Γνώμες για το συγκεκριμένο subwoofer YAMAHA NS-SW200


Μηνύματα
261
Reaction score
80
Άνετα,
αντί να πάνε 2 έξοδοι ηχείων στο σαμπ και από κει να φεύγουν 2 έξοδοι για ηχεία...
πάει μια έξοδος ενισχυτή σε κάθε σαμπ και από κει στο αντίστοιχο ηχείο (θα περισσεύει μια είσοδος/έξοδος σε κάθε σαμπ)

Οπότε μπορείς να πάρεις τώρα ένα και όποτε/αν θελήσεις ακόμη ένα ίδιο.
1. Άρα αν κατάλαβα σωστά από την έξοδο R του ενισχυτή για παράδειγμα θα πάει στο δεξιό sub και από την L στο αριστερό sub. Μετά από το δεξιό sub στο δεξιό ηχείο και αντίστοιχα από το αριστερό sub στο αριστερό ηχείο. Σωστά?

2. Υπάρχει 12" της yamaha ή κάποιας άλλης εταιρείας που να εξυπηρετεί τις δικές μου αναγκες (έξοδοι, χωρίς έξοδο για sub, όριο τιμής, αξιοπρεπή ποιότητα) ?
Θα πρέπει κάποια στιγμή να ξεκολλήσεις από το παρελθόν. Τον ενισχυτή σου εννοώ.
Σωστό κι αυτο!
 

Μηνύματα
261
Reaction score
80
Με μικρή υπέρβαση,αξίζει οπωσδήποτε το παρακάτω :
Στην περίπτωση που αγοραζα αυτό αγαπητέ bhutia πως θα έκανα την σύνδεση? Μου εξηγεις σε παρακαλώ σχηματικά? Σε ευχαριστώ

 

n_olympios

Μαντιναδόρος!
Moderator
Μηνύματα
5.901
Reaction score
12.524
2. Υπάρχει 12" της yamaha ή κάποιας άλλης εταιρείας που να εξυπηρετεί τις δικές μου αναγκες (έξοδοι, χωρίς έξοδο για sub, όριο τιμής, αξιοπρεπή ποιότητα) ?
Μόλις πέτυχα αυτό κατά τύχη:

Και 2 σελίδες πιο κάτω:

 
Last edited:

Bhutia

Hidden Guru
Editor
Μηνύματα
16.932
Reaction score
54.808
Μια μικρή διευκρίνιση για το TAPE OUT, στην περίπτωση που θέλει να το χρησιμοποιήσει κάποιος για σύνδεση του subwoofer: συνήθως δεν έχει μεταβλητή έξοδο στάθμης (κοινώς, το subwoofer θα παίζει συνέχεια τέρμα).
Σωστός ο Νικόλας...Αλλά είναι δυνατόν να ελεγχθεί το ολικό volume χάρη στον εξασθενητή από ψηφιακό αναπαραγωγό σε ρόλο master volume.Άλλη εναλλακτική η αυτόνομη εναρμόνιση του volume από το αντίστοιχο ρυθμιστικό στο ίδιο το sub...Αυτά υπό την προϋπόθεση να έχει επιτευχθεί ισοδυναμία ανάμεσα σε δορυφόρους και sub σε κάποια συνεχόμενη στάθμη αναφοράς,λ.χ. 80 dB ή τη μέγιστη συνεχόμενη στάθμη ακρόασης,λ.χ. 90 dB...

Αυτά βέβαια δεν παύουν ν'αποτελούν ημίμετρα μέχρις ότου ν'αποκτηθεί σύγχρονος εξοπλισμός στη διαχείριση του σήματος...
Στην περίπτωση που αγοραζα αυτό αγαπητέ bhutia πως θα έκανα την σύνδεση? Μου εξηγεις σε παρακαλώ σχηματικά? Σε ευχαριστώ

Δεν θα προέβαινες σε ηλεκτρονικό κροσάρισμα μέσω του sub...Οι δορυφόροι θα έπαιζαν full range και θα γινόταν ακουστικό κροσάρισμα.Στις ίδιες εξόδους ηχείων θα συνδέονταν δύο επιπλέον καλώδια με τις αντίστοιχες εισόδους που διαθέτει το SB-1000.Η παράλληλη σύνδεση στην ίδια έξοδο από το τελικό στάδιο ενίσχυσης δεν πειράζει,αφού η αντίσταση στην είσοδο υψηλού πλάτους σε όσα sub εξακολουθούν να διαθέτουν τέτοια,λαμβάνει αρκετά υψηλή τιμή ώστε να μην καταπονείται ο ενισχυτής...Τέτοιου είδους σύνδεση προτείνει και η γνωστή για τα sub της REL...

Η κεντρική ιδέα βεβαίως είναι ότι χρειάζεται να εκσυγχρονιστεί η αρχιτεκτονική στο setup σου με συσκευές που να διέθεταν την τόσο απαραίτητη ευελιξία γιa ενσωμάτωση sub υπό καλύτερους όρους,αφού υπάρχουν αρκετές παράμετροι και όροι που δεν γνωρίζεις πάνω σην ενσωμάτωση των sub...
 

Μηνύματα
261
Reaction score
80
Μόλις πέτυχα αυτό κατά τύχη:

Και 2 σελίδες πιο κάτω:

Σε ευχαριστώ πολύ για τις προτασεις
 

Μηνύματα
90
Reaction score
39
Να ρωτήσω και εγώ κάτι με την σειρά μου ... σε 54 m2 με 6.5 κεντρικά και 12 sub , θα έλεγα πως δεν αρκεί ....επισης πιο παλιά είχα ένα 10 ίντσο γιαμαχα και είχε πιο γρήγορη απόκριση από αυτό που έχω τώρα . ΧΤΖ. Πολλές φορές είπα πως πέταξα τα λεφτά μου . Και πάμε στην 1 ερώτηση . Όσο πιο μικρό είναι το γουφερ , είναι και πιο γρήγορο ; 2 ποια κατά την γνώμη σας είναι καλύτερη θέση για το sub ; Κοντά στα κεντρικά που είναι τώρα η κοντά σε τοίχο ;; Το port και το woofer κοιτάνε μπροστά . 3ον. Έχωντας αυτόν τον ενισχυτη 750 watt νομίζω , αλλά και έναν ακόμα 500 w , και θελωντας να κατασκευάσω ένα νέο sub , ποια θα ήταν η καλύτερη όδος , για βέλτιστο αποτέλεσμα ;; Δεν έχω πρόβλημα στο μέγεθος καμπίνας ! Είναι καλύτερα ένα 15αρι 18 αρι η 2-3 10αρια μαζί σε ένα κουτί ; !!! Και εάν απάντηθει η ερώτηση μου , θα μπορούσα να μάθω και την ιδιαιτερότητα των γουφερ ;; Ποσά βατ , ποσά ohm σκληρή η μαλακή ανάρτηση και συνδεσμολογία ; Επίσης υπάρχει κάτι που το λένε μποτυ σέικερ και μπαίνει κάτω από καναπέδες η καρέκλες . Πως συνδέεται ; Ο amp έχει μόνο μια έξοδο για sub ! Αναμένω λύσεις και ιδέες ! Ευχαριστω
 



Staff online

  • n_olympios
    Μαντιναδόρος!
  • abcd
    Πρώην Διοικητής ο τροπαιοφόρος
  • Zizik
    Chauncey Gardiner * tl;dr *
  • spylab
    Shalom

ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
171.598
Μηνύματα
2.865.431
Members
37.934
Νεότερο μέλος
alkapsal
Top