Γραφείο, nearfield ακροάσεις..

Δημητρης 777

Spendorious
Μηνύματα
6.075
Reaction score
18.684
Arrey mitso mou to vgales to mati!!!

Array γράφεται! :tongue:
Άσε με ρε Χάρη, πολλή δουλειά, ζαλίστηκα..
Σπεντοριους, για κλασσικη τα θες ? 🐒
No..
Τhe Garfield show
Έχει ωραίο χαμηλό σε κάποιες σκηνές.. :p
 


Μηνύματα
1.702
Reaction score
982
Γιατι δεν περνεις ενα Klipsch R-100SW ? Black friday ειχε 288 ! Αν περιμενεις . Με τα υπολοιπα που γλυτωνεις περνεις το dsp
Επισης μπορεις να περιμενεις κανα μεταχειρισμενο σε καλη κατασταση και να χτυπησεις το δευτερο καινουριο
Υπομονη θελει
 

Δημητρης 777

Spendorious
Μηνύματα
6.075
Reaction score
18.684
οκαυ, θα ξεκατινιαστουμε αλλιως, Spendorius (ακουγεται λατινικο) ... καλωδια υπολογισε...στο κοστος...εχεις βρει τιποτα ? 🐒
Αυτά μάλλον αλλά φεύγουν ''αέρα'' και θα περιμένω στοκάρισμα.. :p
Γιατι δεν περνεις ενα Klipsch R-100SW ? Black friday ειχε 288 ! Αν περιμενεις . Με τα υπολοιπα που γλυτωνεις περνεις το dsp
Επισης μπορεις να περιμενεις κανα μεταχειρισμενο σε καλη κατασταση και να χτυπησεις το δευτερο καινουριο
Υπομονη θελει
Είναι μια ιδέα αλλά klipsch μόνο έχω ακούσει και το άλλο το μικρό το jamo που έχω και δεν ξέρω αν τα άλλα είναι καλύτερα..
 


Δημητρης 777

Spendorious
Μηνύματα
6.075
Reaction score
18.684
για να μην λες οτι δεν προσπαθησα.. δεν ξερω απο καλωδια με γουοκμαν ακουω.. 🐒

Μπαα, εμένα μου αρέσει να κινούμαι στον χώρο..
 

Μηνύματα
763
Reaction score
1.594
Ξέρει κανείς αυτή την εταιρία?
Kanto Audio | Immerse Yourself in Sound
Με έδρα στην Αμέρικα νομίζω και βγάζει ένα 8'' sealed στα 250watt σε προσιτή τιμή..
Τα μαμούνια εδώ μέσα μπορούν να δώσουν κάποιο tip?
Με αυτή την τιμή (κάτω από 300 ευρώ) αν και 8'' είναι μάλλον καλό deal αν η εταιρία είναι φερέγγυα βεβαίως.
Το συγκεκριμένο sub είναι σχεδιασμένο για να συνοδεύει τους δορυφόρους της φίρμας (η kanto παράγει αυτοενισχυόμενα κυρίως για desktop, αν και προσφάτως κυκλοφόρησε και ζεύγος με ribbon και μεγαλύτερο mid). Θα σου πρότεινα να στραφείς σε κάποια άλλη, πιο δοκιμασμένη, λύση.
 

Δημητρης 777

Spendorious
Μηνύματα
6.075
Reaction score
18.684
Το συγκεκριμένο sub είναι σχεδιασμένο για να συνοδεύει τους δορυφόρους της φίρμας (η kanto παράγει αυτοενισχυόμενα κυρίως για desktop, αν και προσφάτως κυκλοφόρησε και ζεύγος με ribbon και μεγαλύτερο mid). Θα σου πρότεινα να στραφείς σε κάποια άλλη, πιο δοκιμασμένη, λύση.
Ναι, κι εγώ το φοβάμαι, αλλά επειδή είναι μαζεμένο, όμορφο, sealed, με ενισχυτή δυνατούτσικο, και σχετικά φτηνό ίσως αγόραζα 1-2 κομμάτια παραπάνω και γινόταν ωραία δουλίτσα, γι' αυτό και ρώτησα..
 

Μηνύματα
763
Reaction score
1.594
Ναι, κι εγώ το φοβάμαι, αλλά επειδή είναι μαζεμένο, όμορφο, sealed, με ενισχυτή δυνατούτσικο, και σχετικά φτηνό ίσως αγόραζα 1-2 κομμάτια παραπάνω και γινόταν ωραία δουλίτσα, γι' αυτό και ρώτησα..
Είχα κάνει έρευνα για τα συγκεκριμένα, κάποια στιγμή που ψαχνόμουν για desktop κατάσταση. Διάβασα καλά πράγματα, αλλά με απέτρεψε η απουσία εγχώριας υποστήριξης (ή έστω από κάποιο μαγαζί τύπου thomann).
 

Δημητρης 777

Spendorious
Μηνύματα
6.075
Reaction score
18.684
Είχα κάνει έρευνα για τα συγκεκριμένα, κάποια στιγμή που ψαχνόμουν για desktop κατάσταση. Διάβασα καλά πράγματα, αλλά με απέτρεψε η απουσία εγχώριας υποστήριξης (ή έστω από κάποιο μαγαζί τύπου thomann).
Αυτό ναι, είναι θέμα..
Αλλά φτιάχνεις το Array (νταξ' Χάρη? :p ) του πτωχού, του.. ''δεν με νοιάζει να ακούω κάτω απ' τα 40hz βρε αδερφάκι'' με λίγα χρήματα.. :party:
Θα μπουν οι γιατροί και θα με κράξουν με αυτά που γράφω..
Πλάκα κάνουμε έτσ' ?
 
Last edited:

wnet

Nearfieldένιος
Μηνύματα
4.433
Reaction score
15.081
Για το σύνολο του ποσού βγαίνει μεν το μπάτζετ για 2 svs sb1000, απλά για διάφορους λόγους έχω επιλέξει να πάω σε περισσότερα τεμάχια έναντι λίγων και μεγαλύτερων. Να πω σε αυτό το σημείο πως ναι θα ήθελα να κατεβαίνει χαμηλά το sub αλλά κυρίως με ενδιαφέρει να έχω αρκετά κομμάτια για πιό ομαλή και διαχειρίσιμη διασπορά στον χώρο.
2 sub έχω ήδη, θέλω να πειραματιστώ με περισσότερα τεμάχια..
Τα περισσότερα σαμπ δεν είναι απαραίτητα καλύτερα, συνήθως μόνο.
Ειδικά αν τοποθετηθούν απλά όπου βολεύει....
Και αν είναι καλύτερα, δεν γίνεται χωρίς αντάλλαγμα... οικονομικό, χωροταξικό, διαχειριστικό, απαιτήσεων σε επιπλέον hardware....
Το αν τα ανταλλάγματα και η επιπλέον φασαρία αξίζουν την επιπλέον απόδοση δεν είναι θέμα ξεκάθαρο για μένα και μπορεί για τον καθένα να είναι διαφορετικά...
Όπως και να χει δε μπορεί να θεωρηθεί δεδομένο, τουλάχιστον για όλους.
Εγώ απλά θα θυμίσω τα "παράλληλα σύμπαντα¨του μπούτια όπου στησίματα με δύο ή και με ένα σαμπ, "ζωγράφισαν".
Βασική προυπόθεση ξαναλέω η τοποθέτηση του/των σαμπ εκεί που πρέπει και όχι εκεί που βολεύει...


Αν στην τελική δεν βρω άκρη, δεν μου αρέσ' βρε παιδί μου ή βαρεθώ-κουραστώ, έχω δύο στημένα συστήματα θα σπάσω τα sub ανά 2 σε κάθε σύστημα και τέλος..
Έτσι ναι... με έτοιμο το plan B, προχώρα ακάθεκτα.

Εγώ μια συμβουλή μόνο θα τολμήσω... πάρε τα ..."δυνατότερα" που μπορείς, το headroom χρειάζεται, ειδικά αν πλακωθείς στη διόρθωση/ισοστάθμιση.
 

Timaras

*****
Μηνύματα
2.887
Reaction score
2.078
Ρίξε μια ματιά και στην αγγλική b.k. electronics .
Έχει και κλειστα και ρηφλέξ.
Αν και πιστεύω ότι τα στουντιακά subwoofers δεν είναι τυχαίες υλοποιήσεις.
Αλήθεια γιατί ψάχνεις κλειστό κουτί?
 
Last edited:

Δημητρης 777

Spendorious
Μηνύματα
6.075
Reaction score
18.684
Τα περισσότερα σαμπ δεν είναι απαραίτητα καλύτερα, συνήθως μόνο.
Ναι, το καταλαβαίνω.
Έκανα μια επιλογή.. να ακολουθήσω αυτό το δρόμο και να πειραματιστώ.
Το plan b διευκολύνει την απόφαση.
Αλήθεια γιατί ψάχνεις κλειστό κουτί?
Δεν ψάχνω όπως θα είδες και από τις επιλογές μου αποκλειστικά κλειστό κουτί.
Αν είναι πιο εύκολα διαχειρίσιμη η ενέργεια από την άλλη θα είναι θετικό, κι ας χάσουμε και λίγα db.
Δεν έχω άλλη εμπειρία με κλειστά κουτιά παρά μόνο με τα Atc scm 7 που είχα και το αποτέλεσμα μου άρεσε πολύ.
Τώρα σε sub.. :idk:
Για να το πρότεινε ο Κώστας κάτι θα έχει στο μυαλό του (θα μου πει ελπίζω), εγώ απλά έψαξα να δω αν υπάρχει ως επιλογή στα χρήματα που δίνω.
 


Dimifoot

General Catsicofoot Patton
Editor
Μηνύματα
27.245
Reaction score
78.922
'δεν με νοιάζει να ακούω κάτω απ' τα 40hz βρε αδερφάκι''
Να μπαίνει ο καθενας να γράφει πιο κομμάτι του φάσματος δεν τον νοιάζει να ακούει

Ο ένας θα λέει, “δεν με νοιάζει να ακούω απο τα 120 έως τα 200Hz”
Ο άλλος “εμένα δεν με νοιάζει να ακούω απο τα 1000 έως τα 3000Hz”

Μη γελάτε.

Κάποιες εταιρίες πουλάνε τέτοια ηχεία, και πουλάνε και μούρη από πάνω. :rolleyes:
 

costas EAR

Δόκτωρ ΔιαXύσιος
Editor
Μηνύματα
51.104
Reaction score
124.664
Ιδίως σε μικρούς χώρους, το μπας ριφλεξ είναι σκέτο και μόνο πρόβλημα, μη διαχειρίσιμο, τέλος.

Σε μεγάλους χώρους, παραμένει πρόβλημα, αλλά πλέον είναι μεγαλύτερο πρόβλημα οι στάθμες, οπότε κάθε βοήθεια (έστω και από μπας ριφλεξ) γίνεται επιθυμητή.

Για την απόκριση συχνότητας, βάλτε τον πήχη εκεί που προβλέπεται (20χερτζ με 20 κιλοχερτζ) και παλέψτε το να συμβεί.

Αν δε το παλέψεις, κανείς δε θα στο χαρίσει.
 

Μηνύματα
908
Reaction score
2.560
Ιδίως σε μικρούς χώρους, το μπας ριφλεξ είναι σκέτο και μόνο πρόβλημα, μη διαχειρίσιμο, τέλος.

Σε μεγάλους χώρους, παραμένει πρόβλημα, αλλά πλέον είναι μεγαλύτερο πρόβλημα οι στάθμες, οπότε κάθε βοήθεια (έστω και από μπας ριφλεξ) γίνεται επιθυμητή.

Για την απόκριση συχνότητας, βάλτε τον πήχη εκεί που προβλέπεται (20χερτζ με 20 κιλοχερτζ) και παλέψτε το να συμβεί.

Αν δε το παλέψεις, κανείς δε θα στο χαρίσει.
Μ΄ ένα ζευγάρι τέτοια :
Πιστεύεις θα υπάρχει πρόβλημα λόγω τρύπας;;;
:biggrin: :biggrin:
 

Δημητρης 777

Spendorious
Μηνύματα
6.075
Reaction score
18.684
Ιδίως σε μικρούς χώρους, το μπας ριφλεξ είναι σκέτο και μόνο πρόβλημα, μη διαχειρίσιμο, τέλος.
Ωραία thanks, να δούμε πως θα το κάνουμε τώρα.. :biggrin:
Ta Kanto τα είδες?
Τι λες εσύ γι΄αυτά?
Άποψη έχ'ς?

Για την απόκριση συχνότητας, βάλτε τον πήχη εκεί που προβλέπεται (20χερτζ με 20 κιλοχερτζ) και παλέψτε το να συμβεί.

Αν δε το παλέψεις, κανείς δε θα στο χαρίσει.
Είναι πολλά τα λεφτά... Κώστα :biggrin:
Και δεν παίζει να διαμορφώσω τον χώρο έτσι ώστε να γίνει και by the book διαχείριση του χαμηλού...
Μήπως πάει στράφι..
 

costas EAR

Δόκτωρ ΔιαXύσιος
Editor
Μηνύματα
51.104
Reaction score
124.664
Μ΄ ένα ζευγάρι τέτοια :
Πιστεύεις θα υπάρχει πρόβλημα λόγω τρύπας;;;
:biggrin: :biggrin:
Από αυτόν τον γενικό κανόνα, το έχω εξαιρέσει εδώ και καιρό αυτό το σαλιγκάρι της τζενελεκ. ;)
Ta Kanto τα είδες?
Τι λες εσύ γι΄αυτά?
Άποψη έχ'ς?
Όχι.
Άμα βρεις μετρήσεις, σχεδιαγράμματα, μπορεί να αποκτήσω.
Η προδιαγραφή απόκρισης δεν είναι ελκυστική, αλλά δείχνει ..αληθοφανής.
Είναι πολλά τα λεφτά... Κώστα :biggrin:
Γενική αρχή. (Στα σαμπ)
 

Δημητρης 777

Spendorious
Μηνύματα
6.075
Reaction score
18.684
Πήγαίνετε και σκορπάτε χρήμα στα sub's για να κουνιούνται τα σπλάχνα σας ενώ με 5'' άιντε 6.5'' ηχεία και με αυτό γίνεται η δουλειά..

Έλα Κώστα, ξεκίνα να σπρώχνεις υλικό πριν χάσουν την αξία τους.. :biggrin:
Άμα βρεις μετρήσεις, σχεδιαγράμματα, μπορεί να αποκτήσω.
Που να τα βρω βρε Κώστα? :idk:
Mήπως να αγοράσω ένα και να το στείλω στον Amir για τέστ?
Να μείνει και το όνομά μου στην ιστορία? :biggrin:
 
Last edited:


Staff online

  • Zizik
    Chauncey Gardiner * tl;dr *

ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
171.313
Μηνύματα
2.858.207
Members
37.893
Νεότερο μέλος
k.dimitriadis
Top