Δεν έχω ήχο

Μηνύματα
16.478
Reaction score
30.451
Θέλω να σε ευχαριστήσω για το ενδιαφέρον αρχικά. Τον ενισχυτή τον αγόρασα πριν απο 2 εβδομάδες μεταχειρισμένο, έπαιζε κανονικά χωρί κανένα πρόβλημα, αλλα απο οτι θυμάμαι απο την πρώτη ημέρα το λεντάκι παρέμεινε ΚΟΚΚΙΝΟ Τώρα βλέπω τη φωτογραφία σου ,και αναρωτιέμαι ...πως επαιζε τόσες ημέρες σε stand by mode ???
Τι να σου πω ρε φίλε..
Κουλό μου φαίνεται να είναι stand by και να έχεις ήχο. Λες σε διαφορετικές παρτίδες να είχαν αλλα χρώματα οι ενδεικτικές λυχνίες; Δεν ξέρω..
 

Μηνύματα
67
Reaction score
15
Τι να σου πω ρε φίλε..
Κουλό μου φαίνεται να είναι stand by και να έχεις ήχο. Λες σε διαφορετικές παρτίδες να είχαν αλλα χρώματα οι ενδεικτικές λυχνίες; Δεν ξέρω..
ΟΚ θα δω αυριο τι μπορώ να κάνω .σ`ευχαριστώ πολύ!!
 

Μηνύματα
16.478
Reaction score
30.451
Προμηθευσου ,αν δεν έχεις, ένα καλώδιο jack σε jack 3,5 mm και δοκίμασε το trigger.
Κλείσε προ και τελικό από τους διακόπτες μπροστά, συνδεσε το καλωδιακι από το trigger out του προ στο trigger in του τελικού , γύρνα το διακοπτακι του trigger στον τελικό από το off στο on και μετά άνοιξε από το on-off στην πρόσοψη, πρώτα τον τελικό και μετά τον προενισχυτη.
Αν δεν ανάψει και έτσι ο τελικός και το power παραμείνει κόκκινο , κάτι συμβαίνει στον τελικό , αλλά δεν είμαι ο κατάλληλος για να σου πω τί είναι αυτό.
 

Μηνύματα
42
Reaction score
57
Σε ότι αφορά το λαμπάκι του protection σβήνει μετά το άναμα του ενισχυτή μετά από κάποια δευτερόλεπτα. Ο χρόνος που διαρκεί το άναμά του διαφέρει ...Σε άλλους 2sec και σε άλλους έως 7 όπως έχω δει να αναφέρουν κάτοχοι του ιδιου τελικού σε άλλα forum του εξωτερικού.
Εγώ αρχικά θα ψαχνομουν με τα εξής την ακόλουθη σειρά:
1.Ηχεία ( πιστέυω >4ohm οτι έχεις) και ειδικότερα στις συνδέσεις.Κοίτα μήπως βραχυκυκλωνει + με - από πίσω (εάν είσαι με γυμνά και δεν έχεις μπανάνες ή δίχαλα) στον τελικό και πίσω από τα ηχεία.
2. Ασφάλεια πίσω στην τροφοδοσία του τελικού.
3. Έλεγχο του trigger είπες ότι έκανες. Κοίτα τα balanced και unbalanced και στον προ και στον τελικό. Δεν ξέρω πώς τα ζευγαρωσες δλδ με xlr ή με rca.
4. Βγάλσιμο από πρίζα, ώρα εκτός τροφοδοσίας και ξαναάναμα μπας και κόλλησε κανένας αισθητήρας θερμοκρασίας εντός.
5.Αν αποτύχουν όλα τα παραπάνω δε γλυτώνεις την επισκευή από rotel ή εξειδικευμένο τεχνικό. Εδώ μέσα υπάρχουν μέλη που αναλαμβάνουν πιστεύω τετοιου είδους επισκευέςόπως έχω δει από τα γραφόμενά τους. Λάβε υπόψη ότι το λειτουργουσες από τη στιγμή που το πήρες με protection στο on συνεχώς. Μήπως έχει γινει κανενα modification από τον προηγούμενο ιδιοκτήτη και μπορούσε σε protection mode να λειτουργεί;
 

Μηνύματα
16.478
Reaction score
30.451
Σε ότι αφορά το λαμπάκι του protection σβήνει μετά το άναμα του ενισχυτή μετά από κάποια δευτερόλεπτα. Ο χρόνος που διαρκεί το άναμά του διαφέρει ...Σε άλλους 2sec και σε άλλους έως 7 όπως έχω δει να αναφέρουν κάτοχοι του ιδιου τελικού σε άλλα forum του εξωτερικού.
Εγώ αρχικά θα ψαχνομουν με τα εξής την ακόλουθη σειρά:
1.Ηχεία ( πιστέυω >4ohm οτι έχεις) και ειδικότερα στις συνδέσεις.Κοίτα μήπως βραχυκυκλωνει + με - από πίσω (εάν είσαι με γυμνά και δεν έχεις μπανάνες ή δίχαλα) στον τελικό και πίσω από τα ηχεία.
2. Ασφάλεια πίσω στην τροφοδοσία του τελικού.
3. Έλεγχο του trigger είπες ότι έκανες. Κοίτα τα balanced και unbalanced και στον προ και στον τελικό. Δεν ξέρω πώς τα ζευγαρωσες δλδ με xlr ή με rca.
4. Βγάλσιμο από πρίζα, ώρα εκτός τροφοδοσίας και ξαναάναμα μπας και κόλλησε κανένας αισθητήρας θερμοκρασίας εντός.
5.Αν αποτύχουν όλα τα παραπάνω δε γλυτώνεις την επισκευή από rotel ή εξειδικευμένο τεχνικό. Εδώ μέσα υπάρχουν μέλη που αναλαμβάνουν πιστεύω τετοιου είδους επισκευέςόπως έχω δει από τα γραφόμενά τους. Λάβε υπόψη ότι το λειτουργουσες από τη στιγμή που το πήρες με protection στο on συνεχώς. Μήπως έχει γινει κανενα modification από τον προηγούμενο ιδιοκτήτη και μπορούσε σε protection mode να λειτουργεί;
Δεν αναβε το protection.
Το λαμπάκι του power είναι κόκκινο, το οποίο (στον δικό μου τουλάχιστον) συμβαίνει μόνο όταν είναι stand by.
 

Μηνύματα
42
Reaction score
57
Επίσης, αν έχεις την κατάλληλη γνώση πρέπει να ελεγξεις τις 4 γυαλινες ασφάλειες εντός του τελικού.
Τα λαμπάκια πρέπει να είναι σε κατάσταση όπως του haris1308.
Ήχος σε standby mode δεν πρεπει να παίζει....
 


Μηνύματα
67
Reaction score
15
Επίσης, αν έχεις την κατάλληλη γνώση πρέπει να ελεγξεις τις 4 γυαλινες ασφάλειες εντός του τελικού.
Τα λαμπάκια πρέπει να είναι σε κατάσταση όπως του haris1308.
Ήχος σε standby mode δεν πρεπει να παίζει....
Ναι Γιώργο εδω ήταν το πρόβλημα( δεν γνώριζα ότι εχει ασφάλειες 6,3 amp στις εξόδους. Τρεις απο τις τέσσερες καμένες!!! τις αλλαξα και δουλευει μια χαρά.
Σ`ευχαριστώ πολύ για το ενδιαφέρον!!
[DOUBLEPOST=1512655870][/DOUBLEPOST]
Σε ότι αφορά το λαμπάκι του protection σβήνει μετά το άναμα του ενισχυτή μετά από κάποια δευτερόλεπτα. Ο χρόνος που διαρκεί το άναμά του διαφέρει ...Σε άλλους 2sec και σε άλλους έως 7 όπως έχω δει να αναφέρουν κάτοχοι του ιδιου τελικού σε άλλα forum του εξωτερικού.
Εγώ αρχικά θα ψαχνομουν με τα εξής την ακόλουθη σειρά:
1.Ηχεία ( πιστέυω >4ohm οτι έχεις) και ειδικότερα στις συνδέσεις.Κοίτα μήπως βραχυκυκλωνει + με - από πίσω (εάν είσαι με γυμνά και δεν έχεις μπανάνες ή δίχαλα) στον τελικό και πίσω από τα ηχεία.
2. Ασφάλεια πίσω στην τροφοδοσία του τελικού.
3. Έλεγχο του trigger είπες ότι έκανες. Κοίτα τα balanced και unbalanced και στον προ και στον τελικό. Δεν ξέρω πώς τα ζευγαρωσες δλδ με xlr ή με rca.
4. Βγάλσιμο από πρίζα, ώρα εκτός τροφοδοσίας και ξαναάναμα μπας και κόλλησε κανένας αισθητήρας θερμοκρασίας εντός.
5.Αν αποτύχουν όλα τα παραπάνω δε γλυτώνεις την επισκευή από rotel ή εξειδικευμένο τεχνικό. Εδώ μέσα υπάρχουν μέλη που αναλαμβάνουν πιστεύω τετοιου είδους επισκευέςόπως έχω δει από τα γραφόμενά τους. Λάβε υπόψη ότι το λειτουργουσες από τη στιγμή που το πήρες με protection στο on συνεχώς. Μήπως έχει γινει κανενα modification από τον προηγούμενο ιδιοκτήτη και μπορούσε σε protection mode να λειτουργεί;
Thank!!
[DOUBLEPOST=1512656688][/DOUBLEPOST]
Προμηθευσου ,αν δεν έχεις, ένα καλώδιο jack σε jack 3,5 mm και δοκίμασε το trigger.
Κλείσε προ και τελικό από τους διακόπτες μπροστά, συνδεσε το καλωδιακι από το trigger out του προ στο trigger in του τελικού , γύρνα το διακοπτακι του trigger στον τελικό από το off στο on και μετά άνοιξε από το on-off στην πρόσοψη, πρώτα τον τελικό και μετά τον προενισχυτη.
Αν δεν ανάψει και έτσι ο τελικός και το power παραμείνει κόκκινο , κάτι συμβαίνει στον τελικό , αλλά δεν είμαι ο κατάλληλος για να σου πω τί είναι αυτό.
Σε ενημερώνω αφου ευχηθώ πρώτα να μην το πάθης ποτέ.Σε κάθε εξοδο ο Rotel εχει απο δυο(2) γυάλινες ασφάλειες 6,3 amp, συνολικά τέσσερις(4) .Απο τις τέσσερις οι τρεις ηταν καμμένες τις αλλαξα και τωρα ειναι μια χαρά.Τώρα γιατι κάηκαν δεν γνωρίζω. Η βοηθειά σου ηταν πολύ χρήσιμη σ`ευχαριστώ πολύ'
 

Μηνύματα
463
Reaction score
575
Σίγουρα θα κάψει κάτι από το ηχείο του έτσι, αφού με έξοδο 2 Volts από το CD ο τελικός υπεροδηγείται και θα παραμορφώσει.
Εφόσον βέβαια λειτουργεί ο τελικός.
Μόνο αν έχει ρύθμιση στάθμης το CD player μπορεί να το κάνει αυτό.
Ναι συμφωνώ. Συγγνώμη παρέλειψα να πω πως το cd πρέπει να έχει ρυθμιζόμενη έξοδο και να ξεκινήσουμε την ακρόαση από το 0 . Τίποτα δεν είναι αυτονοητο
 


Staff online

  • Zizik
    Chauncey Gardiner * tl;dr *

ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
171.613
Μηνύματα
2.868.095
Members
37.940
Νεότερο μέλος
geo kok
Top