Δεν αντέχω άλλο forthnet

Μηνύματα
5.776
Reaction score
1.187
Απάντηση: Re: Δεν αντέχω άλλο forthnet

Όλα καλά αλλά μην αγιοποιούμε και τον ΟΤΕ. Εαν δεν υπήρχαν οι εναλλακτικοί θα πληρώναμε κανα 50ρικο τον μήνα τα 2mbps. Εκεί και εαν μιάμε για εξυπηρέτηση....
Έτσι είναι όπως τα λες. Ξεχάσανε μερικοί ότι ενώ στην υπόλοιπη Ευρώπη το ADSL υπήρχε πρίν το 2000, ο ΟΤΕ εδώ ηρνείτο να το φέρει και επέμενε στο ήδη απαρχαιωμένο ISDN, το οποίο μας το παρουσίαζε και σαν "διαστημική" τεχνολογία, επειδή έπρεπε να εξυπηρετήσουν τον φίλο τους τον κόκκαλη και να εγκαταστήσουν τα άχρηστα netmod που έφτιαχνε. Πάνω από τα μισά ήταν ελαττωματικά και δεν λειτουργούσαν. Προφανώς είχαν πέσει και οι κατάλληλες μίζες και έτσι "φρέναρε" το ADSL στην Ελλάδα προκειμένου να εγκατασταθούν τα netmod του κόκκαλη.
 

Μηνύματα
5.776
Reaction score
1.187
Απάντηση: Δεν αντέχω άλλο forthnet

ΒΤW εγώ έχω forthnet και "πετάει"!! Κανένα πρόβλημα, ούτε αποσυνδέσεις, ούτε να αργεί, παρόλο που γραμμές μας εδώ στην Νέα Σμύρνη είναι από τις χειρότερες.
 

Μηνύματα
205
Reaction score
0
Μάλιστα. Εν έτη 2010 προσπαθώ εδώ και 1 βδομάδα να ανοίξω σελίδες, να δω τα mail μου και να παίξω το αγαπημένο μου παιχνίδι στο δίκτυο και στρέφουμε την κουβέντα 10 χρόνια πίσω και στο τι είχαμε. Τα ping της τάξεως των 400ms ούτε σαν screenshot δεν τα είχα δει στον ΟΤΕ. Δώρο άδωρο το adsl που πληρώνω. Κατά καιρούς βέβαια έχουμε μείνει εντελώς από ιντερνετ και από τηλέφωνο αλλά δε βαριέσαι... φταίει ο ΟΤΕ!
Τουλάχιστον αυτό που πουλάει, όσο κι αν το πουλάει, από τη μέρα που το έφερε δουλεύει. Όπως δουλεύει και ο "ανταγωνισμός" υπέρ των εναλλακτικών υποχρεώνοντας τον ΟΤΕ να πουλάει ακριβότερα. Μήπως και σ' αυτό φταίει ο ΟΤΕ?
"Κινέζικο" ιντερνετ μας πουλάει η forthnet. Ό,τι κι αν σημαίνει αυτό, σαν καταναλωτής έτσι το εισπράττω. 2 χρόνια είμαι σ' αυτούς από τα οποία τον 1,5 χρόνο δεν ασχολήθηκα σοβαρά αλλά εδώ και 3 μήνες που το χρειάστηκα μου έχουν κάνει τα νεύρα κουρέλια.
Αναξιόπιστοι, ψεύτες και αρπακολατζήδες.
 

Μηνύματα
6.910
Reaction score
5.786
Απάντηση: Δεν αντέχω άλλο forthnet

Εγω 2 χρονια τωρα με την forthnet δεν εχω κανενα προβλημα!
Στο πατρικο που εκανα συνδεση με την HOL,απο Δευτερα θα με συνδεσουν,θα δουμε...
 

Μηνύματα
2.463
Reaction score
1.734
Απάντηση: Δεν αντέχω άλλο forthnet

κι εγώ δεν έχω πρόβλημα με forthnet.

Μόνο προχθές για πρώτη φορά δεν είχα ούτε τηλέφωνο ούτε ιντρενέ για κάποιες ώρες.

Είχε και σχετική ηχογραφημένη ανακοίνωση στο τηλέφωνο.

Αλλά είναι μάλλον θέμα περιοχής.
 

rose.athens

Not in the mood Mod
Super Moderator
Μηνύματα
46.385
Reaction score
94.203
Προσέξτε μόνο, αν ποτέ αποφασίσετε να φύγετε από τη Forthnet, να έχετε κρατήσει τις αιτήσεις σύνδεσης και τις αποδείξεις πληρωμής:142::142:

Γιατί μπορεί να σας συμβεί και αυτό:
http://www.avsite.gr/vb/showthread.php?t=85606
 

Μηνύματα
2.463
Reaction score
1.734
Απάντηση: Re: Δεν αντέχω άλλο forthnet

Προσέξτε μόνο, αν ποτέ αποφασίσετε να φύγετε από τη Forthnet, να έχετε κρατήσει τις αιτήσεις σύνδεσης και τις αποδείξεις πληρωμής:142::142:

Γιατί μπορεί να σας συμβεί και αυτό:
http://www.avsite.gr/vb/showthread.php?t=85606
εννοείταιιιιιιιιιιιιι! :139:
 

Μηνύματα
6.141
Reaction score
169
Απάντηση: Δεν αντέχω άλλο forthnet

Εγω 2 χρονια τωρα με την forthnet δεν εχω κανενα προβλημα!
Στο πατρικο που εκανα συνδεση με την HOL,απο Δευτερα θα με συνδεσουν,θα δουμε...
Αντε με το καλο. Να ξερεις ομως πως στα γραφεια τους στην Κηφισιας εχουν ενα ειδικο χωρο, δεξια στο ισογιο, για μπινελικια :138:

Σου ευχομαι να σου φανει αχριαστη η πληροφορια μου!
 

ichaltou

Αλλαχτήρι
Μηνύματα
4.032
Reaction score
1.004
Re: Απάντηση: Δεν αντέχω άλλο forthnet

Αντε με το καλο. Να ξερεις ομως πως στα γραφεια τους στην Κηφισιας εχουν ενα ειδικο χωρο, δεξια στο ισογιο, για μπινελικια :138:
έχουν και κάποιον για να τα ακούει ή τα λές μόνος σου για να ξεσπάσεις και φεύγεις ?:116:
 

Μηνύματα
3.344
Reaction score
1
Απάντηση: Δεν αντέχω άλλο forthnet

Εγώ πάλι δεν μπορώ να καταλάβω (και το βλέπω μάλιστα πολύ συχνά να συμβαίνει και στο ADSL.gr), γιατί πολλοί από εσάς αναφέρεστε στην ταχύτητα κατεβάσματος και την ταυτίζετε με την θεωρητική ταχύτητα που δείχνει ότι κλειδώνει το μόντεμ. Εκτός αν πράγματι εννοείτε την ταχύτητα του NewsLeecher. Γιατί στο ADSL.gr βάζουν με περηφάνια στα profile τους την θεωρητική ταχύτητα που δείχνει ότι κλειδώνει το μόντεμ, λες κι έχει καμμία σημασία.

Ήμουν στον ΟΤΕ επί ένα χρόνο περίπου στα 24Mbps, το μόντεμ της TPLink έδειχνε ότι κλείδωνε στα 16Mbps, αλλά η πραγματική ταχύτητα κατεβάσματος με το NewsLeecher από το Usenet μέσω premium λογαριασμού φυσικά, ήταν μόλις 8-8,5Mbps. :141:

Αντίθετα είμαι στην ΟΝ εδώ και τέσσερις μήνες, και με τόσο τόν ίδιο ακριβώς premium λογαριασμό, όσο και με άλλον από άλλο provider, το Pirelli δείχνει ότι κλειδώνει μόλις στα 13Mbps, αλλά η πραγματική ταχύτητα με το NewsLeecher έχει εκτοξευτεί στα 11-12,5Mbps!!! :111:

Άρα είμαι ταχύτερος σχεδόν 50% στο κατέβασμα με την ΟΝ σε σχέση με τον ΟΤΕ ή δεν είμαι;! :137:

Εκτός κι αν γνωρίζετε άλλους servers ταχύτερους στον πλανήτη, από αυτούς που διαθέτει το Usenet στους premium λογαριασμούς των providers, κι εγώ δεν το έχω πάρει χαμπάρι!...

Για μένα τουλάχιστον, ΟΝ και ξερό ψωμί. Όσο καιρό τουλάχιστον δουλεύει εκεί ο Σωτήρης (Sothoms), εγώ δεν το κουνάω με τίποτα... :126:
 

Μηνύματα
6.141
Reaction score
169
Απάντηση: Δεν αντέχω άλλο forthnet

έχουν και κάποιον για να τα ακούει ή τα λές μόνος σου για να ξεσπάσεις και φεύγεις ?:116:

Ειχε κατι κοπελιτσες που καθε τρεις και λιγο πηγαιναν στο διπλα χωρο για να δωσουν αναφορα. Μιλαμε για πολυ γελιο. Εμενα τοτε με ειχαν χρεωσει 3 μηνες ενω ειχα δοακοψει απο αυτους και ειχα conn x :137:

.

Για μένα τουλάχιστον, ΟΝ και ξερό ψωμί. Όσο καιρό τουλάχιστον δουλεύει εκεί ο Σωτήρης (Sothoms), εγώ δεν το κουνάω με τίποτα... :126:

Αμ εγω τι θα κανω νομιζεις. Περα απο την πλακα η καλυτερη εταιρια ειναι αυτη που οταν εχεις προβλημα το λυνει αμεσα. Και η ΟΝ αυτο το κανει!
 

Μηνύματα
4.272
Reaction score
5
Απάντηση: Δεν αντέχω άλλο forthnet

............................................................

Άρα είμαι ταχύτερος σχεδόν 50% στο κατέβασμα με την ΟΝ σε σχέση με τον ΟΤΕ ή δεν είμαι;! :137:

Εκτός κι αν γνωρίζετε άλλους servers ταχύτερους στον πλανήτη, από αυτούς που διαθέτει το Usenet στους premium λογαριασμούς των providers, κι εγώ δεν το έχω πάρει χαμπάρι!...

Για μένα τουλάχιστον, ΟΝ και ξερό ψωμί. Όσο καιρό τουλάχιστον δουλεύει εκεί ο Σωτήρης (Sothoms), εγώ δεν το κουνάω με τίποτα... :126:
Ειμαι με ΟΤΕ πολυ καιρο τωρα.Παλαιοτερα με Altec και Forthnet.

Usenet provider ανεκαθεν ειχα Newshosting και παντα κατεβαζα στο φουλ της συνδεσης.

Ειδικα με ΟΤΕ πρωι μεσημερι βραδι 1.8-2.0ΜΒ/s :126:
 


Μηνύματα
15
Reaction score
0
Απάντηση: Δεν αντέχω άλλο forthnet

Εγώ έβαλα Cyta απο την πρώτη μέρα που εμφανίστηκε στην Θεσσαλονίκη.Θα αναφέρω οτι πληρώνω 22 ευρώ/μήνα για 8ρα γραμμή,οτι η εξυπηρέτηση πελατών είναι άψογη και οτι το d/l είναι σταθερό στα 890κbps.Δεν ξέρω αν χρησιμοποιεί ενοικιαζόμενες γραμμές του Οτε και προσωπικά δεν με ενδιαφέρει,αλλά είναι πολύ ανώτερη από forthnet,hol και otenet.
 

Μηνύματα
3.344
Reaction score
1
Απάντηση: Δεν αντέχω άλλο forthnet

Ειμαι με ΟΤΕ πολυ καιρο τωρα.Παλαιοτερα με Altec και Forthnet.

Usenet provider ανεκαθεν ειχα Newshosting και παντα κατεβαζα στο φουλ της συνδεσης.

Ειδικα με ΟΤΕ πρωι μεσημερι βραδι 1.8-2.0ΜΒ/s :126:


Σωτήρη, ειλικρινά πιστεύω ότι στο θέμα των ADSL συνδέσεων δεν μπορούν να υπάρξουν... γενικεύσεις.

Ο καθένας από εμάς εδώ εκθέτει την προσωπική του εμπειρία και μόνο. Όπως εγώ πίνω νερό στο όνομα της ΟΝ λόγω του Σωτήρη, θα υπάρχουν φαντάζομαι και πολλοί άλλοι που θα ακούν ΟΝ και θα βγάζουν σπυράκια. :137:

Ο φίλος εδώ άνοιξε το θέμα γιατί δεν θέλει πλέον ούτε να ακούει για τη Forthnet, αλλά αντίθετα, σχεδόν όλοι οι φίλοι μου από Θεσσαλονίκη είναι στη Forthnet και είναι... ευτυχισμένοι! Ο Νίκος (Nix) είναι στη Forthnet πάνω από ένα χρόνο και κατέβαζε πάντα με ταχύτητα αντίστοιχη με τη δική σου, δηλαδή λίγο πάνω από 1,8MBs, δηλαδή σχεδόν 15Mbps, πραγματική ταχύτητα μέσω NewsLeecher. :126:

Μάλιστα ούτε που είχε αποσυνδέσεις με τη Forthnet, ενώ αντίθετα εμένα ο ΟΤΕ με είχε... ξεσκίσει στις αποσυνδέσεις, :141: σε σημείο που το νυχτερινό μου κατέβασμα είχε καταντήσει πλέον άχρηστο, ξυπνούσα και απλώς διαπίστωνα ότι το κατέβασμα είχε διακοπεί λόγω αποσύνδεσης, κι άντε πάλι να κλείσω και να ξανανοίξω το TPLink για να συνεχίσω...

Για σύγκριση δε τιμών, ας μην μιλήσω καλύτερα. Πλήρωνα σαν μ@λ@κας 124 ευρώ το δίμηνο ή 62 ευρώ το μήνα στον ΟΤΕ για ISDN σύνδεση με δύο γραμμές, 24Mbps σύνδεση και το πακέτο με τα δωρεάν αστικά και υπεραστικά και 60 λεπτά προς κινητά. Μεταπήδησα στην ΟΝ και πληρώνω για το ίδιο ακριβώς πακέτο ακριβώς τα μισά, δηλαδή 30 ευρώ το μήνα.

Για κλήσεις προς το εξωτερικό, ας μην το συζητήσουμε καλύτερα. Π.χ., για κλήσεις προς Ουκρανία που με ενδιέφερε προσωπικά λόγω του έτερου ήμισυ, η τιμή της ΟΝ είναι σχεδόν έξι φορές χαμηλότερη από αυτή του ΟΤΕ, άσε που η Forthnet την έχει πλέον εντελώς δωρεάν.

Το μόνο θετικό που αναγνωρίζω προσωπικά στον ΟΤΕ, είναι το Netmod του Κόκκαλη και η μεγάλη ευκολία της δεύτερης γραμμής που προσφέρει. Είναι και το μοναδικό στοιχείο που μου έχει λείψει από τον ΟΤΕ, μια και το έτερο ήμισυ πιάνει τη πάρλα με τις ώρες, κι εγώ ταυτόχρονα χρειάζομαι να μιλήσω επίσης για θέματα δουλειάς κτλ. Θα μου πεις ότι και οι ιδιωτικές εταιρείες παρέχουν τη δεύτερη γραμμή. Σωστά, αλλά τη χρεώνουν δυσανάλογα ακριβά, ενώ στις περισσότερες οι κλήσεις μέσω της δεύτερης γραμμής δεν έχουν τις προνομιακές χρεώσεις της πρώτης...
 

Μηνύματα
2.381
Reaction score
0
Ήμουν παλαιοτέρα με Altec και μετά Tellas και τώρα πλέον με Forthnet. (περιοχή Ξάνθης). Ήδη διανύω τον δεύτερο χρόνο μαζί τους.

Αυτό που έχω να πω συγκριτικά με τους προηγούμενους 2 παροχους, ότι είναι μέρα με την νύχτα , τόσο σε απόδοση όσο και εξυπηρέτηση.

Χαρακτηριστικά να αναφέρω ότι ο μέσος όρος αναμονής στην Tellas ήταν 30 λεπτά (θυμάμαι χαρακτηριστικά μια φορά χρειάστηκε να περιμένω 60 ολόκληρα λεπτά, τόσο άντεξα, και μετά το έκλεισα!!) ενώ με Forthnet έχω μέσο όρο 5-10 λεπτά (απογευματινές συνήθως ώρες)!!! Από όσο ξέρω το τηλεφωνικό κέντρο τους είναι το ίδιο πανελλαδικά.


Σίγουρα όπως προανέφερε ο κ. Βογιατζακης θα υπάρχουν δυσαρεστημένοι σε όλους τους παρόχους, και σίγουρα ανά περιοχές κάποιος θα είναι καλύτερος από τους υπόλοιπους, αλλά πιστεύω ότι ένα καλό δείγμα για μια εταιρεία είναι σίγουρα το Help Desk της που είναι κοινό σε όλους.
 


Μηνύματα
6.785
Reaction score
152
Απάντηση: Δεν αντέχω άλλο forthnet

εχω ...σβησει 2 κερακια στη φορθνετ και ειμαι καλα!
η ΟΝ με τοσα χρονια χορηγια στη φανελα της ΑΕΛ,ακομα να φανει στα μερη μας,οπως ειχε υποσχεθει....
τα κερατιατικα παγια του ΟΤΕ δε θα πληρωσω ποτέ.....
και η ΗΟL παει καλα εδω.
 

Μηνύματα
5.776
Reaction score
1.187
Απάντηση: Δεν αντέχω άλλο forthnet

Εγώ όσο είχα forthnet αλλά μέσω ΟΤΕ το router συνδεόταν στα 7.6 ~ 8.2 kbps στην καλύτερη των περιπτώσεων.

Όταν έβαλα double play και απαλλάχτηκα από τον καταραμένο ΟΤΕ των δημοσίων υπαλλήλων που το ξύνουν όλη ημέρα, η σύνδεση ανέβηκε στα 13.3 kbps με το ίδιο router. Στην ουσία όμως η πραγματική ταχύτητα surfαρίσματος και κατεβάσματος υπερδιπλασιάστηκε!

Απόλυτα ικανοποιημένος με την forthnet!!! :444: :447:
 



Staff online

  • Zizik
    Chauncey Gardiner * tl;dr *
  • abcd
    Πρώην Διοικητής ο τροπαιοφόρος
  • xfader
    Segregation supporter

ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
171.769
Μηνύματα
2.875.618
Members
37.947
Νεότερο μέλος
theo tzio
Top