Γραφείο, nearfield ακροάσεις..


costas EAR

Δόκτωρ ΔιαXύσιος
Editor
Μηνύματα
51.100
Reaction score
124.654
Πραγματικά αξίζει να ψάξετε να δείτε πως είναι η κατασκευή της καμπίνας γραμμής μεταφοράς των σαμπ της τζενελεκ.

Έχει τόσο μεγάλου μεγέθους στόμιο εξόδου σαν χοάνη κόρνας χαμηλών, που ακόμα και σε μάξιμουμ στάθμες, η ροή αέρα από την έξοδο της γραμμής μεταφοράς είναι αμελητέα.

Πρόκειται για απίστευτη κατασκευή, και μάλιστα .. μεταλλική.
 

Μηνύματα
12.828
Reaction score
10.048
Πήγαίνετε και σκορπάτε χρήμα στα sub's για να κουνιούνται τα σπλάχνα σας ενώ με 5'' άιντε 6.5'' ηχεία και με αυτό γίνεται η δουλειά..
Λαλίστατος ο ηλίθιος. Πλούσιο λεξιλόγιο, σίγουρα με την περιγραφή του μας μετέφερε την αίσθηση... >:(
 

Δημητρης 777

Spendorious
Μηνύματα
6.075
Reaction score
18.684
Ανεβάζω το μπάτζετ 100€ πάνω από το Yamaha hs8s που είχα βάλει ταβάνι για να μου πείτε τη γνώμη σας και για αυτό..
Θα ήταν μια καλή επιλογή?
https://rel.net/shop/powered-subwoofers/serie-ht/ht-1003/
Η εταιρία είναι αξιόπιστη νομίζω, με ιστορία και η τιμή παρότι ξεπερνάει τον ''κόφτη'' που είχα βάλει δεν είναι απαγορευτική.
Θα πουλήσω κατιτίς και θα τα βρούμε.. :p
 


Σταύρος Λαγκαδιανός

Το αγοράκι με τα σπίρτα
Μηνύματα
8.134
Reaction score
26.692
Ανεβάζω το μπάτζετ 100€ πάνω από το Yamaha hs8s που είχα βάλει ταβάνι για να μου πείτε τη γνώμη σας και για αυτό..
Θα ήταν μια καλή επιλογή?
https://rel.net/shop/powered-subwoofers/serie-ht/ht-1003/
Η εταιρία είναι αξιόπιστη νομίζω, με ιστορία και η τιμή παρότι ξεπερνάει τον ''κόφτη'' που είχα βάλει δεν είναι απαγορευτική.
Θα πουλήσω κατιτίς και θα τα βρούμε.. :p
Καλή επιλογή φαίνεται.
Αφού χωράνε πέντε το ένα πάνω στ' άλλο καλό φαίνεται. Να είχε και XLR :biggrin:
 

Δημητρης 777

Spendorious
Μηνύματα
6.075
Reaction score
18.684
Αφού χωράνε πέντε το ένα πάνω στ' άλλο καλό φαίνεται. Να είχε και XLR :biggrin:
Το σκέφτηκα για το XLR αλλά στην περίπτωση μου δεν είναι χρήσιμο διότι τα sub της Rel (δεν ξέρω για τα πολύ ακριβά) έχουν μόνο είσοδο και δεν έχω πηγή που να δίνει σε XLR. Αν είχαν και έξοδο για τα ηχεία και δυνατότητα cross ναι, για τα ενεργά μου θα ήταν χρήσιμη. Αν η είσοδος-έξοδος XLR και η δυνατότητα cross από το sub ήταν απαραίτητη προυπόθεση στα χρήματα που ψάχνω δεν υπάρχει νομίζω τίποτα άλλο πέρα από τα ''στουντιακά'' sub's και τέλος (Temblor, jbl, κλπ).
 


Μηνύματα
27.074
Reaction score
25.005
Μα ! τα δικά μου έχουν XLR. Εκτός από έναν ολοκληρωμένο , που εκτελεί εσωτερικά την μετατροπή απο unbalanced σε balanced.
 

Dimifoot

General Catsicofoot Patton
Editor
Μηνύματα
27.245
Reaction score
78.922
Μα ! τα δικά μου έχουν XLR. Εκτός από έναν ολοκληρωμένο , που εκτελεί εσωτερικά την μετατροπή απο unbalanced σε balanced.
Δεν απαγορεύεται η κατοχή μηχανημάτων χωρίς XLR.
Η αγορά απαγορεύεται.
 




Μηνύματα
27.074
Reaction score
25.005
Πότε σας τα έκανα τσουρέκια ή οτιδήποτε άλλο για rca vs xlr ?
Για να ξέρουμε τι λέμε κιόλας.
Μία φορά μόνο έγραψα ότι στα main LEFT RIGHT δεν χρησιμοποιώ XLR διότι δεν το υποστήριζε το active cross και ήθελε μετατροπή που και έκανα , αλλά δεν με άφησε ικανοποιημένο.
 


Μηνύματα
27.074
Reaction score
25.005
Δεν κατάλαβες.
Το γενικό πόρισμα , ήταν ότι αν το μηχάνημα που δέχεται το σήμα δεν είναι balanced , τότε δεν χρειάζεται σώνει και καλά να υπάρχουν XLR καλώδια , μιας και δεν προσφέρουν κάτι το ιδιαίτερο σε ένα unbalanced μηχάνημα.
 

Dimifoot

General Catsicofoot Patton
Editor
Μηνύματα
27.245
Reaction score
78.922
Να μην επαναλαμβανόμαστε.

Αν κάποια μηχανήματα κοροϊδεύουν τους πελάτες με βύσματα που δεν χρησιμοποιούνται πλήρως και δεν προσφέρουν τα υποσχόμενα, έστω και μέσω opamp ;), δεν είναι άξια λόγου.

Ο @ankokdog με 7705 πάντως βρήκε την ησυχία του.
 



Μηνύματα
27.074
Reaction score
25.005
Να μην επαναλαμβανόμαστε.

Αν κάποια μηχανήματα κοροϊδεύουν τους πελάτες με βύσματα που δεν χρησιμοποιούνται πλήρως και δεν προσφέρουν τα υποσχόμενα, έστω και μέσω opamp ;), δεν είναι άξια λόγου.

Ο @ankokdog με 7705 πάντως βρήκε την ησυχία του.
Αυτό ακριβώς. Να μην επαναλαμβανόμαστε.
Το μηχάνημα του ankokdog ΔΕΝ είναι balanced.
 


Staff online

ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
171.310
Μηνύματα
2.858.075
Members
37.892
Νεότερο μέλος
Nardo
Top