Δεν μένει ανοικτή η θύρα του dvd

Μηνύματα
303
Reaction score
306
Αν σου στείλω φωτογραφία από την πίσω πλευρά μπορεί και να θυμηθείς για πιο κάλυμμα αναφέρεσαι;

Ξεβιδώνεις τις βίδες στα πλάγια και τις βίδες στο πίσω μέρος της συσκευής προσεκτικά και τις τοποθετείς κάπου για να μην τις χάσεις! Λογικά χρειάζεσαι κατσαβίδι philips (σταυροκατσάβιδο) και κρατώντας από τα πλάγια το κάλυμμα της συκευής το ανασηκώνεις από την πίσω πλευρά προσεκτικά και το αφαιρείς από την συσκευή, φυσικά όλα αυτά τα κάνεις έχοντας αποσυνδέσει, καλού κακού την πρίζα τροφοδοσίας.

Μετά την αφαίρεση του καλύμματος θα δεις την συσκευή όπως φαίνεται στην επισυναπτόμενη εικόνα.

Συνδέεις την συσκευή στο ρεύμα και αρχίσεις τις δοκιμές με το eject, χωρίς και πάλι να θυμάμαι σίγουρα ,μάλλον όπως βλέπω την εικόνα στο μηχανισμό, παρατήρησε πως συμπεριφέρονται στο ανοιγόκλεισμα, αυτά που μοιάζουν σαν ¨διακόπτες ¨ άσπρος κάτω πλευρά, μαύρος πάνω πλευρά εικόνας.

Τώρα αν δεν θες να μπλέξεις...ή δεν το έχεις με αυτά,
νομίζω και σε κάποιον τεχνικό που φτιάχνει τηλεοράσεις, "της γειτονιάς "που λέγαμε παλιά , δεν νομίζω να έχει πρόβλημα να στο διορθώσει.

Αλλά αν θες κάτι πιο "επίσημο" στο δίκτυο βρήκα αυτό, με τον οποίο δεν έχω καμμιά σχέση, άλλωστε δεν βρίσκομαι στην Θεσσαλονίκη

 

Attachments







Μηνύματα
20.125
Reaction score
14.509
Mετά από το απότομο κλείσιμο, άν ξαναπατήσεις αμέσως το eject το ξανακάνει?
Στο λέω αυτό, γιατί και σε ένα δικό μου pioneer το κάνει, αλλά στο 2ο (αμέσως) πάτημα λειτουργεί κανονικά.
Εγω κάποτε θυμάμαι - και γελάω - το χτυπούσα το μηχάνημα κι επανερχόταν στις κανονικές του ρυθμίσεις. :biggrin:
 



ika

News
Μηνύματα
14.039
Reaction score
13.003
Θα θέλει αλλαγή ο ιμάντας που ανοιγοκλείνει ο πορτάκι μετά από τόσα χρόνια.
Όπως λέει στο #4.

Είναι στην ίδια κατηγορία

μόνο που δεν έχει κοπεί ο δικός σου ιμάντας, αλλά έχει λασκάρει με τα χρόνια.
 
Last edited:

Μηνύματα
2.125
Reaction score
5.580
Εχω το 636 και κανει το ιδιο,ειναι ενα μικρο περιστροφικο λευκο λεβγιεδακι το οποιο αναγνωριζει τα τερματα του μηχανισμου,αυτο θελει καθάρισμα.
 


Staff online

ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
171.621
Μηνύματα
2.868.324
Members
37.940
Νεότερο μέλος
geo kok
Top