Διάφορα (υπολογιστές)

Costas Coyias

Ημίθεος
Administrator
Μηνύματα
25.112
Reaction score
20.608
To stay alive, Jobs had to step outside of the competitive mindset.

“To me, it was pretty essential to break that paradigm,” says Jobs. “And it was also important that, you know, Microsoft was the biggest software developer outside of Apple developing for the Mac. So it was just crazy what was happening at that time. And Apple was very weak and so I called Bill up and we tried to patch things up.”
 


abcd

Πρώην Διοικητής ο τροπαιοφόρος
Super Moderator
Μηνύματα
77.646
Reaction score
94.606
 


D

Deleted member 35

Guest

Πριν 2 χρόνια αγόρασα τον 5800x και ήμουν άρχοντας. Είχα ότι καλύτερο γινόταν σε λογική τιμή. Τώρα βγήκε η αρχιτεκτονική Zen4 που με έστειλε για βρούβες. Μιλάμε για τραγικές διαφορές.
 


Zizik

Chauncey Gardiner * tl;dr *
Super Moderator
Μηνύματα
42.408
Reaction score
74.715
Έρχεται σήμερα το νέο μου ροζ πληκτρολόγιο με ασορτί παντ, τα στήνω με χαρά, τίποτα γ@μωτημαυρημουτηντύχηγ@μω....

20221115_131935.jpg


Δεν δουλεύει πιά το γ@μημένο και ξεχασμένο σε USB στο backplate (18 χρόνια μόνο) Logitech μπλουτουθάκι απο το DiNovo και το γ@μωπληκτρολόγιο έχει ή μπλούτουθ ή το καινούριο σύστημα γ@μωσύνδεσης με κάθε γ@μωσυσκευή (PC, Mac, Android) της γ@μωLogitech, γ@μωBolt του οποίου το γ@μωστικ ΔΕΝ περιλαμβάνεται. >:(

Αφού παλεύω μισή ώρα και έχω δουλειές που ξεχνάω εντελώς γιατί πρέπει ΣΗΜΕΡΑ να λυθεί το γ@μωζήτημα, ξεκινάω μιά και δυό να πάω στον γ@μωΚωτσόβολο της Εθνικής ενώ ξέρω καλά οτι θα εκνευριστώ γιατί και εντελώς άδειο να είναι το γ@μωμάγαζο θέλεις 15 λεπτά για να ολοκληρωθεί η γ@μωπληρωμή. >:(🤬
Έχουν ένα σαπάκι μπλούτουθ, πάω στα ταμεία όπου περιμένουν 15 άνθρωποι σε 2 γ@μωταμεία. Βρίσκω μια φίλη με τη μαμά της και λέμε 5 μ@λακίες, περνάνε 10 λεπτά και έχει πληρώσει ΕΝΑΣ. 🤬🤬🤬

Πετάω έξαλλος το σαπάκι στα ταμεία και φεύγω για γ@μωΠλαίσιο Κηφισιάς όπου ελπίζω να είναι λίγο καλύτερα τα πράγματα. Φτάνω, τι είναι Bolt λέει ο ένας, δεν έχουμε μπλουτουθάκια λέει ο άλλος, και ευτυχώς έρχεται ο τρίτος ο καλύτερος που βρίσκει ΕΝΑ θαμμένο στο σερτάρι και μου το δίνει.
Άδεια τα ταμεία στο Πλαίσιο! 🤪

Πάει η μέρα, 2,5 ώρες για τη μ@λακία, αλλά:

20221115_173018.jpg
 

Μηνύματα
15.027
Reaction score
20.777
στον (γμ)κοτσόβολο με πιστωτική δεν χρειάζεται να πληρώσεις ταμείο , το φτιάχνει ο υπάλληλος με το τηλέφωνο και σου στέλνει το παραστατικό με email.
 

Zizik

Chauncey Gardiner * tl;dr *
Super Moderator
Μηνύματα
42.408
Reaction score
74.715
στον (γμ)κοτσόβολο με πιστωτική δεν χρειάζεται να πληρώσεις ταμείο , το φτιάχνει ο υπάλληλος με το τηλέφωνο και σου στέλνει το παραστατικό με email.
Ήταν όλοι απασχολημένοι με τα της Μαύρης.



Edit: Επιτέλους έφυγε η καούκα με το αριθμητικό στο πλάι, το K800 που ήταν άριστο και φωτιζόμενο αλλά τεράστιο.
 

Μηνύματα
7.272
Reaction score
11.820
Είμαι ανάμεσα σε δύο nvme ssd, τον SN850 της WD ο οποίος είναι pci4 και τον Crucial P5 ο οποίος είναι PCI3. Η μητρική μου έχει δίαυλο PCI3 και εδώ έρχεται η απορία μου. Ο SN850 αναμένεται να λειτουργήσει σαν ένας "τουμπανιασμένος" PCI3 στο μέγιστο των δυνατοτήτων του διαύλου ή υπάρχουν κι άλλοι παράγοντες που μπορεί να τον κάνουν να λειτουργεί πιο αργά, κοντά στον Crucial ή πιθανώς και πιο χαμηλά, οπότε σε αυτή τη περίπτωση να προτιμούσα τον Crucial?
Είδα και τους Samsung απο τις μεγάλες σειρές, αλλά πέραν του ότι οι διαφορές με τους αντίστοιχους ανταγωνιστές που κοιτάζω είναι μικρές ( μάλιστα, ο SN850 είναι πιο γρήγορος απο τον αντίστοιχο Samsung ), δεν με ενδιαφέρει να αγοράσω τον πιο γρήγορο PCI3 επειδή έχω τη δυνατότητα να πάρω τον PCI4, είμαι ανάμεσα στους δύο συγκεκριμένους.
 


hawkwind78

"Επαγγελματίας"
Μηνύματα
2.978
Reaction score
2.914
Είμαι ανάμεσα σε δύο nvme ssd, τον SN850 της WD ο οποίος είναι pci4 και τον Crucial P5 ο οποίος είναι PCI3. Η μητρική μου έχει δίαυλο PCI3 και εδώ έρχεται η απορία μου. Ο SN850 αναμένεται να λειτουργήσει σαν ένας "τουμπανιασμένος" PCI3 στο μέγιστο των δυνατοτήτων του διαύλου ή υπάρχουν κι άλλοι παράγοντες που μπορεί να τον κάνουν να λειτουργεί πιο αργά, κοντά στον Crucial ή πιθανώς και πιο χαμηλά, οπότε σε αυτή τη περίπτωση να προτιμούσα τον Crucial?
Είδα και τους Samsung απο τις μεγάλες σειρές, αλλά πέραν του ότι οι διαφορές με τους αντίστοιχους ανταγωνιστές που κοιτάζω είναι μικρές ( μάλιστα, ο SN850 είναι πιο γρήγορος απο τον αντίστοιχο Samsung ), δεν με ενδιαφέρει να αγοράσω τον πιο γρήγορο PCI3 επειδή έχω τη δυνατότητα να πάρω τον PCI4, είμαι ανάμεσα στους δύο συγκεκριμένους.
Φιλε Καλημέρα. Έχω τον P5 και ειναι πολύ γρηγορος αλλά ζεσταινεται λιγάκι. Αν τον έχεις σε καλό σημείο να παίρνει αέρα θα του κάνει καλό. Εγώ τον έχω σε λαπτοπ και πετάει. 512GB χωρητικότητα.
 



ika

News
Μηνύματα
14.031
Reaction score
13.000

abcd

Πρώην Διοικητής ο τροπαιοφόρος
Super Moderator
Μηνύματα
77.646
Reaction score
94.606
:rolleyes:

...οι Κινέζοι δεν διευκρινίζουν πόσο γρήγορα μπορεί η κβαντική μέθοδός τους να σπάσει την κρυπτογράφηση.

Όπως είπε, είναι «πιθανό να χρειαστούν εκατομμύρια χρόνια»
 

Decembered

Μαϊμού
Μηνύματα
16.568
Reaction score
37.869
.... το πολυ πολυ να μπορει να αυτο το μηχανημα που εφτιαξαν να τρεχει ναρκαλιευτη ή καμμια πασιετσα. 🐒
ας ασχοληθουν με κινεζικα ζωδια.
....ασε δε που δεν ειναι απιθανο να καταληξουμε και παλι σε καποιο κορονοιο για υπολογιστες-αυτη-τη-φορα με αυτες τις χαζομαρες που πανε να κανουν.
 

Zizik

Chauncey Gardiner * tl;dr *
Super Moderator
Μηνύματα
42.408
Reaction score
74.715
Διαβάζω το πρωί το feeds μου με καφέ κι ανοίγω ένα link που αναφέρει οτι μετά απο αρκετά χρόνια συζητήσεων, το default skin της Wikipedia άλλαξε με νέο που όμως είναι σχεδόν ίδιο.

-Χα χα, κάτσε να τα δω δίπλα-δίπλα.
Αλλάζω, πονάνε τα ματάκια μου, πάω να επαναφέρω το Cologne Blue που χρησιμοποιώ απο το 2006 μα δεν υπάρχει πιά! Καταργήθηκε απο το '19 λόγω χαμηλής χρήσης και δεν το πήρα χαμπάρι.
Μετά απο μία και ώρα πανικού και αποτυχημένων δοκιμών άλλων skins, επιτέλους βρήκα άρθρο που ανέφερε οτι δεν υποστηρίζεται και τα μπαγκζ δεν διορθώνονται αλλά αν θέλετε σώνει και καλά να το βάλετε, να!
Και το έβαλα και μπορώ να συνεχίσω τη μέρα μου. :biggrin:
 

ika

News
Μηνύματα
14.031
Reaction score
13.000



Staff online

  • Zizik
    Chauncey Gardiner * tl;dr *
  • abcd
    Πρώην Διοικητής ο τροπαιοφόρος

ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
171.611
Μηνύματα
2.867.911
Members
37.939
Νεότερο μέλος
geo kok
Top