Διάφορα (κινητά)

Zizik

Chauncey Gardiner * tl;dr *
Super Moderator
Μηνύματα
42.411
Reaction score
74.719
Το '93 πήρα Panafon, το '09 άλλαξα σε Cosmote αφού δεν έπιαναν εδώ οι ντάτες. Αυτά. :tongue:
Στο σταθερό, ούτε αυτά. :p
 

melina

Cargo 200
Μηνύματα
22.932
Reaction score
41.199
Ηγγικεν η ώρα! Από τον καιρό της panafon ήρθε η ώρα να αλλάξω. Οι γερμανοί είναι φίλοι μας.
 
  • Like
Reactions: vet


rose.athens

Not in the mood Mod
Super Moderator
Μηνύματα
46.318
Reaction score
93.891
Wind - Vodafone ούτε δωρεάν.
Δυστυχώς έτσι είναι. Μετά από εμπειρία και στις δύο, η μόνη λύση είναι η Cosmote.

Όσο δεν υπάρχει πρόβλημα, Wind & Vodafone είναι μια χαρά. Μόλις παρουσιαστεί κάτι, δεν ξέρεις πώς να γλυτώσεις.
 

melina

Cargo 200
Μηνύματα
22.932
Reaction score
41.199
Να πούμε κάπου εδώ ότι η πρώτη επαφή με την cosmote δεν διαφέρει και πολύ από την εμπειρία με τη vodafone :laugh:
Κάνω όμως πως δεν βλέπω και δεν ακούω για να πάω παρακάτω 😇
 

Μηνύματα
2.322
Reaction score
363
Στην κινητή μια χαρά είναι η wind.
Προβλήματα δεν υπάρχουν. Δεν μένεις χωρίς υπηρεσία δηλαδή. Δεν είναι όπως η σταθερή.
Εγώ πάντως έχω αγανακτήσει περισσότερο με cosmote ενώ η σύζυγος με wind δεν έχει συναντήσει κανένα πρόβλημα.
Τι εννοώ; Δεν έχω καλές ταχύτητες έως μηδενικές σε πολλά μέρη εκτός αττικής που θα τύχει να πάμε. Ακόμα και στο σπίτι στην αθήνα δεν έχω καθόλου σήμα (G και Edge), ούτε τηλεφωνική επικοινωνία δεν γίνεται και χάρη στο wifi calling μπορώ και επικοινωνω.
Αντίθετα με την wind μπορείς να μιλήσεις μια χαρά. Ακόμα και να σερφάρεις (Η, Η+)
Αυτό που έχω παρατηρήσει είναι ότι στα κεντρικά σημεία η comsote έχει μεγάλες ταχύτητες και "κερδίζει" παντού. 150Mbps ενω η wind 40Mbps.
Αντίθετα αν πας παραέξω η cosmote παίζει να πιάνει 2-3Mbps ενώ η wind 20Mbps.
Για σερφάρισμα μια χαρά είναι οι ταχύτητες τις wind. Τουλάχιστον σερφάρεις ενω με την cosmote πρέπει να τύχεις στην περίπτωση.
Γι αυτό καλό είναι να δείτε τι ταχύτητες παίζουν στα σημεία που πηγαίνετε (εξοχικο, εργασία κλπ) και να αποφασίσετε ανάλογα.
 

alexis

Reticular Activating System
Μηνύματα
14.675
Reaction score
28.016
Στην κινητή μια χαρά είναι η wind.
Προβλήματα δεν υπάρχουν. Δεν μένεις χωρίς υπηρεσία δηλαδή.
Έχω ακριβώς αντίθετη εμπειρία.
 

melina

Cargo 200
Μηνύματα
22.932
Reaction score
41.199
Θα την κάνω από vodafone σε cosmote (ftth) κυρίως γιατί έχω σπαστεί με τη vodafone μετά από κοντά 30 χρόνια πελάτης.
Λήγει το συμβόλαιο τον άλλο μήνα στο σταθερό και θα την κάνω μαζί με το κινητό κι ας πληρώσω και πέναλτυ για το κινητό. Και ας είναι και ακριβότερη η κοσμοτε. Ούτε τσάμπα δεν μένω.
Να πούμε κάπου εδώ ότι η πρώτη επαφή με την cosmote δεν διαφέρει και πολύ από την εμπειρία με τη vodafone :laugh:
Κάνω όμως πως δεν βλέπω και δεν ακούω για να πάω παρακάτω 😇
Update.
Λοιπόν οι επόμενοι είναι τελικά πιο μλκς από τους προηγούμενους μλκς.
Σε σημείο που μετά από ένα μήνα δεν κατάφεραν να υλοποιήσουν την αλλαγή στη σταθερή, ενεργοποίησαν την αλλαγή στα κινητά πριν γίνει η αλλαγή στο σταθερό ενώ είχε συμφωνηθεί συγκεκριμένη σειρά, το σήμα της κινητής στο σπίτι μου αλλά και σε άλλα σημεία που με ενδιαφέρουν είναι τραγικό.
Κοντολογίς, τα γύρισα όλα πίσω. Ομολογώ ότι έχω μείνει άναυδος με την ταχύτητα της vf να πάρει πίσω τα κινητά, σε 2 μέρες έγιναν όλα, αίτηση, courier να φέρνει sim και να υπογράφω και αυθημερόν ενεργοποίηση. Για δε το σταθερό μπλόκαραν την αλλαγή παρόχου και εχω ξεμείνει με τα κουτιά της cosmote στο σπίτι (εδώ και μια βδομάδα) να περιμένουν ακομα τον τεχνικό να τα εγκαταστήσει (καλά πήγε αυτό). Στη σούμα βρέθηκα με καλύτερες παροχές και τιμές. Αυτά.
 

abcd

Πρώην Διοικητής ο τροπαιοφόρος
Super Moderator
Μηνύματα
77.651
Reaction score
94.613



melina

Cargo 200
Μηνύματα
22.932
Reaction score
41.199
Στη Vodafone έχουν κάνει κάποια κουτσουκελα και μετράνε αλλιώς τα data τώρα;
Παρατηρώ ότι τελειω τον γρήγορα, δεν βγαίνει ο μήνας με 10GB ενώ στο προηγούμενο συμβόλαιο (πάλι βονταφον) ειχα 16GB share όμως με τος κόρες μου και γενικά δεν είχαμε θέμα. Τώρα έχουν καταργήσει το family sharing όποτε έχουν τα 3 νούμερα από 10GB το καθένα και δεν βγαίνει ο μήνας.
Σε μένα τουλάχιστον δεν έχει αλλάξει δραματικά η χρήση και 10 μέρες πριν τελειώσει ο μήνας κόβω τη χρήση και βανω Wi-Fi όποτε μπορω για να βγει ο μήνας.
Τι έχουν κάνει άραγε;
 

abcd

Πρώην Διοικητής ο τροπαιοφόρος
Super Moderator
Μηνύματα
77.651
Reaction score
94.613
10 μέρες πριν τελειώσει ο μήνας κόβω τη χρήση και βανω Wi-Fi όποτε μπορω για να βγει ο μήνας.
Γιατί δεν έχεις μόνιμα ενεργοποιημένο το Wi-Fi;
 

kalitsouni

Ακουστικά
Μηνύματα
2.793
Reaction score
8.040
Γιατί δεν έχει ιδανική κάλυψη σε κάθε σημείο του σπιτιού.

1. Πας σε άλλη εταιρία με απεριόριστα όλα (και ντατα) με 25 περίπου ευρώ
2. Ασους μες 3χ

50€
 

melina

Cargo 200
Μηνύματα
22.932
Reaction score
41.199
Γιατί δεν έχεις μόνιμα ενεργοποιημένο το Wi-Fi;
Γιατί είναι συνήθως εν κινήσει. Εχω και στο αυτοκίνητο wifi από άλλη κάρτα με hot spot αλλά και εκεί δεν είναι απεριόριστα τα πράγματα.
Επίσης το wifi καταναλώνει πιο πολύ μπαταρία. Προτιμώ 4G-5G.


Γιατί δεν έχει ιδανική κάλυψη σε κάθε σημείο του σπιτιού.

1. Πας σε άλλη εταιρία με απεριόριστα όλα (και ντατα) με 25 περίπου ευρώ
2. Ασους μες 3χ

50€
Στο σπίτι δεν έχω πρόβλημα κάλυψης wifi.
Δεν μπορώ να πάω σε άλλη εταιρεία, δυστυχώς μόνο η vodafone έχει καλό σήμα στο σπίτι μου.
 

abcd

Πρώην Διοικητής ο τροπαιοφόρος
Super Moderator
Μηνύματα
77.651
Reaction score
94.613

abcd

Πρώην Διοικητής ο τροπαιοφόρος
Super Moderator
Μηνύματα
77.651
Reaction score
94.613

alexis

Reticular Activating System
Μηνύματα
14.675
Reaction score
28.016
Για αυτό έχω την κάρτα του wallet πάντα άδεια. Ποτέ δεν ξέρεις από πού θα σου έρθει.
 

indikos001

Games
Editor
Μηνύματα
4.049
Reaction score
4.019



Staff online

  • spylab
    Shalom
  • xfader
    Segregation supporter
  • abcd
    Πρώην Διοικητής ο τροπαιοφόρος
  • Zizik
    Chauncey Gardiner * tl;dr *

ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
171.614
Μηνύματα
2.868.111
Members
37.940
Νεότερο μέλος
geo kok
Top