Δημιουργία δωματίου home cinema από το μηδεν

Μηνύματα
4.869
Reaction score
3.928
Οι διαστασεις του δωματιου σου ειναι περιπου σαν τις δικες μου. Επισης ο τροπος στησιματος που σκεφτεσαι ειναι σαν αυτο που εχω κανει ο ιδιος (με συμβουλες φιλων).

Τα προβληματα που ενδεχομενως θα συναντησεις ειναι τα εξης.
Τα σαμπγουφερ (ακομη κι ενα να εχεις) θα ειναι κουραστικα εξ αιτιας δυο παραγοντων. Πρωτον η αποσταση σου απ τον πισω τοιχο ειναι μικρη, πρεπει λιγο να την μεγαλωσεις και να απομακρυνθεις στο μετρο. Δευτερον οι 4 γωνιες του σπιτιου και η πλευρα στην πλατη σου. Θα χρειαστει κι εκει να κανεις κατι. Μπορεις η να πας σ ετοιμες λυσεις η μονος σου με τις συμβουλες φιλων απ εδω να κανεις καποια πραγματα.

Τα 5.000 ευρω που σκοπευεις να δωσεις για το audio ειναι ενα σοβαρο ποσον. Ωστοσο ακομη κι εδω δεν θα ειναι ευκολο να παρεις αποφασεις. Υπαρχουν σοβαροι προβληματισμοι. Μπορεις να παρεις ενα AV ενισχυτη και 5 ηχεια συν δυο σαμπ και τελειωνεις. Σιγουρα δεν πας σε πολυ υψηλες απαιτησεις. Λυσεις θα εχεις πολλες.

Αν απ την αλλη πας σε ενα βημα παραπανω, τοτε ενεργα ηχεια (δεν ειναι το σοβαρο εξοδο) δυο σαμπ (κι αυτο καταπινεται), κι ενας προενισχυτης (εδω πραγματικα ζοριζει το πραγμα). Αυτη την στιγμη η λυση ειναι ο ARCAM, αλλα δυστυχως τσουζει! Η πηγη ειναι πλεον η πιο ανωδυνη λυση.
 

Μηνύματα
13
Reaction score
1
Οι διαστασεις του δωματιου σου ειναι περιπου σαν τις δικες μου. Επισης ο τροπος στησιματος που σκεφτεσαι ειναι σαν αυτο που εχω κανει ο ιδιος (με συμβουλες φιλων).

Τα προβληματα που ενδεχομενως θα συναντησεις ειναι τα εξης.
Τα σαμπγουφερ (ακομη κι ενα να εχεις) θα ειναι κουραστικα εξ αιτιας δυο παραγοντων. Πρωτον η αποσταση σου απ τον πισω τοιχο ειναι μικρη, πρεπει λιγο να την μεγαλωσεις και να απομακρυνθεις στο μετρο. Δευτερον οι 4 γωνιες του σπιτιου και η πλευρα στην πλατη σου. Θα χρειαστει κι εκει να κανεις κατι. Μπορεις η να πας σ ετοιμες λυσεις η μονος σου με τις συμβουλες φιλων απ εδω να κανεις καποια πραγματα.

Τα 5.000 ευρω που σκοπευεις να δωσεις για το audio ειναι ενα σοβαρο ποσον. Ωστοσο ακομη κι εδω δεν θα ειναι ευκολο να παρεις αποφασεις. Υπαρχουν σοβαροι προβληματισμοι. Μπορεις να παρεις ενα AV ενισχυτη και 5 ηχεια συν δυο σαμπ και τελειωνεις. Σιγουρα δεν πας σε πολυ υψηλες απαιτησεις. Λυσεις θα εχεις πολλες.

Αν απ την αλλη πας σε ενα βημα παραπανω, τοτε ενεργα ηχεια (δεν ειναι το σοβαρο εξοδο) δυο σαμπ (κι αυτο καταπινεται), κι ενας προενισχυτης (εδω πραγματικα ζοριζει το πραγμα). Αυτη την στιγμη η λυση ειναι ο ARCAM, αλλα δυστυχως τσουζει! Η πηγη ειναι πλεον η πιο ανωδυνη λυση.
Το βασικό πρόβλημα μου είναι ότι από τα 4 μέτρα έχω μια κολώνα που με αναγκάζει να βάλω το πανί στα 3.4 μέτρα από τον πίσω τοίχο. Άρα αν αφήσω 1 μέτρο πίσω μου θα έχω απόσταση θέασης 2.4 μέτρα. Νομίζω ότι είναι πολύ κοντά για μεγάλο πανί .
 

daharis666

Επαγγελματίας Crystalator Μονολιθίξ
Moderator
Μηνύματα
37.823
Reaction score
77.377
η κολώνα που είναι? το κυκλάκι με το Χ ανάμεσα στον καναπέ ?
 

Μηνύματα
4.869
Reaction score
3.928
Ερωτηση, ποσες ιντσες πανι σκεφτεσαι. Κι εγω πανι ειχα (οπως και προβολεα), αλλα τελικα κατεληξα σε τηλεοραση και δεν το μετανιωσα. Αφου καθομαι σε μικρη αποσταση, εχω βαλει μια 65 OLED και ειμαι μια χαρα. Αποσταση περιπου 2,4 μετρα.
 

Μηνύματα
13
Reaction score
1
η κολώνα που είναι? το κυκλάκι με το Χ ανάμεσα στον καναπέ ?
Το Χ είναι η θέση ακρόασης. Η κολώνα είναι πίσω από το πανι.
Ερωτηση, ποσες ιντσες πανι σκεφτεσαι. Κι εγω πανι ειχα (οπως και προβολεα), αλλα τελικα κατεληξα σε τηλεοραση και δεν το μετανιωσα. Αφου καθομαι σε μικρη αποσταση, εχω βαλει μια 65 OLED και ειμαι μια χαρα. Αποσταση περιπου 2,4 μετρα.
Κάτι κοντά στις 100 ίντσες. 65 qled έχω στο σαλόνι και θέλω πανι και για την αίσθηση..
 
Last edited:

Μηνύματα
7.233
Reaction score
4.613
Έχεις σκοπό να καλέσεις κάποιον για τον χώρο η όχι ?
Θα είναι με κατασκευή δική σου η θα φέρεις γυψοσανίδαδες ηλεκτρολόγους κλπ ?
Τα ηχεία θα τα εντοιχισεις η όχι ?
Ποιο είναι το μπάτζετ για τον χώρο και όχι για τα ηχεία ?
Πίστεψέ με , με το πλάτος της οθόνης μόνο πρόβλημα δεν θα έχεις αντιθέτως θα σου αρέσει .
Η οθόνη θα είναι σταθερή ?
 

Μηνύματα
13
Reaction score
1
Έχεις σκοπό να καλέσεις κάποιον για τον χώρο η όχι ?
Θα είναι με κατασκευή δική σου η θα φέρεις γυψοσανίδαδες ηλεκτρολόγους κλπ ?
Τα ηχεία θα τα εντοιχισεις η όχι ?
Ποιο είναι το μπάτζετ για τον χώρο και όχι για τα ηχεία ?
Πίστεψέ με , με το πλάτος της οθόνης μόνο πρόβλημα δεν θα έχεις αντιθέτως θα σου αρέσει .
Η οθόνη θα είναι σταθερή ?
Ηλεκτρολόγο και γυψοσανιδα ναι. Επειδή φτιάχνω και το υπόλοιπο υπόγειο το μπάτζετ για τον χώρο υπολογίζεται όλο μαζί.απλα θα βάλω διπλό πετροβαμβακα στους τοίχους και υπάρχει η σκέψη για διάτρητη γυψοσανιδα σε κάποια σημεία. Σε δεύτερο στάδιο ίσως μπουν και έξτρα υλικα σε γωνίες κλπ .Όχι δεν θα εντοιχισω εκτός της οροφής
Η οθόνη θα είναι σταθερή .
Θα προσπαθήσω να μην φέρω κάποιον για τον ήχο.
 

Μηνύματα
7.233
Reaction score
4.613
Μιας και είναι νωρίς ακόμα ,
Ξεκαθάρισε τα θέλω σου , βάλε τα κάτω και φώναξε κάποιον να σε βοηθήσει πριν αγοράσεις τίποτα .

Μετά θα είναι αργά .
 

rose.athens

Not in the mood Mod
Super Moderator
Μηνύματα
46.275
Reaction score
93.713
Θα προσπαθήσω να μην φέρω κάποιον για τον ήχο.
Εγώ πάλι θα σου πρότεινα να φέρεις κάποιον να σε συμβουλέψει για την κατασκευή, αλλά κυρίως για ήχο και εικόνα. Δεν φαντάζεσαι πόσα χρήματα, κόπο και προσπάθεια θα γλυτώσεις με λιγότερα από 100€.
 


Staff online

ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
171.590
Μηνύματα
2.865.106
Members
37.933
Νεότερο μέλος
alkapsal
Top