Γιατί το πικάπ μου αρέσει πιο πολύ από τις υπόλοιπες πηγές μου?

daharis666

Επαγγελματίας Crystalator Μονολιθίξ
Moderator
Μηνύματα
37.640
Reaction score
77.065
Εντάξει ρε σεις , όλοι έχουμε την άποψη μας είτε από προσωπικές εμπειρίες είτε επειδή το λένε άλλοι και μας έχουν πείσει κλπές βλακείες. Καλαμπούρι κάνουμε σε αυτό το διαδυκτιακό καφενείο και δεν υπάρχει κανένας λόγος να γίνονται επιθέσεις επί προσωπικού.
Πως το λένε για το αλκοόλ.
Απολαύστε υπεύθυνα. Ε κάτι ανάλογο😀😀
άλλοι παρεξηγούνται κατά το δοκουν κ υβρίζουν μέλη εκμεταλλευόμενοι την ελαστικότητα που δείχνουμε σε τέτοιου είδους αντιπαραθέσεις

κ μετά κάποιοι όμοιοι ,που κατά τα άλλα πουλάνε καθωσπρεπισμό α λα καρτ, εκτός του ότι επιδοκιμάζουν τους μπουκάληδες του φόρουμ..... ζητάνε κ τα ρέστα από τους υπόλοιπους που τους απαντάνε στον ίδιο τόνο

το έχουμε ξαναδεί το έργο
 

Μηνύματα
3.764
Reaction score
6.732
Αν και αυτή η παράθεση που έκανες μου θυμίζει τον Μαρινάκη που ενώ έχει την εύνοια παντού συν 5 ομάδες δικές του διαμαρτύρεται συνεχώς εγώ θα επιμείνω σε αυτό που είπα νωρίτερα ότι δηλαδή κάποιοι τα παίρνουν στα πολύ σοβαρά τα διαδικτυακά ενώ δεν θα έπρεπε.
Φιλιά πολλά και η συνέχεια το βράδυ. Τώρα δουλειά😁😁
 

Μηνύματα
12.214
Reaction score
14.514
Εντάξει ρε σεις , όλοι έχουμε την άποψη μας είτε από προσωπικές εμπειρίες είτε επειδή το λένε άλλοι και μας έχουν πείσει κλπές βλακείες. Καλαμπούρι κάνουμε σε αυτό το διαδυκτιακό καφενείο και δεν υπάρχει κανένας λόγος να γίνονται επιθέσεις επί προσωπικού.
Πως το λένε για το αλκοόλ.
Απολαύστε υπεύθυνα. Ε κάτι ανάλογο😀😀
Εσυ βλέπω έχεις ξεσαλώσει με την προσωρινή απουσία του Bhutia. Κάτσε να γυρίσει και θα σου πω εγω. :D

Δεν μου λές , εντόπισα το πρόβλημα .... phono καλό, πότε θα πάρεις ? :D
 

daharis666

Επαγγελματίας Crystalator Μονολιθίξ
Moderator
Μηνύματα
37.640
Reaction score
77.065
κάποιοι τα παίρνουν στα πολύ σοβαρά τα διαδικτυακά ενώ δεν θα έπρεπε.
και πάντα μόνο η μία πλευρά των ''κάποιων'' καταλήγει στο να της φταίει το σάιτ :whistling:
 

Ndis

Titika
Μηνύματα
1.852
Reaction score
4.597
Χάρη η απάντηση ειναι απλή, μηδενική ανοχή. Ουτε να "γλεντάς" κανέναν έχει νόημα αλλά ουτε να γίνεσαι σάκος του μποξ για τα ψυχολογικά του καθενός. Μπαν και στο καλό. Τι να λέμε δηλαδή; Οτι υπάρχει γυρισμός όταν ώριμοι και καλά, ανθρωποι ηλικίας 45+ ειναι διατεθειμένοι να "πλακωθούν" για πικαπ,dac, mac, lac, φρύδια, μύδια; Ουτε καν σαν ενδεχόμενο δεν πρέπει να το εξετάζεις . Δεν υπάρχει το παραμικρό νόημα για διάλογο. Να πάνε απέναντι (και απο κει θα τους διώξουν).
 

Μηνύματα
4.461
Reaction score
7.732
Τι να λέμε δηλαδή; Οτι υπάρχει γυρισμός όταν ώριμοι και καλά, ανθρωποι ηλικίας 45+ ειναι διατεθειμένοι να "πλακωθούν" για πικαπ,dac, mac, lac, φρύδια, μύδια;
βάλε και dolby atmos να είσαι μεσα😛
 

daharis666

Επαγγελματίας Crystalator Μονολιθίξ
Moderator
Μηνύματα
37.640
Reaction score
77.065
Χάρη η απάντηση ειναι απλή, μηδενική ανοχή. Ουτε να "γλεντάς" κανέναν έχει νόημα αλλά ουτε να γίνεσαι σάκος του μποξ για τα ψυχολογικά του καθενός. Μπαν και στο καλό. Τι να λέμε δηλαδή; Οτι υπάρχει γυρισμός όταν ώριμοι και καλά, ανθρωποι ηλικίας 45+ ειναι διατεθειμένοι να "πλακωθούν" για πικαπ,dac, mac, lac, φρύδια, μύδια; Ουτε καν σαν ενδεχόμενο δεν πρέπει να το εξετάζεις . Δεν υπάρχει το παραμικρό νόημα για διάλογο. Να πάνε απέναντι (και απο κει θα τους διώξουν).
για τα βιουζ το κάνουμε:p


ρε συ εδώ ο άλλος βρήκε ευκαιρία για μια ακόμα φορά να κατηγορήσει τον dimifoot


γιατί λέει πούλησε το πικάπ του λέει και τους δίσκους του γιατί τον άκουσε λέει μια φορά να λέει ότι το πικάπ είναι ότι πιο άθλιο έχει ακούσει :headbang::roflmao:

παλαιότερα τον είχε ξανα κατηγορήσει για το ρουμ τριτμεντ που είχε βάλει (λες κ τον υποχρέωσε κανένας) ότι ήταν κακό ενώ στην αρχή ήταν ενθουσιασμένος και έλεγε ότι ήταν καλό :biggrin:
σε άλλη φάση τον κατηγόρησε για τα σαμπς που είχε πάρει
άλλη φορά για τον τριννοφ που είχε πάρει

έχουμε ξεφύγει από το επίπεδο τρικυμίας
 

Μηνύματα
1.864
Reaction score
4.430
Ο κυριος moderator που έχεις επιλέξει να εκπροσωπεί το σάιτ σου μόλις με είπε ψυχακια…..
Αυτο πρεπει να ειναι το μοναδικο φορουμ παγκοσμιως
που ο moderator αντι να δουλευει ριχνει μονιμως λαδι στη φωτια.

Επι της ουσιας τωρα, Στα ιδια θεματα περιστασιακα εμφανιζονται
σκορπιες αληθειες ατακτως εριμμενες
εν μεσω σκοπιμου σαματα, υβρεων και ψυχολογικων προβληματων.
Νομιζω οτι ειμαι αρκετα αντικειμενικος.
 

Μηνύματα
12.214
Reaction score
14.514
Να για αυτό λέω εγω ότι δεν πρέπει να επηρρεάζεται κανένας, έστω και απο αυτούς που θεωρεί σαν πρότυπα του, αλλά πάντα να παίρνει τις δικές του αποφάσεις έστω και λάθος να είναι.

Π.χ. εγω, έχω πρότυπο τον @Decembered σαν έναν απο τους μουσικούς παιδαγωγούς μου, αλλά αβάντ γκαρντ - εξπεριμένταλ , δεν τον αφήνω να με επηρρεάζει. :D :D
 
Last edited:

daharis666

Επαγγελματίας Crystalator Μονολιθίξ
Moderator
Μηνύματα
37.640
Reaction score
77.065
Αυτο πρεπει να ειναι το μοναδικο φορουμ παγκοσμιως
που ο moderator αντι να δουλευει ριχνει μονιμως λαδι στη φωτια.

Επι της ουσιας τωρα, Στα ιδια θεματα περιστασιακα εμφανιζονται
σκορπιες αληθειες ατακτως εριμμενες
εν μεσω σκοπιμου σαματα, υβρεων και ψυχολογικων προβληματων.
Νομιζω οτι ειμαι αρκετα αντικειμενικος.
είχα ρεπό αυτές τις μέρες ….δεν μετράει


για το παρεάκι δεν ακούω κουβέντα όμως «αντικειμενικέ»
 

Δημητρης 777

Spendorious
Μηνύματα
6.075
Reaction score
18.684
Π.χ. εγω, έχω πρότυπο τον @Decembered σαν έναν απο τους μουσικούς παιδαγωγούς μου, αλλά αβάντ γκαρντ - εξπεριμένταλ , δεν τον αφήνω να με επηρρεάζει. :D :D
Σε αυτό το σημείο να πω κι εγώ συγνώμη από τον φίλο @Decembered που είπα σε προηγούμενο post πως ''ψειρίζουμε τη μαιμού'' (nothing personal) 8-)

Για τα υπόλοιπα θέματα..
Βρε παιδιά πραγματικά τώρα ενοχλείστε (όποιοι ενοχλείστε) τόσο από την διαφορετική άποψη ώστε να φτάνετε στο σημείο να τσακώνεστε για τις κεφαλές τα sub και τα καλώδια?
Και για τις δύο πλευρές το λέω και ειλικρινά..
Δεν μπορώ να καταλάβω αυτό το mood.. :idk:
 
Last edited:

Dimifoot

General Catsicofoot Patton
Editor
Μηνύματα
27.246
Reaction score
78.932
Προσωπικά δεν τσακώνομαι.
Διασκεδάζω.
Και ενίοτε απογοητεύομαι.
σε άλλη φάση τον κατηγόρησε για τα σαμπς που είχε πάρει
Όχι, αυτό δεν έγινε, μόνος του τα πήρε.
Εγω δεν θα πρότεινα ποτέ ported για το συγκεκριμένο σύστημα
 

Μηνύματα
12.214
Reaction score
14.514
Να μην απογοητεύεσαι. Υπάρχουν πάρα πολύ σοβαρότερα θέματα, για να απογοητεύεται κάποιος στη ζωή.
 

daharis666

Επαγγελματίας Crystalator Μονολιθίξ
Moderator
Μηνύματα
37.640
Reaction score
77.065
Προσωπικά δεν τσακώνομαι.
Διασκεδάζω.
Και ενίοτε απογοητεύομαι.

Όχι, αυτό δεν έγινε, μόνος του τα πήρε.
Εγω δεν θα πρότεινα ποτέ ported για το συγκεκριμένο σύστημα
θα το βρω όταν πάω σπιτι….είχε αφήσει μια υπόνοια αλλά δεν θυμάμαι τι ακριβώς :biggrin:
 

alexis

Reticular Activating System
Μηνύματα
14.411
Reaction score
27.695
Με DSD δεν γίνεται σύγχρονη επεξεργασία. Τελεία.
Αν λέγαμε ότι θα κάναμε κάτι που γινόταν πριν 50 χρόνια ναι κάτι κάνεις. Είναι όμως τόσο αστείο το workflow (on the fly) που είναι ανάξιο σημασίας. Είναι σαν να βάζαμε τίτλους πάνω σε φιλμ με letraset ή με πινέλο καλλιγραφίας. Αλλά Φίνος Φιλμς ένα πράμα.

Εμπειρίες:
Το ακριβότερο βινυλιακό που έχω ακούσει είχε πικαπ την ναυαρχίδα Continuum Caliburn των σχεδόν 200.000€, Koetsu κεφαλή, Jadis αλλά και Zanden Audio phono και κάπου στο ενδιάμεσο ένα Ypsilon. Έπαιζε εξαιρετικά. Αλλά 300.000€ ρε φίλε.

300.000€

Έγινε αναφορά για EAD, Wadia, Audio Flight etc. Τα έχω ακούσει όλα σπίτι μου και όχι μόνο. Με την ΕΑD μου έφυγαν τα σαγόνια. Δεν έχω ακούσει τέτοιο πράγμα πουθενά. Τι πικάπ και σαχλαμάρες. Αψεγάδιαστος ήχος, αριστούργημα.

Κολλητός είχε για χρόνια τον EAD THEATER MASTER στο 7κάναλο σύστημα του και με δύο SUBS. Μιλάμε εποχές αρχές 2000. Άλλο αριστούργημα από εκεί. Μέχρι και σήμερα δεν έχω ακούσει πουθενά τέτοιο αποτέλεσμα, ακόμα και σε δικάναλα. Και μιλάμε ότι ο Theater Master ήταν οχτακάναλος επεξεργαστής με Dolby & DTS και Bass Management, τότε.

Ήταν τότε η εποχή που είχα αρχίσει να ψάχνομαι και μόλις άκουσα το πολυκάναλο σύστημα με τον Theater Master είχα κλειδώσει μέσα μου πώς θέλω αυτό το αποτέλεσμα σπίτι μου.

Απλά αριστούργημα.

Τι να πει κανείς και για το DVD player της ΕΑD που ήταν και CD PLAYER αναφοράς και με έλεγχο έντασης. Άλλο διαμάντι από εκεί.

Πόσο είχε ο 8κάναλος Theater Master τότε; 7000€. Και είχε εξαφανίσει οτιδήποτε δίπλα του.
 


Μηνύματα
12.214
Reaction score
14.514
Με DSD δεν γίνεται σύγχρονη επεξεργασία. Τελεία.
Αν λέγαμε ότι θα κάναμε κάτι που γινόταν πριν 50 χρόνια ναι κάτι κάνεις. Είναι όμως τόσο αστείο το workflow (on the fly) που είναι ανάξιο σημασίας. Είναι σαν να βάζαμε τίτλους πάνω σε φιλμ με letraset ή με πινέλο καλλιγραφίας. Αλλά Φίνος Φιλμς ένα πράμα.

Εμπειρίες:
Το ακριβότερο βινυλιακό που έχω ακούσει είχε πικαπ την ναυαρχίδα Continuum Caliburn των σχεδόν 200.000€, Koetsu κεφαλή, Jadis αλλά και Zanden Audio phono και κάπου στο ενδιάμεσο ένα Ypsilon. Έπαιζε εξαιρετικά. Αλλά 300.000€ ρε φίλε.

300.000€

Έγινε αναφορά για EAD, Wadia, Audio Flight etc. Τα έχω ακούσει όλα σπίτι μου και όχι μόνο. Με την ΕΑD μου έφυγαν τα σαγόνια. Δεν έχω ακούσει τέτοιο πράγμα πουθενά. Τι πικάπ και σαχλαμάρες. Αψεγάδιαστος ήχος, αριστούργημα.

Κολλητός είχε για χρόνια τον EAD THEATER MASTER στο 7κάναλο σύστημα του και με δύο SUBS. Μιλάμε εποχές αρχές 2000. Άλλο αριστούργημα από εκεί. Μέχρι και σήμερα δεν έχω ακούσει πουθενά τέτοιο αποτέλεσμα, ακόμα και σε δικάναλα. Και μιλάμε ότι ο Theater Master ήταν οχτακάναλος επεξεργαστής με Dolby & DTS και Bass Management, τότε.

Ήταν τότε η εποχή που είχα αρχίσει να ψάχνομαι και μόλις άκουσα το πολυκάναλο σύστημα με τον Theater Master είχα κλειδώσει μέσα μου πώς θέλω αυτό το αποτέλεσμα σπίτι μου.

Απλά αριστούργημα.

Τι να πει κανείς και για το DVD player της ΕΑD που ήταν και CD PLAYER αναφοράς και με έλεγχο έντασης. Άλλο διαμάντι από εκεί.

Πόσο είχε ο 8κάναλος Theater Master τότε; 7000€. Και είχε εξαφανίσει οτιδήποτε δίπλα του.
++ Με DSD δεν γίνεται σύγχρονη επεξεργασία. Τελεία. ++

Με dsd μπορείς να κάνεις επεξεργασία. Δεν μπορείς να κάνεις μίξινγκ.
Η "λογική" του όλου θέματος της dsd εγγραφής σαν πιο καλή υποτίθεται αποτύπωση (και όχι για αναπαραγωγή που φαίνεται ότι δεν έχει τόσο σημασία και πολύ τα μπλέκουν) του μουσικού γεγονότος, είναι ότι εαν θέλει κάποιος να κάνει οποιοδήποτε αλλαγή -επέμβαση , καλύτερα είναι να γίνει με άλλα μέσα (the hard way) πρίν και όχι μετά, όπως γίνεται τώρα (και ας αποτυπωθούν και αυτές μέσα). Υπάρχει η "αίσθηση" και "πεποίθηση" που πρέπει να εξερευνηθεί (γιατί όχι) ότι η μετατροπή αυτή καθαυτή είναι που κάνει πολυ κακό στον ήχο όταν θα αναπαραχθεί απο εμάς (και όχι το φορμάτ).

Θα γλυτώσουμε και απο τις παρεμβάσεις των μηχανικών και τηνάποψη τους για "τέχνη" χα χα. Βέβαια πειραματικά, ενδείκνυται περισσότερο για την κλασική και όχι για τα άλλα είδη που βασίζονται στο mixing για να είναι μουσική αλλιώς θα ήταν σκουπίδια.
 
Last edited:

alexis

Reticular Activating System
Μηνύματα
14.411
Reaction score
27.695
Με dsd μπορείς να κάνεις επεξεργασία. Δεν μπορείς να κάνεις μίξινγκ.
Το ίδιο λέμε. Δεν μπορείς να επέμβεις για mixing όπως γίνεται στα σύγχρονα studios.
Δεν ξέρω αν θα αλλάξει κάτι στο μέλλον, ούτε αν έχει νόημα. Τώρα δεν γίνεται.

Υγ: αν θες να απαντήσεις σε συγκεκριμένη πρόταση, την επιλέγεις με το ποντίκι και θα εμφανιστεί ένα menu όπου επιλέγεις "απάντηση'. 🙂
 


Μηνύματα
3.764
Reaction score
6.732
Εσυ βλέπω έχεις ξεσαλώσει με την προσωρινή απουσία του Bhutia. Κάτσε να γυρίσει και θα σου πω εγω. :D

Δεν μου λές , εντόπισα το πρόβλημα .... phono καλό, πότε θα πάρεις ? :D
Ακούω προτάσεις!
 


Staff online

ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
171.317
Μηνύματα
2.858.364
Members
37.894
Νεότερο μέλος
tassos249
Top