Γιατί οι AVR's έχουν τόσο χαμηλό SINAD?

leandros

Πάρτε παθητικά!
Μηνύματα
3.195
Reaction score
6.100
Το ψέμα έχει κοντά ποδάρια

Εδώ το noise floor δύο συστημάτων:

View attachment 203714 View attachment 203715

Όπως βλέπουν και τυφλοί, έχουν 5,5db διαφορά, επιεικώς

Άντε γεια Πινόκιο. :roflmao:

Φοβερή ξεφτίλα :lolsign:
:gotcha:
τι έπαθες γιατρέ μου? "έτσουξε" όπως είπες?
τώρα αρχίζουμε κι αμφισβητούμε ΚΑΙ τις μετρήσεις!!
έχετε απίστευτη πλάκα!!:gotcha::gotcha:
 

daharis666

Επαγγελματίας Crystalator Μονολιθίξ
Moderator
Μηνύματα
37.863
Reaction score
77.461
Το ψέμα έχει κοντά ποδάρια

Εδώ το noise floor δύο συστημάτων:

View attachment 203714 View attachment 203715

Όπως βλέπουν και τυφλοί, έχουν 5,5db διαφορά, επιεικώς

Άντε γεια Πινόκιο. :roflmao:

Φοβερή ξεφτίλα :lolsign:
μπορεί να κατέβασε όλα τα ρολόγια της οικοδομής και να το έκανε με ακουστικά σκεπασμένος με 10 κουβέρτες και μπαταρία αυτοκινήτου του τεστ :lolsign:
 

Μηνύματα
7.266
Reaction score
11.816
:gotcha:
τι έπαθες γιατρέ μου? "έτσουξε" όπως είπες?
τώρα αρχίζουμε κι αμφισβητούμε ΚΑΙ τις μετρήσεις!!
έχετε απίστευτη πλάκα!!:gotcha::gotcha:
Άσχετη απορία: εσύ με ποιο dac έκανες τις μετρήσεις;
 


Dimifoot

General Catsicofoot Patton
Editor
Μηνύματα
27.378
Reaction score
79.477
Και ακόμα μερικά noise floor

Α.jpg
Untitled.jpg
Jio.jpg


To χαμηλότερο noise floor βλεπω να το έχει ο Jio, και το ψηλότερο ο Αστροναύτης.
Ο Έαρ έχει το ίδιο με εμένα (υπολογίζω στην περιοχή μέγιστης ευαισθησίας του αυτιού, μεταξύ 1000-3000Hz.

Αφήστε τις pipes παρακαλώ, δεν είμαστε άσχετοι εδώ. Θα γίνεστε ρόμπα κάθε φορά.

:lolsign: :lolsign: :lolsign: :lolsign:
 

leandros

Πάρτε παθητικά!
Μηνύματα
3.195
Reaction score
6.100
Και ακόμα μερικά noise floor

View attachment 203717 View attachment 203718 View attachment 203719

To χαμηλότερο noise floor βλεπω να το έχει ο Jio, και το ψηλότερο ο Αστροναύτης.
Ο Έαρ έχει το ίδιο με εμένα (υπολογίζω στην περιοχή μέγιστης ευαισθησίας του αυτιού, μεταξύ 1000-3000Hz.

Αφήστε τις pipes παρακαλώ, δεν είμαστε άσχετοι εδώ. Θα γίνεστε ρόμπα κάθε φορά.

:lolsign: :lolsign: :lolsign: :lolsign:
:gotcha: :gotcha: :gotcha:
 
  • Haha
Reactions: PMC




Μηνύματα
7.266
Reaction score
11.816
ο ενισχυτής μου έχει ενσωματωμένο ντακ σου θυμίζω @Astronaut Jr. .. hellooo????
Ακριβώς επειδή το θυμάμαι, γι'αυτό ρωτάω μπας και έκανες δοκιμή με κάτι άλλο. Άρα, Εγώ με το smsl που είναι κλάσεις ανώτερο απο το ενσωματωμένο του MF είμαι φελός που δεν έχω αγοράσει Chord, αλλά εσύ είσαι σε θέση να περνάς το τεστ με άνεση, άνεση που σου παρέχει και το DAC αφού αν ήταν χάλια, θα έπρεπε να έβγαινε στις μετρήσεις σου. Χμμμ, σπασ'τα και ξαναρίχτα!!


και το ψηλότερο ο Αστροναύτης.

Και τότε επικρατούσε ησυχία, δεν χοροπηδούσαν τα πιτσιρίκια του κάτω ορόφου!!! χαχαχαχαχαχα
 

costas EAR

Δόκτωρ ΔιαXύσιος
Editor
Μηνύματα
51.392
Reaction score
125.538
δυστυχώς κάποιοι πρέπει να ακούσουμε πολύ δυνατά για να καταλάβουμε αυτή τη διαφορα στην στάθμη.....
Μη λες ανοησίες.
Όλοι πρέπει να ακούσουμε πολύ δυνατά για να αντιληφθούμε αυτό το δυναμικό εύρος.
Δεν υπάρχει μεγάλο δυναμικό εύρος σε χαμηλές στάθμες..

Πόσο ακριβώς δυνατά πρέπει να ακούσουμε το τεστ για να αντιληφθούμε το χαμηλό θόρυβο στα -78 ντεσιμπέλ;

Να σου πω: 78+ ουδο θορύβου ηρεμίας + 2-3 ντεσιμπέλ, να ξεχωρίσει καλά ο θόρυβος από τη φασαρία του χώρου.

Αν λοιπόν έχεις ουδο θορύβου του Λέανδρου στα 33+ ντεσιμπέλ, οι πράξεις λένε 33+78+3= 114 ντεσιμπέλ ροζ θόρυβο.

Ξέρεις ποιο ηχείο αντέχει να βγάλει 114 ντεσιμπέλ ροζ θόρυβο;
Εγώ δε ξέρω σίγουρα κάποιο.

Άνθρωπος σίγουρα δεν αντέχει να ακούσει στάθμη ροζ θορύβου στα 114, τρόμος.


ανηρτημένο ήδη ντοκ..
Άσε μας παιδάκι μου.
 


Μηνύματα
7.266
Reaction score
11.816
@leandros Θέλεις να μην είναι κλάσεις ανώτερο το smsl απο το ενσωματωμένο του MF? Άντε και να είναι έτσι. Ισάξιο. Κατώτερο σε καμία περίπτωση. Κάπου μπάζει το αφήγημα περί φελότητας, δεν βρίσκεις;;;;
 

Dimifoot

General Catsicofoot Patton
Editor
Μηνύματα
27.378
Reaction score
79.477
Και είναι και το RT60...
Με 0,4-0,5s ο Λέανδρος αποκλείεται να προλαβαίνει να ακούσει το 1sec noise floor που ακολουθεί το σήμα των 78db. Σε ποιά αρχική στάθμη, με αυτό το αρχικό noise floor των 33-34db?

Ντροπή >:(
 

leandros

Πάρτε παθητικά!
Μηνύματα
3.195
Reaction score
6.100
@leandros Θέλεις να μην είναι κλάσεις ανώτερο το smsl απο το ενσωματωμένο του MF? Άντε και να είναι έτσι. Ισάξιο. Κατώτερο σε καμία περίπτωση. Κάπου μπάζει το αφήγημα περί φελότητας, δεν βρίσκεις;;;;
ναι, στα ηχεία σου! δεν υπάρχει σύγκριση των ηχείων που χρησιμοποιείς, με τα "χεριασμένα" proac, τι να κάνουμε αστροναύτη μου?
εσύ πχ στα πρίμα αν θυμάμαι καλά είχες πτώση 20db χωρίς dsp..δηλαδή, ότι και να του βάλεις από πίσω..μουγκά θα είναι τα monitor audio..γκεγκε?
όχι λοιπόν φελλός..φελιζόλ και πολύ που είναι...
 

costas EAR

Δόκτωρ ΔιαXύσιος
Editor
Μηνύματα
51.392
Reaction score
125.538
Στην απολύτως καλύτερη περίπτωση του Τζιοβάνι, με 25 ντεσιμπέλ θόρυβο περιβάλλοντος, θα χρειαστεί ο ροζ θόρυβος να παίξει σε στάθμη 78+25+3=106 ντεσιμπέλ στη θέση ακρόασης για να γίνει εύκολα αντιληπτό το τεστ.

Τζιοβάνι κάτω από 105 ντεσιμπέλ ροζ θορύβου, δε μπορείς να ακούσεις 78 δυναμικό εύρος ούτε να περάσεις το τεστ επιτυχώς.

Στα 85 ντεσιμπέλ είδες τι είναι ροζ θόρυβος όταν έκανες καλιμπράρισμα.

Κάνε μια δοκιμή τώρα στα 105, μια χαρά τα έχεις.

Φαντάσου μετά το Λέανδρο με τις κουτσουλιές του να παίζει ροζ θόρυβο στα 115 ντεσιμπέλ, και θα χεστεις στο γέλιο.
@leandros Θέλεις να κλάσεις
Φιξντ
 
Last edited:

leandros

Πάρτε παθητικά!
Μηνύματα
3.195
Reaction score
6.100
Στην απολύτως καλύτερη περίπτωση του Τζιοβάνι, με 25 ντεσιμπέλ θόρυβο περιβάλλοντος, θα χρειαστεί ο ροζ θόρυβος να παίξει σε στάθμη 78+25+3=106 ντεσιμπέλ στη θέση ακρόασης για να γίνει εύκολα αντιληπτό το τεστ.

Τζιοβάνι κάτω από 105 ντεσιμπέλ ροζ θορύβου, δε μπορείς να ακούσεις 78 δυναμικό εύρος ούτε να περάσεις το τεστ επιτυχώς.

Στα 85 ντεσιμπέλ είδες τι είναι ροζ θόρυβος όταν έκανες καλιμπράρισμα.

Κάνε μια δοκιμή τώρα στα 105, μια χαρά τα έχεις.

Φαντάσου μετά το Λέανδρο με τις κουτσουλιές του να παίζει ροζ θόρυβο στα 115 ντεσιμπέλ, και θα χεστεις στο γέλιο.

Φιξντ
"Λάμπες μαγκνεπάν κι αρκίβ" ο καλύτερος τρόπος για να πειστεί κάποιος για την ανωτερότητα του πολυκάναλου!!
 
  • Love
Reactions: PMC

Μηνύματα
7.266
Reaction score
11.816
ναι, στα ηχεία σου! δεν υπάρχει σύγκριση των ηχείων που χρησιμοποιείς, με τα "χεριασμένα" proac, τι να κάνουμε αστροναύτη μου?
εσύ πχ στα πρίμα αν θυμάμαι καλά είχες πτώση 20db χωρίς dsp..δηλαδή, ότι και να του βάλεις από πίσω..μουγκά θα είναι τα monitor audio..γκεγκε?
Ναι, αλλά εσύ δεν αναφέρθηκες στο τέλος της αλυσίδας του κάθε συστήματος, αλλά συγκεκριμένα στο dac. Αποκάλεσες μάλιστα φελό καθένα ο οποίος δεν αγοράζει Chord. Εγώ μπορεί να είμαι κουφός απο πλευράς ηχείων, αλλά εσύ που ακούς καμπάνα με τα χεριασμένα σου προάκ, πέρασες τη δοκιμή με το στοκ ντακ του ενισχυτή σου. Ούτε καν το entry level dac της smsl. Αποκαλείς φελούς λοιπόν όσους δεν ψωνίζουν "σοβαρά" dacs και δη Chord Mojo, αλλά ακόμα κι εσύ πέρασες το τεστ ( αν ισχύει ) με ένα ντακ της σειράς. Άρα, είτε είσαι φελός που προσπαθείς να περάσεις το τεστ με ένα στοκ ντακ, είτε είσαι ευκολόπιστος που θεοποιείς το Mojo ενώ ακόμα και το στοκ ντακ σου έκανε τη δουλειά. Helloooooo???

Το θέμα δηλαδή δεν είναι το τί ακούω εγώ, αλλά το τί πιστεύεις εσύ πως ακούει ο καθένας, ενώ στη πραγματικότητα έβαλες αυτογκολ. Ή που δεν πέρασες το τεστ ή που δεν χρειάζεται το Mojo. Διάλεξε.
 

Dimifoot

General Catsicofoot Patton
Editor
Μηνύματα
27.378
Reaction score
79.477
Δεν μας ενδιαφέρει η ακουστική οξύτητα του κάθε μέλους εδώ, ούτε οι ντρίπλες που ανερυθρίαστα έγιναν :tongue:, αλλά το δυναμικό εύρος του συστήματος-χώρου.

Γνωρίζουμε το noise floor αυτών των 5 συστημάτων, αλλά και το RT60. Τα ανέβασα.
Επίσης γνωρίζουμε την ισχύ των ενισχυτικών και την ευαισθησία των ηχείων, αλλά και την απόσταση ακρόασης. Απλή αριθμητική είναι.
 



Staff online

ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
171.604
Μηνύματα
2.867.546
Members
37.936
Νεότερο μέλος
albie
Top