Δίλιτρα BMW και Mini με 306 ίππους

Zizik

Chauncey Gardiner * tl;dr *
Super Moderator
Μηνύματα
42.407
Reaction score
74.709
Λες και τα πατε σε πιστα.
:p

ειναι πολλαπλασιες οι δυνατοτητες που σου προσφερει ο εργοστασιακος εγκεφαλος για να κανεις μια ολιστικη βελτιωση.
Δεν θέλω πολλαπλάσιες προσωπικά, θέλω λίγο γέμισμα και 15-20% υψηλότερη απόδοση με ασφάλεια χωρίς καμία άλλη μετατροπή.

Μισώ τις θορυβώδεις εξατμίσεις, θέλω να σφάξω όποιον γ@μημένο μ@λάκα αφαιρεί τους καταλύτες σπέρνοντας καρκίνους και μπόχα, σιχαίνομαι τα "cold air intakes" της κακιάς ώρας.
 

Μηνύματα
15.016
Reaction score
20.761
οι πολλαπλασιες δυνατοτητες εχουν να κανουν με τον τροπο που θα πετυχεις την απαιτουμενη δυναμη,
ειναι διαφορετικο πραμμα να βαζεις ενα κουτακι που θα παιζει λιγο με το μειγμα , την προπορια και την πιεση της τουρμπινας και αλλο να παιζεις με την πιεση καυσιμου, με χαρτες αναφλεξης ανα ταχυτητα , με τον μεταβλητο χρονισμο και οτι αλλο ελεγχει ο εγκεφαλος.
μπορεις να πετυχεις την ιδια ισχυ με λιγοτερους κινδυνους, με χαμηλοτερη καταναλωση και με καλυτερη αποκριση στο γκαζι.
για παραδειγμα...
 

vet

Audio, Δημοσιογράφος
Μηνύματα
8.252
Reaction score
8.153
Dapost Ξερεις ποσο λιγνιτη ρευμα θελουν τα 2 15ιντσα μου την ωρα;
Καλυτερα βολτα με το μινι , ποιο λιγο καιει,,,
 

dapost

Rehdeko & Harbeth lover
Μηνύματα
4.798
Reaction score
11.041
:p


Δεν θέλω πολλαπλάσιες προσωπικά, θέλω λίγο γέμισμα και 15-20% υψηλότερη απόδοση με ασφάλεια χωρίς καμία άλλη μετατροπή.

Μισώ τις θορυβώδεις εξατμίσεις, θέλω να σφάξω όποιον γ@μημένο μ@λάκα αφαιρεί τους καταλύτες σπέρνοντας καρκίνους και μπόχα, σιχαίνομαι τα "cold air intakes" της κακιάς ώρας.
Εσυ 6Rεισαι!

Dapost Ξερεις ποσο λιγνιτη ρευμα θελουν τα 2 15ιντσα μου την ωρα;
Καλυτερα βολτα με το μινι , ποιο λιγο καιει,,,
Να ακους απο τα κεφ ρε, που ειναι οικολογικα!
 

TGD

Μηνύματα
7.195
Reaction score
7.224
και αλλο να παιζεις με την πιεση καυσιμου, με χαρτες αναφλεξης ανα ταχυτητα , με τον μεταβλητο χρονισμο και οτι αλλο ελεγχει ο εγκεφαλος
Σωστή παρατήρηση. Αναρωτιέμαι όμως αν στα σύγχρονα αυτοκίνητα με τόσο software τι θα γίνει αν το σέρβις βάλει την νέα version. Μήπως θα πάει η χαρτογράφηση περίπατο;
 

Zizik

Chauncey Gardiner * tl;dr *
Super Moderator
Μηνύματα
42.407
Reaction score
74.709
Σωστή παρατήρηση. Αναρωτιέμαι όμως αν στα σύγχρονα αυτοκίνητα με τόσο software τι θα γίνει αν το σέρβις βάλει την νέα version. Μήπως θα πάει η χαρτογράφηση περίπατο;
Πάει το update στο service, OTA σε λίγο. ;)
 



Μηνύματα
15.016
Reaction score
20.761
υπαρχουν 100αδες χαρτες (χαρτης , δηλαδη πινακας στην ουσια, μπορει να ειναι δυο αξονων αλλα μπορει και μια γραμμη) στους εγκεφαλους του αυτοκινητου.
ο προγραμματιστης μπορει να παιξει με καμια 10αρια απο αυτους.
οι αναβαθμισεις δεν σχετιζονται σχεδον ποτε με τα δεδομενα αυτα , γιατι αφορουν παραμετρους που εχουν να κανουν με τους ρυπους οποτε δεν τα πειραζουν.
αναλογα την πλατφορμα που χρησιμοποιει ο προγραμματιστης οι αλλαγες του μπορουν να ειναι πλεον μη ανιχνευσιμες απο το εργοστασιακο διαγνωστικο. Ετσι οτι αλλαγη γινει απο αυτο δε θα αγγιξει παρα μονο αυτα που ειναι να αλλαχθουν.
υπαρχουν βεβαια και οι ατυχες στιγμες, αλλα σε κατι τετοια δεν προκειται να χρεωσουν την επανεγγραφη.

το μεγαλο κοστος του προγραμματιστη , ειναι η αδεια χρησης. πχ υπαρχουν πλατφορμες που σου ζητανε ειτε να πληρωνεις ανα vin που συνδεονται (πχ 300-400 ευρω) ειτε ενα μεγαλο εφαπαξ ποσο (πχ 15-20Κ) ωστε να μην πληρωνεις αδειες (κατι που απο οτι ξερω δυσκολα θα βρεθει καποιος στην ελλαδα της κρισης να κανει γιατι ουσιαστικα προπληρωνει μια ποσοτητα αδειων που δεν θα πουλησει ουτε σε 5 χρονια, σκεψου να πρεπει να το κανεις αυτο για 7-8 δημοφιλη αυτοκινητα). Μετα ειναι ο χρονος του και ισως το δυναμομετρο (αν και εφοσον)

στα mazda πχ αναμεσα στα πολλα υπαρχει το verstune. ουσιαστικα απευθυνονται στον χομπυστα (αν και εχουν εκδοσεις για επαγγελματιες) δινοντας ατομικες αδειες χρησης, αλλα ειναι πληρεστατο προγραμμα που ειναι μη ανιχνευσιμο απο το διαγνωστικο. πας για σερβις , μπορει να σου αλλαξουν κατι αλλα το κομματι της καυσης μενει οπως το αφησες.
γενικα αν εχουν περασει 2-3 χρονια απο την πρωτη κυκλοφορια του μοντελου με τον συγκεκριμενο κινητηρα ειναι απιθανο να δεις "αναβαθμισεις" στην καυση.
 

Μηνύματα
41
Reaction score
75
Είμαι ανάμεσα στην M135i και την 430i. Οδήγηση 80% πόλη 20% autobahn (μένω στα ξένα). Η Μ135i παραγγελία και η 430i που βγαίνει στα ίδια λεφτά είναι ετοιμοπαράδοτη σε Estoril Blue φουλ έξτρα. Τωρινό αμάξι η (F20 LCI) 120i.
Από τη μια η M135i έχει όλα τα καινούργια "καλούδια" και δε θα μου κακοφανεί ότι σε ένα χρόνο βγαίνει η καινούργια γενιά (όπως η σειρά 4), και επίσης χωράει να την παρκάρω σαν άνθρωπος. Από την άλλη αντίο πισοκίνηση και απέξω μου αρέσει πιο πολύ η 4. Μέσα η καινούργια σειρά 1 είναι αρκετά πιο μπροστά.
Βοηθάτε χριστιανοί! Τι να κάνω; Μήπως να πάρω κάνα twingo και τη διαφορά να την κάνω Sony SXRD?
 



Μηνύματα
501
Reaction score
705
Είμαι ανάμεσα στην M135i και την 430i. Οδήγηση 80% πόλη 20% autobahn (μένω στα ξένα). Η Μ135i παραγγελία και η 430i που βγαίνει στα ίδια λεφτά είναι ετοιμοπαράδοτη σε Estoril Blue φουλ έξτρα. Τωρινό αμάξι η (F20 LCI) 120i.
Από τη μια η M135i έχει όλα τα καινούργια "καλούδια" και δε θα μου κακοφανεί ότι σε ένα χρόνο βγαίνει η καινούργια γενιά (όπως η σειρά 4), και επίσης χωράει να την παρκάρω σαν άνθρωπος. Από την άλλη αντίο πισοκίνηση και απέξω μου αρέσει πιο πολύ η 4. Μέσα η καινούργια σειρά 1 είναι αρκετά πιο μπροστά.
Βοηθάτε χριστιανοί! Τι να κάνω; Μήπως να πάρω κάνα twingo και τη διαφορά να την κάνω Sony SXRD?

Εμένα η ψήφος μου πάει στο 4άρι, ο άσσος όλο με κάτι (άλλο) μου μοιάζει δε ξέρω.
Επίσης αν το καινούριο 4άρι πάρει έστω και λίγο από το DNA από αυτό το έκτρωμα που παρουσιάστηκε στη Φρανκφούρτη βλέπω να το πουλάς σε μια 3ετία διπλή τιμή :laugh:
 

Μηνύματα
41
Reaction score
75
Όντως η 1 από μπροστά μου φέρνει λίγο για (τώρα να το πω; θα φάω ban; ) kia/κάτι γιαπωνεζοκορεάτικο.
Την καινούργια 4αρα μου φαίνεται δε θα τη δούμε πίσω από τη γρίλια τέρας που προβλέπεται να έχει :O_o:.

Εντός ημερών κλείνω για weekend test drive την Μ135i και βλέπουμε.
 

Zizik

Chauncey Gardiner * tl;dr *
Super Moderator
Μηνύματα
42.407
Reaction score
74.709
Όντως η 1 από μπροστά μου φέρνει λίγο για (τώρα να το πω; θα φάω ban; ) kia/κάτι γιαπωνεζοκορεάτικο.
Live την είδες; Γιατί κι εγώ απο τις φωτό έτσι έλεγα.
 

D

Deleted member 23222

Guest
Πάντως, κι εγώ την 4 θα έπαιρνα...τη coupe...
Με φτιάχνει στο μάτι...
Αλλά....
 






Staff online

ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
171.604
Μηνύματα
2.867.562
Members
37.936
Νεότερο μέλος
albie
Top