Γιατί το πικάπ μου αρέσει πιο πολύ από τις υπόλοιπες πηγές μου?


alexis

Reticular Activating System
Μηνύματα
14.673
Reaction score
28.012
Πάντως περί sub και δικάναλη ακρόαση, ναι αλλά με σεβασμό στο... καλό πράμα!
Τώρα πάει η καρδιά σου να κάνεις αποκοπή σε κάτι τέτοιο πχ?
Αγάπη!
Γιατί να μην πάει; Ποιός ο λόγος να μην πάει;
Ειναι 1000% σίγουρο ότι η ιδανική θέση του ηχείου στο χώρο δεν είναι η ίδια με αυτή του Sub.
Οπότε; 😉

Αυτά για τα τεχνικά.
Τώρα αν ο άλλος δεν θέλει για δικούς του λόγους είναι άλλο θέμα.
 

Μηνύματα
4.462
Reaction score
7.734
τελικα σχεδον ολο το αρθρο για το αφιερωμα στο βινυλιο μπορει να το βρει κανεις στην ηλεκτρονικη σελιδα του περιοδικου.

ειναι στον φακελο ιστοριες ( διηγωντας τες να κλαις θα προσεθετα:biggrin:)

σκεφτομαι να τα συγκεντρωσω ολα σε ενα θεμα, πιο πολυ γιατι μ αρεσει να βαζω τιτλους... ιστοριες αναλογικης τρελας ή αναλογικος κοσμος αγγελικα πλασμενος?:biggrin:

εμειναν καποια τελευταια αποσπασματα απο το αφιερωμα εξισου σημαντικα κατα την γνωμη μου .ειχαμε μεινει στην διαδικασια της κοπης του βινυλιου οπου ο μηχανικος ανελυε την ολη διαδικασια.
οι 2 φωτο προερχονται απο τον χωρο εργασιας του μηχανικου κοπης, το μηχανημα και η κονσολα.


Η συνεργασια και η γνωση περι της διαδικασιας που ακολουθειται παιζουν σημαντικο ρολο, αλλιως παραπονιεται ο καλλιτεχνης, διοτι το παραδιδομενο μαστερ δεν επετρεπε κανεναν καλυτερο συμβιβασμο ( σσ. κατα την διαδικασια της κοπης)

Προπαντων τα πριμα ειναι ενα προβλημα στο βινυλιο. Πολλοι χρησιμοποιουν για το μαστερ ενος βινυλιου υπερβολικη ποσοτητα στα πριμα. Ετσι πρεπει να παρεμβω κατεβαζοντας/ <<βυθιζοντας>> τα πριμα ή απλα να κοψω σε χαμηλοτερη ενταση.

Υπαρχουν ελαχιστοι μηχανικοι - μαστερινγκ που εχουν δει τουλαχιστον μια φορα τον μηχανισμο κοπης και γνωριζουν τι συμβαινει κατα την διαρκεια της κοπης.



Πριμα = Θερμοτητα

Η κονσολα μιξης διαθετει τον λεγομενο περιοριστη επιταχυνσης, ο οποιος κατεβαζει/ βυθιζει ολοκληρο το σημα , οταν τα πριμα φτανουν σε μια συγκεκριμενη ενταση ετσι ωστε να περιοριστει η επιταχυνση της κεφαλης κοπης. Η κεφαλη κοπης επιταχυνεται κατα την κοπη υλικου που ειναι <<φορτωμενο>> στα πριμα και πρεπει με καποιο τροπο να επιβραδυνθει διαφορετικα θα αναφλεγει.

Η περιοχη των υψηλων συχνοτητων αποτελει παντα ενα προβλημα για τους δισκους: οσο πιο μεγαλη η ενταση στα πριμα, τοσο πιο πολυ ζεσταινεται η κεφαλη κοπης διοτι η επιταχυνση ειναι μεγαλυτερη. Στους 180 βαθμους σταματα το συστημα να λειτουργει.

Η ανοδος της θερμοκρασιας μεχρι ενα σημειο επιβραδυνεται μεσω της χρησης Ηλιου.
1621528063105.png


1621528038376.png



Βελτιστοποιηση ενος Μαστερ για το βινυλιο.

Ο RobinSchmidt εξηγει: ειναι πολυ καλο να συζητα κανεις με τον τον μηχανικο κοπης. Χονδρικα τρια ειναι τα σημεια που οριζουν τους περιορισμους κατα την κοπη του βινυλιου. Το υλικο δεν επιτρεπεται να εχει υπερβολικο μπασο, μουσικη με υπερβολικο μπασο δημιουργει προβληματα. Διαφορετικα πρεπει το μαστερ να κοπει αρκετα σιγανα.

Δευτερον θα πρεπει να βρισκονται στις χαμηλες συχνοτητες οσο ειναι δυνατον λιγοτερα σηματα εκτος φασης. Οταν εχει κανεις ενα Stereo-Synthesizer, που στα 50Hz εχει ακομη εκταση, δεν μπορει ο μηχανικος να πραγματοποιησει την κοπη. Για αυτο τον λογο αθροιζεται ως μονο. Στην καλυτερη περιπτωση, μαθαινει κανεις αυτο να το ακουει, αλλα κατι τετοιο ειναι θεμα εμπειριας. Σε περιπτωση αμφιβολιας βοηθουν Analyzer και Phasing indicators.



Το 3ο προβλημα ειναι οπως ηδη αναφερθηκε τα πριμα. Δεν εξαρταται, εαν η μιξη ακουγεται <<φωτεινη>>, εχει να κανει με το ποσα πριμα συνυπαρχουν σε αρκετα συντομο χρονικο διαστημα. Προβληματικοι ειναι S-φθογγοι, συριστικοι φθογοι καθως και κυμβαλα. Ενας συριστικος φθογγος εχει πολυ μεγαλη ποσοτητα υψηλων.
 



Μηνύματα
4.462
Reaction score
7.734
Το τελευταιο αποσπασμα απο το αφιερωμα στο βινυλιο με τον τιτλο : Ηχος vs Ασφαλεια

Πιο δραστικη παρεμβαση απο τον μηχανικο κοπης?

Κατι τετοιο φερνει στο προσκηνιο αναμνησεις απο την ιστορια του Bob Ludwig οπου ο μηχανικος κοπης της δισκογραφικης εταιρειας μετακινηθηκε υπερβολικα προς την πλευρα της ασφαλειας και εκοψε τις χαμηλες συχνοτητες απο 80Hz και κατω.



Ο Schmidt, μηχανικος – mastering αναφερει:

Στην πραξη οι μηχανικοι κοπης ειναι επαγγελματιες και ειναι καλοι στην δουλεια τους αλλα εχουν την ταση να κινουνται προς την πλευρα της ασφαλειας ετσι ωστε να μην υπαρχουν παραπονα για την εργασια τους. Ετσι κανεις <<κοβει>> με καπως λιγοτερο μπασο, λιγοτερα πριμα, καπως σιγανα και με μεγαλυτερη παρεμβαση στο mono-αθροισμα.

Εαν θελει κανεις το καλυτερο ηχητικο αποτελσμα θα οφειλε να κοιταξει προς την μερια ανεξαρτητων μηχανικων κοπης. Το αποτελεσμα μπορει να εχει τοτε μεγαλη διαφορα.

Προσπαθω εντωμεταξυ να φτιαξω ενα μαστερ οπου ο μηχανικος κοπης δεν θα πρεπει να επαναπροσδιορισει τους κανονες , οταν αυτο δεν ειναι οπωσδηποτε απαραιτητο

Αυτο το σημειωνω παντα στο μαστερ και οταν πρεπει κατι να επαναπροσδιοριστει τοτε τους παρακαλω να με ενημερωσουν. Θελω πραγματικα να μαθω το γιατι και πανω σε αυτο να γινω καλυτερος. Για αυτο και συνεργαζομαι στενα ως μηχανικος – mastering με τον μηχανικο κοπης. Με καθε κοπη που κανει καποιος, μαθαινει κανεις κατι παραπανω.
 





Μηνύματα
296
Reaction score
846
Πάντως περί sub και δικάναλη ακρόαση, ναι αλλά με σεβασμό στο... καλό πράμα!
Τώρα πάει η καρδιά σου να κάνεις αποκοπή σε κάτι τέτοιο πχ?
Αγάπη!
Αφού πρώτα παθαίνεις ανοκοπη με την τιμή, η αποκοπή έρχεται αδιαμαρτύρητα... 😂😅
 


ika

News
Μηνύματα
14.028
Reaction score
12.999
εχουμε εχουμε
View attachment 213222
:drinks:
Αγαπητέ oldy μην κλέβεις.:dance2:
"μαγνητικά μέσα και γυναίκες στα πατώματα" είπαμε, όχι στην μπανιέρα.
Εκτός και αν μετράει επειδή είναι επικαθήμενη (η μπανιέρα) :gotcha:
 

alexis

Reticular Activating System
Μηνύματα
14.673
Reaction score
28.012
Οι τελευταίες σελίδες του θρέντ νομίζω εξηγούν με απλά λόγια αυτό που λένε κάποιοι και οι άλλοι γελάνε.

Ακόμα και το mp3 είναι καλύτερο από το βινύλιο.
Αν το πας και λίγο παραπέρα σε διάβασμα θα συμφωνήσεις και με τον Κόγια. Το mp3 είναι εξαιρετικό format, ίσως ότι καλύτερο έχει βγει. Ποιοτικά καλύτερο από βινύλιο, υπό προϋποθέσεις ίδιο με το CD, μικρό στη διαχείριση αν χρειαστεί. Γενικά έχει ένα flexibility στα data και την ποιότητα.
Εξαιρετικό για πολλές χρήσεις.
 




alexis

Reticular Activating System
Μηνύματα
14.673
Reaction score
28.012
Σωστα!

Εχω ενα mp3 player που χαριζε η Εθνικη Τραπεζα-το θες να το βαλεις στο συστημα αναφορας σου;Παιζει απιστευτα!
Αν θέλω να ακούσω mp3 έχω το Spotify. Δεν υπάρχει λόγος να γεμίζω με δίσκους άυλης δικαναλίλας. Κανένας.
 

symos

You're not worthy!
Μηνύματα
3.021
Reaction score
6.814
Αν θέλω να ακούσω mp3 έχω το Spotify. Δεν υπάρχει λόγος να γεμίζω με δίσκους άυλης δικαναλίλας. Κανένας.
Technically βέβαια δεν ισχύει αυτό γιατί το encoding του Spotify δεν είναι mp3.
Αλλά ΟΚ, λεπτομέρεια.
 



Staff online

ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
171.611
Μηνύματα
2.867.887
Members
37.939
Νεότερο μέλος
geo kok
Top