Γιατί το πικάπ μου αρέσει πιο πολύ από τις υπόλοιπες πηγές μου?


Bhutia

Hidden Guru
Editor
Μηνύματα
16.932
Reaction score
54.808
Δεν εμπιστευομαι τους επαγγελματιες του ηχου
ουτε τους ρηβιουερς.
Ουτε και τον περιφημο μεσο ακροατη.
Ειδικα αν γραφει σε φορουμ.

Εμπιστευομαι τον αφιερωμενο.
Αυτον που ξερει τα παντα για τις ηλεκτρικες κιθαρες.
Αυτον που ξερει ολη τη δισκογραφια του μπλουζ απεξω.
Τον concertgoer,
τον φανατικο της κλασσικης.
Αυτον που αλλαζει τα συστηματα σαν τα πουκαμισα.

Αυτοι ειναι οι trained listeners.
Και αυτοι ειναι που ξερουν αν ενα συστημα
εχει κατι να πει.

- Φίλε το πικάπ μ'έχει τρελάνει
χωρίς LP δεν κάνω ούτε λεπτό
mp3 σαν παίζουν με streamer θα σκάσω
χωρίς βινύλια θα καταστραφώ

-- Κουράγιο φίλε
ατέλειωτη η μουσική μας είναι
και μη μου την κρεμάς σε μέσα
φίλε
σε ό,τι κι αν σ'αρέσει πιστός μείνε
και όποια δεδομένα χρειαστείς
θα είμαι πάντα πίσω σου να δεις

- Δεν έχω κατηφορική
την κλίση στην καμπύλη
αλλού το RT WC χαρτί
του Fremer το καντήλι

Φίλε πια δεν ξέρω πώς να φτιάξω
στα πέντε μέτρα τις δυναμικές
νιώθω στα mezzo forti αμηχανία
με 6ιντσα midwoofer φιστικιές

-- Κουράγιο φίλε
πολύτιμες οι χαμηλές μας είναι
και μη τις σπαταλάς με λάμπες
φίλε
κροσάρισμα με sub στο σήμα δίνε
και όταν μια απόκριση φτιαχτεί
μόνος ακούς τι έχει πια να πει

- Χάνομαι μες τον κορεσμό
αρμονικών και λιώνω
σε ένα PRaT στηρίζομαι
γι αυτό δεν μετανιώνω

-- Κουράγιο
με διάβασμα φοβέρα και στον άγιο
κι αργότερα σε immersive όταν πας
βινύλιο θα υμνούνε και θα γελάς
 
Last edited:

D

Deleted member 48513

Guest
Τελικά παρατηρώ ότι οι "αρνητές" του βινυλίου είναι αυτοί που με οποιοδήποτε τρόπο προσπαθούν να υποβιβάσουν την απόδοση (πιστότητα) του σε σχέση με τα ψηφιακά μέσα. Από την άλλη οι βινυλιολάγνοι απλά ακούνε μουσικούλα σφυρίζοντας αδιάφορα προς τους "άλλους".
Περίεργο ζώο ο άνθρωπος.
:prankster:
 

Μηνύματα
7.275
Reaction score
11.827
Τελικά παρατηρώ ότι οι "αρνητές" του βινυλίου είναι αυτοί που με οποιοδήποτε τρόπο προσπαθούν να υποβιβάσουν την απόδοση (πιστότητα) του σε σχέση με τα ψηφιακά μέσα. Από την άλλη οι βινυλιολάγνοι απλά ακούνε μουσικούλα σφυρίζοντας αδιάφορα προς τους "άλλους".
Περίεργο ζώο ο άνθρωπος.
:prankster:
Δεν τα λες σωστά όμως. Οι βινυλιολάγνοι πίνουν νερό στην υπεροχή του αναλογικού ήχου, αποστρέφονται τη "ψηφιακίλα" και γενικότερα μιλάνε για ένα δήθεν ψόφιο ήχο απο πλευράς των ψηφιακών. Και πάντα βασιζόμενοι σε προσωπικές ακουστικές εντυπώσεις. Αντίθετα, οι "αρνητές του βινυλίου", έχουν κατανοήσει γιατί και που υστερεί το βινύλιο ( για να μη μιλήσουμε για άλλες αναλογικές πηγές... ) και αντίθετα με τους βινυλιολάτρεις, βασίζονται σε μετρήσεις και επιστήμη, πέραν του τί ακούνε και κατά πόσο τους αρέσει.
 

D

Deleted member 48513

Guest
Η παράθεση επιχειρημάτων δείχνει αυτό που έγραψα. Δεν εξετάζω ποιός έχει δίκιο αλλά ποιός προσπαθεί να "την πει" περισσότερο στον άλλον.
 

D

Deleted member 48513

Guest
Η απάντηση σου αποδεικνύει περίτρανα αυτό που έγραψα :biggrin:
"Τοποθετήθηκες" χρησιμοποιώντας επιχειρήματα απλά έγραψες σε τρίτο πρόσωπο αντί να μιλήσεις προσωπικά.
 

Μηνύματα
3.768
Reaction score
6.740
Δεν τα λες σωστά όμως. Οι βινυλιολάγνοι πίνουν νερό στην υπεροχή του αναλογικού ήχου, αποστρέφονται τη "ψηφιακίλα" και γενικότερα μιλάνε για ένα δήθεν ψόφιο ήχο απο πλευράς των ψηφιακών. Και πάντα βασιζόμενοι σε προσωπικές ακουστικές εντυπώσεις. Αντίθετα, οι "αρνητές του βινυλίου", έχουν κατανοήσει γιατί και που υστερεί το βινύλιο ( για να μη μιλήσουμε για άλλες αναλογικές πηγές... ) και αντίθετα με τους βινυλιολάτρεις, βασίζονται σε μετρήσεις και επιστήμη, πέραν του τί ακούνε και κατά πόσο τους αρέσει.
Νίκο σταμάτα να λες τέτοια.
Κάνε υπομονή και όταν θα έρθεις για μπριζόλα θα ακούσεις βινύλιο και θα κλάψεις με μαύρο δάκρυ :biggrin:
 

Bhutia

Hidden Guru
Editor
Μηνύματα
16.932
Reaction score
54.808
Δεν τα λες σωστά όμως. Οι βινυλιολάγνοι πίνουν νερό στην υπεροχή του αναλογικού ήχου, αποστρέφονται τη "ψηφιακίλα" και γενικότερα μιλάνε για ένα δήθεν ψόφιο ήχο απο πλευράς των ψηφιακών. Και πάντα βασιζόμενοι σε προσωπικές ακουστικές εντυπώσεις. Αντίθετα, οι "αρνητές του βινυλίου", έχουν κατανοήσει γιατί και που υστερεί το βινύλιο ( για να μη μιλήσουμε για άλλες αναλογικές πηγές... ) και αντίθετα με τους βινυλιολάτρεις, βασίζονται σε μετρήσεις και επιστήμη, πέραν του τί ακούνε και κατά πόσο τους αρέσει.
Εντελώς πληροφοριακά,το μόνο πραγματικό αναλογικό μέσο θα ήταν η μαγνητοταινία κατά την εναρκτήρια καταγραφή του αυθεντικού συμβάντος,δηλαδή πριν την υποβολή της σε οποιαδήποτε επεξεργασία...Εάν κι εφόσον θα είχε υιοθετηθεί τέτοια μέθοδος καταγραφής,αντί των γνωστών ψηφιακών...

Ο βινυλιακός δίσκος αποτελεί απωλεστικό παράγωγο ακόμα και υπό συνθήκες direct-cut όπου πάντα υφίσταται κάποιου βαθμού επιτόπια επεξεργασία στο καταγραφόμενο σήμα και ακόμα περισσότερο στην κλασσική μορφή του LP 33 1/3 στροφών,ενώ προβλεπόμενα στάδια ενδιάμεσης επεξεργασίας στην πορεία των σύγχρονων παραγωγών θα έχουν πιθανώς υποβάλει το σήμα σε κβάντιση ΄΄κανονικά και με το νόμο΄΄...

Ας γίνει κατανοητό απ'όλες τις πλευρές πόσο ανώφελη είναι η κατάχρηση στο γνωστό όρο του ΄΄αρνητή΄΄.
 
Last edited:

D

Deleted member 48513

Guest
το μόνο πραγματικό αναλογικό μέσο θα ήταν η μαγνητοταινία κατά την εναρκτήρια καταγραφή του αυθεντικού συμβάντος,δηλαδή πριν την υποβολή της σε οποιαδήποτε επεξεργασία.

correct

Ο βινυλιακός δίσκος αποτελεί απωλεστικό παράγωγο ...

Όλα τα μέσα είναι παράγωγα και από τη στιγμή που υπόκεινται σε οποιαδήποτε επεξεργασία.. Ά-πιστα σε σχέση με αυτό που ηχιγραφήθηκε.
 

Bhutia

Hidden Guru
Editor
Μηνύματα
16.932
Reaction score
54.808
το μόνο πραγματικό αναλογικό μέσο θα ήταν η μαγνητοταινία κατά την εναρκτήρια καταγραφή του αυθεντικού συμβάντος,δηλαδή πριν την υποβολή της σε οποιαδήποτε επεξεργασία.

correct

Ο βινυλιακός δίσκος αποτελεί απωλεστικό παράγωγο ...

Όλα τα μέσα είναι παράγωγα και από τη στιγμή που υπόκεινται σε οποιαδήποτε επεξεργασία.. Ά-πιστα σε σχέση με αυτό που ηχιγραφήθηκε.
Απωλεστικό παράγωγο εννοείται έναντι της μαγνητοταινίας...Δεν θα γινόταν καν αντιπαραβολή του βινυλίου με το αυθεντικό συμβάν.
 

D

Deleted member 48513

Guest
Το "άκυρο" είναι η σύγκριση του πραγματικού συμβάντος με οποιοδήποτε μέσο κατόπιν μάλιστα επεξεργασίας. Πιάσε το αυγό και κούρευτο.. :gotcha:
Η αποτύπωση κάποιων χαρακτηριστικών μέσω μετρήσεων είναι απλά ενδείξεις και όχι απόλυτες αποδείξεις του αρχικού γεγονότος.
Όλα τα παράγωγα μέσα έχουν υπέρ και κατά και επίσης περιορισμούς.
Πιάσε το αυγό και κούρευτο.. ΔΙΣ.
:idk:
 

Μηνύματα
27.330
Reaction score
25.363
Δεν υπάρχει αυθεντικό γεγονός ολοκληρωμένο.
Μόνο κάποια sessions , τα οποία μετά μιξάρονται και επεξεργάζονται.
Είναι ελάχιστα τα έργα που έχουν ηχογραφηθεί μονομιάς, με πολλά μικρόφωνα ταυτόχρονα και έχουν καταλήξει σε κάποιου είδους Μάστερ.
 

Bhutia

Hidden Guru
Editor
Μηνύματα
16.932
Reaction score
54.808
Δεν υπάρχει αυθεντικό γεγονός ολοκληρωμένο.
Μόνο κάποια sessions , τα οποία μετά μιξάρονται και επεξεργάζονται.
Είναι ελάχιστα τα έργα που έχουν ηχογραφηθεί μονομιάς, με πολλά μικρόφωνα ταυτόχρονα και έχουν καταλήξει σε κάποιου είδους Μάστερ.
Με οποιονδήποτε τρόπο ή τεχνική και να έχει γίνει κάποια σύλληψη,δεν παύει να συμβαίνει στην πραγματικότητα .Εάν δεν συνέβαινε,δεν θα είχες ν'απολαμβάνεις ούτε το..."Children of Sanchez"...Επομένως δεν είναι ασυνάρτητη με τον ορισμό του συμβάντος - αυτή η λέξη χρησιμοποιήθηκε.Εξαίρεση σε τέτοιον κανόνα θα μπορούσαν ν'αποτελέσουν έργα της Musique Concrete και το δημοφιλές sampling.

Στο στοιχείο ακριβώς που υποστηρίζεις βασίζεται και ο αποκλεισμός όλων των υπόλοιπων μέσων από το αμιγές αναλογικό πεδίο.Ουσιαστικά ακόμα και τα προωθούμενα ως πλήρως αναλογικά (AAA) master,θεωρούνται τέτοια... κατ'ευφημισμόν.
 

Costas Coyias

Ημίθεος
Administrator
Μηνύματα
25.123
Reaction score
20.630
Τελικά παρατηρώ ότι οι "αρνητές" του βινυλίου είναι αυτοί που με οποιοδήποτε τρόπο προσπαθούν να υποβιβάσουν την απόδοση (πιστότητα) του σε σχέση με τα ψηφιακά μέσα. Από την άλλη οι βινυλιολάγνοι απλά ακούνε μουσικούλα σφυρίζοντας αδιάφορα προς τους "άλλους".
Περίεργο ζώο ο άνθρωπος.
:prankster:
Εκτός από αρνητής του βινυλίου, είμαι αρνητής των ανδρών (πάω μόνο με γυναίκες - και άρα είμαι ρατσιστής), είμαι αρνητής της ασπιρίνης, της Alfa Romeo, της Πόρσε, της σούπας, του καμένου φαγητού, του πατσά, της τούρτας καραμέλα (δεν ξέρω τί εγκεφαλική βλάβη έχουν όσοι τους αρέσει αυτό το πράγμα - αν υποθέσουμε ότι το κεφάλι τους δεν είναι άδειο δηλαδή), επίσης είμαι αρνητής του φρικασέ και του ΚΚΕ - άρα εκτός από ρατσιστής είμαι και φασίστας.
 


Emmanouil 1964

"Επαγγελματίας"
Μηνύματα
7.918
Reaction score
28.748
Μήν μεταφέρετε .........ευαίσθητα προσωπικά δεδομένα Κύριοι .

1621704426114.jpeg


* ....για όσους έχουν λίγο χιούμορρρρρ ,
 

Μηνύματα
774
Reaction score
1.594
Δεν τα λες σωστά όμως. Οι βινυλιολάγνοι πίνουν νερό στην υπεροχή του αναλογικού ήχου, αποστρέφονται τη "ψηφιακίλα" και γενικότερα μιλάνε για ένα δήθεν ψόφιο ήχο απο πλευράς των ψηφιακών. Και πάντα βασιζόμενοι σε προσωπικές ακουστικές εντυπώσεις. Αντίθετα, οι "αρνητές του βινυλίου", έχουν κατανοήσει γιατί και που υστερεί το βινύλιο ( για να μη μιλήσουμε για άλλες αναλογικές πηγές... ) και αντίθετα με τους βινυλιολάτρεις, βασίζονται σε μετρήσεις και επιστήμη, πέραν του τί ακούνε και κατά πόσο τους αρέσει.
Φίλε μου, προσωπικά η επιστήμη με ενδιαφέρει για να παράγει εμβόλια για τον κοβιντ. Όταν όμως θέλω να ακούσω μουσική, απλως βάζω το mk2 να στροφαρει και ειλικρινως εχεσθην τι παίζει καλύτερα και γιατί.
 

Μηνύματα
4.466
Reaction score
7.742
Εκτός από αρνητής του βινυλίου, είμαι αρνητής των ανδρών (πάω μόνο με γυναίκες - και άρα είμαι ρατσιστής), είμαι αρνητής της ασπιρίνης, της Alfa Romeo, της Πόρσε, της σούπας, του καμένου φαγητού, του πατσά, της τούρτας καραμέλα (δεν ξέρω τί εγκεφαλική βλάβη έχουν όσοι τους αρέσει αυτό το πράγμα - αν υποθέσουμε ότι το κεφάλι τους δεν είναι άδειο δηλαδή), επίσης είμαι αρνητής του φρικασέ και του ΚΚΕ - άρα εκτός από ρατσιστής είμαι και φασίστας.
εισαι και συ απ αυτους που προσπαθουν με οποιοδηποτε τροπο να υποβιβασουν την αποδοση του βινυλιου σε σχεση με τα ψ.... (ουτε το ονομα τους δεν θελω να αναφερω) μεσα ξεχνωντας στο τελος να ακουσουν μουσικη?:biggrin:
 


Δημητρης 777

Spendorious
Μηνύματα
6.191
Reaction score
19.132
Σταματήστε τις ανούσιες αντιπαραθέσεις και ακούστε μουσικούλα...
Ένα απλό τεστ είναι αρκετό για όλες τις υπόλοιπες παραμέτρους.


8-)
 


Staff online

ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
171.698
Μηνύματα
2.870.246
Members
37.941
Νεότερο μέλος
daemon76
Top