Διάταξη ηχείων

Costas Coyias

Ημίθεος
Administrator
Μηνύματα
25.099
Reaction score
20.576
solution11.jpg


solution22.jpg


Ο χώρος είναι πάρα πολύ περιορισμένος. Στη θέση σου θα τοποθετούσα τα ηχεία σε βάσεις τοίχου με δυνατότητα tilt - swivel, το δεξί στην κόκκινη θέση, σε ύψος ανάλογο ώστε το γούφετ να είναι 10 εκατ. πάνω από το χείλος της πλάτης του καθίσματος, και το άλλο στο ίδιο ύψος, σε μια από τις δύο εναλλακτικές μπλε θέσεις, ώστε να αξιοποιείται ο καναπές ως έχει και να μην εμποδίζεται η θέρμανση του σώματος.

Για να διατηρηθεί η ακεραιότητα των ηχείων (να μη δεχθούν βίδες στη ράχη τους ή όπου αλλού), οι βάσεις πρέπει να είναι τύπου "πιάτου" (όπως αυτή ή αυτή), ώστε να αγκαλιάζουν την κάτω πλευρά του ηχείου, με σφικτήρα, ενώ ο βραχίονας πρέπει να είναι αρκετά μακρύς για να χωρέσει το αρκετά ογκώδες αυτό ηχείο. Δύσκολο να βρεθούν τέτοιες βάσεις, αλλά εύκολο να τις φτιάξει ο κ. Μελίδης. Βέβαια, μιας και πέφτοντας ένα τέτοιο ηχείο από τόσο ύψος μπορεί να προκαλέσει πολύ σοβαρό ατύχημα, καλόν είναι να μπουν και τουλάχιστον δύο βίδες στη βάση του, ώστε να σταθεροποιηθεί απόλυτα.
 

Μηνύματα
26
Reaction score
6
View attachment 81115

View attachment 81116

Ο χώρος είναι πάρα πολύ περιορισμένος. Στη θέση σου θα τοποθετούσα τα ηχεία σε βάσεις τοίχου με δυνατότητα tilt - swivel, το δεξί στην κόκκινη θέση, σε ύψος ανάλογο ώστε το γούφετ να είναι 10 εκατ. πάνω από το χείλος της πλάτης του καθίσματος, και το άλλο στο ίδιο ύψος, σε μια από τις δύο εναλλακτικές μπλε θέσεις, ώστε να αξιοποιείται ο καναπές ως έχει και να μην εμποδίζεται η θέρμανση του σώματος.

Για να διατηρηθεί η ακεραιότητα των ηχείων (να μη δεχθούν βίδες στη ράχη τους ή όπου αλλού), οι βάσεις πρέπει να είναι τύπου "πιάτου" (όπως αυτή ή αυτή), ώστε να αγκαλιάζουν την κάτω πλευρά του ηχείου, με σφικτήρα, ενώ ο βραχίονας πρέπει να είναι αρκετά μακρύς για να χωρέσει το αρκετά ογκώδες αυτό ηχείο. Δύσκολο να βρεθούν τέτοιες βάσεις, αλλά εύκολο να τις φτιάξει ο κ. Μελίδης. Βέβαια, μιας και πέφτοντας ένα τέτοιο ηχείο από τόσο ύψος μπορεί να προκαλέσει πολύ σοβαρό ατύχημα, καλόν είναι να μπουν και τουλάχιστον δύο βίδες στη βάση του, ώστε να σταθεροποιηθεί απόλυτα.
Ευχαριστώ Costas Coyias.
Υπάρχει κ άλλο δωμάτιο που μπορώ να χρησιμοποιήσω λίγο μεγαλύτερο κ χωρίς τζάκι στη γωνία αλλά δε θα θελα τώρα να μπω σε αυτή τη διαδικασία μιας κ το έχω διαμορφώσει ήδη για παιχνιδοδωματιο.
Και το καθιστικό είναι αρκετα μεγαλύτερο αλλά κ πάλι δε θέλω εκεί που τρώμε να έχω κ τους δίσκους, κ πιο επικίνδυνο για ατύχημα λόγω παιδιών.
Για αυτό επιλέχτηκε αυτός ο χώρος.
Σκέφτηκα μήπως έβαζα όλο το ηχοσύστημα στον τοίχο που βρίσκεται αυτή τη στιγμή ο καναπές. Θα δοκιμάσω πως φαίνονται τα έπιπλα έτσι κ θα αποφασίσω.
Αν και η πρόταση σας με καλύπτει νομίζω. Θα επικοινωνήσω κ με τον κύριο Μελίδη μήπως μπορεί να μου φτιάξει βάσεις.
Ευχαριστώ πολύ!
Μια ακόμη ερώτηση: αν βάλω βίδες στη βάση του ηχείου, θα επηρεάσει τη λειτουργικότητα του; πέρα από το αισθητικό κομμάτι δλδ.
 

Costas Coyias

Ημίθεος
Administrator
Μηνύματα
25.099
Reaction score
20.576
αν βάλω βίδες στη βάση του ηχείου, θα επηρεάσει τη λειτουργικότητα του; πέρα από το αισθητικό κομμάτι δλδ.
Όχι. Αρκεί να είναι σχετικά κοντές, να μη βγουν στο εσωτερικό, όχι για άλλον λόγο, αλλά μη κάνουν ζημιά σε καμιά πλακέτα που ίσως είναι μονταρισμένη στο δάπεδο της καμπίνας.
 



Staff online

ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
171.581
Μηνύματα
2.864.928
Members
37.932
Νεότερο μέλος
JimmyP
Top