Για Goertz!!!

Μηνύματα
431
Reaction score
4
Θέλω να παραγγείλω καλώδια Goertz αλλά για να μην μπλέξω με τελωνείο για να φέρω από Αμερική μήπως κάποιος γνωρίζει αξιόπιστο κατάστημα που να τα εμπορεύεται, εντός Ευρωπαϊκής Ένωσης;
 

Μηνύματα
4.343
Reaction score
1.765
Απάντηση: Για Goertz!!!

το πιο πιθανο ειναι να μην πληρωσεις τελωνειο.

ζητησε τους να γραψουν χαμηλη τιμη και να στα στειλουν με


με απλο usps.

εγω παντως οταν πηρα τα mi2 δεν πληρωσα.
 

Μηνύματα
431
Reaction score
4
Απάντηση: Για Goertz!!!

Έκανα την παραγγελία και ζήτησα αποστολή με usps, για να δούμε τι θα δούμε...
Πάντως ακόμα και το διπλάσιο της τιμής τους να κληθώ να πληρώσω στο τελωνείο πάλι θα συμφέρει σε σχέση με ένα κατάστημα που βρήκα να μου τα στείλει από Πολωνία.
 


Μηνύματα
4.343
Reaction score
1.765
Απάντηση: Για Goertz!!!

Έκανα την παραγγελία και ζήτησα αποστολή με usps, για να δούμε τι θα δούμε...
Πάντως ακόμα και το διπλάσιο της τιμής τους να κληθώ να πληρώσω στο τελωνείο πάλι θα συμφέρει σε σχέση με ένα κατάστημα που βρήκα να μου τα στείλει από Πολωνία.
μη φοβασαι και να πληρωσεις θα ειναι 5-10 ευρω για τοσο μικρη αξια.
 

Μηνύματα
431
Reaction score
4
Απάντηση: Για Goertz!!!

από που τα πήρες?
μη φοβασαι και να πληρωσεις θα ειναι 5-10 ευρω για τοσο μικρη αξια.
Παράγγειλα τα Python Mi2(συστραμένα) κατευθείαν από Goertz audio. Η συνολική τιμή των καλώδιων με τα μεταφορικά είναι 420 ευρώ, αφού παράγγειλα πλέον των καλώδιων ηχείων και όλα τα υπόλοιπα καλώδια(πλην του ρεύματος) που θα χρειαστώ.
 

Μηνύματα
4.343
Reaction score
1.765
Απάντηση: Για Goertz!!!

ωχ εκανες καλο λογαριασμο.

θα σου γραψουν μικροτερη αξια;

εχω περιεργεια να ακουσω τα ιντερκονεκτ.
 

Μηνύματα
732
Reaction score
0
Απάντηση: Για Goertz!!!

Παράγγειλα τα Python Mi2(συστραμένα) κατευθείαν από Goertz audio. Η συνολική τιμή των καλώδιων με τα μεταφορικά είναι 420 ευρώ, αφού παράγγειλα πλέον των καλώδιων ηχείων και όλα τα υπόλοιπα καλώδια(πλην του ρεύματος) που θα χρειαστώ.
Κι εγώ τα ίδια είχα πάρει αλλά με διπλοκαλωδίωση. Νομίζω πολύ καλή επιλογή. Πόσα μέτρα;
 

Μηνύματα
431
Reaction score
4
Απάντηση: Για Goertz!!!

Κι εγώ τα ίδια είχα πάρει αλλά με διπλοκαλωδίωση. Νομίζω πολύ καλή επιλογή. Πόσα μέτρα;
Τα μέτρα είναι 1.8 των ηχείων και 1 μέτρου τα υπόλοιπα.
Έχω περιέργεια να δω πόσο θα πληρώσω τελωνείο...
 

Μηνύματα
431
Reaction score
4
Απάντηση: Για Goertz!!!

Τα καλώδια τελικά τα παρέλαβα εχθές 23-7. Το κόστος που πλήρωσα ήταν 3 ευρώ στον courier των ΕΛΤΑ.

Όπως καταλάβατε, μέσω USPS και ΕΛΤΑ "ούτε γάτα, ούτε ζημιά)...

Αγαπητέ back όποτε θες να τα ακούσεις το κανονίζουμε, ασφαλώς αυτό ισχύει και για οποιονδήποτε άλλον.

Επίσης ζητώ να μου προτείνεται καλώδια ρεύματος με όριο κόστους τα 100 ευρώ(ίσως και πολλά λέω), ή ένα καλό πολύμπριζο για όλες τις συσκευές, καλημέρα.
 

Μηνύματα
5.020
Reaction score
8
Απάντηση: Για Goertz!!!

πηγαινε παρε SUPRA με 8-9 ευρω το μετρο, ψαξε και για IEC το ιντερνετ και πριζες σουκο αρσενικες της LEGRAND και εισαι μια χαρα.
 

Μηνύματα
4.343
Reaction score
1.765
Απάντηση: Για Goertz!!!

σωτηρη ευχαριστω για την προσφορα αλλα εκτος αν εισαι κρητη θα αρκεστω στις εντυπωσεις σου.
 

Μηνύματα
431
Reaction score
4
Απάντηση: Για Goertz!!!

σωτηρη ευχαριστω για την προσφορα αλλα εκτος αν εισαι κρητη θα αρκεστω στις εντυπωσεις σου.
Δυστυχώς(για πολλούς λόγους) μένω στην Αθήνα.
Και ότι και να πω εγώ για τα καλώδια άσε που από εμπειρία, δεν, αν εσύ δεν έχεις προσωπική εμπειρία άστα...

Η πρόσκληση για ακρόαση επαναλαμβάνω, είναι ανοιχτή για οποιονδήποτε.
 

Μηνύματα
431
Reaction score
4
Απάντηση: Για Goertz!!!

πηγαινε παρε SUPRA με 8-9 ευρω το μετρο, ψαξε και για IEC το ιντερνετ και πριζες σουκο αρσενικες της LEGRAND και εισαι μια χαρα.
Πόσες πρίζες να διαθέσω όταν οι συσκευές που θα ηλεκτροδοτούνται σε εκείνο το σημείο είναι επτά;

Γιαυτό το λόγο ρώτησα μήπως είναι καλύτερη η αγορά πολύπριζου.

Παρεμπιπτόντως όλες οι πρίζες και όλων των ειδών στο σπίτι, είναι Legrand.

Πόσο δύσκολο είναι να φτιάξεις σωστά ένα καλώδιο ρεύματος; Υπάρχουν κάπου οδηγίες κατασκευής, ρωτώ κυρίως τους DIYηδες αλλά και όλους όσους έχουν ήδη φτιάξει, ευχαριστώ.
 

Μηνύματα
1.998
Reaction score
140
Η πρόταση του Θανάση σχετικά με το supra lorad είναι εξαιρετική
Το να συνδέσεις ένα 3 κλονο καλώδιο σε ένα iec & ένα shucko είναι απλή υπόθεση , εάν ωστόσο δεν σε εμπιστεύεσαι όλο και κάποιος γύρω σου θα ξέρει
Νομίζω το lorad είναι κατάλληλο έως 15amp οπότε αν δεν έχεις κάνα γαϊδούρι τελικό μια γραμμή θα σε καλύψει για όλες τις συσκευές
 

Μηνύματα
1.572
Reaction score
645
Απάντηση: Για Goertz!!!

Εχοντας δοκιμασει απειρα καλωδια ρευματος μπορω να σου προτεινω ανεπιφυλακτα οτι πρεπει να επικοινωνησεις με τον

http://www.mains-cables-r-us.co.uk

και να του παραγγειλλεις μερικα καλωδια Black Rhodium Super Jazz Main (το μπλε)τερματισμενα με απλο Shuko. Θα σου βγει γυρω στα 100 Ευρω το καλωδιο και θα πατανε την πλειοψηφια των καλωδιων ρευματος ανεξαρτητου τιμης (οταν λεω οτι πατανε εννοω γρηγορη και απροβληματιστη παροχη ρευματος χωρις equalizer). Εγω χρησιμοποιω τα συγκεκριμενα με καλυτερους τερματισμους Wattgate και οφειλω να ομολογησω οτι πατανε οτι αλλο εχω δοκιμασει (εκτος απο το Flow)...
 

costas EAR

Δόκτωρ ΔιαXύσιος
Editor
Μηνύματα
51.419
Reaction score
125.642
Απάντηση: Για Goertz!!!

και το Belden 19364 είναι μια άριστη από κάθε άποψη λύση.

σπεκς...

φωτός με ...οδηγίες!

και αν δε χρειάζεται "γη" το μηχάνημά σου, χρησιμοποίησε το Belden 83802 που έχει 2 αγωγούς και θωράκιση που θα μπει στην πλευρά του πολύμπριζου μόνο. Κι εδώ το ίδιο καλώδιο.
 

Μηνύματα
5.020
Reaction score
8
Απάντηση: Για Goertz!!!

IEC για συσκευες σε λογικες τιμες, απο πυ παιρνετε ρε μαγκες - εγω εως τωρα εβαζα της SUPRA, καλα αλλα 12 με 14 ευρω το κομματι μου φαινονται τσιμπημενες.
 

Μηνύματα
1.998
Reaction score
140
Re: Απάντηση: Για Goertz!!!

IEC για συσκευες σε λογικες τιμες, απο πυ παιρνετε ρε μαγκες - εγω εως τωρα εβαζα της SUPRA, καλα αλλα 12 με 14 ευρω το κομματι μου φαινονται τσιμπημενες.
Μες στο μυαλό μου είσαι , και εγώ ψάχνω , πάω στα ηλεκτρονικαδικα και τους λέω IEC τι μου λένε? Αυτό το θηλυκό για computer που είναι λέω , α αυτά είναι fix να πάρε ένα έτοιμο!
 

Μηνύματα
4.343
Reaction score
1.765
Απάντηση: Για Goertz!!!

Δυστυχώς(για πολλούς λόγους) μένω στην Αθήνα.
Και ότι και να πω εγώ για τα καλώδια άσε που από εμπειρία, δεν, αν εσύ δεν έχεις προσωπική εμπειρία άστα...

Η πρόσκληση για ακρόαση επαναλαμβάνω, είναι ανοιχτή για οποιονδήποτε.
ε καλα δεν θα τρεξω να τα αγορασω κιολας.

χωρις ακροαση πια δεν....
 


ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
171.653
Μηνύματα
2.869.004
Members
37.941
Νεότερο μέλος
timurakhmetov
Top