Γιατί το πικάπ μου αρέσει πιο πολύ από τις υπόλοιπες πηγές μου?

Μηνύματα
27.206
Reaction score
25.180
Ωωωωωπααααα!!!! Αλα τοις!!!


Δεν ξέρω πόσο χρεπι ήταν το δικό μου στην εποχή του (αν και ήταν η κορυφή της "νορμαλ" σειράς της εταιρείας, μετά ήταν η σειρά studio (θεωρείτο η κορυφαία σειρά εκείνης της εποχής), αλλά μια πρόγευση έδωσα στο νήμα μου. Πλέον, παθητικά κροσοβερ κι εγώ γίναμε από δύο χωριά χωριάτες, μακριά κι αγαπημένοι. Το ιδανικό ηχείο για εμένα και γι'αυτη τη περίοδο (που δεν έχω ακούσει σοβαρό έτοιμο ενεργό π.χ. genelec) είναι ένα καλοκατασκευασμενο κουτί με αξιόλογες μονάδες, ετοιμες ρυθμίσεις, ενεργό κροσοβερ και μια ντανα τελικοί, κυρίως επειδή πλέον έχω τους τελικούς, συν dsp και βέβαιαμε subs στο πακέτο. Αν δεν είχα τους τελικούς (προς το παρόν παίζω χωρίς τον δεύτερο Bryston,άρα το τρέχον κόστος του σεταπ είναι το ίδιο με περισυ), ίσως το σκεφτόμουν για έτοιμα -σοβαρά- ενεργά.
Ετοιμος για τα ενεργά της BRYSTON είσαι.
 

Μηνύματα
27.206
Reaction score
25.180
Ναι ρε σείς .
Σκεφτείτε ότι το πρώτο HIGH ENDΑΔΙΚΟ ηχείο στα consumer products ήταν το B&W NAUTILUS , το σαλιγκάρι .
Η εταιρία σου έδινε το ηχείο μαζί με το xover του και σου έλεγε πάρε ότι τελικούς και προ θέλεις.
Νταξ η BRYSTON το πήγε ένα βήμα παραπέρα και σου δίνει και ενισχυτές μαζί , ενισχυτού γαρ.
Ούτε πλάτες ούτε μυστήρια κουτάκια ούτε τίποτα.
Πάρε τα κουτιά με τα μεγάφωνα και πάρε και το κρος και τα ενισχυτικά. Δεν το βρίσκω λάθος σαν κίνηση .
Ξέρω τώρα θα μπεί ο ear και θα αρχίσει τα δικά του. :rofl: :roflmao:
 

Μηνύματα
7.257
Reaction score
11.799
Ετοιμος για τα ενεργά της BRYSTON είσαι.
Όχι απαραίτητα. Η συμπάθειά μου σε αυτή την εταιρεία είναι γνωστή πλέον και βλέπω καλοκατασκευασμενα ηχεία, αλλά (οτ)αν φτάσει η ώρα για νέες αγορές, θα πάρω το χρόνο μου και θα το ψάξω ψύχραιμα και χωρίς συμπάθειες. Σαν προσέγγιση όμως, με κερδίζουν τα ενεργά.
Ως προς το θέμα της συζήτησης, εξακολουθώ να μένω παγερά αδιαφορος απέναντι στο βινύλιο. :)
 




wizzy

Music is our (Supernatural) friend!
Μηνύματα
13.945
Reaction score
20.447
μα είναι κλασσικό κομμάτι αφού :biggrin:
Μωρέ, κλασσικό κομμάτι είναι, ο μαέστρος πρέπει να έχει εναλλάξιμα sets αυτιών από ότι φαίνεται... :biggrin:
 

Μηνύματα
12.384
Reaction score
14.584
Δηλαδή τι να πάρω εγω τώρα, παθητικό (belt drive) ή ενεργητικό (direct drive) πικάπ ? Με μπερδεύετε.
 

christos77

Master of Diffusion
Μηνύματα
6.261
Reaction score
13.148
@wizzy μου εδωσες εμπνευση:wink: εναλλαξιμα sets αυτιων καλα ακουγεται. Αρα μπορει να υπαρχουν και προσθετα αυτια να αρωτηξω τους δοκτορες που εχει το αβουσαιτ και κανουν μεγιστη δουλεια.:drinks:
Και Επιστημονικος και Μουσικος.:hi: Αν μου βαλουν αλλα τεσσερα αυτια πχ στα χερια στα ποδια και οπου αλλου μπορουν, θα γινω παραυτα πολυκαναλος και θα ακουω και χεβυ μεταλ :wink:
 

christos77

Master of Diffusion
Μηνύματα
6.261
Reaction score
13.148
Δηλαδή τι να πάρω εγω τώρα, παθητικό (belt drive) ή ενεργητικό (direct drive) πικάπ ? Με μπερδεύετε.
μα ειναι διλημμα αυτο; μρε thva:wink: ΔΕΝ αγοραζουμε σημερης πικ απ εκτος αν εχουμε 1000 παλια βινυλια;) σε αριστη κατασταση ;)
 

christos77

Master of Diffusion
Μηνύματα
6.261
Reaction score
13.148
Ατοπημα δικο μου, οι δοκτορες συμβαλουν οχι μονο Επιστημονικως και τεχνικως [εφριξε ο κουγιας οταν ειδε τα ομικρον]αλλα και τεχνικως με τα ιμερσιβια και τα ντι πι εσια :hi:
Και την ακουστικη βεβαιως βεβαιως:drinks:
 


Σταύρος Λαγκαδιανός

Το αγοράκι με τα σπίρτα
Μηνύματα
8.214
Reaction score
26.972
Δηλαδή τι να πάρω εγω τώρα, παθητικό (belt drive) ή ενεργητικό (direct drive) πικάπ ? Με μπερδεύετε.
βινιλομπαμ.jpg


@wizzy μου εδωσες εμπνευση:wink: εναλλαξιμα sets αυτιων καλα ακουγεται. Αρα μπορει να υπαρχουν και προσθετα αυτια να αρωτηξω τους δοκτορες που εχει το αβουσαιτ και κανουν μεγιστη δουλεια.:drinks:
Και Επιστημονικος και Μουσικος.:hi: Αν μου βαλουν αλλα τεσσερα αυτια πχ στα χερια στα ποδια και οπου αλλου μπορουν, θα γινω παραυτα πολυκαναλος και θα ακουω και χεβυ μεταλ :wink:
Κοίτα μόνο μη σού δώσει τα δικά του :biggrin:

μα ειναι διλημμα αυτο; μρε thva:wink: ΔΕΝ αγοραζουμε σημερης πικ απ εκτος αν εχουμε 1000 παλια βινυλια;) σε αριστη κατασταση ;)
Νο πάτωμα νο γυναίκες.jpg
 



Μηνύματα
12.384
Reaction score
14.584
μα ειναι διλημμα αυτο; μρε thva:wink: ΔΕΝ αγοραζουμε σημερης πικ απ εκτος αν εχουμε 1000 παλια βινυλια;) σε αριστη κατασταση ;)
1000 βινύλια / πικάπ ε ? ...χμ... άρα αφού εχω ήδη τρία πικάπ , με παίρνει για άλλα δυο.
 
Last edited:

wnet

Nearfieldένιος
Μηνύματα
4.442
Reaction score
15.129
1000 βινύλια / πικάπ ε ? ...χμ... άρα αφού εχω ήδη τρία πικάπ , με παίρνει για άλλα δυο.
γιατί όχι; περί ορέξεως...
εγώ πάντως τη βαριέμαι τη διαδικασία... θες να ακούσεις ένα κομμάτι και πρέπει να σηκωθείς να ψάξεις, να καθαρίσεις, να το ξαναμαζέψεις.... ε όπως γουστάρει ο καθένας και ανάλογα τι προτιμάει να θυσιάσει...
 

Μηνύματα
12.384
Reaction score
14.584
γιατί όχι; περί ορέξεως...
εγώ πάντως τη βαριέμαι τη διαδικασία... θες να ακούσεις ένα κομμάτι και πρέπει να σηκωθείς να ψάξεις, να καθαρίσεις, να το ξαναμαζέψεις.... ε όπως γουστάρει ο καθένας και ανάλογα τι προτιμάει να θυσιάσει...
Εγω τους έχω χρόνια τώρα ρε συ. Λίγοι είναι ... απο το 82 αγόραζα.
 

christos77

Master of Diffusion
Μηνύματα
6.261
Reaction score
13.148
εγω εχω 680 δισκους και αγοραζα απο το 1977 :wink: 400 L P εναι κλασικη μουσικη οπως συνηθιζεται να λεγεται:idk:
ευγε thva παρε αμεσης οδηγησης πικ απ μια χαρα ειναι;) αλλα να εχει αναρτηση και οχι μαζας :wink:
 

Μηνύματα
12.384
Reaction score
14.584
εγω εχω 680 δισκους και αγοραζα απο το 1977 :wink: 400 L P εναι κλασικη μουσικη οπως συνηθιζεται να λεγεται:idk:
ευγε thva παρε αμεσης οδηγησης πικ απ μια χαρα ειναι;) αλλα να εχει αναρτηση και οχι μαζας :wink:
Εσύ Κε Χρήστο, δε χρειάζεσαι δίσκους. Εσυ είσαι μουσικός, τι να την κάνεις την ¨αναπαραγωγή" ?

Έχω και direct drive, με υποσασί.
 


Staff online

  • Zizik
    Chauncey Gardiner * tl;dr *

ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
171.599
Μηνύματα
2.865.497
Members
37.933
Νεότερο μέλος
alkapsal
Top