Γιατί το πικάπ μου αρέσει πιο πολύ από τις υπόλοιπες πηγές μου?





P

panag 505

Guest
....βάλτε κανα δισκάκι βρε παιδιά !
-

-
Άστο Emmanouil 1964 αυτό άστο να κάνει το ταξίδι του μη το συγκρίνεις, έχει γραφεί η ιστορία πια, αποκτήθηκε σαν όνειρο μια καλοκαιρινής νύκτας στην Αγγλία, και με κοιτάζει και το κοιτώ, και όλο παράπονα μου κάνει ότι δεν είναι πια το ίδιο χέρι που του έβαζε τον δίσκο.
 


Μηνύματα
426
Reaction score
516
Άστο Emmanouil 1964 αυτό άστο να κάνει το ταξίδι του μη το συγκρίνεις, έχει γραφεί η ιστορία πια, αποκτήθηκε σαν όνειρο μια καλοκαιρινής νύκτας στην Αγγλία, και με κοιτάζει και το κοιτώ, και όλο παράπονα μου κάνει ότι δεν είναι πια το ίδιο χέρι που του έβαζε τον δίσκο.
Εμείς που δεν μπορέσαμε ποτέ να το αποκτήσουμε 'ταλαιπωρηθήκαμε' λιγότερο με τις ρυθμίσεις από το Thorens TD-2001 χωρίς βέβαια να έχουμε παράπονο.....κάθε άλλο (το αποχωρίστηκα το 2015)
 


Μηνύματα
4.462
Reaction score
7.734
σε προσφατη συνεντευξη του κ. Andreas Kaufelt που ασχολειται επαγγελματικα με το μαστερινγκ και την κοπη βινυλιου αναφερει μεταξυ αλλων σε σχετικη ερωτηση για το αν αληθευει οτι ο δισκος πανω στον οποιο γινεται η κοπη πρεπει να σταλει αμεσως στις εγκαταστασεις που <<πρεσσαρουν>> το βινυλιο διοτι δεν μπορει να διατηρηθει αμεταβλητος για αρκετο διαστημα:

οι σωστες εγκαταστασεις που ασχολουνται με τα επομενα σταδια της διαδικασιας και οι οποιες παραλαμβανουν τον αρχικο δισκο κοπης εχουν ψυγεια ετσι ωστε να διατηρειται η ποιοτητα του δισκου για μεγαλυτερο διαστημα. αλλα ισχυει, για παραδειγμα στα 15kHz, μπορει κανεις να μετρησει απωλειες απο 1 μεχρι 2 ντιμπι. εμφανιζεται επισης απωλεια στις υψηλες συχνοτητες αλλα αυτη η απωλεια ελαχιστα γινεται αντιληπτη.
σε μουσικη με πιανο μπορει ομως να προκυψει προβλημα με
Pre-echoes, οπου κατι τετοιο δεν ακουγεται κατα την κοπη διοτι εμφανιζεται μετα απο μερικες ωρες.

για ποιο λογο δημιουργειται κατι τετοιο?

η ταση (stress) του υλικου διαταρασσεται κατα την κοπη, η εξωτερικη επιφανεια αυτου του δισκου (λακερ) εμφανιζει την ταση/συμπεριφορα να επανελθει στην προτερα κατασταση.
εμεις στελνουμε το υλικο στις εξι το απογευμα και το πρωι της επομενης μερας ειναι στις εγκαταστασεις. σε μερες με υψηλες θερμοκρασιες ειτε δεν το στελνουμε ειτε στελνουμε με εξπρες.

ο ιδιος αναφερει οτι η ακροαση ενος δισκου ειναι απλα μια εμπειρια, κατι που δεν μπορει κανεις να παρει απο το κατεβασμα μουσικης.



το σαιτ της εταιρειας



CUTTING EQUIPMENT | Neumann VMS-70 | VG74B optimized | Pitch 13 Computer | Flokason RDL15 Transfer Console | Technics 1210Mk2 |2 x AQVOX Phono CI Mk2 | verschiedene Tonabnehmer
 


Μηνύματα
4.462
Reaction score
7.734
καλε εχει και συνεχεια, αφου ξεπερασαμε τον σκοπελο της διατηρησης της ποιοτητας του μαστερ δισκου (που προεκυψε απο την κοπη) με την βοηθεια της ψυξης, τον στελνουμε γρηγορα γρηγορα στις καταλληλες εγκαταστασεις για περαιτερω ψυξη..ε επεξεργασια θελω να πω , μεχρι να φθασει τελικα στα χερια του καταναλωτη.

υπαρχουν βασικα τρεις διαφορετικες μαρκες για αυτους τους μαστερ δισκους
( Lacquer)
Apollo, Transco και MDC : οι 2 πρωτες ειναι μαρκες της Apollo Masters με διαφορετικη σκληροτητα. Η Apollo ειναι αυτη με την μεγαλυτερη σκληροτητα, η Τransco ειναι λιγο πιο μαλακη και η MDC η πιο μαλακη. το εργοστασιο της Apollo Masters στην καλιφορνια καταστραφηκε /καηκε ολοσχερως. τον Φεβρουαριο του 2020.
εγω (Kaufellt) ειχα παντα στο στουντιο και τις τρεις μαρκες, διοτι αυτες με την μεγαλυτερη σκληροτητα μερικες φορες ενισχυουν ισχυρα τους χτυπους

Transients (or the attack)
ετσι μπορω αναλογως της μουσικης να επιλεξω και τον αντιστοιχο τυπο σκληροτητας.
ελαχιστοι μπαινουν σε αυτο τον κοπο.
κατα κανονα η αμερικανικη αγορα επελεγε παντα Apollo ή Transco αφου και οι 2 τυποι προερχονται απο εκει.
τα προιοντα αυτων των εργοστασιων παραγωγης βινυλιου δεν εχουν ομως την ποιοτητα που εχουν τα αντιστοιχα απο την ευρωπη , αφου δεν επεφταν στην αντιληψη τους συχνα λαθηστην ποιοτητα του υλικου.
το τμημα της Apollo στην Ευρωπη ειχε παντα θεμα στο να ξεφορτωθει τις οχι τοσο καλες παρτιδες ενος μαστερ δισκου κοπης.
αλλα μετα την καταστροφη του εργοστασιου της Apollo ολος ο κοσμος κοιταζει να προμηθευτει τις γιαπωνεζικες της MDC.
προσπαθησαν να ασκησουν και πιεση στην φιρμα ωστε να παρασκευασει μεγαλυτερες ποσοτητες αλλα χωρις αποτελεσμα. προκειται για μια παμπαλαια επιχειρηση καπου στην Ιαπωνια η οποια δεν μπορει να αυξησει την παραγωγη δεν θελουν να προβουν σε επεκταση της εγκαταστασης ή ισως και να μην μπορουν.
το αφεντικο τους το γνωριζω, ηταν μαλιστα 2 φορες εδω σε μενα.
 


alexis

Reticular Activating System
Μηνύματα
14.672
Reaction score
28.012
Εγώ πάντως αυτό το heat-freeze process το λαμβάνω ως τμήμα του Mastering. 😅
 


christos77

Master of Diffusion
Μηνύματα
6.288
Reaction score
13.195
Εδω δεν ξερω τι χαρα να σε πω μιστερ σποκ ;) :wink:
Εχω την ετυπωση οτι οι γυναικες την δεκαετια του 60 φορουσαν πιο σεξουαλικα σουτιεν
Οχι ημουνα μικρουλης αυτη την δεκαετια ;)
 


Emmanouil 1964

"Επαγγελματίας"
Μηνύματα
7.901
Reaction score
28.689
Εμείς που δεν μπορέσαμε ποτέ να το αποκτήσουμε 'ταλαιπωρηθήκαμε' λιγότερο με τις ρυθμίσεις από το Thorens TD-2001 χωρίς βέβαια να έχουμε παράπονο.....κάθε άλλο (το αποχωρίστηκα το 2015)
-
....όμορφες μέρες - και νύχτες - μαζί του ! πολύ καλό .
-

- :drinks:
 

Μηνύματα
426
Reaction score
516
-
....όμορφες μέρες - και νύχτες - μαζί του ! πολύ καλό .
-

- :drinks:
Ναι δεν έχω παράπονο (όπως είπα παραπάνω) καλά περάσαμε μαζί όπως και με τα μικρότερα αδερφάκια του TD-166MKV και MKVI καθως και με το TD-318 MKII
Γενικά 'κολλήσαμε' με την THORENS για πολλά χρόνια όχι άδικα κατά την γνώμη μου
 




Staff online

  • Zizik
    Chauncey Gardiner * tl;dr *

Μέλη online

ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
171.607
Μηνύματα
2.867.716
Members
37.937
Νεότερο μέλος
Hdch
Top