Γράψε ό,τι σκέφτεσαι αυτή τη στιγμή

melina

Cargo 200
Μηνύματα
22.817
Reaction score
40.984
Πήγαμε στον Αρχ. χώρο της Επιδαύρου σήμερα. Έχω πάει στο θέατρο βράδυ 4-5 φορές, ωραία όλα, θαυμάσια ακουστική, μπλα μπλα.

Ο αρχαιολογικός χώρος δε λέει πολλά, το μουσειάκι έξτρα μάικρο με πολλά ρέπρο (τα αληθινά είναι στο Αρχ. Μουσείο), και γκρίνιαζα ναπαναφάμε.
Πάμε τέλος πάντων και στο θέατρο να το δούμε μέρα και παθαίνω σοκ. Πόσο τέλειο είναι! Γύρω-γύρω τέλεια δέντρα, στη μέση το άριστης κατάστασης θέατρο, βλέπω και το στρογγυλό πετραδάκι στη μέση της σκηνής, πάω 'κεί πάνω, μιλάω και έρχεται το εγκεφαλικάκι. Πάω μισό μέτρο γύρω-γύρω, τίποτα. Πίσω εκεί, όλα! :geek:

Δεν πρέπει άνθρωπος να χάσει αυτή την εμπειρία. Όχι τις παραστάσεις, αυτό. Θα ξαναπάμε τον επόμενο μήνα που δε θα έχει κόσμο.


View attachment 180209

View attachment 180210

Σε όλα αυτά το καλύτερο δώρο που μπορείτε να κάνετε στον εαυτό σας είναι να συνοδεύεστε από ξεναγό.
Αν δεν μπορείτε, δεν θέλετε, βαριέστε (χαζά όλα αυτά) τότε πηγαίνετε τουλάχιστον διαβασμένοι. Και αν βαριέστε να διαβάσετε δείτε κάνα βίντεο να έχετε τουλάχιστον μια ιδέα για το τι βλέπετε.

Όταν λοιπόν θα πας Δελφούς θα δεις πρώτα αυτό.


Δυστυχώς δεν έχω βρει κάτι αντίστοιχο και από τον ίδιο για την Επίδαυρο.
Έχει όμως αυτό το φανταστικό, 2 επεισόδια στο BBC2, που για κάποιο λόγο δεν είναι διαθέσιμο και δεν το βρίσκω πια στο youtube αλλά ψάξτο και δες του.

Εκεί μέσα έχει και ένα δεκάλεπτο για την Επίδαυρο.


Έχει κυκλοφορήσει από ότι βλέπω το παρακάτω, 3 επεισόδια, δεν το έχω δει αλλά παραγωγή και παρουσιαστής είναι εγγύηση.

 

Zizik

Chauncey Gardiner * tl;dr *
Super Moderator
Μηνύματα
42.346
Reaction score
74.447
Σε όλα αυτά το καλύτερο δώρο που μπορείτε να κάνετε στον εαυτό σας είναι να συνοδεύεστε από ξεναγό.
Αν δεν μπορείτε, δεν θέλετε, βαριέστε (χαζά όλα αυτά) τότε πηγαίνετε τουλάχιστον διαβασμένοι. Και αν βαριέστε να διαβάσετε δείτε κάνα βίντεο να έχετε τουλάχιστον μια ιδέα για το τι βλέπετε.

Όταν λοιπόν θα πας Δελφούς θα δεις πρώτα αυτό.


Δυστυχώς δεν έχω βρει κάτι αντίστοιχο και από τον ίδιο για την Επίδαυρο.
Έχει όμως αυτό το φανταστικό, 2 επεισόδια στο BBC2, που για κάποιο λόγο δεν είναι διαθέσιμο και δεν το βρίσκω πια στο youtube αλλά ψάξτο και δες του.

Εκεί μέσα έχει και ένα δεκάλεπτο για την Επίδαυρο.


Έχει κυκλοφορήσει από ότι βλέπω το παρακάτω, 3 επεισόδια, δεν το έχω δει αλλά παραγωγή και παρουσιαστής είναι εγγύηση.


Πάντα πάω διαβασμένος καλή μου, σήμερα είπαμε τελευταία στιγμή να πάμε. Στους περισσότερους αρχαιολογικούς τόπους της Ελλάδας επίσης, δε βρίσκεις ξεναγό όταν τον θέλεις.
Στους Δελφούς πάω κάθε 4-5 χρόνια.

Αυτό που πάνω στη θυμέλη μιλάς και όλη η αντήχηση σε χτυπάει παντού δεν το βρίσκω πολύ σχολιασμένο.
Φοβερή εμπειρία!
Οι αρχαίοι δεν το απολάμβαναν καθώς φαίνεται, γιατί εκεί είχαν βωμό του Διονύσου.
 

melina

Cargo 200
Μηνύματα
22.817
Reaction score
40.984
Πάντα πάω διαβασμένος καλή μου, σήμερα είπαμε τελευταία στιγμή να πάμε. Στους περισσότερους αρχαιολογικούς τόπους της Ελλάδας επίσης, δε βρίσκεις ξεναγό όταν τον θέλεις.
Στους Δελφούς πάω κάθε 4-5 χρόνια.

Αυτό που πάνω στη θυμέλη μιλάς και όλη η αντήχηση σε χτυπάει παντού δεν το βρίσκω πολύ σχολιασμένο.
Φοβερή εμπειρία!
Οι αρχαίοι δεν το απολάμβαναν καθώς φαίνεται, γιατί εκεί είχαν βωμό του Διονύσου.
 


gid

Μηνύματα
7.319
Reaction score
8.541
Πριν περίπου 20', ένα προς ένα ΟΛΑ τα ποστ στα "τελευταία μηνύματα" ήταν αγγελίες του μάκις.πολ :biggrin:

Αυτή τη στιγμή είναι όλα πλην δύο.
 

Μηνύματα
7.219
Reaction score
4.602
Έχουν ξεχαστεί η είναι για φίλους .
Σε καταλαβαίνω αλλά δεν γινόταν αλλιώς
Μπας και φύγει η ταμπέλα του επαγγέλματος !
Ε όχι και επαγγελματίες πωλητές ρε Γιάννη ....
 

rose.athens

Not in the mood Mod
Super Moderator
Μηνύματα
46.153
Reaction score
93.263
Έχουν ξεχαστεί η είναι για φίλους .
Σε καταλαβαίνω αλλά δεν γινόταν αλλιώς
Μπας και φύγει η ταμπέλα του επαγγέλματος !
Ε όχι και επαγγελματίες πωλητές ρε Γιάννη ....
Με τόσα είδη θα σε φωνάζω Κωτσόβολο, αν και νομίζω ότι κι αυτός θα υστερεί... :tongue: :roflmao:
 


gid

Μηνύματα
7.319
Reaction score
8.541
Πρέπει να μπει κώδικας πάντως στο σάιτ.

Που όταν θα γράφει κάποιος:

"για φίλο που δεν έχει πρόσβαση στο σάιτ",

θα το μεταφράζει αυτόματα σε:

"για φίλο που βαριέται να φτιάξει ένα δωρεάν λογαριασμό στο σάιτ αλλά δεν βαριέται να πουλήσει στο σάιτ" .
 

Zizik

Chauncey Gardiner * tl;dr *
Super Moderator
Μηνύματα
42.346
Reaction score
74.447
"για φίλο που βαριέται να φτιάξει ένα δωρεάν λογαριασμό στο σάιτ αλλά δεν βαριέται να πουλήσει στο σάιτ" .
Ιδίως όταν οι φίλοι έχουν λογαριασμό στο site. ;)
 

Μηνύματα
7.219
Reaction score
4.602
Το ότι έχουν ενεργό λογαριασμό δεν σημαίνει ότι μπαίνουν κιόλας
Βέβαια δεν συμφωνώ ούτε με το ένα άκρο ούτε με το άλλο .
Ειδικές καταστάσεις με "ανάγκασαν " να προβώ σε ατόπημα .
Βέβαια υπάρχουν κανονισμοί και είμαστε αναγκασμένοι να υποστούμε τις συνέπειες .
Δεν γκρινιάζω , δεν παραπονιέμαι.
Οι νόμοι είναι για όλους .
 


Μηνύματα
7.219
Reaction score
4.602
Είναι σε εισαγωγικά Μάκη, όπως υπάρχουν και χωρίς!
Με και χωρίς δεν με αντιπροσώπευει.καθολου .
Με ενοχλεί .
Τόσο απλά
Χιλιοπληρωνενα όλα .
Θυμάσαι το καλώδιο που σου χάρισα ;
Δεν θες να ξέρεις πόσο το είχα πληρώσει ....
 



Μηνύματα
20.074
Reaction score
14.378
.....Σήμερα το πρωι με έψαχνε η αστυνομία για να με ειδοποιησει πως ο άνωθεν θρασύς τύπος της Δευτέρας πήγε στην αστυνομία,-έτσι τον συμβούλεψε η γυναικα του που είναι πιο έξυπνη απ αυτόν- επειδή τρομοκρατήθηκε με τη δήλωση μου πως θα επισκεφτώ το δικηγόρο μου.Η κατηγορία ήταν „ διαφυγη οδηγου , -φυγόποινος Εγώ λοιπόν-και μάλιστα περιέγραψε και το ντύσιμο μου στην αστυνομία!

Βρισκομουν όμως στο δάσος και με περίμεναν μέχρι να τελειώσω την άσκηση μου Και να επιστρέψω.

Ημουν καλά ντυμένος,είπε,( κοστούμι,γραβάτα :tongue: και high Heels ) και γέλασαν Οι δυο αστυνομικοι καθώς το παραδέχτηκα πως είχα ραντεβού στην πρεσβεία.
Ενω στην αρχή ήταν πολύ τυπικοί και σοβαροί,όταν είδαν τις φωτογραφίες μου και άκουσαν την εν βρασμό Ψυχής διήγηση από την πλευρά μου Κάνοντας παράλληλα και αυτοψία στο αυτοκίνητο .....κατάλαβαν τι παιζόταν * και υπεγραψα πως έκανα χρήση του δικαιώματος μου της σιωπής.Μου πρότειναν ν απευθυνθώ καλύτερα στο δικηγόρο μου ( ο οποίος βρίσκεται ,δυστυχώς ,σε διακοπές ) διότι ο θρασύς τύπος ειπε πως του γρατζουνίσα κάτι στη μάσκα του και πήρε και βιντεο! Το βίντεο το τραβηξε καθώς με έβλεπε να περπατάω προς το αυτοκινητο μου,με την ευχή να βαλω μπροστά τη μηχανή και να το εχει ως ενοχοποιητικό αποδεικτικό στοιχείο! Προφανώς ετσι ενεργεί συχνα η ιδιοφυΐα,καθώς δεν αντιλαμβάνεται πως έτσι ενοχοποιεί μόνο τον εαυτό του.

Στο τέλος θα καταδικαστεί για ψεύδη κατάθεση.

* Μετά το πέρας της γραφειοκρατικης διαδικασίας,μας διηγήθηκε ο ένας από τους δυο αστυνομικούς τη δίκη του ιστορια,πως όντας αστυνομικό όργανο έπεσε Κι αυτός θύμα παρόμοιας πλάνης και δόλου.

Τους ευχαρίστησα για τον κόπο και το χρόνο τους και αποχαιρετιστήκαμε σαν καλοί φίλοι.:)

Facit: Σε τι κόσμο ζω Θεέ μου!
Update :

Ο δικηγόρος μου ζήτησε να του χορηγηθει πρόσβαση στο αρχείο της υπόθεσης μου στην αστυνομία και καθώς εδώ και εβδομάδες περιμένουμε για να του καταθέσω κι εγώ τα δικά μου αποδεικτικά ( φωτογραφίες κτλ), ΣΗΜΕΡΑ το πρωί λαμβάνω ένα έγγραφο της Εισαγγελέως όπου με πληροφορεί πως αποφάσισε να κλείσει την υπόθεση.

Υ.Γ.Αυτο ήταν το δεύτερο καλό νέο της ημέρας!
 

Μηνύματα
833
Reaction score
776
Update :
ΣΗΜΕΡΑ το πρωί λαμβάνω ένα έγγραφο της Εισαγγελέως όπου με πληροφορεί πως αποφάσισε να κλείσει την υπόθεση.
Επιτέλους!! Μία ανάσα δικαιοσύνης!
Προσοχή στους (κουτο)πόνηρους!! ...ζουν ανάμεσά μας!
 


daharis666

Επαγγελματίας Crystalator Μονολιθίξ
Moderator
Μηνύματα
37.640
Reaction score
77.063
Η μαλκία της ημέρας
έχει περάσει κανα 20 λεπτο και ακόμα δακρύζω που το σκέφτομαι

σκάει μύτη η κοπέλα ενός φίλου μου....(την περασμένη βδομάδα τη γνώρισα)
μου είχαν φέρει το λάπτοπ της για σερβις

με ρωτάει
- με θυμάσαι?
- ναι φυσικά...η κοπέλα του Μαρ..
- το λαπτοπ είναι έτοιμο κ πόσο θα κοστίσει?
- έτοιμο είναι, θα το μοντάρω αύριο και θα συνεννοηθώ με τον Μαρίνο να έρθει να το πάρει μη σε νοιάζει
- ΜΕ ΤΟΝ ΜΑΡΙΝΟ ΧΩΡΙΣΑ! ΜΠΟΥΧΟΥΧΟΥΧΟΥΧΟΥΧΟΥΧΟΥ
και σηκώθηκε έφυγε τρέχοντας σαν την Βούρτση με μύξες :cry: :cry: :cry: :cry: :cry: :lol: :lol: :lol: :lol:
 



Staff online

  • abcd
    Πρώην Διοικητής ο τροπαιοφόρος

ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
171.317
Μηνύματα
2.858.297
Members
37.893
Νεότερο μέλος
k.dimitriadis
Top