Γιατί το πικάπ μου αρέσει πιο πολύ από τις υπόλοιπες πηγές μου?


mouseslept

Buckalis Επαγγελματίας
Μηνύματα
425
Reaction score
343
(απολυτως κορυφαιο)
Νομίζω έχει γίνει σύγκριση στο χώρο της εταιρείας Ανάκρουση (Λουκάς Στεφανίδης), μεταξύ κορυφαίας ψηφιακής και αντίστοιχου κορυφαίου πικαπ (φυσικά ρυθμισμένο από γνωστη των αναλογικών) η οποία δεν κατέληξε ότι κάποια πηγή υπερτερεί!
https://www.avsite.gr/forum/threads/Συγκριτικο-κορυφαιας-αναλογικης-πηγης-με-ψηφιακη.92806/page-6

Οι εντυπώσεις του Kotsidis John από το συγκριτικό:
"
Το αποτελεσμα της δοκιμης προσωπικα με εξεπληξε

Νομιζω πως καταληξαμε σε ισοπαλια, με οτι συνεπαγεται αυτο.

Η διαφορα ηταν πολυ πολυ μικρη, σχεδον αμελητεα θα ελεγα.
Οποις θελει ας το συζητησουμε.

Βεβαια υπηρχαν σημεια που το πικαπ επαιρνε ελαφτως τα πανω του , οπως σε καποια κομματια κλασσικης πχ Rhapsodies-Stokowsky αλλα παλι ελαφρως.

Υπηρχαν κ σημεια οπου το dac ηταν ακουστα καλυτερο, πχ στα μεσουψηλα.

Σε γενικες γραμμες οι μεσαιες ηταν ιδιες.
Οι μεσουψηλες κ υψηλες αποδιδονταν με περισσοτερο αερα, αληθοφανεια και εκταση απο το ντακ και τα χαμηλα περασματα ελαφρως καλυτερα απο το πικαπ.
Καποιος ειπε οτι ισως ειναι κ ουρα στο χαμηλο.Δεν ειμαι σιγουρος, μπορει, παντως δε μ ενοχλουσε.

Αλλος παλι ειπε πως ψηλα η υπεροχη του dac ειναι ψευδης, διοτι απλα ειναι τονισμενα κ φουσκωμενα τα πριμα του.Εδω δε θα συμφωνησω , διοτι απλα ηταν καλυτερο, με αερα και ανεση και αλυθοφανεια.

Η στερεοφωνικη εικονα ηταν απολυτως ιδια και στα δυο μεσα.
Το ιδιο και οι χροιες, οπως και οι μεσαιες συχνοτητες.
Λιγο δηλαδη κερδιζε στα σημεια το ενα λιγο το αλλο.

Περιμενα αλλα πραγματα αλλα ακουσα.

Βεβαια εμεινα απολυτος ικανοποιημενος και απο τα 2 μεσα.
Δεν κρινουμε ανθρωπους, οπως ειπε πριν ο Βλασης, αυτο ελειπε αλλωστε, αλλα μεσα, μηχανηματα.
Και δεν ειναι κατι κακο.

Κι εγω ειμαι φαν του βινυλιου, δεν ειναι κακο, και η δοκιμη δεν προκειται να μου αλλαξει τιποτα απο τις συνηθειες μου.
Εξαλλου ολοι ειμαστε λιγο ανωμαλοι, εχουμε το φετιχ μεσα μας.
Δεν ψαχνουμε παντα το καλυτερο , τουλαχιστον οχι εγω μ απολυτα κριτηρια στη μουσικη.
Υπαρχουν πολλοι παραγοντες γι αυτο.

Και προσωπικα πιστευω πως ηταν μια μεγαλη ισοπαλια, κατα τη γνωμη και τα αυτια μου παντα."
Mε την εσωτερικη phono του Αtma-sphere κανατε το "τεστ"?

Δεν ειχατε καποιο phono της προκοπης να βαλετε?

Επαναλαμβανω...
Τετοιες συγκρισεις εχουν γινει και στο δικο μου (απολυτως κορυφαιο) συστημα επαννειλημενα και ολες κατεληξαν οτι... σε συγκριση με κορυφαιο πικαπ, οποιοδηποτε κορυφαιο ψηφιακο ηταν απλα για.... τα σκουπιδια!
 

Kotsidis John

Photography
Moderator
Μηνύματα
13.873
Reaction score
34.211
Mε την εσωτερικη phono του Αtma-sphere κανατε το "τεστ"?

Δεν ειχατε καποιο phono της προκοπης να βαλετε?

Δε θυμαμαι, αλλα νομιζω ναι.
δε το λες κι απλο ουτε φθηνο, εξαλλου αυτο ειχε.

ΛΕς να φταιει αυτο?
 

Μηνύματα
7.256
Reaction score
11.799
Κανεις εναν κοπο σε παρακαλω να μας πεις αναλυτικα τις μοναδες που αποτελουσαν το συστημα?

Τετοιες συγκρισεις εχουν γινει και στο δικο μου (απολυτως κορυφαιο) συστημα επαννειλημενα και ολες κατεληξαν οτι... σε συγκριση με κορυφαιο πικαπ, οποιοδηποτε κορυφαιο ψηφιακο ηταν απλα για.... τα σκουπιδια!
Τι να σου πω βρε μπακάλη. Εγώ λίγο φύσημα είχα λόγω κακής γείωσης και τρελαινόμουν. Φαντάσου να είχα και το έστω και λιγοστό ( αν μιλάμε για κορυφαίο βινυλιακό σύστημα με προσεγμένους δίσκους ) φύσημα του βινυλίου. Και μας λες τώρα ότι υπερτερεί το βινύλιο έναντι του ψηφιακού. Καλά, όχι ότι δεν ξέρουμε την αλήθεια ή δεν έχουμε καταλάβει ότι αντλείς κύρος απο τα μηχανάκια σου, αλλά να ξέρουμε και τί λέμε! Αν μη τι άλλο, η μπούρδα έχει και τα όριά της!
 

mouseslept

Buckalis Επαγγελματίας
Μηνύματα
425
Reaction score
343
Δε θυμαμαι, αλλα νομιζω ναι.
δε το λες κι απλο ουτε φθηνο, εξαλλου αυτο ειχε.

ΛΕς να φταιει αυτο?
Σαφεστατα και εφταιγε αυτο! Το καλοδιο του βραχιονα τι ηταν?
 

Μηνύματα
2.353
Reaction score
4.915
Mε την εσωτερικη phono του Αtma-sphere κανατε το "τεστ"?

Δεν ειχατε καποιο phono της προκοπης να βαλετε?

Επαναλαμβανω...
Τετοιες συγκρισεις εχουν γινει και στο δικο μου (απολυτως κορυφαιο) συστημα επαννειλημενα και ολες κατεληξαν οτι... σε συγκριση με κορυφαιο πικαπ, οποιοδηποτε κορυφαιο ψηφιακο ηταν απλα για.... τα σκουπιδια!
Αναλογικό:
Preamplipher: Atma-spher MP1, MK 3.1
Ampliphers: Atma-spher MA-2 monomplocks OTL/OCL 220 watts clas A
Speakers: Saundlab Ultimate-1PX
Αναλογικη πηγη (του ιδιοκτητη)
Turnable:
Symphonik Line RG 6
Arm: Graham 2.2
Cadridge: Mobile Fidelity mc 3.5
Phono stage: Module inside Atma sphere MP1

Ψηφιακή πηγή:
CD player: Accustic Arts MKII
Dac: Weiss 202 media player: Amara, laptop: mac
στο link που έχω βάλει μπορείς να δεις όλη τη διαδικασία που ακολουθήθηκε
 


costas EAR

Δόκτωρ ΔιαXύσιος
Editor
Μηνύματα
51.344
Reaction score
125.279
Το σεταπ του Λουκ Στεφανίδη ήταν 20-πλασιου κοστολογίου + από το φτωχοσύστημα του μπουκάλη.

Ήταν πολύ χαϊ ενδ. Είχε και Μπομπίνες και έγραψε και βιβλίο για τα βινυλια, άπειρα βινύλια στην πραγματικά τεράστια δισκοθήκη του, δε μιλάμε απλώς για 50.000 βινυλια, δε μιλάμε για παιδικά νούμερα, μιλάμε για τραγικό αριθμό.

Δε ξέρει από τόσο βαθύ χαϊ ενδ ο μπουκάλης.. Είναι μπουκαλάκι.
 



Μηνύματα
7.256
Reaction score
11.799
ρε τι μας κανετε πρωι πρωι ρε εχουμε και δουλειες δε βγηκαμε ακομα συνταξη ρε!
Ασ'τα να πάνε! Κι εγώ θέλω να πιάσω δουλειά και δεν μπορώ με αυτά που διαβάζω!
δε μαμιέται...εγώ άναψα κ πούρο :lolsign:
Κι εγώ άλλαξα μπαταρία στο ηλεκτρονικό μου, έχει ζουμί η υπόθεση!
 



daharis666

Επαγγελματίας Crystalator Μονολιθίξ
Moderator
Μηνύματα
37.831
Reaction score
77.387
Κι εγώ άλλαξα μπαταρία στο ηλεκτρονικό μου, έχει ζουμί η υπόθεση!
Δεν θα σου φτάσει...βάλε να φορτίζουν και άλλες.....θα σκάσουν και οι ''ρωσοπόντιοι'' σε λίγο και θα το χεις πιπίλα :laugh:
 

Μηνύματα
7.256
Reaction score
11.799
Δεν θα σου φτάσει...βάλε να φορτίζουν και άλλες.....θα σκάσουν και οι ''ρωσοπόντιοι'' σε λίγο και θα το χεις πιπίλα :laugh:
Βάζω, βάζω! Ευτυχώς, έχω αρκετό ζουμί, περί τα 700ml! Με βγάζουν δεν με βγάζουν!! Δώστε πόνο!
 



Μηνύματα
7.256
Reaction score
11.799
το έχεις μοιρασμένο σε μπουκαλάκια ή χύμα σε μπουκάλα :biggrin:
Συνήθως βάζω τα αρώματα σε ένα μπουκάλι να δέσουν και μετά απο ένα μήνα κάνω τη μίξη με νικοτινούχα και άντε πάλι ένα μήνα δεσίματος,, αλλά επειδή ξέμεινα απο υγρό και δεν μπορούσα να περιμένω για όλη αυτή τη διαδικασία, τα έριξα όλα σε μια μπουκάλα και άρχισα να ατμίζω μετά απο ένα μήνα.
 

Μηνύματα
296
Reaction score
844
Συνήθως βάζω τα αρώματα σε ένα μπουκάλι να δέσουν και μετά απο ένα μήνα κάνω τη μίξη με νικοτινούχα και άντε πάλι ένα μήνα δεσίματος,, αλλά επειδή ξέμεινα απο υγρό και δεν μπορούσα να περιμένω για όλη αυτή τη διαδικασία, τα έριξα όλα σε μια μπουκάλα και άρχισα να ατμίζω μετά απο ένα μήνα.
Έχεις όμως την κορυφαία αντίσταση;
 

costas EAR

Δόκτωρ ΔιαXύσιος
Editor
Μηνύματα
51.344
Reaction score
125.279
Ευχές για ένα όμορφο ΣΚατασταμούτρα σας είπαμε? :lolsign:
Πες μου τι μπουκάλι πίνεις να σου πω το φίλο σου. Μάλλον κάνα μικρό μπουκαλάκι δείγμα θα πήρες, έτσι σε κόβω, ούζο 12 ή μίνι. Μπουκαλάκι μια σταλιά.

Γω πήρα να σκίσω ένα φρέσκο μπουκάλι 18 ετών μωρό μαλτ. Ίσα ίσα ενήλικο το λες, για να μη με κλείσουν μέσα.








ΥΓ.
Ο Μπουκάλης δείχνει που φτάνουν οι δυνατότητες του βινυλίου :

char_02.jpgB268A46B-9212-44C6-AC21-D10016DBE4C8Large.jpg



Μπουκάλης τρίβει τα χέρια του μετά από πώληση κορυφαίου εξοπλισμού οντιο σε αγγελίες που σέρνουν και δω:

food-character-milk-bottle-25524737.jpg



Μπουκάλης κάνει επίθεση με αναλογικά λέιζερ σε ψηφιακούς άσχετους που δε ακούν διαφορές, έχουμε και αγγελίες λέμε, τι είναι αυτά που λέτε;

d2igsxi-b945a43a-da2c-44da-ae19-f0b6c4b169b7.png


Καλό ΣΚ εβριμπαντι
 
Last edited:


Staff online

  • abcd
    Πρώην Διοικητής ο τροπαιοφόρος
  • spylab
    Shalom

ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
171.591
Μηνύματα
2.865.141
Members
37.933
Νεότερο μέλος
alkapsal
Top