Δεκτή η πρόκληση


n_olympios

Μαντιναδόρος!
Moderator
Μηνύματα
5.923
Reaction score
12.583
Ξερεις το blind test πρεπει να γινει απο αυτους που εχουν κατα καιρους δηλωσει οτι ακουνε διαφορες μεταξυ καλωδιων . Αν ειναι να μαζευτειτε ολοι οσοι αρνειστε την υπαρξη διαφορων τοτε μονο αδιαβλητο δεν θα ειναι το TEST .
Είτε στη μία είτε στην άλλη περίπτωση, αδιάβλητο ΔΕΝ πρόκειται να είναι το τεστ. Θα είναι στη μοναδική περίπτωση που συγκεντρώσετε τυχαίο δείγμα ανθρώπων παντελώς άσχετων με το θέμα, το avsite, το hiend, τη μουσική, τους ζμπρώξετε σε μια αίθουσα (ευγενικά γιατί ο φόβος λειτουργεί αρνητικά στην έκβαση της δοκιμής) και τους υποβάλετε στη δοκιμή. Η απόλυτη αντικειμενικότητα. :cool_1:

Ιδια γευση εχει το χταποδακι* στα Goodys και ιδια στον Καβουρα ;;;

*την Σαρακοστη

Οχι, αλλά αυτό ισχύει μόνο επειδή έχουν διαφορετικό L (προέλευση) και C (προετοιμασία) και R (σερβίρισμα). :happy_6:
 

LUXMAN

Επαγγελματίας
Μηνύματα
1.993
Reaction score
69
Aγαπητε Νικο Ο. πρωτα απο ολα θα πρεπει μονο οσοι ισχυριζονται οτι αντιλαμβανονται διαφορες μεταξυ καλωδιων να υποβληθουν στο τεστ γιατι :

1)οι "αντιθετοι" μπορουν ευκολα να καταστρεψουν το τεστ απλως ισχυριζομενοι οτι δεν ακουνε διαφορες (ακομα και αν ακουνε)

2)η οι κακοβουλα σκεπτομενοι να οριζουν ως καλυτερο το χειροτερο (αν απλως θελουν να διαπιστωσουν ποιο ακουγεται καλυτερα) . Αυτο γινεται κατα κορον στα διαφορα γκαλοπ οπως ολοι γνωριζουμε .

Αυτα για να μην προσβαλλεται η νοημοσυνη οσων διαβαζουν τα περι αδιαβλητων blind test .
 

LUXMAN

Επαγγελματίας
Μηνύματα
1.993
Reaction score
69
Επισης να θυμηθουμε ολοι πως ο κος Κογιας ισχυριστηκε πως οποιο καλωδιο μεγιστου κοστους 30 ευρω θα ακουστει το ιδιο με ενα οποιοδηποτε πανακριβο καλωδιο αρκει να εχει τα ιδια LCR . Δεσμευτηκε αφου το μετρησει (το ...πανακριβο) να κατασκευασει τον ανταγωνιστη του .

Ετσι δεν ειναι ;
 

Μηνύματα
2.632
Reaction score
1
Aγαπητε Νικο Ο. πρωτα απο ολα θα πρεπει μονο οσοι ισχυριζονται οτι αντιλαμβανονται διαφορες μεταξυ καλωδιων να υποβληθουν στο τεστ γιατι :

1)οι "αντιθετοι" μπορουν ευκολα να καταστρεψουν το τεστ απλως ισχυριζομενοι οτι δεν ακουνε διαφορες (ακομα και αν ακουνε)

2)η οι κακοβουλα σκεπτομενοι να οριζουν ως καλυτερο το χειροτερο (αν απλως θελουν να διαπιστωσουν ποιο ακουγεται καλυτερα) . Αυτο γινεται κατα κορον στα διαφορα γκαλοπ οπως ολοι γνωριζουμε .

Αυτα για να μην προσβαλλεται η νοημοσυνη οσων διαβαζουν τα περι αδιαβλητων blind test .
Ναι, μονο οσοι λενε οτι ακουνε διαφορες, γιατι οι αλλοι παιζει και να μας το χαλασουν... Εξυπνο... Μηπως σου περασε απο το μυαλο οτι με την ιδια λογικη με την οποια καποιος που ακουει διαφορες να πει οτι δεν ακουει, καποιος που δεν τις ακουει να ισχυριστει οτι "εχει τραγικη διαφορα" απλως και μονο για να μην παραδεχτει την (σε πολλα εισαγωγικα) ηττα του?

Προσωπικη αποψη, στο blind test να συμμετεχουν ατομα που εχουν καποια εμπειρια απο μουσικη, δεν ειναι κουφοι, και το κυριοτερο απ'ολα να μην ξερουν ποιο ειναι το αντικειμενο του blind test.
 

n_olympios

Μαντιναδόρος!
Moderator
Μηνύματα
5.923
Reaction score
12.583
[snip]δεν ειναι κουφοι[snip]

Πώς το διαπιστώνουμε/διασφαλίζουμε αυτό αγαπητέ Σπύρο (αν δεν κάνω λάθος)? "happy_1"

Κατά τ'άλλα έπιασες το νόημα της δημοσίευσής μου. :cool_4:
 

Costas Coyias

Ημίθεος
Administrator
Μηνύματα
25.113
Reaction score
20.613
Επισης να θυμηθουμε ολοι πως ο κος Κογιας ισχυριστηκε πως οποιο καλωδιο μεγιστου κοστους 30 ευρω θα ακουστει το ιδιο με ενα οποιοδηποτε πανακριβο καλωδιο αρκει να εχει τα ιδια LCR . Δεσμευτηκε αφου το μετρησει (το ...πανακριβο) να κατασκευασει τον ανταγωνιστη του .

Ετσι δεν ειναι ;
Δεν θέλω να μετρήσω τίποτα. Θα ακούσεις δέκα τυχαίες εκδοχές ενός μουσικού θέματος, σε κάποιες από τις οποίες θα παίζει το δικό σου, ή όποιο άλλο ακριβό καλώδιο, και σε κάποιες άλλες θα παίζει το ακαταμάχητο σούπερ ηλεκτρολογικό μου καλώδιο. Δεν θα πετύχεις τίποτα πέραν του τυχαίου, (ποσοστό επιτυχίας κάπου 45-55%), και μετά θα σου χαρίσω το σούπερ καλώδιό μου.

Αν δέχεσαι, εδώ είμαστε.
 

Μηνύματα
2.632
Reaction score
1
Πώς το διαπιστώνουμε/διασφαλίζουμε αυτό αγαπητέ Σπύρο (αν δεν κάνω λάθος)?

Κατά τ'άλλα έπιασες το νόημα της δημοσίευσής μου.
Δοκαρι, Σταυρος :happy_8:

Τωρα το πως το διασφαλιζουμε, πραγματικα δεν μπορω να ξερω, το αφηνω στην κριση των διοργανωτων. Αυτο που εννοουσα εγω ειναι να μην βαλουμε εναν ξυλουργο, εναν λιμενεργατη και εναν σκυλοτσιφτετελα μπαρμαν να μας πουν αν ανιχνευουν μικροδιαφορες...
 

Costas Coyias

Ημίθεος
Administrator
Μηνύματα
25.113
Reaction score
20.613
Ναι, μονο οσοι λενε οτι ακουνε διαφορες, γιατι οι αλλοι παιζει και να μας το χαλασουν... Εξυπνο... Μηπως σου περασε απο το μυαλο οτι με την ιδια λογικη με την οποια καποιος που ακουει διαφορες να πει οτι δεν ακουει, καποιος που δεν τις ακουει να ισχυριστει οτι "εχει τραγικη διαφορα" απλως και μονο για να μην παραδεχτει την (σε πολλα εισαγωγικα) ηττα του?

Προσωπικη αποψη, στο blind test να συμμετεχουν ατομα που εχουν καποια εμπειρια απο μουσικη, δεν ειναι κουφοι, και το κυριοτερο απ'ολα να μην ξερουν ποιο ειναι το αντικειμενο του blind test.
Αααααγόρι μου, πώς φαίνεται ότι δεν ξέρεις από τυφλά τεστ.:happy_9: Δεν θα ακούνε τίποτα λέμε!
 


n_olympios

Μαντιναδόρος!
Moderator
Μηνύματα
5.923
Reaction score
12.583
Δοκαρι, Σταυρος :happy_8:

ΦΤΟΥ!

Αααααγόρι μου, πώς φαίνεται ότι δεν ξέρεις από τυφλά τεστ.:happy_9: Δεν θα ακούνε τίποτα λέμε!
Ααααααααααα άρα δε θα είναι τυφλό τεστ, θα είναι κουφό τεστ! :happy_5:
 

LUXMAN

Επαγγελματίας
Μηνύματα
1.993
Reaction score
69
Ναι, μονο οσοι λενε οτι ακουνε διαφορες, γιατι οι αλλοι παιζει και να μας το χαλασουν... Εξυπνο... Μηπως σου περασε απο το μυαλο οτι με την ιδια λογικη με την οποια καποιος που ακουει διαφορες να πει οτι δεν ακουει, καποιος που δεν τις ακουει να ισχυριστει οτι "εχει τραγικη διαφορα" απλως και μονο για να μην παραδεχτει την (σε πολλα εισαγωγικα) ηττα του?

Προσωπικη αποψη, στο blind test να συμμετεχουν ατομα που εχουν καποια εμπειρια απο μουσικη, δεν ειναι κουφοι, και το κυριοτερο απ'ολα να μην ξερουν ποιο ειναι το αντικειμενο του blind test.
Αγαπητε εσεις που υποστηριζετε οτι δεν υπαρχουν διαφορες ,αξιωνετε απο εμας σκορ ανω του 80% στην ευρεση του καλου καλωδιου . Αν υπαρχουν αυτοι που πιθανολογειτε , τοτε θα μειωσουν τον μεσο ορο με τις λαθος απαντησεις τους .
Αντιθετως ειναι σφοδρα πιθανο οι "αντιθετοι" να προβουν σε ηθελημενα λανθασμενες απαντησεις .
Οι δε ασχετοι ειναι κακη ιδεα τοσο οσο να ζητουν απο ενα υπεργηρο βοσκο να αξιολογησει μια ΒΜW με ενα HIUNDAY η εμενα που ειμαι ασχετος απο σκι , να αξιολογησω δυο διαφορετικα πεδιλα .
 

LUXMAN

Επαγγελματίας
Μηνύματα
1.993
Reaction score
69
Originally Posted by g.kar View Post
Ρίχνω λοιπόν το "γάντι" και προκαλώ δημόσια τον Κόγια και τον οποιονδήποτε Κόγια σε κόντρα ελπίζοντας να δοθεί ένα τέλος στο θέμα των καλωδίων.


Θα δανειστώ ένα καλώδιο ηχείων πολύ καλό και ακριβό π.χ ένα Nordost Valhala.
Θα το στείλουμε σε ένα πανεπιστήμιο ή όπου αλλού θέλει ο Κόγιας για να το μετρήσουν με τα καλύτερα όργανα. Θα μετρηθούν τα ηλεκτρικά χαρακτηριστικά R,L,C του Valhala στο ακουστικό φάσμα συχνοτήτων. Τι ποιο απλό .

Στη συνέχεια ο Κόγιας θα μας φτιάξει ένα καλώδιο ή οποιαδήποτε άλλη περίεργη κατασκευή θέλει που θα έχει τα ίδια ακριβώς ηλεκτρικά χαρακτηριστικά R,L,C . Το μήκος μπορεί να είναι το ίδιο με το Valhala η και μικρότερο αρκεί να είναι τουλάχιστον 1,2μ για να μπορούμε να το ακούσουμε.

Σύμφωνα με τη θεωρία του Κώστα και κάποιων άλλων, τα δύο καλώδια θα πρέπει να ακούγονται το ίδιο. Με λίγα λόγια ο Κόγιας με μια απλή και φτηνή αλλά επιστημονική μέθοδο ισχυρίζεται ότι μπορεί να φτιάξει καλώδιο που ηχητικά δε θα έχει καμία διαφορά από το Valhala.
Originally Posted by Κωστας Κογιας View Post

Δεκτή η πρόκληση, αλλ’ υπό τους κάτωθι όρους:

* Το σύστημα που θα χρησιμοποιηθεί, θα αποτελείται μόνον από μια πηγή, συνδεδεμένη σε δύο τελικούς μονομπλοκ, καθένας από τους οποίους θα οδηγεί το αντίστοιχο ηχείο. Το σύστημα θα πρέπει να έχει συνολική τιμή καταλόγου όχι μικρότερη των 40 χιλιάδων ευρώ.
* Οι επιμέρους συσκευές του συστήματος είναι της απολύτου επιλογής σας, υπό την προϋπόθεση ότι ο ενισχυτής μπορεί να δεχθεί γυμνό, ικανής διατομής καλώδιο ηχείου, και όχι να έχει υποδοχές της πλάκας.
* Το καλώδιό σας θα συνδέει τον ενισχυτή με το ηχείο με τον τρόπο που θέλετε, και το δικό μου καλώδιο θα κάνει την αντίστοιχη σύνδεση με τρόπο της απολύτου επιλογής μου.
* Το καλώδιό μου θα είναι της απολύτου επιλογής μου, θα αγορασθεί από κατάστημα ηλεκτρολογικού υλικού, και η τιμή του δεν θα είναι υψηλότερη από 20-30€. (Λιγότερο θα κοστίζει, αλλά, λέμε τώρα)...
* Για να δεχθούμε ότι ακούτε διαφορές, θα πρέπει όλοι οι ακροατές της δοκιμής να έχουν ποσοστό επιτυχίας όχι μικρότερο του 8/10.
* Το κομμάτι που θα χρησιμοποιηθεί είναι της απολύτου επιλογής σας.
* Αν αποδειχθεί ότι ακούτε διαφορές, δεν χάνω τίποτα.
* Αν αποδειχθεί ότι δεν ακούτε διαφορές, κερδίζω ολόκληρο το σύστημα δωρεάν, χωρίς τα καλώδια. Τα καλώδια σας τα χαρίζω. Αν αυτή η μεταχείριση σας φαίνεται άνιση, θυμηθείτε πόσο κοστίζει το καλώδιό σας και πόσο κοστίζει το καλώδιό μου. Εκτός αυτού, θυμηθείτε ότι ο κατασκευαστής του καλωδίου σας κερδίζει από αυτό, ενώ εγώ δεν εμπορεύομαι κανένα καλώδιο. Εκτός αυτού, ε, όταν πουλάς τόσο ακριβά ένα καλώδιο, πρέπει να έχεις και θάρρος, ε;

Λοιπόν, ακούω.

Για να φρεσκαρω την μνημη .......
 

Gebreselassie

Μαύρος!
Μηνύματα
30.910
Reaction score
2.524
Έτσι... όλα καταλήγουν στους άλλους, τους άσχετους με το χόμπυ μας. wall_1

Παρεμπιπτόντως, το καλύτερο blind test μπορούν να το κάνουν οι γυναίκες σας. :cool_4:
 

Μηνύματα
13.106
Reaction score
164
Ρε σεις να σας μιλησω στη μονη γλωσσα που καταλαβενετε .............................. τα καλωδια ακουγονται διαφορετικα . Οπως καθε πιατο φαι εχει διαφορετικη γευση !!

Ιδια γευση εχει το χταποδακι* στα Goodys και ιδια στον Καβουρα ;;; :happy_8: :happy_8:

*την Σαρακοστη
Κοίτα, επειδή δεν μιλάω, δεν πάει να πει ότι δεν καταλαβαίνω... :happy_5:
Δεν μιλάμε εδώ για αν το χταποδάκι των Goodys είναι το ίδιο με του Κάβουρα.
Αλλά αν δύο χταπόδια που τα έχει ψήσει ο Κάβουρας έχουν γευστικές διαφορές, αν το ένα την ώρα που το χτυπούσε ο μάστορας έπαιζε στο τρανζίστορ Έφη Θώδη, και στο άλλο Casta Diva. :happy_8:
 

n_olympios

Μαντιναδόρος!
Moderator
Μηνύματα
5.923
Reaction score
12.583
Κοίτα για το μάστορα του Κάβουρα δε δύναμαι να γνωρίζω, αλλά για αυτόν του Goody's πιθανολογώ πως το πολύ να άκουγε καμία χαζοπόπ μελωδία από το Mad.
 

LUXMAN

Επαγγελματίας
Μηνύματα
1.993
Reaction score
69
Κοίτα, επειδή δεν μιλάω, δεν πάει να πει ότι δεν καταλαβαίνω... :happy_5:
Δεν μιλάμε εδώ για αν το χταποδάκι των Goodys είναι το ίδιο με του Κάβουρα.
Αλλά αν δύο χταπόδια που τα έχει ψήσει ο Κάβουρας έχουν γευστικές διαφορές, αν το ένα την ώρα που το χτυπούσε ο μάστορας έπαιζε στο τρανζίστορ Έφη Θώδη, και στο άλλο Casta Diva. :happy_8:

"happy_1" "happy_1" "happy_1" "happy_1"
 

Μηνύματα
5.087
Reaction score
14
Παρεμπιπτόντως, το καλύτερο blind test μπορούν να το κάνουν οι γυναίκες σας. :cool_4:

Σωστός. Και το ουσιαστικότερο!
:bravo: :bravo: :bravo: :respect:


Λοιπόν. Να τις μαντρώσουμε να κάνουν το blind test να πάμε εμείς για καφεδάκι... :happy_6:
 

LUXMAN

Επαγγελματίας
Μηνύματα
1.993
Reaction score
69
Σωστός. Και το ουσιαστικότερο!
:bravo: :bravo: :bravo: :respect:


Λοιπόν. Να τις μαντρώσουμε να κάνουν το blind test να πάμε εμείς για καφεδάκι... :happy_6:

Πρωτα θα πρεπει να εχουμε μεριμνησει ωστε οι γυναικες να ειναι blind με τις δεουσες ενεργειες :happy_9: :happy_9: :happy_9:
 

xfader

Segregation supporter
Administrator
Μηνύματα
35.758
Reaction score
83.592
Λοιπόν. Να τις μαντρώσουμε να κάνουν το blind test να πάμε εμείς για καφεδάκι... :happy_6:
Κι όταν γυρίσουμε θα έχουν κάνει τα καλώδια κολιέ και βραχιόλια! :happy_9:
 


Staff online

ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
171.621
Μηνύματα
2.868.385
Members
37.940
Νεότερο μέλος
geo kok
Top