Διάφορα (υπολογιστές)

Costas Coyias

Ημίθεος
Administrator
Μηνύματα
25.110
Reaction score
20.604
Ίσως το DVD εγκατάστασης που έχεις, δεν περιέχει το sp1, ίσως γι' αυτόν το λόγο να παίρνεις αυτό το μήνυμα. Επίσης, δεν θυμάμαι αν φταίει η διαφορά έκδοσης και γλώσσας. Δοκίμασε...
 

Μηνύματα
2.408
Reaction score
3.619
Ίσως το DVD εγκατάστασης που έχεις, δεν περιέχει το sp1, ίσως γι' αυτόν το λόγο να παίρνεις αυτό το μήνυμα. Επίσης, δεν θυμάμαι αν φταίει η διαφορά έκδοσης και γλώσσας. Δοκίμασε...
Δοκίμασα το δικο σου σε US και Greek Γλώσσα.

Πάντα βγάζει το screen που έβαλα απο πάνω.
 

Costas Coyias

Ημίθεος
Administrator
Μηνύματα
25.110
Reaction score
20.604
Οκ, άνοιξε τον υπολογιστή και αποσύνδεσε από το ρεύμα όλους τους δίσκους εκτός του δίσκου στον οποίον είναι εγκατεστημένο το σύτστημα. Συγχρόνως, φρόντισε ο δίσκος συστήματος να είναι πρώτος στο boot priority μέσα στο bios, πάνω από ο,τιδήποτε άλλο. Και κάνε άλλη μια προσπάθεια.
 

Μηνύματα
2.408
Reaction score
3.619
Οκ, άνοιξε τον υπολογιστή και αποσύνδεσε από το ρεύμα όλους τους δίσκους εκτός του δίσκου στον οποίον είναι εγκατεστημένο το σύτστημα. Συγχρόνως, φρόντισε ο δίσκος συστήματος να είναι πρώτος στο boot priority μέσα στο bios, πάνω από ο,τιδήποτε άλλο. Και κάνε άλλη μια προσπάθεια.
Δεν βρίσκει το λειτουργικό στο δίσκο.
Κάνω Load Drivers και φτάνω σε παράθυρο όπου με έχει μεσα στο System32 και θα πρέπει να επιλέξω drivers ??

Drivers για ποιό πράγμα?
Για τον δίσκο με το λειτουργικό η για το usb που ειναι καρφωμενο πανω και εχει το iso.
Τελικά για το δίσκο που περιέχει το λειτουργικό είναι.
Δεν τον βλέπει καθόλου..

Κάνω cancel, με βγάζει στην σελίδα όπου επιλέγω ξανά Startup Repair και πετάει μήνυμα οτι το Startup repair δεν μπορεί να διορθώσει τίποτα.

Αν δεις στο screen λέει πάνω πάνω unknown!

IMG_20230212_200847.jpg
 
Last edited:



Μηνύματα
12.854
Reaction score
10.072
Εγώ πρόσφατα πήγα να εγκαταστήσω Win7 σε nvme και δεν τον έβλεπε ούτε το στικάκι με το setup ούτε το DVD. Θέλει drivers, οι οποίοι όμως ήταν σε .exe.
Οπότε υποθέτω ότι πέρασες τα Win7 στον nvme με κάποιο image tool, αφού τα είχες σε κάποιον sata δίσκο. Σωστά;
 

Μηνύματα
2.408
Reaction score
3.619
Εγώ πρόσφατα πήγα να εγκαταστήσω Win7 σε nvme και δεν τον έβλεπε ούτε το στικάκι με το setup ούτε το DVD. Θέλει drivers, οι οποίοι όμως ήταν σε .exe.
Οπότε υποθέτω ότι πέρασες τα Win7 στον nvme με κάποιο image tool, αφού τα είχες σε κάποιον sata δίσκο. Σωστά;
Ακριβώς, έτρεχαν σε Sata ssd και πριν 2 χρόνια περίπου τον έκανα clone σε nvme.

Οπότε λύνεται κι εμένα η απορία μου τώρα, όντως οι drivers είναι exe οπότε δεν μπορώ να κάνω κάτι την ώρα που ζητάει load drivers και να του υποδείξω που βρίσκονται για να τους βάλει..

Αδιέξοδο.

Εκτος κι αν ξανακάνω clone σε Sata ssd, repair installation και ξανά clone στον nvme...

o_Oo_O

Ούτε καν έτσι..?
Θα το αφήσω όπως είναι, έως ότου δεν θα περπατάει καθόλου και θα αναγκαστώ να πάω σε 10 >:(

Το upgrade να δουλεύει ακόμα από 7 σε 10?
 

abcd

Πρώην Διοικητής ο τροπαιοφόρος
Super Moderator
Μηνύματα
77.642
Reaction score
94.597
Σε 11;

Πριν 2 μήνες:

 

Μηνύματα
12.854
Reaction score
10.072
Ακριβώς, έτρεχαν σε Sata ssd και πριν 2 χρόνια περίπου τον έκανα clone σε nvme.

Οπότε λύνεται κι εμένα η απορία μου τώρα, όντως οι drivers είναι exe οπότε δεν μπορώ να κάνω κάτι την ώρα που ζητάει load drivers και να του υποδείξω που βρίσκονται για να τους βάλει..

Αδιέξοδο.

Εκτος κι αν ξανακάνω clone σε Sata ssd, repair installation και ξανά clone στον nvme...

o_Oo_O

Ούτε καν έτσι..?
Θα το αφήσω όπως είναι, έως ότου δεν θα περπατάει καθόλου και θα αναγκαστώ να πάω σε 10 >:(

Το upgrade να δουλεύει ακόμα από 7 σε 10?
Γιατί δεν κάνεις εγκατάσταση σε SATA SSD και clone στον nvme; Όλα καθαρά από την αρχή.
 

Μηνύματα
2.408
Reaction score
3.619
Γιατί δεν κάνεις εγκατάσταση σε SATA SSD και clone στον nvme; Όλα καθαρά από την αρχή.
Αν κάνω καθαρή εγκατάσταση σε οτιδήποτε θα είναι σε win10 η 11, οπότε κατευθείαν στον nvme.

Το θέμα είναι ότι δεν παλεύω καθόλου να στήνω εξαρχής ότι τρέχει το pc το οποίο είναι ανοικτό 365/24/7 για διάφορους λόγους.

Έκανα χαζομάρα τον καιρό που έδιναν την "δωρεάν" αναβάθμιση δεν την έκανα.

Υπάρχουν ποστ στο νετ που λένε ότι ακόμα γίνεται.
Θα το δω, ίσως όμως πάρω ένα δεύτερο nvme να βάλω εκεί τα 10αρια και.νατα στήσω σιγά σιγά ενώ έχω τα 7αρια να δουλεύουν.
Εχει 2 slot m2 η m/b

@abcd
Θα το δω κι αυτό αν και "κλειδιά" δεν υπάρχουν, windows loader υπάρχει.
Αν όμως γίνεται, ευχαρίστως να αγοράσω η να βρω από κανέναν IT σε εταιρεία. 😝
 

minas

Πισιά
Μηνύματα
3.927
Reaction score
3.731
Τεχνικά η αναβάθμιση είναι εφικτή. Από πλευράς άδειας, μπορείς να αναβαθμίσεις σε Windows 10 και μετά να ασχοληθείς με την ενεργοποίηση, εφόσον δεν γίνει αυτόματα.
Θυμίζω ότι υπάρχουν προγράμματα για να εξάγεις το κλειδί των Windows 7 εάν δεν το έχεις κάπου αλλού.
Οτιδήποτε και να κάνεις, πάρε και ένα backup πρώτα ;)
 

Μηνύματα
2.408
Reaction score
3.619
Τεχνικά η αναβάθμιση είναι εφικτή. Από πλευράς άδειας, μπορείς να αναβαθμίσεις σε Windows 10 και μετά να ασχοληθείς με την ενεργοποίηση, εφόσον δεν γίνει αυτόματα.
Θυμίζω ότι υπάρχουν προγράμματα για να εξάγεις το κλειδί των Windows 7 εάν δεν το έχεις κάπου αλλού.
Οτιδήποτε και να κάνεις, πάρε και ένα backup πρώτα ;)
Δεν ξέρω αν μπορεί να εξαχθεί κλειδί που "μπήκε" με loader 😉
Δεν έχω θέμα να αγοράσω ένα κλειδάκι για 10αρια πάντως εφόσον κάνω δουλίτσα.

Υπάρχει η δυνατότητα του upgrade με έκδοση που θέλω εγώ?
Διαβάζω αρκετούς να προτείνουν αυτή την έκδοση en-us_windows_10_iot_enterprise_ltsc_2021_x64_dvd_257ad90f_20211210.

Αν υπάρχει κάποιος προτεινόμενος οδηγός βάλτε ένα link.
 

TGD

Μηνύματα
7.195
Reaction score
7.223
Διαβάζω αρκετούς να προτείνουν αυτή την έκδοση en-us_windows_10_iot_enterprise_ltsc_2021_x64_dvd_257ad90f_20211210.
Γιατί;
Windows IoT Core is a version of Windows 10 that is optimized for smaller devices with or without a display that run on both ARM and x86/x64 devices. It's a free download from Microsoft, which can be found at microsoft.com.
 

D

Deleted member 35

Guest
Αυτή η έκδοση είναι για εταιρείες. Όχι η εμπορική. Αν έχεις κανονικό κλειδί δε θα δουλέψει.
 

Μηνύματα
2.408
Reaction score
3.619
Νομίζω ότι προτείνετε διότι θα υποστηριχτεί έως το 2033.

Ναι, προτείνετε να ενεργοποιηθεί με άλλο τρόπο.
 


abcd

Πρώην Διοικητής ο τροπαιοφόρος
Super Moderator
Μηνύματα
77.642
Reaction score
94.597
 

daharis666

Επαγγελματίας Crystalator Μονολιθίξ
Moderator
Μηνύματα
37.863
Reaction score
77.461
το χω πάθει....σε υπολογιστή μικροβιολογικού....είχα στήσει το δίκτυο....είχα περάσει ένα κάρο προγράμματα που είχε για τα μηχανήματα...και είχα αφήσει την ενεργοποίηση για το τέλος.....σφραγιστή συσκευασία pro.....πάω να βάλω...τίποτα...ξανά τίποτα.....βρε ξανά τίποτα.....είχε πάει και 10 το βράδυ.....παίρνω ένα κι με 2 δολάρια ....και τέλος
δεν υπήρχε περίπτωση να ρισκάρω όλη αυτή τη δουλειά για τις μλκίες της Microsoft....
4 χρόνια έχουν περάσει....όλα κομπλέ :biggrin:
 

abcd

Πρώην Διοικητής ο τροπαιοφόρος
Super Moderator
Μηνύματα
77.642
Reaction score
94.597
 


Staff online

ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
171.604
Μηνύματα
2.867.550
Members
37.936
Νεότερο μέλος
albie
Top