Κατασκευή τελικού ενισχυτή PASS ALEPH 5 - Class A 2X60 W

Μηνύματα
27.430
Reaction score
25.555
Σημ: Υπ'όψιν οτι έχει τύχει σε γνωστό μου να καίει χωρίς λόγο το ένα μετά το άλλο κάποια τρανζίστορ, μέχρι που διαπίστωσε οτι τα ποδαράκια ήταν σε διαφορετική διάταξη(!) και επρόκειτο για ειδική παραγγελία παρτίδας από κάποια εταιρεία. Μάλλον επειδή βόλευε την ιδιαίτερη σχεδίαση κάποιου ιδιαίτερου PCB (ή... για να εξασφαλίσει την μη αντιγραφή του μηχανήματός της)
Κάτι τέτοια κουλά έκαναν και στην KRELL , αλλά και έσβηαν ή τρόχιζαν τα γράμματα από τα ισχύος και τους σταθεροποιητές.
 

jpaudio

"Επαγγελματίας"
Μηνύματα
2.015
Reaction score
1.480
Βάλε ένα πολύμετρο να επιβεβαιώσεις τα ποδαράκια! Αν έχεις απλό, αναλογικό, ακόμα καλύτερα.
Κάτι τέτοια κουλά έκαναν και στην KRELL , αλλά και έσβηαν ή τρόχιζαν τα γράμματα από τα ισχύος και τους σταθεροποιητές.
Μου έχει τύχει σε mosfets από Ebay, τα ποδαράκια ήταν διαφορετικά από το datasheet! Ευτυχώς αυτό δεν προκαλούσε πρόβλημα καταστροφικό, απλά ο ενισχυτής είχε την ίδια προβληματική συμπεριφορά (χαμηλή ένταση και παραμόρφωση) και μετά την αντικατάστασή τους. Ήμουν τρελαμένος αλλά το ψιλιάστηκα στο τέλος...
 


toulou

Δικαναλίδης
Μηνύματα
1.407
Reaction score
1.857
Ωραία, τότε πρέπει να είναι μούφες οι σότκυ (προέλευση?) και να μην αρχίζουν να άγουν αντίστροφα στα 100V, αλλά νωρίτερα από τα 67.
Βάλε την γέφυρά τους μόνο μεταξύ 24V αντί 48V (±24). Πέφτει η ασφάλεια;
 

Μηνύματα
277
Reaction score
205
Χρονια πολλα σε ολους . Τελικα εβαλα τις κανονικες γεφυρες και το τροφοδοτικό δουλευει μια χαρα . Μου βγαζει κανονικά τις τασεις που θελω χωρις να ριχνει την ασφαλεια. Ομως τωρα εχω αλλο θεμα . Οταν συνδεω τους τελικους στο τροφοδοτικό τοτε πεφτει παλι η ασφαλεια. ( εψαξα για βραχυκυκλωματα κτλ , και ειναι ολα καλα) Εφτασα στο συμπερασμα οτι χρειαζεται ενα soft starter μιας και ο Μ/Τ ειναι αρκετα μεγαλος . Λογικα αυτο θα φταιει. Εξαξα για ετοιμο κιτ αλλα βρηκα μονο μεσο Κινας και θελει καναδυο μηνες να φτασει. Ξερετε να μου υποδειξετε καποιο κυκλωματακι καταλληλο για τον συγκεκριμενο ενισχυτη να το φτιαξω μονος μου. Απο οτι ειδα ειναι αρκετα απλα . Χιλια ευχαριστω για αλλη μια φορα
Screenshot_7.jpg
 

Attachments

Last edited:


Μηνύματα
27.430
Reaction score
25.555
Μάλλον το πυκνωτικό φίλτρο είναι πολύ μεγάλο.
Πόσα μf έχει είπαμε ?
 




Μηνύματα
429
Reaction score
427
Χρονια πολλα σε ολους . Τελικα εβαλα τις κανονικες γεφυρες και το τροφοδοτικό δουλευει μια χαρα . Μου βγαζει κανονικά τις τασεις που θελω χωρις να ριχνει την ασφαλεια. Ομως τωρα εχω αλλο θεμα . Οταν συνδεω τους τελικους στο τροφοδοτικό τοτε πεφτει παλι η ασφαλεια. ( εψαξα για βραχυκυκλωματα κτλ , και ειναι ολα καλα) Εφτασα στο συμπερασμα οτι χρειαζεται ενα soft starter μιας και ο Μ/Τ ειναι αρκετα μεγαλος . Λογικα αυτο θα φταιει. Εξαξα για ετοιμο κιτ αλλα βρηκα μονο μεσο Κινας και θελει καναδυο μηνες να φτασει. Ξερετε να μου υποδειξετε καποιο κυκλωματακι καταλληλο για τον συγκεκριμενο ενισχυτη να το φτιαξω μονος μου. Απο οτι ειδα ειναι αρκετα απλα . Χιλια ευχαριστω για αλλη μια φορα View attachment 330267
Υπάρχει κύκλωμα του περιοδικού ΕΛΕΚΤΟΡ, γνωστό και δοκιμασμένο.
 


Μηνύματα
173
Reaction score
74
Για να κανεις νια κατασκευη σαν αυτη υποτιθεται οτι γνωριζεις τα βασικα, με το αν και το μπορει δεν βγαινει τιποτα. Συγνωμη για το υφος.
 

Μηνύματα
277
Reaction score
205
Για να κανεις νια κατασκευη σαν αυτη υποτιθεται οτι γνωριζεις τα βασικα, με το αν και το μπορει δεν βγαινει τιποτα. Συγνωμη για το υφος.
Εγω τα φτιαχνω ετσι , αλλιως δεν θα ηταν χομπυ , θα ηταν επαγγελμα
 


Μηνύματα
27.430
Reaction score
25.555
Αυτό έχει delay time 1-2 secs. Νομίζω ότι ίσως χρειάζεται λίγο παραπάνω.
 


Μηνύματα
18
Reaction score
13
Αυτο το ειχα καποτε και δεν δεν το εβαλα ειναι ιδιο με οτι κυκλοφορει απο ebay και aliexpress και ειχε διαρροη

αυτο που εβαλα ναι μαλλον θελει μεγαλυτερη καθυστερηση και πιθανον να μπορεις να το αλλαξεις αν και δεν το εχω ψαξει
 

Μηνύματα
277
Reaction score
205
Επισης σε ξενη σελιδα μου προτειναν αυτο , το οποιο ειναι πολυ απλό και δοκιμασμενο απο οτι μου εγραψαν :
 

Μηνύματα
962
Reaction score
1.146
Τα πράγματα είναι πολύ απλά.
Στο σχέδιο του pass έχει μετά τον διακόπτη ένα θερμίστορ cl 60 .
Με αυτό δεν ρίχνει την ασφάλεια.
Η έναυση χωρίς αυτό ρίχνει την ασφάλεια λόγω μετασχηματιστή και όχι του φίλτρου.
Αυτό χρειάζεται.
Ο φανός συνήθως έχει.
 

Attachments



ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
171.710
Μηνύματα
2.873.293
Members
37.935
Νεότερο μέλος
dimos22
Top