλικά.
Ποιο; τον ροζ θόρυβο; αφού είναι κάπου στα 81-82db σε αυτές τις συνθήκες.
Μην γράφουμε συνέχεια τα ίδια
Οχι ρε μάναμ την ευαισθησία.
 


Decembered

Μαϊμού
Μηνύματα
16.562
Reaction score
37.849
Άρα θα ψάξω να το βρω στις ήδη υπάρχουσες μετρήσεις. ΟΚ.
γιες πλιζ κ' θενκ γου Σερ... :)
ειναι καθαρο ενδιαφερων μιας μετρησης ενος μελετημενου χωρου.
 

Dimifoot

General Catsicofoot Patton
Editor
Μηνύματα
27.377
Reaction score
79.474
Τα δεδομένα έχουν αναλυθεί επαρκώς. Μην κάνουμε επαναλήψεις.
Τα νούμερα δεν βγαίνουν.
 




wizzy

Music is our (Supernatural) friend!
Μηνύματα
13.964
Reaction score
20.484
γιες πλιζ κ' θενκ γου Σερ... :)
ειναι καθαρο ενδιαφερων μιας μετρησης ενος μελετημενου χωρου.
Ναι ρε, no worries. Χρόνο μένει, μόνο, να βρω και θα το κάνω.
 

Μηνύματα
12.854
Reaction score
10.072
Βέβαια ο κάθε κατασκευαστής μετράει ευαισθησία στα 2.83 βολτ/1 μέτρο στο 1 KHz ή όπου αλλού τον βολεύει. Στη συχνότητα που μετράει μπορεί η εμπέδηση να είναι 8 ωμ, οπότε είναι 1 watt. Αν όμως η εμπέδηση είναι 4 ωμ, τότε είναι 2 watt, οπότε -3 dB η ευαισθησία. Έχουν αναλυθεί αυτά στο παρελθόν.
 

leandros

Πάρτε παθητικά!
Μηνύματα
3.195
Reaction score
6.100
Ποιο; τον ροζ θόρυβο; αφού είναι κάπου στα 81-82db σε αυτές τις συνθήκες.
Μην γράφουμε συνέχεια τα ίδια
Βέβαια ο κάθε κατασκευαστής μετράει ευαισθησία στα 2.83 βολτ/1 μέτρο στο 1 KHz ή όπου αλλού τον βολεύει. Στη συχνότητα που μετράει μπορεί η εμπέδηση να είναι 8 ωμ, οπότε είναι 1 watt. Αν όμως η εμπέδηση είναι 4 ωμ, τότε είναι 2 watt. Έχουν αναλυθεί αυτά στο παρελθόν.
επειδή όπως λες να μη γράφουμε συνέχεια τα ίδια, τα διαγράμματα που έχει σηκώσει ο @Dimifoot αφορούν τα μοντέλα του 2005, το έχουμε ξαναπεί και στο θέμα μου με τα ηχεία μου(2008), όπου ακόμα και οι τιμές των πυκνωτών και τις αντίστασης είναι διαφορετικές..
επαναλαμβάνω λοιπόν..
κάτι άλλο?
91db λέει η proac κι ο νταλίπης και ο ντιμιφοοτ 81-82..
πείτε μου ποιόν πρέπει να πιστέψω...:whistling::whistling:
 

Μηνύματα
27.252
Reaction score
25.239
@ dalipis Σωστά , αλλά οι σοβαροί κατασκευαστές (sic) δίνουν average ευαισθησία του ηχείου σε όλο το φάσμα.
Μαζί και με άλλες μετρήσεις φυσικά.
Το proac με τα δύο εξαμισάρια αν το δίνει 91 db , δεν είδα αν λέει στο φάσμα average ή στον ένα χιλιόκυκλο.
 

Μηνύματα
12.854
Reaction score
10.072
τα διαγράμματα που έχει σηκώσει ο @Dimifoot αφορούν τα μοντέλα του 2005, το έχουμε ξαναπεί και στο θέμα μου με τα ηχεία μου(2008), όπου ακόμα και οι τιμές των πυκνωτών και τις αντίστασης είναι διαφορετικές..

91db λέει η proac κι ο νταλίπης και ο ντιμιφοοτ 81-82..
Εγώ ανακάλεσα. Ό,τι λέει ο κατασκευαστής. Αυτό που λες για τις διαφορετικές χρονιές των ηχείων, δεν είχε υποπέσει στην αντίληψή μου.
 

Μηνύματα
27.252
Reaction score
25.239
επειδή όπως λες να μη γράφουμε συνέχεια τα ίδια, τα διαγράμματα που έχει σηκώσει ο @Dimifoot αφορούν τα μοντέλα του 2005, το έχουμε ξαναπεί και στο θέμα μου με τα ηχεία μου(2008), όπου ακόμα και οι τιμές των πυκνωτών και τις αντίστασης είναι διαφορετικές..
επαναλαμβάνω λοιπόν..
κάτι άλλο?
91db λέει η proac κι ο νταλίπης και ο ντιμιφοοτ 81-82..
πείτε μου ποιόν πρέπει να πιστέψω...:whistling::whistling:
Που σου είπανε για 81-82db?
 

leandros

Πάρτε παθητικά!
Μηνύματα
3.195
Reaction score
6.100
@ dalipis Σωστά , αλλά οι σοβαροί κατασκευαστές (sic) δίνουν average ευαισθησία του ηχείου σε όλο το φάσμα.
Μαζί και με άλλες μετρήσεις φυσικά.
Το proac με τα δύο εξαμισάρια αν το δίνει 91 db , δεν είδα αν λέει στο φάσμα average ή στον ένα χιλιόκυκλο.
ακόμα καλύτερα Γιάννη, το λέει: 91db linear for 1watt at 1 metre με άλλα λόγια η ευαισθησία του είναι γραμμική σε όλο το φάσμα.
τώρα τα νούμερα σας βγαίνουν ε?
 

Dimifoot

General Catsicofoot Patton
Editor
Μηνύματα
27.377
Reaction score
79.474
91db λέει η proac κι ο νταλίπης και ο ντιμιφοοτ 81-82..
Εγώ ανέβασα διαγράμματα και εξήγησα την διαφορά μεταξύ της μέτρησης ευαισθησίας (την ανέβασα και αυτήν, πήγαινε πίσω και δες page-18 είναι πράγματι όσο λες) και ροζ θορύβου.
Αλλά δεν μπορώ και να στα εμφυτεύσω στον εγκέφαλο. Ο,τι κατάλαβες, κατάλαβες.

όπου ακόμα και οι τιμές των πυκνωτών και τις αντίστασης είναι διαφορετικές..
Και η αλλαγή του κρος με διαφορετικά υλικά θα δώσει όσα db χρειάζονται; μήπως αυτό καθορίζεται πιο πολύ από τα φυσικά (αν το λέω σωστά) χαρακτηριστικά του ηχείου; Διάμετρος μεγαφώνων, καμπίνα κτλ...

Λέανδρε άστο. Τελείωσε. Πήγες πιο κοντά και δεν το διευκρίνησες, κακώς. Και πήγες αρκετά πιο κοντά από όσο λες. Δεν θέλω να δεχτώ πως έβαλες ακουστικά.
τώρα τα νούμερα σας βγαίνουν ε?
ΟΧΙ
ΔΕΝ ΑΛΛΑΞΕ ΤΙΠΟΤΑ
:tongue:
 

Μηνύματα
27.252
Reaction score
25.239
ακόμα καλύτερα Γιάννη, το λέει: 91db linear for 1watt at 1 metre με άλλα λόγια η ευαισθησία του είναι γραμμική σε όλο το φάσμα.
τώρα τα νούμερα σας βγαίνουν ε?
Το linear σημαίνει ότι οι διακυμάνσεις σε κάποιες συχνότητες είναι + - 1db , Οχι σε όλο το φάσμα.
Αυτό οφείλει να το ξεκαθαρίσει ο κάθε κατασκευαστής. Και η PROAC αυτό δεν το κάνει εδώ.
Οσο για τις διαφορετικές τιμές πυκνωτών και αντιστάσεων και πηνίων , δεν μπορόυν να αλλάξουν την ευαισθησία ενός ηχείου περαν των 2db.
 

leandros

Πάρτε παθητικά!
Μηνύματα
3.195
Reaction score
6.100
έχεις σηκώσει δεδομένα από ένα ηχείο που μοιάζει, αλλά δεν είναι το δικό μου, για την απόσταση ακρόασης επίσης δεν έχω κανένα λόγο να σου πω λάθος απόσταση.
Η απόσταση ήταν 205 εκ περίπου.
ακουστικά δεν έχω ντόκτορ επαναλαμβάνω!
Ούτε καν έξοδο ακουστικών δεν έχει ο ενισχυτής μου!!
Δε ξερω τι βγάζουν οι υπολογισμοί σου, ξέρω τι μέτρησε το πρόγραμμα..
Εκτός αν έχεις εσύ δίκιο και το πρόγραμμα μέτρησης είναι αναξιόπιστο..
 

costas EAR

Δόκτωρ ΔιαXύσιος
Editor
Μηνύματα
51.381
Reaction score
125.504
Η ευαισθησία του Λέανδρου στην αποδοχή τεχνικών χαρακτηριστικών και κατανόηση αυτών, είναι υπό του μηδενός.

Δε τα παίρνω μανα'μ.

Στο ροζ θόρυβο το ηχείο (ανεξαρτήτως εμπεδησης) με 2,83 βολτ τάση βγάζει 80-κατι ντεσιμπέλ.

Η ευαισθησία του ηχείου σε σκέτο τόνο 1 χιλιοκυκλο, είναι 91 ντεσιμπέλ.

Για να βγει στα 2,5μ στάθμη σε ροζ θόρυβο στα 115 ντεσιμπέλ, χρειάζεται χονδρικά 10 κιλοβατ.

Για να βγει ροζ θόρυβος σε στάθμη 105 ντεσιμπέλ στα 2,5μ, χρειάζεται να φάει χονδρικά 2 κιλοβατ.

Για να παίζει μουσική σε στάθμες αναφοράς (105) χρειάζεται 300 βατ.

Αυτά.
 

Μηνύματα
12.854
Reaction score
10.072
ακουστικά δεν έχω ντόκτορ επαναλαμβάνω!
Ούτε καν έξοδο ακουστικών δεν έχει ο ενισχυτής μου!!
Αυτή τη φορά προσπαθώ να ενσωματώσω ένα σαμπ στα ακουστικά, ξέρεις κανέναν να με βοηθήσει??
Τελικά έχεις ή δεν έχεις; :roflmao:
 


Staff online

ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
171.599
Μηνύματα
2.867.402
Members
37.936
Νεότερο μέλος
albie
Top