Γιατί το πικάπ μου αρέσει πιο πολύ από τις υπόλοιπες πηγές μου?

costas EAR

Δόκτωρ ΔιαXύσιος
Editor
Μηνύματα
51.358
Reaction score
125.329
Αυτό που δείχνεις δεν έχει εφαρμοσμένο ταργκετ κερβ, οτιδήποτε με φυσική πτώση στο άνω μέρος του φάσματος είναι δεδομένο ότι θα το προτιμάς.

Myth busted.
 

Vakis2000

Κλιψ κλαψ
Μηνύματα
7.001
Reaction score
8.045
Από τότε που θυμάμαι τον εαυτό μου θαυμάζω αυτό το μέσον! Πρέπει να ήμουν κοντά στα 5 (γύρω στο 1959-60 μετά πήγαμε Θεσ/νικη για δουλείες του πατέρα, που εκεί τέτοιες πολυτέλειες ) , όταν καθόμουν με τις ώρες κοντά σε ένα αρχαίο πικάπ, από αυτά που βρίσκονταν μέσα σε ένα ξύλινο κουτί - επιπλάκι, χωρίς ενισχυτή. Υπήρχαν εκεί μέσα 2-3 45άρια και έκανα ακρόαση μόνο με τον ήχο της βελόνας μέσα στα αυλάκια! Ναι με τις ώρες τα ίδια κομμάτια!
 


Μηνύματα
2.458
Reaction score
1.719
Εντάξει είναι ιεροτελεστία η ακρόαση από αυτό το μέσο.... όμως και να ρίχνει σε ήχο σε όλες τις σύγχρονες υποτίθεται πηγές?


Dual 505-4 + ortofon blue
vs...
Oppo 95, htpc, dune.
Ρε αδερφέ να σε πω κάτι?
Γιατί πρέπει να πάρεις επιβεβαίωση γι'αυτα που αισθάνεσαι?
Σου αρέσει το πικαπ? μπράβο.
Σου αρέσουν οι μπομπίνες? μπράβο.
Σου αρέσουν οι κόρνες ή (και) τα ηλεκτροστατικά? ξανά μπράβο.

Αν εσύ με τις επιλογές των μηχανών σου νοιώθεις όμορφα όταν ακους μουσική τι άλλο θέλεις?

Ο καθένας μας έχει την πορεία του στο χόμπι και προχωράει όπως αυτός νομίζει. Τα κριτήρια του καθενός είναι υποκειμενικά και ναι υπάρχει περίπτωση να μη συμβαδίζουν οι επιλογές μας με το τεχνοκρατικά-αντικειμενικά σωστό.

Αν σε πούνε αντί για χαϊεντα "λοουεντά" θα σε χαλάσει?

Νο πρόμπλεμ.

Κηπ γουώκινγκ
 

gid

Μηνύματα
7.394
Reaction score
8.627
Από τότε που θυμάμαι τον εαυτό μου θαυμάζω αυτό το μέσον! Πρέπει να ήμουν κοντά στα 5 (γύρω στο 1959-60 μετά πήγαμε Θεσ/νικη για δουλείες του πατέρα, που εκεί τέτοιες πολυτέλειες ) , όταν καθόμουν με τις ώρες κοντά σε ένα αρχαίο πικάπ, από αυτά που βρίσκονταν μέσα σε ένα ξύλινο κουτί - επιπλάκι, χωρίς ενισχυτή. Υπήρχαν εκεί μέσα 2-3 45άρια και έκανα ακρόαση μόνο με τον ήχο της βελόνας μέσα στα αυλάκια! Ναι με τις ώρες τα ίδια κομμάτια!
....και εδώ βρίσκεται ένα πολύ μεγάλο μέρος του λόγου που σου αρέσει και τώρα το βινύλιο. Πράγματα που αγαπήσαμε ως παιδιά, εντυπώνονται μέσα μας και μένουν για πάντα.
 

Auditory

Επαγγελματίας
Μηνύματα
521
Reaction score
671
Γιατί μου αρέσει να ακούω από το αναλογικό σύστημα περισσότερο από τις υπόλοιπες πηγές μου;

i) Γιατί μου επιτρέπει να ακούσω ολόκληρη την πλευρά, να διαθέσω, να αφοσιωθώ σε αυτά τα 17 έως 23 λεπτά για την ευχαρίστησή μου,

ii) Λόγω μικρού χρόνου διάρκειας ανά πλευρά, όταν τελειώσει σηκώνομαι (υποχρεωτικά) για την αλλαγή, πίνω νερό, πάω wc, ανταλλάσσω δυο κουβέντες με τους γύρω μου και ξανακάθομαι για να ακούσω,

iii) Δεν υπάρχει τηλεχειρισμός, οπότε αν θεωρήσω πως δε μου αρέσει ένα τραγούδι, το ακούω γιατί βαριέμαι να σηκωθώ για να πάω στο επόμενο και ξαφνικά καταλαβαίνω πως αυτό που δε μου άρεσε είναι ένας εξαιρετικός σύνδεσμος του προηγούμενου με το επόμενο που μου αρέσουν,

iv) Με αφήνει να καταλάβω το μουσικό έργο ή το τραγούδι αφού την ώρα που αναπαράγεται δεν ψάχνω να βρω το επόμενο (στο κινητό, στο σκληρό ή ό,τι άλλο χρησιμοποιώ) που θα ακούσω με αποτέλεσμα να χάνω τις λεπτομέρειες από το σύνολο που ακούω ΤΩΡΑ,

v) Γιατί υπάρχουν στη δισκοθήκη μου τίτλοι οι οποίοι δεν υπάρχουν σε καμία υπηρεσία ενοικιαζόμενης μουσικής,

vi) Γιατί την ώρα που βγάζω το δίσκο, οι εικόνες από την πρώτη αγορά του, το ότι έρχονται οι παιδικοί φίλοι να τον ακούσουμε μαζί, οι αναμνήσεις από το χαβαλέ μαζί τους, με γεμίζουν, με κάνουν να αισθανθώ όμορφα, νεότερος και μου δημιουργούν την ανάγκη για επικοινωνία μαζί τους αφού με όσα συμβαίνουν τον τελευταίο χρόνο έχουμε χαθεί.
Η κοπέλα που ήρθε με τη δικαιολογία να ακούσουμε το τελευταίο άλμπουμ των "τάδε" (χμμ... σε αυτό δεν υπάρχει επικοινωνία αλλά παντόφλα)

Τι; Δεν είναι τόσο «ποιοτικό» όσο το cd ή το streaming; Ε, και; Υπάρχει περισσότερη "ποιότητα" από τα παραπάνω; Μπαααα… δεν το νομίζω :)
 

Μηνύματα
3.768
Reaction score
6.740
Δεν υπάρχει άλλο μέσο αναπαραγωγής αναλογικού ήχου σαν το πικάπ.
Καλώς ή κακώς αυτό είναι.
Champions League.
Οτιδήποτε άλλο μπροστά του είναι ένα απλό παιχνιδάκι για να σκοτώνεις τον ελεύθερο χρόνο σου ή να ψαχουλεύεις στα άδυτα του streaming χάνοντας την μπάλα και μπερδεύοντας τα μπούτια σου σαν σε ματσάκι ερασιτεχνικού ή αλάνας.
Ακροάσεις σοβαρές μόνο με πικάπ και βινύλια.
Κάποιοι μπορεί να γελάτε αλλά μικροί είστε ακόμη. Κάποια στιγμή θα μεγαλωσετε και θα μάθετε !!
 

Μηνύματα
1.297
Reaction score
2.573
Ο μόνος λόγος να ακούς από το πικάπ είναι γιατί έδωσες πολλά λεφτά για να το αγοράσεις
Ή σε ένα κακοστημένο σύστημα σου έκατσε το τυχαίο equalization που κάνει αυτό
 

Auditory

Επαγγελματίας
Μηνύματα
521
Reaction score
671
Μάλλον είσαι ηλικιακά μικρός, “παιδί” του cd και του διαδικτύου, εκπαιδεύτηκες έτσι, δε σε αδικώ, ούτε σε κρίνω αρνητικά που σκέφτεσαι έτσι.

Για τους μεγαλύτερους, που πρόλαβαν το αναλογικό ως μοναδικό μέσο «ποιοτικής» ακρόασης, η αγορά του επόμενου μουσικού θέματος ήταν ολόκληρη βόλτα και συναναστροφή με αληθινούς ανθρώπους.

Αυτή η επαφή, οι ατέρμονες συζητήσεις περί μουσικής, δημιούργησαν φιλίες, εκτίμηση χαρακτήρων και χαρακτηριστικών που δε μπορούν εύκολα να δημιουργηθούν από την αγορά μουσικών θεμάτων μέσω διαδικτύου ή επαφής πίσω από μία οθόνη.
Όχι ότι δε μπορούν να δημιουργηθούν αλλά είναι πιο δύσκολο.

Πόσο καιρό έχεις να ακούσεις ολόκληρο άλμπουμ καλλιτέχνη; Πόσους φίλους κάλεσες προ covid εποχής για να ακούσετε παρέα το τελευταίο άλμπουμ που αγόρασες;

Οι περισσότεροι "αναλογικοί", ειδικά οι μεγαλύτεροι ηλικίας, γνωρίζουν το κάθε άλμπουμ, την κάθε πλευρά, την κάθε σειρά τραγουδιών ανά πλευρά, γιατί είχαν τη δυνατότητα αγοράς ενός νέου άλμπουμ μία φορά την εβδομάδα, ίσως και δύο εβδομάδες… Σε αυτό το χρονικό διάστημα, το άλμπουμ έβγαινε άχρηστο από τις ώρες αναπαραγωγής, μάθαινες την κάθε συγχορδία, το κάθε πάτημα/χτύπημα/φύσημα στα τάστα, στα πλήκτρα, στα κρουστά, στο επιστόμιο… όπως το μάθαινες και όπως το αντιλαμβανόσουν, δεν έχει σημασία αυτό. Σημασία έχει ότι εμπέδωνες το μουσικό θέμα!

Με την έλευση του cd και αργότερα των σκληρών, σήμερα της ενοικιαζόμενης μουσικής, σε συνδυασμό με μία εποχή άγχους και δεν έχω χρόνο, δεν προλαβαίνω τίποτα, η «πολυτέλεια» του ακρόασης ενός δίσκου έχει υποτιμηθεί για χάρη της… «ποιότητας».

Μπούρδες! Υπάρχει μεγαλύτερη ποιότητα από το να βρεις/αφιερώσεις λίγο χρόνο για εσένα και αυτά που σου αρέσουν να κάνεις;
Αυτό σκέψου και θα καταλάβεις γιατί το βινύλιο και τα μέσα αναπαραγωγής τους επιβίωσαν ;)
 

Μηνύματα
7.257
Reaction score
11.799
Μάλλον είσαι ηλικιακά μικρός, “παιδί” του cd και του διαδικτύου, εκπαιδεύτηκες έτσι, δε σε αδικώ, ούτε σε κρίνω αρνητικά που σκέφτεσαι έτσι.

Για τους μεγαλύτερους, που πρόλαβαν το αναλογικό ως μοναδικό μέσο «ποιοτικής» ακρόασης, η αγορά του επόμενου μουσικού θέματος ήταν ολόκληρη βόλτα και συναναστροφή με αληθινούς ανθρώπους.

Αυτή η επαφή, οι ατέρμονες συζητήσεις περί μουσικής, δημιούργησαν φιλίες, εκτίμηση χαρακτήρων και χαρακτηριστικών που δε μπορούν εύκολα να δημιουργηθούν από την αγορά μουσικών θεμάτων μέσω διαδικτύου ή επαφής πίσω από μία οθόνη.
Όχι ότι δε μπορούν να δημιουργηθούν αλλά είναι πιο δύσκολο.

Πόσο καιρό έχεις να ακούσεις ολόκληρο άλμπουμ καλλιτέχνη; Πόσους φίλους κάλεσες προ covid εποχής για να ακούσετε παρέα το τελευταίο άλμπουμ που αγόρασες;

Οι περισσότεροι "αναλογικοί", ειδικά οι μεγαλύτεροι ηλικίας, γνωρίζουν το κάθε άλμπουμ, την κάθε πλευρά, την κάθε σειρά τραγουδιών ανά πλευρά, γιατί είχαν τη δυνατότητα αγοράς ενός νέου άλμπουμ μία φορά την εβδομάδα, ίσως και δύο εβδομάδες… Σε αυτό το χρονικό διάστημα, το άλμπουμ έβγαινε άχρηστο από τις ώρες αναπαραγωγής, μάθαινες την κάθε συγχορδία, το κάθε πάτημα/χτύπημα/φύσημα στα τάστα, στα πλήκτρα, στα κρουστά, στο επιστόμιο… όπως το μάθαινες και όπως το αντιλαμβανόσουν, δεν έχει σημασία αυτό. Σημασία έχει ότι εμπέδωνες το μουσικό θέμα!

Με την έλευση του cd και αργότερα των σκληρών, σήμερα της ενοικιαζόμενης μουσικής, σε συνδυασμό με μία εποχή άγχους και δεν έχω χρόνο, δεν προλαβαίνω τίποτα, η «πολυτέλεια» του ακρόασης ενός δίσκου έχει υποτιμηθεί για χάρη της… «ποιότητας».

Μπούρδες! Υπάρχει μεγαλύτερη ποιότητα από το να βρεις/αφιερώσεις λίγο χρόνο για εσένα και αυτά που σου αρέσουν να κάνεις;
Αυτό σκέψου και θα καταλάβεις γιατί το βινύλιο και τα μέσα αναπαραγωγής τους επιβίωσαν ;)
Εδώ συμφωνώ. Άλλο όμως το συναισθηματικό κομμάτι που περιγράφεις και άλλο το πως αποδίδει - πραγματικά - ένα μέσον. Να απαντήσω για την αφεντιά μου, σπάνια ακούω ολόκληρο κάποιο άλμπουμ και όσα ακούω τα έχω γνωρίσει απο βινύλια ( τα οποία έχω σε ένα ντουλάπι, όπως έχω και το πικάπ σε ένα ράφι του ρακ ).
Παραδείγματα: war - love is all around, warrant - dog eat dog, kraftwerk - man machine, όλα τα άλμπουμς της Βίκυ Λέανδρος, Cerrone - supernature, Bruce Dickinson - Tattoed millionaire.
Με τους warrant και Bruce Dickinson ανασύρω και μνήμες απο τα παιδικά μου χρόνια, με τους Kraftwerk δε, θυμάμαι ότι πάντα έτριζαν τζάμια και πόμολα στο σπίτι. Ωραίες εποχές!
 

billpeppas

A/V "Επαγγελματίας"
Μηνύματα
2.499
Reaction score
5.658
Ο καθείς κάνει ότι του αρέσει.
Και σωστό είναι αυτό.
Δεν θα σου πω εγω τι να κάνεις.
Εσύ ξέρεις τι απολαμβάνεις.

Και εγω έχω μάθει να έχω γυμνόστηθη την κοπέλα μου να κάνει τον DJ όταν θέλω να χαλαρώσω με μουσική και παίζει με τα CDJ-100S.
Το απολαμβάνω.
Δεν θα πω όμως πως τα CDJ-100S δίνουν καλύτερο ήχο από το PC με πηγές high resolution audio :D

Personal preference, placebo, nostalgia, συνήθεια.
Όλα καλά και δεκτά.
 

gid

Μηνύματα
7.394
Reaction score
8.627
Οι περισσότεροι "αναλογικοί", ειδικά οι μεγαλύτεροι ηλικίας, γνωρίζουν το κάθε άλμπουμ, την κάθε πλευρά, την κάθε σειρά τραγουδιών ανά πλευρά, γιατί είχαν τη δυνατότητα αγοράς ενός νέου άλμπουμ μία φορά την εβδομάδα, ίσως και δύο εβδομάδες… Σε αυτό το χρονικό διάστημα, το άλμπουμ έβγαινε άχρηστο από τις ώρες αναπαραγωγής, μάθαινες την κάθε συγχορδία, το κάθε πάτημα/χτύπημα/φύσημα στα τάστα, στα πλήκτρα, στα κρουστά, στο επιστόμιο… όπως το μάθαινες και όπως το αντιλαμβανόσουν, δεν έχει σημασία αυτό. Σημασία έχει ότι εμπέδωνες το μουσικό θέμα!
Απολύτως τίποτε από τα παραπάνω δεν άλλαξε με την έλευση του CD. Με εξαίρεση ότι αυτό δεν έβγαινε άχρηστο από τα πολλά παιξίματα. Όχι κι άσχημη εξέλιξη.

Τώρα, αν αυτή συνέπεσε με αλλαγές στη ζωή σου, π.χ. ξεκίνησες να εργάζεσαι ή παντρεύτηκες ή δεν ξέρω τι άλλο, και αυτό επηρέασε το πόσο ασχολείσαι και τι έγνοιες και προτεραιότητες έχεις στην καθημερινότητά σου, αυτό δεν έχει να κάνει με το CD.
 


Μηνύματα
3.088
Reaction score
8.862
Παιδιά ήμαρτον με αν το πικάπ παίζει καλύτερα η όχι με αντίστοιχα player.

Οι κάτοχοι αυτής της συσκευής νομίζω ότι την αγοράζουν γιατί είναι λάτρεις της όλο διαδικασίας, από την αγορά μέχρι η βελόνα να ακουμπήσει στο βινύλιο, και φυσικά χρειάζεται μία προετοιμασία ..... καθαρισμός βελόνας - δίσκου, ας μη μιλήσουμε και για τον χώρο που μας πιάνει στο ρακ, και θέλεις μια ραφιέρα γιο τους δίσκους και όχι μόνο.

Τώρα για τους υπόλοιπους είναι ακριβώς το αντίθετο .....
Δεν ταιριάζει με τα υπόλοιπα κουτιά με οθόνη μηχανήματα, δύσκολη τοποθέτηση, μη ψηφιακός ήχος, οι δίσκοι θέλουν αγορά και τον δικό τους χώρο, δε μπορείς να τα κατεβάσεις η να τα συμπιέσεις .......... χάλι μαύρο ... υπάρχουν ακόμα άνθρωποι που ακούν βινύλιο στη ψηφιακή εποχή θα πουν, τα τραγούδια μου τα έχουν σε πέντε 4TB σκληρούς.
Ξέρεις τι αραλίκι που είναι να κάθεσαι στον καναπέ σου και από το κινητό να ακούς τη μουσική σου...... γ@μάτα.

Σύγκριση για εμένα δεν υπάρχει και οι δυο πλευρές από τη μεριάς τους έχουν δίκιο.

Τέλος για να μη το κουράζω κιόλας, ευτυχώς που κυκλοφορούν ακόμα και τα πικάπ και οι δίσκοι για τους πορωμένους αυτού του είδους
 


Auditory

Επαγγελματίας
Μηνύματα
521
Reaction score
671
Απολύτως τίποτε από τα παραπάνω δεν άλλαξε με την έλευση του CD. Με εξαίρεση ότι αυτό δεν έβγαινε άχρηστο από τα πολλά παιξίματα. Όχι κι άσχημη εξέλιξη.

Τώρα, αν αυτή συνέπεσε με αλλαγές στη ζωή σου, π.χ. ξεκίνησες να εργάζεσαι ή παντρεύτηκες ή δεν ξέρω τι άλλο, και αυτό επηρέασε το πόσο ασχολείσαι και τι έγνοιες και προτεραιότητες έχεις στην καθημερινότητά σου, αυτό δεν έχει να κάνει με το CD.
Και όμως... Σκέψου ότι σε μία εποχή "υψηλών ταχυτήτων", ένα cd έχει διάρκεια, τουλάχιστον, 40 λεπτών, για να το ακούσεις ολόκληρο πρέπει να αφιερώσεις αυτό το χρόνο, να απομακρύνεις άλλες σκέψεις, να προσηλωθείς στο άκουσμά του. Μπορείς να το κάνεις;
Μπορείς να μη χρησιμοποιήσεις το τηλεχειριστήριο για να προσπεράσεις το τραγούδι που θεωρείς ότι δε σου αρέσει στην 1η ακρόαση του δίσκου;
Μπορείς να μη κοιτάξεις το κινητό σου, που ήδη στα πρώτα 11 λεπτά έχει ηχήσει 6 φορές για να ειδοποιήσει πως κάποιος έγραψε κάτι στο φόρουμ ως απάντηση στο νήμα σου ή κάποιος ανέβασε/απάντησε κάτι στο facebook/insta/tik tok κλπ;

Στο βινύλιο μπορείς, έτσι και αλλιώς σε 6 -7 λεπτά τελειώνει η πλευρά, θα σταματήσεις την ακρόαση για να αλλάξεις πλευρά, θα δεις τα μηνύματα, ίσως απαντήσεις κιόλας και στη συνέχεια θα απορροφηθείς για τα υπόλοιπα λεπτά στο άκουσμα της 2ης πλευράς.
Στο cd έχεις κάτι να "παίζει", το βινύλιο σου επιτρέπει αυτό το "κάτι" (λόγω μικρής διάρκειας ανα πλευρά) να είναι μουσική που ακούς και χωρίς να το καταλάβεις ασχολήθηκες με "κάτι" για εσένα ;)

Ακόμα χειρότερο γίνεται με τη διαδικτυακή μουσική, ο έλεγχος είναι από την εφαρμογή στο κινητό... ε, αφού το έχουμε στο χέρι ας δούμε και γιατί "χτύπησε", ας απαντήσουμε ένα λεπτό σε αυτό που έγραψε κάποιος, ας βάλουμε ένα like σε αυτό που έγραψε ο τρίτος...
Μπα; τέλειωσε κιόλας το τραγούδι;..
 


Μηνύματα
766
Reaction score
1.594
Ο μόνος λόγος να ακούς από το πικάπ είναι γιατί έδωσες πολλά λεφτά για να το αγοράσεις
Ή σε ένα κακοστημένο σύστημα σου έκατσε το τυχαίο equalization που κάνει αυτό
O μόνος λόγος να μην ακούς από πικάπ είναι να μην έχεις μάθει να ακούς από πικάπ, λόγω ηλικίας ή δενξερωγωτί. Δεν συμφωνώ με την προηγούμενη πρόταση, αλλά τη γράφω για να δούμε σε τι λογικά άλματα οδηγούν οι γενικεύσεις.

Άλλωστε, το ίδιο θα μπορούσα να πω και για σένα, φίλε @todkos, που αν δεν κάνω λάθος έχεις δώσει ένα σεβαστό ποσό για το σύστημά σου (τελικά κατάφεραν να συνεργαστούν τα ενεργά σου με τον προ; ).

Όταν θα αρχίσω να ακούω μουσική διαβάζοντας διαγράμματα μέσα σε εργαστήριο, θα ασχοληθώ και με τα άλλα φορμάτ. Μέχρι τότε, θα απολαμβάνω να μου "πιάνει χώρο" στο ρακ (γελάει ο κόσμος, δεν έχω καν ρακ, ενώ οι περισσότεροι εδώ μέσα χρειάζονται 4-5 ράφια μόνο για τους αποκωδικοποιητές-dac-προενισχυτές και πάει λέγοντας).

Ας ακούει ο καθένας με ό,τι γουστάρει, αλλά μη μας φτιάχνετε και ψυχολογικά προφίλ, ρε μάγκες.
 

Μηνύματα
12.851
Reaction score
10.067
Και όμως... Σκέψου ότι σε μία εποχή "υψηλών ταχυτήτων", ένα cd έχει διάρκεια, τουλάχιστον, 40 λεπτών, για να το ακούσεις ολόκληρο πρέπει να αφιερώσεις αυτό το χρόνο, να απομακρύνεις άλλες σκέψεις, να προσηλωθείς στο άκουσμά του. Μπορείς να το κάνεις;
Ο δίσκος μπρος-πίσω πόση διάρκεια έχει;

Μπορείς να μη κοιτάξεις το κινητό σου, που ήδη στα πρώτα 11 λεπτά έχει ηχήσει 6 φορές για να ειδοποιήσει πως κάποιος έγραψε κάτι στο φόρουμ ως απάντηση στο νήμα σου ή κάποιος ανέβασε/απάντησε κάτι στο facebook/insta/tik tok κλπ;
Όταν ακούς από πικάπ το κινητό σου βουβαίνεται;

Στο βινύλιο μπορείς, έτσι και αλλιώς σε 6 -7 λεπτά τελειώνει η πλευρά, θα σταματήσεις την ακρόαση για να αλλάξεις πλευρά, θα δεις τα μηνύματα, ίσως απαντήσεις κιόλας και στη συνέχεια θα απορροφηθείς για τα υπόλοιπα λεπτά στο άκουσμα της 2ης πλευράς.
Κάνα 20λεπτο είναι η πλευρά σε ένα 12ιντσο 33 στροφών.

Στο cd έχεις κάτι να "παίζει", το βινύλιο σου επιτρέπει αυτό το "κάτι" (λόγω μικρής διάρκειας ανα πλευρά) να είναι μουσική που ακούς και χωρίς να το καταλάβεις ασχολήθηκες με "κάτι" για εσένα ;)
Σου επιστρέφω αυτό που είπες. Ακριβώς, μέσα είσαι.

Μπούρδες!
Ακόμα χειρότερο γίνεται με τη διαδικτυακή μουσική, ο έλεγχος είναι από την εφαρμογή στο κινητό... ε, αφού το έχουμε στο χέρι ας δούμε και γιατί "χτύπησε", ας απαντήσουμε ένα λεπτό σε αυτό που έγραψε κάποιος, ας βάλουμε ένα like σε αυτό που έγραψε ο τρίτος...
Μπα; τέλειωσε κιόλας το τραγούδι;..
Αυτό είναι μια δικιά σου ερμηνεία.
 

Μηνύματα
7.257
Reaction score
11.799
O μόνος λόγος να μην ακούς από πικάπ είναι να μην έχεις μάθει να ακούς από πικάπ, λόγω ηλικίας ή δενξερωγωτί. Δεν συμφωνώ με την προηγούμενη πρόταση, αλλά τη γράφω για να δούμε σε τι λογικά άλματα οδηγούν οι γενικεύσεις.

Άλλωστε, το ίδιο θα μπορούσα να πω και για σένα, φίλε @todkos, που αν δεν κάνω λάθος έχεις δώσει ένα σεβαστό ποσό για το σύστημά σου (τελικά κατάφεραν να συνεργαστούν τα ενεργά σου με τον προ; ).

Όταν θα αρχίσω να ακούω μουσική διαβάζοντας διαγράμματα μέσα σε εργαστήριο, θα ασχοληθώ και με τα άλλα φορμάτ. Μέχρι τότε, θα απολαμβάνω να μου "πιάνει χώρο" στο ρακ (γελάει ο κόσμος, δεν έχω καν ρακ, ενώ οι περισσότεροι εδώ μέσα χρειάζονται 4-5 ράφια μόνο για τους αποκωδικοποιητές-dac-προενισχυτές και πάει λέγοντας).

Ας ακούει ο καθένας με ό,τι γουστάρει, αλλά μη μας φτιάχνετε και ψυχολογικά προφίλ, ρε μάγκες.
Ναι, αλλά όταν μιλάμε για υπεροχή, ότι δηλαδή κάτι παίζει καλύτερα, δεν μπορούμε να βασιζόμαστε σε ακουστικές εντυπώσεις ( που έχουν να κάνουν με το γούστο του καθενός, σεβαστό, αλλά όχι αντικειμενικό κριτήριο ). Άρα, όταν στη συζήτηση μπαίνει ο παράγοντας της σύγκρισης, εκεί μιλάνε μόνο οι μετρήσεις. Ή έτσι πρέπει.
 


Μέλη online

ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
171.602
Μηνύματα
2.865.617
Members
37.933
Νεότερο μέλος
alkapsal
Top