ΔΥΟ ΚΙ (Ε)ΝΑ ΚΑΙΕΙ!



Emmanouil 1964

"Επαγγελματίας"
Μηνύματα
7.898
Reaction score
28.669
Άσχετο .
Έχουμε δυό ενισχυτές ολοκληρωμένους τρανζίστορ , σε τάξη καθαρή Α
Ό ενας 20 βάτ , ό άλλος 25 βατ .
Ερώτηση ,
Η διαφορά με ίδιο ηχείο στον ίδιο χώρο είναι αισθητή ;
Αξίζει τον κόπο ;
Έιναι ακουστή ή διαφορά τους ;

Ευχαριστώ .

-
 
Last edited:

Σταύρος Λαγκαδιανός

Το αγοράκι με τα σπίρτα
Μηνύματα
8.225
Reaction score
27.012
Ότι το Sony θa δουλεύει με το Roon μέσω του Pi ζήτησα link.
Μα το Pi (και τα άλλα) δίνουν ψηφιακό ρουν όπου τούς πεις, το γράφει και ο φίλος παρακάτω.
Λινκς για πολλά ρηβγιούς στον γούγλη, μην τα θέλετε όλα στο πιάτο :)
To Roon θα βλέπει μόνο το Pi, που θα είναι το endpoint του, τίποτα άλλο.
Δεν έχει ψηφιακη είσοδο το Σόνι.
Αυτό που λες θα δούλευε αν υπήρχε ψηφιακή είσοδος στο Sony, ώστε να λειτουργούσε ως dac.
Βλέπω ότι έχει έθερνετ. Κι από το Σόνυ μπορείς να δώσεις ψηφιακό σήμα σε εξωτερικό ντακ.
Αν κι έχει δίκιο ο γιατρός. Ρουν δικάναλλο στο Σόνυ για απμίξινγκ, τι νόημα έχει?
Post automatically merged:

Άσχετο .
Έχουμε δυό ενισχυτές ολοκληρωμένους τρανζίστορ , σε τάξη καθαρή Α
Ό ενας 20 βάτ , ό άλλος 25 βατ .
Ερώτηση ,
Η διαφορά με ίδιο ηχείο στον ίδιο χώρο είναι αισθητή ;
Αξίζει τον κόπο ;
Έιναι ακουστή ή διαφορά τους ;

Ευχαριστώ .

-
Διπλασιασμός ισχύος = 3 db διαφορά
 

Μηνύματα
4.873
Reaction score
3.963
Βλέπεις στο κινητό λεμεεεεε
Αντε πες μου τι βλέπεις. Εχεις ανοικτο το Bluetooth, εστω και μιρορινκ η και μιροκαστ. Παρακατω. Το κινητο δεν βλεπει τον σονυ. Αν ομως κανεις την διαδικασια οπως σου την περιεγραψα τον βλεπει.

Αν επιμενεις περιεγραψε πιο αναλυτικα πως γινεται.
 

Μηνύματα
6.667
Reaction score
5.197
Μα το Pi (και τα άλλα) δίνουν ψηφιακό ρουν όπου τούς πεις, το γράφει και ο φίλος παρακάτω.
Λινκς για πολλά ρηβγιούς στον γούγλη, μην τα θέλετε όλα στο πιάτο :)
Δεν ζήτησα reviews για το ίδιο το Pi. Μόνο του δουλεύει. Δεν μας νοιάζει όμως μόνο του.
Το Sony θέλουμε να τροφοδοτήσουμε με δικάναλο σήμα.
Το Sony δεν έχει ψηφιακό είσοδο.
΄Αρα πρέπει μόνο δικτυακά.
Δικτυακά δεν είναι Roon Ready για να το δει άμεσα ο Roon Core.

Kι έρχεσαι και μας λες ότι υπάρχει η λύση με το Pi.
Εξήγησέ μας λοιπόν με ποιον τρόπο.
 

costas EAR

Δόκτωρ ΔιαXύσιος
Editor
Μηνύματα
51.376
Reaction score
125.462
Αντε πες μου τι βλέπεις. Εχεις ανοικτο το Bluetooth, εστω και μιρορινκ η και μιροκαστ. Παρακατω. Το κινητο δεν βλεπει τον σονυ. Αν ομως κανεις την διαδικασια οπως σου την περιεγραψα τον βλεπει.

Αν επιμενεις περιεγραψε πιο αναλυτικα πως γινεται.
Έγραψα.

Music center.
App είναι, κατέβασέ το.
Post automatically merged:

Εξήγησέ μας λοιπόν με ποιον τρόπο.
Δε γίνεται.
 

wnet

Nearfieldένιος
Μηνύματα
4.442
Reaction score
15.130
To Pi μέσω ethernet θα συνδεθεί με τον roon server .... οκ μέχρι εδώ
Μετά όμως; πως θα συνδεθεί με το Sony;
Το Sony με κάποιο τρόπο θα πρέπει να ταιστεί για να κάνει το upmixing....
Κάτι δεν έχω πιάσει....
 


Σταύρος Λαγκαδιανός

Το αγοράκι με τα σπίρτα
Μηνύματα
8.225
Reaction score
27.012
Έχω ξεκαθαρίσει πολύ νωρίτερα ότι είμαι νιούμπης. Έχω την εντύπωση ότι ένα ρουν σέρβερ δίνει έτοιμο ψηφιακό σήμα από το ρουν (όχι αναγκαστικά και μόνο σε ρουν εντπόιντς). Αν έχω καταλάβει λάθος πείτε το, γιατί μ' ενδιαφέρει κι εμένα.
Post automatically merged:

Μετά όμως; πως θα συνδεθεί με το Sony;
Βλέπω ότι έχει ethernet το Σόνυ.
 

Μηνύματα
6.667
Reaction score
5.197
Για να αναγνωρίσει το Roon μια συσκευή, και να στείλει ήχο προς αυτή, πρέπει αυτή να είναι Roon Ready.

Mια οποιαδήποτε δικτυωμένη συσκευή (όπως στην περίπτωσή μας το Sony) απλά δεν θα τη δει.
Δεν θα την εμφανίσει καν ότι υπάρχει.
 


wnet

Nearfieldένιος
Μηνύματα
4.442
Reaction score
15.130
Μάλλον τα έχεις μπερδέψει λίγο Σταύρο.
Ο roon server στέλνει μέσω δικτύου τα αρχεία μας στα endpoints (PC, tablet, DACs κ.λπ.) τα οποία θα αναπαράγουν τη μουσική.
Αν σαν endpoint είναι το Pi, η μία ethernet θύρα που έχει θα συνδεθεί στο δίκτυο για να πάρει τα αρχεία μας από το server. Δεν υπάρχει άλλη ethernet για να συνδεθεί με το Sony, αλλά και να βάλουμε μία ακόμη, δε βλέπω κανένα νόημα σ' αυτό, αφού το Pi θα προσπαθήσει να αναπαράγει αυτό τη μουσική με την κάρτα ήχου του ή κάποιο καλύτερο DAC που θα έχει πάνω του. Αν είχε κάποια ψηφιακή είσοδο το Sony για να συνεχίσει το παιχνίδι, τότε ναι, γινόταν.
Αν δεν έχω χάσει κανένα επεισόδιο, νομίζω πως έτσι έχουν τα πράγματα...
 


Μηνύματα
4.873
Reaction score
3.963
Το κανα και λιγο ¨μπουρδελε!¨ Βεβαια από το τηλεχειρηστηριο τα χρωματα αλλαζουν και του δινεις ¨αποψη¨.
Οι τιμες για 5 μετρα ξεκινουν από περιπου 3 ευρω!
Προσωπικα πηρα μια με 6 ευρω και δυο με 11 ευρω από το ιδιο κταστημα.
Εντυσα τις 3 μπασοπαγιδες. Οι πιο ακριβες εχουν διπλασια παχος. Εχουν επισης λιγο περισσοτερα χρωματα. Ομως οταν βαζεις ενα κοινο χρωμα δεν καταλαβαινεις με τη μια διαφορες.
Αυτη που ειναι πιο ακριβη ταινια η καταληξη της ειναι με τετοιο τροπο που αν θες μπορεις στο τελειωμα να προσθεσεις κι αλλη ταινια και να επεκτεινεις το μηκος.
 

Dimifoot

General Catsicofoot Patton
Editor
Μηνύματα
27.374
Reaction score
79.448
Το κανα και λιγο ¨μπουρδελε!¨ Βεβαια από το τηλεχειρηστηριο τα χρωματα αλλαζουν και του δινεις ¨αποψη¨.
Οι τιμες για 5 μετρα ξεκινουν από περιπου 3 ευρω!
Προσωπικα πηρα μια με 6 ευρω και δυο με 11 ευρω από το ιδιο κταστημα.
Εντυσα τις 3 μπασοπαγιδες. Οι πιο ακριβες εχουν διπλασια παχος. Εχουν επισης λιγο περισσοτερα χρωματα. Ομως οταν βαζεις ενα κοινο χρωμα δεν καταλαβαινεις με τη μια διαφορες.
Αυτη που ειναι πιο ακριβη ταινια η καταληξη της ειναι με τετοιο τροπο που αν θες μπορεις στο τελειωμα να προσθεσεις κι αλλη ταινια και να επεκτεινεις το μηκος.
Link?
 


Μηνύματα
4.873
Reaction score
3.963
Φιλότιμη προσπάθεια μεταμόρφωσης της μπασοπαγίδας σε γκομενοπαγίδα, δεν ξέρω βέβαια κατά πόσο θα πιάσει.
Όταν "τσιμπησει" θα βαλω φωτο :lol:
Post automatically merged:


Πτολεμαιδαςσκρουτζ ειναι γεματος.
Εγω ψωνισα από ένα κατάστημα Πτολεμαΐδας, Μελωδια.

Επειδή σε μενα το κάθε ντουβαρι εχει διαφορετικο χρωμα (το καθενα εχει προσωπικη αποψη :D) όταν βαζεις πχ κιτρινο χρωμα άλλο βγαινει από τη μια μερια του τοιχου και άλλο από την άλλη. Βεβαια τα ντουβάρια θα βαφτουν σε καποια φαση μαυρο - γκρι χρωμα. Σκέφτομαι σοβαρα και την περιπτωση ταπετσαρίας κατι σαν αυτό πχ https://www.skroutz.gr/c/1136/tapetsaries-toixou/sku/14799926
 
Last edited:

Μηνύματα
4.873
Reaction score
3.963
Εχοντας τους προβληματισμους σχετικα με το μελλοντικο σεταπ. Αν δηλαδη ειναι καλη ιδεα να προστεθει ενα κεντρικο ADAM Α77Χ και δυο πλαινα Α7Χ εστειλα κι ενα μεηλ στην ADAM. Απαντησαν αμεσως...
Good afternoon Tsarouchas,
Many thanks for your enquiry, using the A77X as a center speaker would only work if you were to use it in a vertical position as this speaker is 3 way speaker and the 2 * 7’’ play different frequencies. So I would recommend using an A7X or changing your left and right front satellites to A77X.

Δηλαδη λεει αν παω σε Α77Χ να το βαλω ορθιο. Αλλα αυτο θελω ν αποφυγω. Οποτε μαλλον παω σε κανονικη 5αδα απολυτως ιδιων ηχειων παντου. Ειπα κι εγω μια φορα να μην ακουσω τον Κωστα και μας τραβηξε τ αυτια η μαμα εταιρια.
 

Dimifoot

General Catsicofoot Patton
Editor
Μηνύματα
27.374
Reaction score
79.448
Μπορεί κάποιος να εξηγήσει τι νόημα εχει αυτο που του έγραψαν απο την Adam?
Γιατι δεν θα παίζει σωστά ως κεντρικό σε οριζόντια θέση, ενώ θα παίζει σωστα σε κάθετη; Και αν πάρει ίδια Α77 για LR, μετα θα παίζει σωστα και οριζόντια;

Κάτι δεν καταλαβαίνω.
 


Staff online

ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
171.593
Μηνύματα
2.867.109
Members
37.936
Νεότερο μέλος
albie
Top