Διάφορα (αυτοκίνητο-μοτοσυκλέτα)

Gojakla

Αρχαιολάγνος πιουριτανίστας
Μηνύματα
5.250
Reaction score
7.491
Ήταν ενα δικιλινδο δυχρονο με τρομερές επιδωσεις για την εποχή....η αίσθηση και η αδρεναλίνη που μου έδινε αυτη η μηχανή ήταν μοναδική...δεν με σιγκηνουν τα σύγχρονα 600 και 1000 όσο το Rd...ισως αν έκανες αγώνες και με τα δυο να μπορούσα να γίνω πιο κανονοητος....

Μιλας συναισθηματικα. Με απολυτα κριτηρια και οχι συγκηνησιακα δεν υπαρχει συγκριση. Ασχέτως αν εχω πατησει σε πιστα ή οχι.

:)
 


Zizik

Chauncey Gardiner * tl;dr *
Super Moderator
Μηνύματα
42.418
Reaction score
74.763
@Kritikos72 , μιά συμβουλή:
Το να συμπεραίνεις χωρίς στοιχεία οτι ο spylab δεν έχει μηχανή (!) και ξέρει απο χάι-φάι ή οτι κανείς δεν έκοψε το τσιγάρο με το ηλεκτρονικό, θα έχει σίγουρα αποτέλεσμα να στενοχωρηθείς στο AVsite. ;)
 

Nick Arvanitakis

Audio Pro
Administrator
Μηνύματα
46.964
Reaction score
23.740
Ήταν ενα δικιλινδο δυχρονο με τρομερές επιδωσεις για την εποχή
Το ότι τα έκανες πουτάνα στην ορθογραφία , δεν το συζητώ!
Και σιγά τις επιδόσεις...στην ανηφόρα του Ζηρινείου , έχαναν και από καλορυθμισμένα Suzuki GS550E.
 

Μηνύματα
29.261
Reaction score
23.313
ΗΤΑΝ ΤΟ ΞΕΣΠΑΣΜΑ ΤΗΣ ΔΙΧΡΟΝΙΛΑΣ ΕΙΔΙΚΑ ΠΡΟ YPVS ΠΟΥ ΣΟΥ ΕΔΙΝΕ ΤΗΝ ΑΙΣΘΗΣΗ

ΤΗΣ ΣΦΕΝΤΟΝΑΣ.

ΚΑΠΟΤΕ ΤΑ ΧΑΖΕΥΑΜΕ ΟΠΩΣ ΤΟ ΘΗΡΙΩΔΕΣ ΤΖ750 ΤΟΥ ΠΑΠΑΝΔΡΕΟΥ ΜΕΧΡΙ ΠΟΥ ΚΑΤΑΛΑΒΑΜΕ ΤΗΝ ΜΑΤΑΙΟΤΗΤΑ ΤΟΥΣ.

ΕΙΔΙΚΑ ΜΕΤΑ ΤΑ RD500 KAI RG500Γ ΚΑΙ ΕΚΕΙΝΟΝ ΤΟΝ ΔΙΑΒΟΛΟ ΑΠΟ ΤΗΝ ΙΣΠΑΝΙΑ ΠΟΥ

ΑΚΟΥΓΕ ΣΤΟ ΟΝΟΜΑ OSSA YANKEE......

ΣΤΑ ΔΙΧΡΟΝΑ ΒΕΒΑΙΑ ΕΙΧΕ ΠΡΟΗΓΗΘΕΙ Η ΑΛΛΗ ΣΚΟΤΩΣΤΡΑ Η 750Η2.
 

Zizik

Chauncey Gardiner * tl;dr *
Super Moderator
Μηνύματα
42.418
Reaction score
74.763
Πήγα σήμερα για αλλαγή λαδιών στο εξουσιοδοτημένο, επειδή είμαι ακόμη εντός εγγύησης και είναι κοντά, και ρωτάω αν μπορούν να μου αλλάξουν επίσης υγρά φρένων.

-Μπορούμε.
-Αλλάχτρα έχετε;
-Όχι, είμαστε παραδοσιακοί.

Δε γ@μιέται σκέφτομαι, τόσες φορές θα το έχουν κάνει.
Τα αλλάζουν ενώ εγώ πρεσάρω για να μην μπουν μέσα και το λερώσουν.

-Να το πάμε δοκιμή μήπως θέλει εξαέρωση;
-Σιγά μη θέλει, λέω ο εξυπνάκιας και φεύγω να προλάβω άλλες δουλειές. :D

Αύριο πάλι πίσω. >:(
Κάτι ήξερε ο υπεύθυνος...
 




Μηνύματα
12.855
Reaction score
10.072
Το λάδι δεν πρέπει να αλλάζεται έτσι. Πρέπει να ανοίξει από κάτω να φύγει. Μάλλον το ξέρεις καλύτερα από μένα αυτό.
Στο υγρό φρένων έχει μια χρήση, να αδειάσει το δοχείο από το παλιό υγρό και να μπει το καινούριο, μέχρι να τρομπαριστεί και να αδειάσει σε κάθε ένα άκρο το καθαρό.
 

Zizik

Chauncey Gardiner * tl;dr *
Super Moderator
Μηνύματα
42.418
Reaction score
74.763
Προφανώς απο κάτω θα φύγει Πέτρο. :rolleyes:
Αλήθεια δεν έχεις δει ποτέ αλλάχτρα ή όπως λέγεται;
 

Μηνύματα
12.855
Reaction score
10.072
Έχω δει, αλλά δεν ήξερα ότι λέγεται έτσι. Είμαι κατά της χρήσης της.
Το υγρό φρένων, όταν το αλλάζω (προσωπικά) στην E30, το τραβάω με μεγάλη σύριγγα.
 

Zizik

Chauncey Gardiner * tl;dr *
Super Moderator
Μηνύματα
42.418
Reaction score
74.763
Γιατί κατά, μήπως δεν έχεις καταλάβει πώς λειτουργεί;
Οι "παραδοσιακοί" το κάνουν στην τύχη και σπάνια αλλάζει όλο.
 

Μηνύματα
12.855
Reaction score
10.072
Θες να μου πεις δηλαδή ότι το ματσούκι που χώνουν μέσα, πάει στο κατώτερο μέρος του κάρτερ και τα ρουφάει όλα; Γιατί έχω διαβάσει ότι δεν φτάνει καν μέχρι τον πάτο. Και όταν λες ότι οι παραδοσιακοί το κάνουν στην τύχη, τί εννοείς;
Εγώ όταν αλλάζω τα λάδια στο καημένο το E30 μου, πάντα του ρίχνω και 100-200 ml περίπου καινούριο λάδι, με ανοιχτή την τάπα και στάζουν και κάποια υπολείμματα παλιού, μέχρι να τρέξει καθαρό.
Τουλάχιστον έτσι αισθάνομαι ότι έχω κάνει ό,τι καλύτερο μπορώ και τα έχω καλά με τον εαυτό μου.
 

Zizik

Chauncey Gardiner * tl;dr *
Super Moderator
Μηνύματα
42.418
Reaction score
74.763
Κάρτερ; Για υγρά φρένων λέμε.




Όσο το σκέφτομαι πάντως, δε θέλω να πάω εκεί για την εξαέρωση.
 

Μηνύματα
12.855
Reaction score
10.072
Άλλο εργαλείο λες εσύ, άλλο κατάλαβα εγώ....
[DOUBLEPOST=1497477316][/DOUBLEPOST]Υπάρχει ένα εργαλείο που βιδώνει στη θέση της τάπας του δοχείου υγρού φρένων και εφαρμόζει πίεση. Τότε ο μάστορας ανοίγει τον εξαερωτήρα σε μια δαγκάνα και το παλιό υγρό φρένων ρέει χωρίς ο Ζιζίκ να τρομπάρει από μέσα. Αυτό το εργαλείο, δεν έχω πρόβλημα να το χρησιμοποιεί ο μάστορας.
[DOUBLEPOST=1497477385][/DOUBLEPOST]Αλλά θέλει και αυτό την προσοχή του, να συμπληρώνει καινούριο υγρό φρένων πριν αδειάσει το δοχείο και μπει αέρας στο κύκλωμα.
 

Μηνύματα
27.275
Reaction score
25.291
Δεν χρειάζεται Πέτρο. Το μόνο που χρειάζεται είναι να πρεσάρει για να βγούν τα παλιά υγρά. Μετά με την ίδια πίεση παλι και ανοίγοντας τήν βίδα της εξαέρωσης στις δαγκάνες προοδευτικά στις μπροστά και μετά στις πίσω κάνει μια χαρά εξαέρωση.
Στο τέλος απλώς συμπληρώνει όσο χρειάζεται.
 





Staff online

ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
171.644
Μηνύματα
2.868.766
Members
37.941
Νεότερο μέλος
timurakhmetov
Top