Γνώμες - Βοήθεια για XLR καλώδια.

Μηνύματα
488
Reaction score
283
Καλησπέρα
Ξανακύλησα και μου μπήκε η αλλαγή καλωδίων στο συστηματάκι μου.
Δηλαδή σύνδεση του Audiolab M-DAC+ με το Focal sub 6 1 μέτρο και το sub με τα Focal Solo 6 BE 2,5 με 3 μέτρα.
Τώρα παίζουν με Mogami 2534 με βύσματα της Neutrik ιδιοκατασκευή.
Μια πρώτη προσέγγιση τα Wireword Luna 8 225 ευρώ, solstice 8 295 ευρώ και τα oasis 8 400 ευρώ (τιμές και για τα δύο ζεύγη).
Οποιαδήποτε γνώμη - άποψη δεκτή.
Ευχαριστώ για το χρόνο σας.
 

Μηνύματα
2.118
Reaction score
3.628
Καλησπέρα
Ξανακύλησα και μου μπήκε η αλλαγή καλωδίων στο συστηματάκι μου.
Δηλαδή σύνδεση του Audiolab M-DAC+ με το Focal sub 6 1 μέτρο και το sub με τα Focal Solo 6 BE 2,5 με 3 μέτρα.
Τώρα παίζουν με Mogami 2534 με βύσματα της Neutrik ιδιοκατασκευή.
Μια πρώτη προσέγγιση τα Wireword Luna 8 225 ευρώ, solstice 8 295 ευρώ και τα oasis 8 400 ευρώ (τιμές και για τα δύο ζεύγη).
Οποιαδήποτε γνώμη - άποψη δεκτή.
Ευχαριστώ για το χρόνο σας.
Καλησπερα.

Τι σε κανει να θες να αλλαξεις τα ηδη υπαρχοντα;
 





Μηνύματα
2.118
Reaction score
3.628
Καλή ερώτηση. Το «μικρόβιο» τι να πω ..... Ηχητική διαφορά ....
Ωραια.

Αν σε γαργαλαει να δωσεις τοσα χρηματα,ριξτα σε ενα καλυτερο dac,πηγη ή οτι αλλο γουσταρεις.Τα καλωδια που εχεις ειναι πολυ καλα.
 

Decembered

Μαϊμού
Μηνύματα
16.566
Reaction score
37.866
..τα οασις επειδη ειναι πχιο ακριβα... απο τα αναφερθεντα... και "ποναει" περισσοτερο ετσι αυτη η "εξη".
ξανακυλα μετα παλι.. :dontmentionit::download:
 

daharis666

Επαγγελματίας Crystalator Μονολιθίξ
Moderator
Μηνύματα
37.863
Reaction score
77.462
Ωραια.

Αν σε γαργαλαει να δωσεις τοσα χρηματα,ριξτα σε ενα καλυτερο dac,πηγη ή οτι αλλο γουσταρεις.Τα καλωδια που εχεις ειναι πολυ καλα.
ΜΠΡΑΒΟ Γιάνννη :party: :roflmao:
 

C

chrispo

Guest
Μια χαρά είσαι. Μη κουνιέσαι βήμα.:cool:
( καλώδια= απάτη για τις τιμές που κοστίζουν...όχι τα προαναφερθέντα, αλλά σχεδόν όλα)
 



Μηνύματα
691
Reaction score
1.102
Εγω θα προετρεπα τις φορολογικες αρχες να διαβαζουν που και που τετοιου ειδους καταχωρησεις και να πρατουν τα δεοντα.
Πρώτα θα πρέπει να επέμβουν οι διωκτικές. Να φανταστείς ότι είμαι προφυλακισμένος στον Κορυδαλλό κατηγορούμενος για καλωδιοτιτιδα
 

Μηνύματα
488
Reaction score
283
Ωραια.

Αν σε γαργαλαει να δωσεις τοσα χρηματα,ριξτα σε ενα καλυτερο dac,πηγη ή οτι αλλο γουσταρεις.Τα καλωδια που εχεις ειναι πολυ καλα.
Όπως ; Ένα dac που έχω στο πίσω μέρος του μυαλού μου έχει 2.800 o_O
 


Μηνύματα
409
Reaction score
1.368
Άσε τα καλώδια ήσυχα. Αν θες να αναβαθμίσεις το σύστημα, πες μας από τι αποτελείται, δώσε και ένα σχέδιο να δούμε που υστερεί και τι μπορεί να γίνει.
 

Μηνύματα
488
Reaction score
283
Άσε τα καλώδια ήσυχα. Αν θες να αναβαθμίσεις το σύστημα, πες μας από τι αποτελείται, δώσε και ένα σχέδιο να δούμε που υστερεί και τι μπορεί να γίνει.
Το σύστημά μου φαίνεται εδώ https://www.avsite.gr/forum/members/kostas6a3.27440/#about
Τα ηχεία είναι τοποθετημένα σε απόσταση μεταξύ τους 2,5 μ. το sub μεταξύ τους και κάτω από το γραφείο.
Συνήθως ακούω από το γραφείο ή στην καλύτερη σε μια απόσταση 3,5 μ. περίπου,
 

Attachments



Μηνύματα
12.854
Reaction score
10.072
Αν ακούς πιο πολύ από το γραφείο, κάνε μια εκκαθάριση πάνω του και κάνε ΑΚΡΙΒΩΣ ΙΣΟΠΛΕΥΡΟ ΤΡΙΓΩΝΟ τα ηχεία με το κεφάλι σου.
Αλλιώς, τράβα το γραφείο μπροστά και φέρε τις βάσεις με τα ηχεία πίσω από αυτό ώστε να κάνεις ισόπλευρο τρίγωνο.
Αυτό είναι το πιο βασικό. Σε δεύτερη φάση και ΑΜΕΣΑ, πάρε ηχοαπορροφητικό που θα σου υποδείξουν (δε θυμάμαι πώς λέγεται) και βάλτο πίσω από τα ηχεία σου, μεταξύ τους και μεταξύ του τοίχου και γέμισε το κενό.
Σε τρίτη φάση, σημαντική και αυτή, ισοστάθμισε με μικρόφωνο και τον υπολογιστή (δεν περιγράφω εδώ πως, υπάρχει σε άλλο θέμα) και θα ακούς άριστα.
Α,, και μια ερώτηση ακόμα. Το Mogami 2534 είναι quad καλώδιο. Με ποιά συνδεσμολογία το έχεις συνδέσει; Ανά 2 τους αγωγούς στο +, - και το μπλεντάζ στη γείωση;
 

Μηνύματα
409
Reaction score
1.368
Αν κάνεις αυτά που σου λέει ο Πέτρος η βελτίωση θα είναι τεράστια. Τώρα δεν ακούς σωστά, αφού στη μια περίπτωση(γραφείο), είσαι πολύ κοντά και στην άλλη περίπτωση είσαι πολύ μακρυά.

Η θέση ακρόασης πρέπει να είναι συγκεκριμένη και βάση αυτής πρέπει να στήσεις το σύστημα. Σύμφωνα με τα ηχεία σου η απόσταση ακρόασης δεν πρέπει να ξεπερνά με τίποτα τα 2 μέτρα( και πολύ βάζω).

Αφού κάνεις αυτά που σου γράψαμε, μπορείς να ασχοληθείς με το χώρο που είναι η αμέσως σημαντικότερη αναβάθμιση.
 


Μέλη online

ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
171.607
Μηνύματα
2.867.715
Members
37.937
Νεότερο μέλος
Hdch
Top