Γνώμη για Dual CS 455-1


Μηνύματα
39
Reaction score
7


Vakis2000

Κλιψ κλαψ
Μηνύματα
6.923
Reaction score
7.992
Οκ κανένα πρόβλημα, φυσικά.

Το πανί κατεβαίνει με τηλεχειριστήριο.

Ως αναφορά το θέμα αν υπήρχε θόρυβος και χωρίς δίσκο, αν θυμάμαι καλά και μόνο που γύριζα στο πικάπ (phono) στον ενισχυτή ο θόρυβος από χτύπημα στο έπιπλο υπήρχε. Όταν άρχιζε και λειτουργούσε το μοτέρ (γύριζε δηλαδή το πλατό)εμφανιζόταν και ό θόρυβος από αυτό.

Εντάξει με 250-300 ευρώ που μου κόστισε κατά την αγορά από Γερμανία, δεν είχα και παράλογες απαιτήσεις, έτσι δέχτηκα το πρόβλημα και συμβίωσα μαζί του για αρκετά χρόνια. Μου χάρισε δε την γνωστή ευχαρίστηση που προσφέρει ο αναλογικός ήχος! Τον περισσότερο χρόνο έπαιζε με την red. Επί προσθέτως σημειώνω ήταν από τις πρώτες εκδόσεις του μοντέλου. Ίσως αργότερα να έγιναν οι σχετικές βελτιώσεις!
 
Last edited:

Μηνύματα
763
Reaction score
1.594
Ως αναφορά το θέμα αν υπήρχε θόρυβος και χωρίς δίσκο, αν θυμάμαι καλά και μόνο που γύριζα στο πικάπ (phono) στον ενισχυτή ο θόρυβος από χτύπημα στο έπιπλο υπήρχε. Όταν άρχιζε και λειτουργούσε το μοτέρ (γύριζε δηλαδή το πλατό)εμφανιζόταν και ό θόρυβος από αυτό.
Περίεργο. Ο θόρυβος που περιγράφεις θα έπρεπε να παρουσιάζεται μόνο με την κεφαλή κατεβασμένη στο δίσκο, οπότε και οι δονήσεις στο έπιπλο θα μεταφέρονταν μέσω της βελόνας στον προενισχυτή σου.
 

Μηνύματα
1.296
Reaction score
2.568
Αν πήγαινα κοντά στα ηχεία κατά την ακρόαση ενός δίσκου με χαμηλή εγγραφή, πχ κλασσική μουσική με ένα βιολί ή πιάνο (δυστυχώς τέτοια περίπου είναι τα ακούσματα μου) , σε μέση ένταση υπήρχε μηχανικός θόρυβος από το πικάπ (σαν να συντονιζόταν το μοτέρ του ή κάτι τέτοιο). Επίσης αν ακούμπαγα με λίγο πιο ένταση το έπιπλο του συστήματος ή ακόμη και άλλο μηχάνημα στον ίδιο χώρο, το ''χτύπημα'' περνούσε στα ηχεία!
Αυτό που έκανα για την καταπολέμηση ήταν: Βοηθητικός πλίνθος από κάτω με ειδικά ποδαράκια, μόνωση στα πόδια του ιδίου, παρ όλα αυτά, αν και μειώθηκαν τα προβλήματα, αυτά συνέχισαν να υπάρχουν. Μπορεί από την θέση ακρόασης να μην ήταν αυτό πρόβλημα (για τα δικά μου τα αυτιά - όχι ότι καλύτερο σε αυτόν τον τομέα), όμως με απασχολούσε ακόμη και ή ιδέα.
Θα του κάνω τεστ να δω. Από βδομάδα γιατί τώρα δεν το έχω στημένο
 

ika

News
Μηνύματα
13.757
Reaction score
12.824
Οκ κανένα πρόβλημα, φυσικά.

Το πανί κατεβαίνει με τηλεχειριστήριο.

Ως αναφορά το θέμα αν υπήρχε θόρυβος και χωρίς δίσκο, αν θυμάμαι καλά και μόνο που γύριζα στο πικάπ (phono) στον ενισχυτή ο θόρυβος από χτύπημα στο έπιπλο υπήρχε. Όταν άρχιζε και λειτουργούσε το μοτέρ (γύριζε δηλαδή το πλατό)εμφανιζόταν και ό θόρυβος από αυτό.
....
Ο θόρυβος από τη λειτουργία του μοτέρ, θύμιζε ηλεκτρικό παράσιτο/βόμβο ή σαν κάτι να τρίβεται/σέρνεται;
 

Vakis2000

Κλιψ κλαψ
Μηνύματα
6.923
Reaction score
7.992
Παιδιά, το μηχάνημα έχει φύγει, οπότε δεν μπορώ να προβώ σε λεπτομέρειες.
Υπήρχαν γενικά προβλήματα που με έκαναν να μην έχω ενδιαφέρον στο να το χρησιμοποιώ.
Πιο πολύ ευρίσκετο στο ρακ, απλώς για να το συμπληρώνει.
Τώρα με ένα μεταχειρισμένο 20 ετών, dual, έχω αρχίζει να ευχαριστιέμαι ξανά την δισκοθήκη μου, να αγοράζω νέα Lp και γενικά ξανά άρχισε το ενδιαφέρον στο άθλημα! Τις δε διαφορές από τα υπόλοιπα ψηφιακά μέσα τις έχομε εξαντλήσει σε άλλα σημεία του φόρουμ οπότε μένουμε στα παραπάνω.
 




Μηνύματα
14
Reaction score
8

Μηνύματα
354
Reaction score
137
Τελικά προσωπικά έχω μπερδευτεί.. παω για dual 455-1, αλλα μου προτείνανε το debut λεει ειναι αναβαθμήσιμο και πιο καλό διαβάζω καλές βαθμολογιες σε reviews , τελικά στη κατηγορία 500€ + - πιο να επιλέξω ? πχ αν ανέβω στα χρήματα αν πάω στο dual 460 θα έχω διαφορά? Στην αρχή σκεφτόμουν για το dual 550 με ortofon blue, μετά προσγειώθηκα.
 




Staff online

ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
171.318
Μηνύματα
2.858.420
Members
37.894
Νεότερο μέλος
Nika
Top