Διάφορα (αυτοκίνητο-μοτοσυκλέτα)

Μηνύματα
15.354
Reaction score
21.467
Δεν παίζει αυτό το σενάριο;
Όχι
Η κυτταρίτιδα είναι θέμα βερνικιού.
Ωστόσο , αν δεν έχει όλα ο πάχος δε θα φτάσεις στην απόλυτη γιαλαδα , αυτό γίνεται κυρίως σε παλιότερα ακριβά μοντέλα ή σε καλά after βαψίματα.

Εννοείται ότι θα πας σε επαγγελματία εφόσον δεν είσαι εισοδηματίας με ατελείωτο ελεύθερο χρόνο.
Τώρα αν θα βάλεις κεραμική η όχι είναι δευτερεύον, το γυάλισμα όμως θα κάνει μεγάλη διαφορά και δε θα σου σπάει τα νεύρα το πλύσιμο.
Η κυτταρίτιδα δεν επανέρχεται, αυτό που θα καθορίσει πότε θα ξαναπάς για γυάλισμα είναι το πόσο αντέχεις να βλέπεις αράχνες που δημιουργούνται από το πλύσιμο.
Εγώ έτσι για την αλητεία το κάνω δύο φορές το χρόνο αλλά πάω στον Λαμπρινό γιατί όλο και κάποια μλκ θα έχει γίνει, πχ τώρα έχω κάνει και σημάδι σε προφυλακτήρα που θα χρειαστεί βαφή.
Πεταμένα λεφτά για τα γούστα
 

gonis

Luger
Μηνύματα
4.262
Reaction score
11.611
Η γνώμη μου είναι ότι την όποια έξτρα περιποίηση του αυτοκινήτου την εισπράτει ο επόμενος-επόμενοι, ιδιοκτήτης :p
Αναφερομαι σε υγιείς,νορμαλ καταστάσεις:)
Για ποιο τραβηγμένες καταστάσεις,εγώ θα ζήταγα βοηθεια ειδικού:(
Ειχα θείο με Lancia Fulvia,δεκαετία 70,τετράπορτη που παινευόταν ότι στα καθισματά της δεν είχε καθίσει ανθρώπινος κώλος :headbang:
Πριν την παραλάβει ειχε παραγγειλει καλλυματα εποχής:p
Ημουν πιτσιρικάς καθόμουν στη θέση του οδηγού και αντιλαμβανόμουν τι μαλ@κια είχε κάνει.
Για μένα η πίστη στο ντιτεϊλινγκ στα αυτοκινητα κρυβει πολλαπλάσια ψυχοπαθεια από αυτή που υποστηρίζει ο @costas EAR στα καλώδια στο hifi-hiend!
Δεν γίνεται ένα συγχρονο αυτοκινητο που χρησιμοποιείται και οδηγείται από «ζωντανό» άνθρωπο να είναι αψεγάδιαστο εκτός αν ο ιδιοκτήτης είναι ΑΜΕΑ στο μυαλό και έχει υπηρετικό προσωπικο:drinks:
Εξαιρουνται παλιά αυτοκίνητα με συναισθηματική ή εμπορική αξια:wink:
IMG_0610.jpeg
 

costas EAR

Δόκτωρ ΔιαXύσιος
Editor
Μηνύματα
51.878
Reaction score
127.301
Εγώ έτσι για την αλητεία το κάνω δύο φορές το χρόνο
Υπερβολές.

Κατά τη γνώμη μου, αρκεί ένα detailing μετά την αγορά, πακέτο με κεραμική.

Μετά, μια φορά το χρόνο, η τυπική περιποίηση που γίνεται στα πλαίσια συντήρησης της κεραμικής, αρκεί για να μένει το αυτοκίνητο "σα καινούριο".

Αλλά οκ, καλές είναι κι οι υπερβολές καμιά φορά, αν έτσι "κοιμόμαστε ήσυχοι". 😎
 

Μηνύματα
15.354
Reaction score
21.467
Δεν έχω κάνει κεραμική. Απλό γυαλισματακι κάθε φορά.
Μαζεύονται σημαδάκια Και τα σβήνω.
Και τα δύο αυτοκίνητα έχουν βαφή αφτερ λόγω χαλαζόπτωσης άρα υπάρχει βερνίκι για γυάλισμα για χρόνια
 


Decembered

Μαϊμού
Μηνύματα
16.891
Reaction score
38.676
... για αρχη, χρειαζεται να αναλογιστει κανεις τη χρηση και την εκθεση του αυτοκινητου στα καιρικα φαινομενα (προφανως και τον συνηθη χωρο σταθμευσης).
Συμφωνω(και επαυξανω) με EAR το κανεις τη πρωτη φορα για να το προστατευσεις μονο θετικα λειτουργει.
Απο εκει και περα το χειριζεσαι αναλογα, με γνωμονα οτι συνεχες detailing φθειρει το βερνικι.
-προσωπικα μονο νερο του ριχνω και απλα περναω με το χερι τις επιφανιες να φυγει η σκονη, ασημί ειναι, Mind you-
(πλυντηριο μια-δυο φορες το χρονο αμα θελω το εσωτερικο, αλλα πολυ σπανια εχω συνοδηγο)
σσ. τους δισκους δε τους περναω καν με βουρτσακι .. πρεπει να βγαζει ματι η σκονη.
 




alexis

Reticular Activating System
Μηνύματα
15.158
Reaction score
28.660
Μεγάλη επιτυχία αυτοί οι takataka. Είχα πάει και εγώ το 2020 για αλλαγή.
 

alexis

Reticular Activating System
Μηνύματα
15.158
Reaction score
28.660
Bρε την Toyota.

- "Following a recent report of misconduct regarding inadequate vehicle verification testing amid a previous wave of certification violations,......"
- "In May 2024 alone, Toyota once again earned the crown as the worst automaker in global climate lobbying,....."
- "In 2022, Toyota Group subsidiary Hino Motors got nabbed for forging emission certifications."
-" This past December, Toyota minicar subsidiary Daihatsu had to suspend global shipments after it was caught rigging its side-collision safety tests,..."
-"This past January, Toyota was forced to halt global shipments of ten models after their respective engines were found to have faced improper horsepower and torque testing."
-"Per a report by Automotive News Europe, Toyota Motor has been forced to halt shipments of at least three models due to improper vehicle verification data, including safety tests."

 



TGD

Μηνύματα
7.543
Reaction score
7.534

Και:
  • Πάει για κλείσιμο το εργοστάσιο στη Γερμανία.
  • Η παραγωγή των νέων μοντέλων μεταφέρεται στο εργοστάσιο της Ισπανίας που παράγει το Kuga.
  • Το εργοστάσιο στη Ρουμανία που παράγει το Puma είναι σύμπραξη με την τούρκικη Otokar!
 


alexis

Reticular Activating System
Μηνύματα
15.158
Reaction score
28.660



Staff online

ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
172.007
Μηνύματα
2.885.156
Members
37.975
Νεότερο μέλος
Sonic10
Top