Δεν μένει ανοικτή η θύρα του dvd

Μηνύματα
10
Reaction score
4
Καλησπέρα στην ομάδα έχω το DVD της PIONEER το Model DV737k. Είχα αρκετό καιρό να το θέσω σε λειτουργία. Πριν λίγες μέρες του αποφάσισα να δω ένα dvd διαπίστωσα ότι δεν μένει ανοικτή η θύρα εισαγωγής δισκέτας dvd και κλείνει αμέσως. Είχε κάποιος άλλος στην ομάδα παρόμοιο πρόβλημα και πως το αντιμετώπισε; πιστεύεται ότι είναι θέμα ρύθμισης; σας ευχαριστώ πολύ
 

Μηνύματα
303
Reaction score
306
Καλησπέρα στην ομάδα έχω το DVD της PIONEER το Model DV737k. Είχα αρκετό καιρό να το θέσω σε λειτουργία. Πριν λίγες μέρες του αποφάσισα να δω ένα dvd διαπίστωσα ότι δεν μένει ανοικτή η θύρα εισαγωγής δισκέτας dvd και κλείνει αμέσως. Είχε κάποιος άλλος στην ομάδα παρόμοιο πρόβλημα και πως το αντιμετώπισε; πιστεύεται ότι είναι θέμα ρύθμισης; σας ευχαριστώ πολύ
Το ίδιο θέμα είχα αντιμετωπίσει σε ένα άλλο μοντέλο Pioneer to 626D, για ένα διάστημα απλώς πριν κλείσει το πορτάκι έβαζα ή έβγαζα το δισκάκι, σπαστικό κάπως, άλλα δεν υπήρχε πρόβλημα.

Κάποια στιγμή αποφάσισα να δω μόνος μου, προτού το πάω σε μάστορα, αυτό που παρατήρησα στον μηχανισμό στο συρταράκι είναι πως δεν έκανε ολόκληρη την διαδρομή που θα ενεργοποιούσε την ακινητοποίηση του συρταριού, επειδή έχει περάσει καιρός δεν θυμάμαι ακριβώς την κίνηση που έκανα αλλά πάντως ήταν κάτι απλό, το οποίο είδα μετά από παρατήρηση του μηχανισμού αφού είχα αφαιρέσει το κάλυμμα της συσκευής και τον ανοιγόκλεισα αρκετές φορές, επειδή πάλι και επαναλαμβάνω είναι τρία τέσσερα χρόνια πριν, μου έχει μείνει στη μνήμη πως κάτι στην πίσω πλευρά της μιας ράγας (δεξιάς ή αριστερής) εμπόδιζε το συρταράκι να κάνει όλη την κίνηση.

Το 737 με το 626 νομίζω έχουν τον ίδιο μηχανισμό, οπότε αφαίρεσε το κάλυμμα και παρατήρησε.

Καλή επιτυχία!
 

Μηνύματα
442
Reaction score
561
ετσι ειναι, αν δεν ανοιξει πληρως, κλεινει .

το αντιμετωπισα σε δυο σιντι πλεϊερ που ειχα, τα οποια κ επισκευασε μάστορας, αλλαζοντας λάστιχακι νομιζω μου χε πει διοτι με τον καιρο χαλαρώνει.

αλλα μπορει και στο γραναζι να χει καμια βρωμιτσα κ να μη μπορει να ανοιξει ολο.
 

Μηνύματα
29.257
Reaction score
23.301
ΘΕΛΕΙ ΑΝΟΙΓΜΑ ΚΑΙ ΚΑΘΑΡΙΣΜΑ.

ΠΟΛΛΕΣ ΦΟΡΕΣ ΕΠΙΣΗΣ ΧΡΕΙΑΖΟΝΤΑΙ ΚΑΘΑΡΙΣΜΑ ΟΙ ΕΠΑΦΕΣ ΤΩΝ ΠΛΗΚΤΡΩΝ.

ΕΠΙΣΗΣ ΤΑ ΛΑΣΤΙΧΑΚΙΑ ΒΓΑΖΟΥΝ ΜΙΑ ΚΟΛΩΔΗ ΟΥΣΙΑ ΟΠΟΤΕ ΧΡΕΙΑΖΟΝΤΑΙ ΑΛΛΑΓΗ

ΚΑΙ ΚΑΘΑΡΙΣΜΑ ΤΡΟΧΑΛΙΩΝ.
 

Μηνύματα
10
Reaction score
4
Το ίδιο θέμα είχα αντιμετωπίσει σε ένα άλλο μοντέλο Pioneer to 626D, για ένα διάστημα απλώς πριν κλείσει το πορτάκι έβαζα ή έβγαζα το δισκάκι, σπαστικό κάπως, άλλα δεν υπήρχε πρόβλημα.

Κάποια στιγμή αποφάσισα να δω μόνος μου, προτού το πάω σε μάστορα, αυτό που παρατήρησα στον μηχανισμό στο συρταράκι είναι πως δεν έκανε ολόκληρη την διαδρομή που θα ενεργοποιούσε την ακινητοποίηση του συρταριού, επειδή έχει περάσει καιρός δεν θυμάμαι ακριβώς την κίνηση που έκανα αλλά πάντως ήταν κάτι απλό, το οποίο είδα μετά από παρατήρηση του μηχανισμού αφού είχα αφαιρέσει το κάλυμμα της συσκευής και τον ανοιγόκλεισα αρκετές φορές, επειδή πάλι και επαναλαμβάνω είναι τρία τέσσερα χρόνια πριν, μου έχει μείνει στη μνήμη πως κάτι στην πίσω πλευρά της μιας ράγας (δεξιάς ή αριστερής) εμπόδιζε το συρταράκι να κάνει όλη την κίνηση.

Το 737 με το 626 νομίζω έχουν τον ίδιο μηχανισμό, οπότε αφαίρεσε το κάλυμμα και παρατήρησε.

Καλή επιτυχία!
Αν σου στείλω φωτογραφία από την πίσω πλευρά μπορεί και να θυμηθείς για πιο κάλυμμα αναφέρεσαι;
ΘΕΛΕΙ ΑΝΟΙΓΜΑ ΚΑΙ ΚΑΘΑΡΙΣΜΑ.

ΠΟΛΛΕΣ ΦΟΡΕΣ ΕΠΙΣΗΣ ΧΡΕΙΑΖΟΝΤΑΙ ΚΑΘΑΡΙΣΜΑ ΟΙ ΕΠΑΦΕΣ ΤΩΝ ΠΛΗΚΤΡΩΝ.

ΕΠΙΣΗΣ ΤΑ ΛΑΣΤΙΧΑΚΙΑ ΒΓΑΖΟΥΝ ΜΙΑ ΚΟΛΩΔΗ ΟΥΣΙΑ ΟΠΟΤΕ ΧΡΕΙΑΖΟΝΤΑΙ ΑΛΛΑΓΗ

ΚΑΙ ΚΑΘΑΡΙΣΜΑ ΤΡΟΧΑΛΙΩΝ.
Η επόμενη ερώτηση είναι αν γνωρίζετε στη Θεσσαλονίκη κάποιο τεχνικό; σας ευχαριστώ πολύ
 

Μηνύματα
29.257
Reaction score
23.301
Αν σου στείλω φωτογραφία από την πίσω πλευρά μπορεί και να θυμηθείς για πιο κάλυμμα αναφέρεσαι;

Η επόμενη ερώτηση είναι αν γνωρίζετε στη Θεσσαλονίκη κάποιο τεχνικό; σας ευχαριστώ πολύ
ΔΥΣΤΥΧΩΣ ΟΧΙ.
 





Μηνύματα
160
Reaction score
206
Καλησπέρα στην ομάδα έχω το DVD της PIONEER το Model DV737k. Είχα αρκετό καιρό να το θέσω σε λειτουργία. Πριν λίγες μέρες του αποφάσισα να δω ένα dvd διαπίστωσα ότι δεν μένει ανοικτή η θύρα εισαγωγής δισκέτας dvd και κλείνει αμέσως. Είχε κάποιος άλλος στην ομάδα παρόμοιο πρόβλημα και πως το αντιμετώπισε; πιστεύεται ότι είναι θέμα ρύθμισης; σας ευχαριστώ πολύ
Υπάρχει ένας μικρός ¨διακόπτης¨ κάπου στη θυρα εσωτερικά (για να αναγνωρίζει ποτέ είναι ανοιχτη κ ποτέ κλειστη) που απλα θέλει ένα ψεκασμό με σπρέι ηλεκτρικών επαφών, αυτό είναι όλο κ όλο.
 
Last edited:

Μηνύματα
10
Reaction score
4
Υπάρχει ένας μικρός ¨διακόπτης¨ κάπου στη θυρα εσωτερικά (για να αναγνωρίζει ποτέ είναι ανοιχτη κ ποτέ κλειστη) που απλα θέλει ένα ψεκασμό με σπρέι ηλεκτρικών επαφών, αυτό είναι όλο κ όλο.
Ετσι θα το ζητήσω από τον τεχνικό όταν τον βρω και το πάω. Το πρόβλημα είναι που να το πάω; Σε ευχαριστώ πολύ
 

Dimifoot

General Catsicofoot Patton
Editor
Μηνύματα
27.391
Reaction score
79.516
Μήπως έχει νόημα να αγοράσεις κάποιο καινούργιο Blu-ray player; Δεν είναι πολύ ακριβά, και δεν ξέρω αν έχει νόημα να επενδύσεις χρήμα και χρόνο σε DVD player.
 

Μηνύματα
10
Reaction score
4
Μήπως έχει νόημα να αγοράσεις κάποιο καινούργιο Blu-ray player; Δεν είναι πολύ ακριβά, και δεν ξέρω αν έχει νόημα να επενδύσεις χρήμα και χρόνο σε DVD player.
Είναι μια σκέψη και αυτή. Αλλά αυτό που έχω τι να το κάνω; αν δεν το φτιάξω δεν θα μπορώ ούτε να το πουλήσω
 


alexis

Reticular Activating System
Μηνύματα
14.684
Reaction score
28.020
Επειδή το συγκεκριμένο είναι και εξαιρετικό CD Player, αν υπάρχει δισκοθήκη πιστεύω πως αξίζει μια ευκαιρία για επισκευή, αντί αντικατάστασης.
 

Μηνύματα
4.003
Reaction score
3.833
Mετά από το απότομο κλείσιμο, άν ξαναπατήσεις αμέσως το eject το ξανακάνει?
Στο λέω αυτό, γιατί και σε ένα δικό μου pioneer το κάνει, αλλά στο 2ο (αμέσως) πάτημα λειτουργεί κανονικά.
 

Μηνύματα
1.729
Reaction score
787
Ετσι θα το ζητήσω από τον τεχνικό όταν τον βρω και το πάω. Το πρόβλημα είναι που να το πάω; Σε ευχαριστώ πολύ
Όταν πας σε γιατρό του λες και τη διάγνωση σου από το διαδίκτυο και δε σε πετάει έξω από το ιατρείο; :) Θα πρότεινα να μην του πεις τίποτα, αν αποφασίσεις να το πας.

Μάλλον οποιοσδήποτε ασχολείται με μικροσυσκευές μπορεί να το δει. Το αν αξίζει να το δει, δεν το ξέρω
 




Staff online

ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
171.620
Μηνύματα
2.868.292
Members
37.940
Νεότερο μέλος
geo kok
Top