Διάταξη 5.1.4

rose.athens

Not in the mood Mod
Super Moderator
Μηνύματα
46.278
Reaction score
93.717
Δεν πειράζει. Σε ευχαριστώ!

Κάποιος θα χει βάλει χωνευτά σε γυψοσανίδα να μας πει, δεν μπορεί!
Έχω την εντύπωση ότι ο @loggeo έχει βάλει χωνευτά και ίσως μπορεί να απαντήσει.
 


loggeo

Projectors
Moderator
Μηνύματα
7.244
Reaction score
8.743
Η εγκατάσταση μου έγινε βάσει του διαγράμματος 1. Τα πίσω atmos είναι πιο μπροστά και μέσα απ' τα πίσω surround.
Για ηχεία χρησιμοποίησα 4 Atlantic Techonologies ic-6 oba.
Ο χώρος μου έχει ιδιαιτερότητες. Κλείνει με κουρτίνα για να απομονωθεί, τα πίσω surround είναι κι αυτά in ceiling της triad.
 

Μηνύματα
319
Reaction score
547
Η εγκατάσταση μου έγινε βάσει του διαγράμματος 1. Τα πίσω atmos είναι πιο μπροστά και μέσα απ' τα πίσω surround.
Για ηχεία χρησιμοποίησα 4 Atlantic Techonologies ic-6 oba.
Ο χώρος μου έχει ιδιαιτερότητες. Κλείνει με κουρτίνα για να απομονωθεί, τα πίσω surround είναι κι αυτά in ceiling της triad.
Τα Atlantic βλέπω έχουν mounting depth 10,16 cm. Πόσο κατεβαίνει η γυψοσανίδα σου από το ταβάνι?
 

loggeo

Projectors
Moderator
Μηνύματα
7.244
Reaction score
8.743
Τα πίσω έχουν αρκετό αέρα. Για τα μπροστά έφτιαξα ειδική κατασκευή. Κατεβαίνει η γυψοσανίδα στους 16 πόντους.
 

Μηνύματα
22.267
Reaction score
15.542
Εγώ πάντως αντικατέστησα yamaha 2050 με marantz 7012 και εξεπλάγην ευχάριστα. Βασιζόμενος αποκλειστικά στα συστήματα ισοστάθμισης, έχω να πω τα εξής: α) στις χαμηλές δεν είδα κάποια διαφορά (βέβαια το yamaha το είχα και με antimode), β) με το marantz ζωντάνεψαν τα surround και τα atmos, ενώ το yamaha ήταν κάπως πιο εμπροσθοβαρές (αρκετά για να μαι ειλικρινής), γ) το κεντρικό με το marantz μου φαίνεται κάπως πιο υποτονικό, φαντάζομαι είναι θέμα ρυθμίσεων.
τελικα με τα καναλια υψους τι εκανες ; σε στησιμο και τι πηρες
 


Staff online

  • Zizik
    Chauncey Gardiner * tl;dr *

ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
171.599
Μηνύματα
2.865.537
Members
37.933
Νεότερο μέλος
alkapsal
Top