Γιατί το πικάπ μου αρέσει πιο πολύ από τις υπόλοιπες πηγές μου?


Μηνύματα
4.463
Reaction score
7.735
Νομίζω έχει γίνει σύγκριση στο χώρο της εταιρείας Ανάκρουση (Λουκάς Στεφανίδης), μεταξύ κορυφαίας ψηφιακής και αντίστοιχου κορυφαίου πικαπ (φυσικά ρυθμισμένο από γνωστη των αναλογικών) η οποία δεν κατέληξε ότι κάποια πηγή υπερτερεί!
https://www.avsite.gr/forum/threads/Συγκριτικο-κορυφαιας-αναλογικης-πηγης-με-ψηφιακη.92806/page-6

Οι εντυπώσεις του Kotsidis John από το συγκριτικό:
"
Το αποτελεσμα της δοκιμης προσωπικα με εξεπληξε

Νομιζω πως καταληξαμε σε ισοπαλια, με οτι συνεπαγεται αυτο.

Η διαφορα ηταν πολυ πολυ μικρη, σχεδον αμελητεα θα ελεγα.
Οποις θελει ας το συζητησουμε.

Βεβαια υπηρχαν σημεια που το πικαπ επαιρνε ελαφτως τα πανω του , οπως σε καποια κομματια κλασσικης πχ Rhapsodies-Stokowsky αλλα παλι ελαφρως.

Υπηρχαν κ σημεια οπου το dac ηταν ακουστα καλυτερο, πχ στα μεσουψηλα.

Σε γενικες γραμμες οι μεσαιες ηταν ιδιες.
Οι μεσουψηλες κ υψηλες αποδιδονταν με περισσοτερο αερα, αληθοφανεια και εκταση απο το ντακ και τα χαμηλα περασματα ελαφρως καλυτερα απο το πικαπ.
Καποιος ειπε οτι ισως ειναι κ ουρα στο χαμηλο.Δεν ειμαι σιγουρος, μπορει, παντως δε μ ενοχλουσε.

Αλλος παλι ειπε πως ψηλα η υπεροχη του dac ειναι ψευδης, διοτι απλα ειναι τονισμενα κ φουσκωμενα τα πριμα του.Εδω δε θα συμφωνησω , διοτι απλα ηταν καλυτερο, με αερα και ανεση και αλυθοφανεια.

Η στερεοφωνικη εικονα ηταν απολυτως ιδια και στα δυο μεσα.
Το ιδιο και οι χροιες, οπως και οι μεσαιες συχνοτητες.
Λιγο δηλαδη κερδιζε στα σημεια το ενα λιγο το αλλο.

Περιμενα αλλα πραγματα αλλα ακουσα.

Βεβαια εμεινα απολυτος ικανοποιημενος και απο τα 2 μεσα.
Δεν κρινουμε ανθρωπους, οπως ειπε πριν ο Βλασης, αυτο ελειπε αλλωστε, αλλα μεσα, μηχανηματα.
Και δεν ειναι κατι κακο.

Κι εγω ειμαι φαν του βινυλιου, δεν ειναι κακο, και η δοκιμη δεν προκειται να μου αλλαξει τιποτα απο τις συνηθειες μου.
Εξαλλου ολοι ειμαστε λιγο ανωμαλοι, εχουμε το φετιχ μεσα μας.
Δεν ψαχνουμε παντα το καλυτερο , τουλαχιστον οχι εγω μ απολυτα κριτηρια στη μουσικη.
Υπαρχουν πολλοι παραγοντες γι αυτο.

Και προσωπικα πιστευω πως ηταν μια μεγαλη ισοπαλια, κατα τη γνωμη και τα αυτια μου παντα."

Να κάτι τέτοια ποσταρετε από το ένδοξο παρελθόν και έχουμε υλικό για όλο το σουκου. Καλτιλα :biggrin:


Έτσι ξεκινάει η δοκιμή.... όχι μπάσο, όχι εντάσεις (ηχητικές γιατί από τις άλλες θα έγινε μακελειό) :lolsign:
Αφου λοιπον φτασαμε, γρηγορα στησαμε τα μηχανηματα, καναμε τις απαραιτητες συνδεσεις και ξεκηνησαμε τις πρωτες δοκιμες. Εβαλα λοιπον στο cd player ένα δισκακκι του Barry White που υπαρχει εντονο μπασο, και τοτε το ηχειο αρχισε να κανει κατι περιεργους θορυβους (σαν σπινθυρισμους χωρις σπινθηρα). Φυσικα το προβλημα μεγενθυνοταν όταν αναιβαζα την ενταση. Απ ότι με εξηγησε ο Λουκας, εκανε τελευταια καποιους πειραμτισμους με καποιες ρυθμισεις του ηχειου με αποτελεσμα να του βγαζει καποια δυσαρεστα αποτελεσματα. Ετσι λοιπον ηταν φανερο ότι θα ακουγαμε με καποιους περιορισμους. Πρωτον «όχι εντονο μπασο» και δευτερον «όχι μεγαλες εντασεις». Το δευτερο όμως θα ειχε σαν συνεπεια να καταβαλουμε πολύ μεγαλυτερη προσπαθεια για να εντοπισουμε μεταξυ κορυφαιων συστηματων μικροδιαφορες.
 

mouseslept

Buckalis Επαγγελματίας
Μηνύματα
425
Reaction score
343
Xρειαζεται αρκετη δοση κρετινισμου για να ισχυριστει καποιος, οτι ενα σωστα στημενο "βασικο" hi-end πικαπ μπορει να "νικηθει" απο οποιαδηποτε ψηφιακη πηγη, οσο κι αν κανει αυτη...

Ας κανει και δεκαπλασια η και εικοσαπλασια λεφτα... Το ψηφιακο θα χασει στα παντα!
Θα χασει στις χροιες, στον "αερα", στην στερεοφωνικη εικονα, στην αναλυση, αλλα κυριως... θα χασει συντριπτικα στο κυριωτερο επικοινωνιακο κομματι της μουσικης... Θα χασει στα μικροδυναμικα!

Δεν θα παω μακρια... Ενα (μεταχειρισμενο - πολυ παλιο) Lenco L78 Idler με Αudio Quest PT-9 με καλο καλωδιο και μια mm Ortofon Black... στην ενσωματωμενη phono ενος παλιου ΑR-SP6B... To χανω, η εσεις χανεται το ψηφιακο σας οσο κι'αν κανει καινουργιο... και κουφος την ακουει την διαφορα!
 


Μηνύματα
27.266
Reaction score
25.269
Εγκληματίεεεεεεεες, μας ψεκάζετε και το έχουμε ρίξει όλοι στα ψηφιακάαααάαααα...

Εγώ πάλι πιστεύω ότι τα fuel nozzles του άνωθεν 380 στον Νο2 κινητήρα , είναι ψιλομπουκωμένα , ή αρρύθμιστα και ως εκ τούτου έχει πιο φτωχό μείγμα , ως εκ τούτου λιγότερους υδρατμούς στα καυσαέρια , ως εκ τούτου , λεπτότερο contrail, ως εκ τούτου μεγαλύτερο heat signature απο αυτόν τον κινητήρα , δλδ είναι πιο επιρρεπές σε λοκάρισμα πυραύλου που σκανάρει heat signature. :roflmao:
 

Μηνύματα
7.272
Reaction score
11.820
Xρειαζεται αρκετη δοση κρετινισμου για να ισχυριστει καποιος, οτι ενα σωστα στημενο "βασικο" hi-end πικαπ μπορει να "νικηθει" απο οποιαδηποτε ψηφιακη πηγη, οσο κι αν κανει αυτη...

Ας κανει και δεκαπλασια η και εικοσαπλασια λεφτα... Το ψηφιακο θα χασει στα παντα!
Θα χασει στις χροιες, στον "αερα", στην στερεοφωνικη εικονα, στην αναλυση, αλλα κυριως... θα χασει συντριπτικα στο κυριωτερο επικοινωνιακο κομματι της μουσικης... Θα χασει στα μικροδυναμικα!

Δεν θα παω μακρια... Ενα (μεταχειρισμενο - πολυ παλιο) Lenco L78 Idler με Αudio Quest PT-9 με καλο καλωδιο και μια mm Ortofon Black... στην ενσωματωμενη phono ενος παλιου ΑR-SP6B... To χανω, η εσεις χανεται το ψηφιακο σας οσο κι'αν κανει καινουργιο... και κουφος την ακουει την διαφορα!
 

Δημητρης 777

Spendorious
Μηνύματα
6.145
Reaction score
18.975
Εγώ πάλι πιστεύω ότι τα fuel nozzles του άνωθεν 380 στον Νο2 κινητήρα , είναι ψιλομπουκωμένα , ή αρρύθμιστα και ως εκ τούτου έχει πιο φτωχό μείγμα , ως εκ τούτου λιγότερους υδρατμούς στα καυσαέρια , ως εκ τούτου , λεπτότερο contrail, ως εκ τούτου μεγαλύτερο heat signature απο αυτόν τον κινητήρα , δλδ είναι πιο επιρρεπές σε λοκάρισμα πυραύλου που σκανάρει heat signature. :roflmao:
:roflmao: :roflmao: :roflmao:
Μας γμσες.. :rolleyes:
Βάζω fs2020 να χαλαρώσω.. :whistling:
 

mouseslept

Buckalis Επαγγελματίας
Μηνύματα
425
Reaction score
343
Xρειαζεται αρκετη δοση κρετινισμου για να ισχυριστει καποιος, οτι ενα σωστα στημενο "βασικο" hi-end πικαπ μπορει να "νικηθει" απο οποιαδηποτε ψηφιακη πηγη, οσο κι αν κανει αυτη...

Ας κανει και δεκαπλασια η και εικοσαπλασια λεφτα... Το ψηφιακο θα χασει στα παντα!
Θα χασει στις χροιες, στον "αερα", στην στερεοφωνικη εικονα, στην αναλυση, αλλα κυριως... θα χασει συντριπτικα στο κυριωτερο επικοινωνιακο κομματι της μουσικης... Θα χασει στα μικροδυναμικα!

Δεν θα παω μακρια... Ενα (μεταχειρισμενο - πολυ παλιο) Lenco L78 Idler με Αudio Quest PT-9 με καλο καλωδιο και μια mm Ortofon Black... στην ενσωματωμενη phono ενος παλιου ΑR-SP6B... To χανω, η εσεις χανεται το ψηφιακο σας οσο κι'αν κανει καινουργιο... και κουφος την ακουει την διαφορα!
chicken everybody...
 

wizzy

Music is our (Supernatural) friend!
Μηνύματα
13.967
Reaction score
20.486
Έχεις κάποιον αντικειμενικό κριτή ο οποίος θα αποφασίσει ποιο είναι το καλύτερο έτσι ώστε να χάσει ο άλλος ή θα εμπιστευτείτε τα αυτιά σας;
 


Μηνύματα
7.272
Reaction score
11.820
chicken everybody...
Λοιπόν. Εσύ ή που έχεις μπει καλά στο πετσί του ρόλου ή που είσαι πραγματικά εγωκεντρικός με σύνδρομο κατωτερότητας και ανάγκη επιβεβαίωσης σε ό,τι κάνεις.

-Ένας "κρετίνος"-
 

mouseslept

Buckalis Επαγγελματίας
Μηνύματα
425
Reaction score
343
Xρειαζεται αρκετη δοση κρετινισμου για να ισχυριστει καποιος, οτι ενα σωστα στημενο "βασικο" hi-end πικαπ μπορει να "νικηθει" απο οποιαδηποτε ψηφιακη πηγη, οσο κι αν κανει αυτη...

Ας κανει και δεκαπλασια η και εικοσαπλασια λεφτα... Το ψηφιακο θα χασει στα παντα!
Θα χασει στις χροιες, στον "αερα", στην στερεοφωνικη εικονα, στην αναλυση, αλλα κυριως... θα χασει συντριπτικα στο κυριωτερο επικοινωνιακο κομματι της μουσικης... Θα χασει στα μικροδυναμικα!

Δεν θα παω μακρια... Ενα (μεταχειρισμενο - πολυ παλιο) Lenco L78 Idler με Αudio Quest PT-9 με καλο καλωδιο και μια mm Ortofon Black... στην ενσωματωμενη phono ενος παλιου ΑR-SP6B... To χανω, η εσεις χανεται το ψηφιακο σας οσο κι'αν κανει καινουργιο... και κουφος την ακουει την διαφορα!
chicken everybody?
 

Μηνύματα
4.873
Reaction score
3.963
Ψηφιακή πηγή:
CD player: Accustic Arts MKII
Dac: Weiss 202 media player: Amara, laptop: mac
στο link που έχω βάλει μπορείς να δεις όλη τη διαδικασία που ακολουθήθηκε
Το cdplayer δεν χρησιμοποιηθηκε καθολου. Το ειχα μαζι μου, αλλα ισως λογω ωρας ο Λουκας ζητησε να μην συνεχισουμε.
 

alexis

Reticular Activating System
Μηνύματα
14.673
Reaction score
28.013
Πως λέγεται εκείνος που νομίζει πως:
-τα ξέρει όλα;
-έχει το καλύτερο σύστημα;
-ότι λέει είναι νόμος;
-ότι του αρέσει πρέπει να αρέσει και στους άλλους;
-οποιος διαφωνεί με τα παραπάνω είναι κρετίνος;

Ψυχάκιας.

Και τι κάνουμε με αυτούς;

Τους αγνοούμε γιατί όλα τα παραπάνω είναι η τροφή του. Kαθε ενασχόληση μας είναι χάσιμο χρόνου.
 
Last edited:

mouseslept

Buckalis Επαγγελματίας
Μηνύματα
425
Reaction score
343
Το cdplayer δεν χρησιμοποιηθηκε καθολου. Το ειχα μαζι μου, αλλα ισως λογω ωρας ο Λουκας ζητησε να μην συνεχισουμε.
To προβλημα ηταν η phono του atma shpere, που ειναι balanced με αποτελεσμα οι διαφοροποιησεις των ημιπεριοδων να ακυρωνονται και να "φιμωνουν" πληροφορια απο την κεφαλη... Ποσο μαλλον που ειναι και λαμπατη balanced.
 


Bhutia

Hidden Guru
Editor
Μηνύματα
16.932
Reaction score
54.808
To προβλημα ηταν η phono του atma shpere, που ειναι balanced με αποτελεσμα οι διαφοροποιησεις των ημιπεριοδων να ακυρωνονται και να "φιμωνουν" πληροφορια απο την κεφαλη... Ποσο μαλλον που ειναι και λαμπατη balanced.
Υποθέτω πως γνωρίζεις ότι οι ίδιες οι φωνογραφικές κεφαλές αποτελούν εκ της δομής τους αυθεντικές balanced πηγές...
 


daharis666

Επαγγελματίας Crystalator Μονολιθίξ
Moderator
Μηνύματα
37.865
Reaction score
77.466
Υποθέτω πως γνωρίζεις ότι οι ίδιες οι φωνογραφικές κεφαλές αποτελούν εκ της δομής τους αυθεντικές balanced πηγές...
μην το πάμε πάλι πίσω σε αυτή την κουβέντα :biggrin:
 

Costas Coyias

Ημίθεος
Administrator
Μηνύματα
25.112
Reaction score
20.608
Δεν θα παω μακρια... Ενα (μεταχειρισμενο - πολυ παλιο) Lenco L78 Idler με Αudio Quest PT-9 με καλο καλωδιο και μια mm Ortofon Black... στην ενσωματωμενη phono ενος παλιου ΑR-SP6B... To χανω, η εσεις χανεται το ψηφιακο σας οσο κι'αν κανει καινουργιο... και κουφος την ακουει την διαφορα!
Η θέση των πικάπ με τροχαλία είναι μια και μόνη: στα σκουπίδια.
 


Staff online

ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
171.612
Μηνύματα
2.867.977
Members
37.940
Νεότερο μέλος
geo kok
Top