Γνώμες - Βοήθεια για XLR καλώδια.

Μηνύματα
7.257
Reaction score
11.799
Α,, και μια ερώτηση ακόμα. Το Mogami 2534 είναι quad καλώδιο. Με ποιά συνδεσμολογία το έχεις συνδέσει; Ανά 2 τους αγωγούς στο +, - και το μπλεντάζ στη γείωση;
Συμφωνώ με όσα είπε ο Πέτρος, αλλά και αυτό που ρωτάει εδώ, είναι αρκετά ενδιαφέρον...
 

Μηνύματα
2.118
Reaction score
3.628
Όπως ; Ένα dac που έχω στο πίσω μέρος του μυαλού μου έχει 2.800 o_O
Το Chord Qutest ειναι εξαισια επιλογη στα μισα λεφτα που ειπες.

ΑΛΛΑ,ο χωρος σου εχει θεματα ακουστικης και λυνοντας αυτα θα απολαυσεις πολυ μεγαλυτερη βελτιωση απο οτι αν αλλαξεις το dac-οποιο dac και να παρεις!

Σου προτεινω να ασχοληθεις με την ακουστικη χωρου και με λιγες εκατονταδες ευρω θα εχεις μια πολυ καλη βαση ωστε να αποκομισεις και ολα τα οφελη του καλυτερου dac.

Με λιγα λογια,προεχει ο χωρος.Ανοιξε ενα θεμα να σε βοηθησουμε αν δεν εχεις τις καταλληλες γνωσεις να κανεις τη βελτιωση μονος σου.

Οτι αλλο θελεις ρωτας ελευθερα.
 


Μηνύματα
7.257
Reaction score
11.799
Το Chord Qutest ειναι εξαισια επιλογη στα μισα λεφτα που ειπες.

ΑΛΛΑ,ο χωρος σου εχει θεματα ακουστικης και λυνοντας αυτα θα απολαυσεις πολυ μεγαλυτερη βελτιωση απο οτι αν αλλαξεις το dac-οποιο dac και να παρεις!

Σου προτεινω να ασχοληθεις με την ακουστικη χωρου και με λιγες εκατονταδες ευρω θα εχεις μια πολυ καλη βαση ωστε να αποκομισεις και ολα τα οφελη του καλυτερου dac.

Με λιγα λογια,προεχει ο χωρος.Ανοιξε ενα θεμα να σε βοηθησουμε αν δεν εχεις τις καταλληλες γνωσεις να κανεις τη βελτιωση μονος σου.

Οτι αλλο θελεις ρωτας ελευθερα.
Ωπ! Το Qutest δεν έχει balanced εξόδους.. Κούκου, τσα!
Εγώ λέω ότι το καλύτερο είναι το teac ud501, έχει και xlr!

Δεν ξέρω αν είναι το καλύτερο dac, αλλά εγώ αυτό έχω, αυτό προτείνω
 

Μηνύματα
2.118
Reaction score
3.628
Ωπ! Το Qutest δεν έχει balanced εξόδους.. Κούκου, τσα!
Εγώ λέω ότι το καλύτερο είναι το teac ud501, έχει και xlr!

Δεν ξέρω αν είναι το καλύτερο dac, αλλά εγώ αυτό έχω, αυτό προτείνω
Screenshot_20200218-182538_Samsung Internet.jpg


Tip:ξεκολλα με τα XLR.
 

Μηνύματα
7.257
Reaction score
11.799
View attachment 154353

Tip:ξεκολλα με τα XLR.
a) δεν ξέρει η Bryston ας πούμε και ξέρει η Chord. Το ακούσαμε κι αυτό.
β) (και σημαντικότερο) O φίλος μας έχει XLR συνδέσεις απο το dac προς τα ενεργά του ηχεία και μάλιστα τα καλώδια απο το sub προς τους δορυφόρους είναι 3 μέτρα. Βάλε εσύ τρία μέτρα RCA καλώδιο και έλα να μας πεις τί θα πάρεις.
 

Μηνύματα
2.118
Reaction score
3.628
a) δεν ξέρει η Bryston ας πούμε και ξέρει η Chord. Το ακούσαμε κι αυτό.
β) (και σημαντικότερο) O φίλος μας έχει XLR συνδέσεις απο το dac προς τα ενεργά του ηχεία και μάλιστα τα καλώδια απο το sub προς τους δορυφόρους είναι 3 μέτρα. Βάλε εσύ τρία μέτρα RCA καλώδιο και έλα να μας πεις τί θα πάρεις.
Δεν ξερω τι ξερει η Bryston-ξερω και ειμαι σιγουρος τι ξερει η Chord για τα FPGA.

Και με περισσοτερα μετρα θα εισαι μια χαρα.Και αλλο tip:καλωδιο μικροφωνου.Αλλα μαλλον τελικα δεν ξερει η Bryston! ;) :lolsign:
 

Μηνύματα
7.257
Reaction score
11.799
Δεν ξερω τι ξερει η Bryston-ξερω και ειμαι σιγουρος τι ξερει η Chord για τα FPGA.

Και με περισσοτερα μετρα θα εισαι μια χαρα.Και αλλο tip:καλωδιο μικροφωνου.Αλλα μαλλον τελικα δεν ξερει η Bryston! ;) :lolsign:
Εντάξει, τα δικά σου είναι τα καλύτερα. Πάσο!!!!!
 

Μηνύματα
486
Reaction score
283
Αν ακούς πιο πολύ από το γραφείο, κάνε μια εκκαθάριση πάνω του και κάνε ΑΚΡΙΒΩΣ ΙΣΟΠΛΕΥΡΟ ΤΡΙΓΩΝΟ τα ηχεία με το κεφάλι σου.
Αλλιώς, τράβα το γραφείο μπροστά και φέρε τις βάσεις με τα ηχεία πίσω από αυτό ώστε να κάνεις ισόπλευρο τρίγωνο.
Αυτό είναι το πιο βασικό. Σε δεύτερη φάση και ΑΜΕΣΑ, πάρε ηχοαπορροφητικό που θα σου υποδείξουν (δε θυμάμαι πώς λέγεται) και βάλτο πίσω από τα ηχεία σου, μεταξύ τους και μεταξύ του τοίχου και γέμισε το κενό.
Σε τρίτη φάση, σημαντική και αυτή, ισοστάθμισε με μικρόφωνο και τον υπολογιστή (δεν περιγράφω εδώ πως, υπάρχει σε άλλο θέμα) και θα ακούς άριστα.
Α,, και μια ερώτηση ακόμα. Το Mogami 2534 είναι quad καλώδιο. Με ποιά συνδεσμολογία το έχεις συνδέσει; Ανά 2 τους αγωγούς στο +, - και το μπλεντάζ στη γείωση;
Το πρώτο πρώτο, αν και το ξέρω από τα παλιά, δεν είναι εφικτό να γίνει.
Το υλικό που λες το έχω σκεφτεί αλλά δεν ξέρω ποιο και ποια είναι η σωστή τοποθέτηση. Έχω δει κάποια αλλά ......
Δεν μπορώ μόνος να μπω στη διαδικασία της τρίτης φάσης. Είχα διαβάσει εδώ για κάποιον που έρχεται στο χώρο σου αλλά δεν θυμάμαι ποιος ήταν.
Τέλος ναι τα καλώδια τα έχω φτιάξει ακριβώς έτσι.
Ευχαριστώ που ασχολήθηκες.
Το Chord Qutest ειναι εξαισια επιλογη στα μισα λεφτα που ειπες.

ΑΛΛΑ,ο χωρος σου εχει θεματα ακουστικης και λυνοντας αυτα θα απολαυσεις πολυ μεγαλυτερη βελτιωση απο οτι αν αλλαξεις το dac-οποιο dac και να παρεις!

Σου προτεινω να ασχοληθεις με την ακουστικη χωρου και με λιγες εκατονταδες ευρω θα εχεις μια πολυ καλη βαση ωστε να αποκομισεις και ολα τα οφελη του καλυτερου dac.

Με λιγα λογια,προεχει ο χωρος.Ανοιξε ενα θεμα να σε βοηθησουμε αν δεν εχεις τις καταλληλες γνωσεις να κανεις τη βελτιωση μονος σου.

Οτι αλλο θελεις ρωτας ελευθερα.
Αλλαγή dac προς το παρόν δεν είναι μέσα στα σχέδια. Για το Chord που λες θα χρειαστώ και προενισχυτή και ενισχυτή ακουστικών οπότε υπερκαλύπτω τα 2800.
 
Last edited:

Μηνύματα
3.768
Reaction score
6.740
View attachment 154353

Tip:ξεκολλα με τα XLR.
Αν έχεις ποτέ δυνατότητα, στο ίδιο σύστημα να κάνεις ΑΒ με xlr και rca κάντο και έλα μετά να το ξανασυζητήσουμε Τζόνι μου. Επίσης μπορείς να χρησιμοποιήσεις για rca το πιο εξωτικό καλώδιο που αντέχει η τσέπη σου και στη balanced βάλε ένα ζεύγος των 10 ευρώ...
Εδώ είμαστε εμείς να περιμένουμε;):):)
 

Μηνύματα
2.118
Reaction score
3.628
Αν έχεις ποτέ δυνατότητα, στο ίδιο σύστημα να κάνεις ΑΒ με xlr και rca κάντο και έλα μετά να το ξανασυζητήσουμε Τζόνι μου. Επίσης μπορείς να χρησιμοποιήσεις για rca το πιο εξωτικό καλώδιο που αντέχει η τσέπη σου και στη balanced βάλε ένα ζεύγος των 10 ευρώ...
Εδώ είμαστε εμείς να περιμένουμε;):):)
Ειμαι σιγουρος για τη διαφορα που εχει γενικα και ιδιως στις μεγαλες αποστασεις!

Απλα παραθεσα την απαντηση του Watts πανω στο θεμα της balanced εξοδου στα dac της Chord.

:drinks:
 

Μηνύματα
12.849
Reaction score
10.064
Το πρώτο πρώτο, αν και το ξέρω από τα παλιά, δεν είναι εφικτό να γίνει.
Κρίμα. :(

Το υλικό που λες το έχω σκεφτεί αλλά δεν ξέρω ποιο και ποια είναι η σωστή τοποθέτηση. Έχω δει κάποια αλλά ......
Το έχουν αναφέρει εδώ πολλές φορές, αλλά όλο το ξεχνάω. Ας το αναφέρει όποιος το θυμάται. Επίσης πρέπει να μπει σε στρώσεις να γεμίσει όλος ο χώρος μεταξύ τοίχου και ηχείου.

Ευχαριστώ που ασχολήθηκες.
Ασχολήθηκα γιατί έχουμε παρόμοιο στήσιμο (δορυφόροι σε γραφείο με πηγή υπολογιστή και sub) και ειλικρινά έχει δυνατότητες. Επίσης έχω 2 μέτρα mogami 2534 που έφτιαξα καλώδιο ακουστικών και είναι πραγματικά πολύ ποιοτικό. (έχει και καλές μετρήσεις)
 

Μηνύματα
7.257
Reaction score
11.799
Ειμαι σιγουρος για τη διαφορα που εχει γενικα και ιδιως στις μεγαλες αποστασεις!

Απλα παραθεσα την απαντηση του Watts πανω στο θεμα της balanced εξοδου στα dac της Chord.

:drinks:
Tip:ξεκολλα με τα XLR.
Και με περισσοτερα μετρα θα εισαι μια χαρα.Και αλλο tip:καλωδιο μικροφωνου.Αλλα μαλλον τελικα δεν ξερει η Bryston!
Τώρα βλέπουμε το "έτσι" ή το "γιουβέτσι"?
 

Μηνύματα
2.118
Reaction score
3.628
Τώρα βλέπουμε το "έτσι" ή το "γιουβέτσι"?
Αστροναυτη,μαθε σε παρακαλω να ερμηνευεις τα γραφομενα μου!

ΓΕΝΙΚΑ (και υπο προυποθεσεις μερικες φορες) το XLR παιζει καλυτερα-στα dac της Chord σιγουρα οχι!

Το εμπεδωσες ή οχι;;;Μην κανουμε και αυτο το νημα μετρητη πουλιων!:rolleyes:
 

Μηνύματα
3.768
Reaction score
6.740
Ειμαι σιγουρος για τη διαφορα που εχει γενικα και ιδιως στις μεγαλες αποστασεις!

Απλα παραθεσα την απαντηση του Watts πανω στο θεμα της balanced εξοδου στα dac της Chord.

:drinks:
Γιάννη καμία σχέση με τις αποστάσεις.
Μιλάμε απλά για άλλο σύστημα.
Βρες έναν προ -τελικό που να έχουν rca και xlr , κάνε το πείραμα με καλώδια 0,50μ και δεν θα ξανα ασχοληθείς με την rca συνδεσμολογία.
 

Μηνύματα
7.257
Reaction score
11.799
Αστροναυτη,μαθε σε παρακαλω να ερμηνευεις τα γραφομενα μου!

ΓΕΝΙΚΑ (και υπο προυποθεσεις μερικες φορες) το XLR παιζει καλυτερα-στα dac της Chord σιγουρα οχι!

Το εμπεδωσες ή οχι;;;Μην κανουμε και αυτο το νημα μετρητη πουλιων!:rolleyes:
Άρα μιλάμε για το φανταστικό μηχάνημα, ΤΟ dac που όμως αδυνατεί να συνεργαστεί με την xlr σύνδεση. Και η παπάτζα συνεχίζεται καθώς ο Watts υποστηρίζει ότι οι άλλοι κατασκευαστές πέφτουν στη λούμπα της xlr γιατί δεν μπορούν να απορρίψουν διαφορετικά τον θόρυβο. Μάλιστα. Δε μαμιέται, στραβός είναι ο γυαλός, η Chord μια χαρά αρμενίζει. Κουκουρούκου!
Θα τα διαβάζουν αυτά εκεί στον Καναδά και θα έχουν λιώσει στα γέλια.
 




Staff online

ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
171.598
Μηνύματα
2.865.457
Members
37.933
Νεότερο μέλος
alkapsal
Top