Δεν καήκαμε με Krell θα καούμε με ...Naim.

Μηνύματα
683
Reaction score
417
Aφού βγάλαμε στο κλαδί τα Harbeth 30, ετοιμαζόμαστε να τα αποσύρουμε ματσάροντάς τα με Naim. Μια βιντατζιά λοιπόν με power amp Nap 250, preamp Nac 102 και το Hi-cap.
Έλα όμως που φοβάμαι να το βάλω στην πρίζα. Κοίταξα σχεδιαγράμματα συνδέσεων και κατέληξα στα εξής:
Και ο τελικός και ο προ συνδέονται με το hi-cap τροφοδοτικό.
Από μία τριπλή υποδοχή φεύγει το βίσμα από τον τελικό και "κάθεται" πάνω σε μια πενταπλή του hi-cap. (πολύχρωμο καλώδιο)
Από τον προ φεύγει ένα καλώδιο από το Napscp/s και καταλήγει στο hi-cap πάνω στην αντίστοιχη υποδοχή. (γκρι καλώδιο)
Δεν ξέρω μέχρι στιγμής αν τα λέω σωστά.
Και τώρα η τελευταία ερώτηση (αν τα λέω σωστά).
Εκτός από το γκρι καλώδιο που ενώνει τον προενισχυτή με το hi cap πρέπει να συνδέσω και ένα καλώδιο με βίσμα με πέντε υποδοχές από τον προ στο hicap; Όποιος ξέρει ας βοηθήσει. Στη δεύτερη φωτογραφία φαίνεται το χέρι μου που θα βάλει το καλώδιο (εκτός και από το γκρι που είναι ήδη πάνω) στο hicap. Όποιος ξέρει και είναι σίγουρος ας με βοηθήσει.
Ευχαριστώ!

 

Attachments

Last edited:

Μηνύματα
4.003
Reaction score
3.833
Μπες στο φόρουμ της Naim, έχουν πολύ ιδιαίτερο τρόπο σύνδεσης όπως ήδη έχεις καταλάβει, οπότε..μη βιαστείς.
Ρωτάς και αντιπροσωπεία βέβαια, κάτι θα ξέρουν για το συγκεκριμένο συνδυασμό.
 



Μηνύματα
683
Reaction score
417
Αυτο πραγματι δεν το εχω ξανακουσει. Καποια στιγμη θα το δοκιμασω. Εννοεις οτι δεν θα ειναι τοσο doomαριστος ο ηχος;
 

Μηνύματα
1.338
Reaction score
661
Ως γνωστόν η naim χρησιμοποιεί ακόμη τις συνδέσεις σε din. Μέσα από τα εξωτερικά τροφοδοτικά περνάει και το σήμα. Πρέπει να ακολουθήσεις κατά γράμμα τις συνδεσμολογίες που λέει το μάνιουαλ.
 



Staff online

ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
171.611
Μηνύματα
2.867.880
Members
37.939
Νεότερο μέλος
geo kok
Top