Διάφορα (υπολογιστές)

daharis666

Επαγγελματίας Crystalator Μονολιθίξ
Moderator
Μηνύματα
37.637
Reaction score
77.058
Ναι μεν αλλά.... Όταν μια κάρτα έχει 2 χιλιάδες κριτικές στο amazon και είναι κατά κύριο λόγο καλές ε τότε συνηθως η κάρτα είναι καλή. Εγώ msi gaming είχα και πήγα στην ίδια ξανά καθαρά λόγω κριτικων γιατί από θέμα εμφάνισης και χρονισμού ήθελα να πάω σε asus strix. Αλλά όταν λέμε για gaming pc δεν έχει νόημα να μιλαμε για κάρτα κατώτερη της 1070 ούτε για σκουπιδια της ati που μόνο για bitcoin farming κάνουν ;););)
αυτό που λέω...είναι ότι και 5000 κριτικές να έχουν αυτό δεν σου παρέχει εγγύηση για την ασφάλεια λειτουργίας

στην ουσία οι κριτικές τέτοιου είδους τι είναι?

ναι την πήρα,πολύ καλή για τα τάδε παιχνίδια,την συνιστώ για τα λεφτά της και τέτοια

αντοχή στον χρόνο δεν θα σου εγγυηθεί καμία κριτική

το gaming pc είναι ένας παρεξηγημένος όρος
το gaming όπως και κάθε χρήση συσκευής έχει να κάνει με τις απαιτήσεις χρήσης

αν ο άλλος παίζει lol πχ ...δεν θα του κοτσάρεις 1070 για να ονομάσεις gaming το pc του...είναι κοροιδία;)
 

Μηνύματα
3.652
Reaction score
5.462
αυτό που λέω...είναι ότι και 5000 κριτικές να έχουν αυτό δεν σου παρέχει εγγύηση για την ασφάλεια λειτουργίας

στην ουσία οι κριτικές τέτοιου είδους τι είναι?

ναι την πήρα,πολύ καλή για τα τάδε παιχνίδια,την συνιστώ για τα λεφτά της και τέτοια

αντοχή στον χρόνο δεν θα σου εγγυηθεί καμία κριτική

το gaming pc είναι ένας παρεξηγημένος όρος
το gaming όπως και κάθε χρήση συσκευής έχει να κάνει με τις απαιτήσεις χρήσης

αν ο άλλος παίζει lol πχ ...δεν θα του κοτσάρεις 1070 για να ονομάσεις gaming το pc του...είναι κοροιδία;)
Μεγαλη κουβεντα Χάρη αλλά ειμαστε offtopic. Το να φτιάξεις gaming pc με κάρτα κατώτερη σε επεξεργαστική ισχύ από κονσολα είναι αστείο. Εγω παίζω lol και με τούμπανο pc οριακά κρατάω 144 hz σε low medium settings σε 2560* 1440 οθόνη. Μάλιστα σε σκηνές μάχης πέφτω στα 120 και είναι θέμα αυτο. Τώρα αν έρθει ένας πιτσιρικάς με low budget λογικο είναι να κόψεις από τη κάρτα γραφικών αλλά μετά μην έχουμε απαιτήσεις.
 

daharis666

Επαγγελματίας Crystalator Μονολιθίξ
Moderator
Μηνύματα
37.637
Reaction score
77.058
Μεγαλη κουβεντα Χάρη αλλά ειμαστε offtopic. Το να φτιάξεις gaming pc με κάρτα κατώτερη σε επεξεργαστική ισχύ από κονσολα είναι αστείο. Εγω παίζω lol και με τούμπανο pc οριακά κρατάω 144 hz σε low medium settings σε 2560* 1440 οθόνη. Μάλιστα σε σκηνές μάχης πέφτω στα 120 και είναι θέμα αυτο. Τώρα αν έρθει ένας πιτσιρικάς με low budget λογικο είναι να κόψεις από τη κάρτα γραφικών αλλά μετά μην έχουμε απαιτήσεις.
σε 1080 όμως ανάλυση είσαι μια χαρά και με μια 1050Τι...σιγά τα γραφικά που έχει το Lol:o
Με έπιασες στο ευαίσθητο σημείο μου...τα hz και fps
πες μου ότι καταλαβαίνεις διαφορά από τα 144 στα 120 να πηδηχτώ από το παράθυρο:o:hunter::headbang::smg:
 

Μηνύματα
3.652
Reaction score
5.462
σε 1080 όμως ανάλυση είσαι μια χαρά και με μια 1050Τι...σιγά τα γραφικά που έχει το Lol:o
Με έπιασες στο ευαίσθητο σημείο μου...τα hz και fps
πες μου ότι καταλαβαίνεις διαφορά από τα 144 στα 120 να πηδηχτώ από το παράθυρο:o:hunter::headbang::smg:
Όταν είναι σταθερά όχι. Στην αυξομείωση όμως ναι και είναι και ενοχλητικό. Για τα 60 με τα 120 ούτε λόγος βέβαια. Είναι η μέρα με τη νυχτα. Θυμάμαι κάτι γραφικούς τύπους σε φόρουμ που προσπαθούσαν να μας πείσουν ότι το μάτι αντιλαμβάνεται μεχρι 60 hz και μας αντιμετωπίζαν σα χαιενταδες που λέγαμε ότι τα 120 έχουν αισθητή διαφορά.
 

daharis666

Επαγγελματίας Crystalator Μονολιθίξ
Moderator
Μηνύματα
37.637
Reaction score
77.058
Όταν είναι σταθερά όχι. Στην αυξομείωση όμως ναι και είναι και ενοχλητικό. Για τα 60 με τα 120 ούτε λόγος βέβαια. Είναι η μέρα με τη νυχτα. Θυμάμαι κάτι γραφικούς τύπους σε φόρουμ που προσπαθούσαν να μας πείσουν ότι το μάτι αντιλαμβάνεται μεχρι 60 hz και μας αντιμετωπίζαν σα χαιενταδες που λέγαμε ότι τα 120 έχουν αισθητή διαφορά.
άλλο 60 με 120...εκεί γίνεται εμφανές πλέον το smoothing....και άλλο 120 με 144
τόσα μόνο στη nasa εκπαιδεύονται να τα διακρίνουν :p:D

Υ.Γ. Υπάρχουν βέβαια και άνθρωποι που δεν διακρίνουν τα 60 με τα 120 να το ξέρεις και αυτό...
 

Μηνύματα
3.652
Reaction score
5.462
άλλο 60 με 120...εκεί γίνεται εμφανές πλέον το smoothing....και άλλο 120 με 144
τόσα μόνο στη nasa εκπαιδεύονται να τα διακρίνουν :p:D

Υ.Γ. Υπάρχουν βέβαια και άνθρωποι που δεν διακρίνουν τα 60 με τα 120 να το ξέρεις και αυτό...
ναι αλλα μη μας βγαζουν και τρελους λες και μιλαμε για χαιεντιες και καβλωδια. ;););)
 

daharis666

Επαγγελματίας Crystalator Μονολιθίξ
Moderator
Μηνύματα
37.637
Reaction score
77.058
ναι αλλα μη μας βγαζουν και τρελους λες και μιλαμε για χαιεντιες και καβλωδια. ;););)
οι ανθρώπινες αισθήσεις είναι πεπερασμένες
τα όρια όλων όμως δεν είναι τα ίδια,για την ακρίβεια λίγοι τα αγγίζουν

άλλοι πάλι έχουν μάθει και τους αρέσει να πιστεύουν σε ''καλώδια'' και δεν κοιτάζουν άλλα

τώρα μου θύμισες έναν γκειμερά...που προσπαθούσε να με πείσει ότι σε μονιτορ των 60hz έσκιζε την 1060 και έβγαζε 270-320fps και αυτό ήταν αντιληπτό στο game:o:roflmao:

όσο και να του εξηγούσα ότι δεν χρειάζεται να την σκίζει γιατί αυτό που και καλά βλέπει...δεν υπάρχει παρά μόνο στο μυαλο του
...μετά άρχισε να μου λέει χαζά για mouse lag και κολοκύθια

του πρότεινα και blind test με v synth οn/off αλλά δυστυχώς δεν ήρθε ποτέ

ιεχωβάδες κομμουνιστές υπάρχουν παντού :p:roflmao:
 


Μηνύματα
4.365
Reaction score
4.234
Περισσότερες πληροφορίες για τη νέα σειρά επεξεργαστών της AMD.

Η AMD ανακοίνωσε σήμερα την 2η γενιά της HEDT (High-End DeskTop) σειράς επεξεργαστών της, Ryzen Threadripper που για την κατηγορία προσφέρουν εντυπωσιακό «value-for-money».

Στην κορυφή της τροφικής αλυσίδας βρίσκεται ο φημολογούμενος και… γνωστός από διάφορες διαρροές AMD Ryzen Threadripper 2990WX που διαθέτει 32 πυρήνες (32-core/ 64-thread).

Ο κορυφαίος high-end επεξεργαστής της AMD έχει base συχνότητα λειτουργίας 3,5GHz ωστόσο το μέγιστο “Boost Clock”, εφόσον απαιτηθεί, να φτάσει έως και στα 4,4GHz.

Το πλέον εντυπωσιακό χαρακτηριστικό του AMD Ryzen Threadripper 2990WX είναι βεβαίως ο αριθμός των πυρήνων του, όμως εκπλήσσει και για έναν ακόμη λόγο: για την τιμή του! Ο κορυφαίος HEDT επεξεργαστής της AMD στοιχίζει $1799, όταν ο 18-core/ 36-thread επεξεργαστής της Intel, Core i9-7980XE στοιχίζει $1999.




Αμέσως μετά, έρχεται ο AMD Ryzen Threadripper 2790WX που ενσωματώνει 24 πυρήνες (24-core/ 48-threads) και επιδεικνύει συχνότητα λειτουργίας 3,0GHz που με “boost” μπορεί να αυξηθεί μέχρι τα 4,2GHz. Ο επεξεργαστής έχει κόστος $1299.

Οι δύο συγκεκριμένοι επεξεργαστές διαθέτουν στις ονομασίες τους τη νέα κατάληξη “WX”, που δείχνει ότι είναι κλάσης “consumer workstation”, με την AMD να στοχεύει με τους συγκεκριμένους επεξεργαστές τους δημιουργούς περιεχομένου όπως τους video editors, τους general media creators και τους designers.

Η AMD ανακοίνωσε και δύο ακόμα μοντέλα, που απευθύνονται σε πολύ απαιτητικούς χρήστες και σε gamers (και σε επαγγελματίες ενδεχομένως θα λέγαμε εμείς) με τον Ryzen Threadripper 2950X να αντικαθιστά τον Ryzen Threadripper 1950X έχοντας 16 πυρήνες (16-core/ 32-threads) με Base Clock στα 3,5GHz και με Max Boost Clock τα 4,3GHz. Ο νέος Ryzen Threadripper 2950X στοιχίζει $899.



Το τελευταίο μοντέλο που ανακοίνωσε η AMD είναι ο 12-πύρηνος Ryzen Threadripper 2920X (12-core/ 24-threads) που είναι ο πλέον οικονομικός Ryzen Threadripper 2ης γενιάς με τιμή $649.

To Base Clock της συγκεκριμένης πρότασης βρίσκεται στα 3,5GHz, με τη συχνότητα λειτουργίας να μπορεί να αγγίξει τα 4,3GHz (Max Boost Clock).



Αν και η Advanced Micro Devices ανακοίνωσε τέσσερα μοντέλα, για προ-παραγγελίες είναι μόνο διαθέσιμος ο Ryzen Threadripper 2990WX, οι αποστολές του οποίου θα ξεκινήσουν στις 13 Αυγούστου.

Τα υπόλοιπα chips θα κυκλοφορήσουν σταδιακά στην αγορά, με τον Ryzen Threadripper 2950X να ακολουθεί στο τέλος του μήνα, στις 31 Αυγούστου, και τα άλλα δύο μοντέλα να κυκλοφορούν τον Οκτώβριο.




(πηγή-μετάφραση) (πηγή 1) (πηγή 2)
μεγαλη η πιεση πλεον για την Intel η οποια αν δεν αναπροσαρμοσει τις τιμες θα χασει την μαχη των επεξεργαστων.
 

gid

Μηνύματα
7.318
Reaction score
8.541
To single-core performance όμως του νέου 32άρη πώς είναι συγκρινόμενο με τον i9; Εκεί είναι που πάντα έχανε η AMD από την Intel...
 


Μηνύματα
2.599
Reaction score
4.585
To single-core performance όμως του νέου 32άρη πώς είναι συγκρινόμενο με τον i9; Εκεί είναι που πάντα έχανε η AMD από την Intel...
Όχι και λογικά πάντα θα χάνει η AMD σε αυτόν τον τομέα διότι δε θέλει να κερδίσει. Προφανώς δε μπορεί να επενδύσει και να ανταγωνιστεί την Intel σε θέματα ipc, πλέον όμως δεν είναι μεγάλη η διαφορά τους. Αντί για αυτό την ξεπερνά σχεδόν σε όλους τους άλλους τομείς πχ σε multithreading επιδόσεις (όταν το chip έχει περισσότερους πυρήνες), σε thermal efficiency (που παραδοσιακά ήταν πολύ πίσω), σε λόγο τιμής-απόδοσης κτλ. Ο κάθε χρήστης θα πρέπει να επιλέξει τι είναι αυτό που χρειάζεται, στο κάτω κάτω και λόγω του ότι οι μικροαρχιτεκτονικές είναι διαφορετικές, μπορεί να ευνοείται η δουλειά του από τη μία ή την άλλη πλατφόρμα, αναλόγως του λογισμικού που θα χρησιμοποιήσει.
 

gid

Μηνύματα
7.318
Reaction score
8.541
Αυτή η υστέρηση κατά τη γνώμη μου πάντα θα κοστίζει στην AMD. Το single-thread performance είναι κρίσιμο και πολύτιμο ό,τι χρήση κι αν κάνει κανείς.
 



wizzy

Music is our (Supernatural) friend!
Μηνύματα
13.871
Reaction score
20.362
Ναι, δοκιμάστε να χτυπάτε τα δάχτυλά σας επί 15 λεπτά στο ξύλινο γραφείο ενώ "πληκτρολογείτε" στο projected keyboard και τα ξαναλέμε...
 

Μηνύματα
4.419
Reaction score
14.360
Ναι, δοκιμάστε να χτυπάτε τα δάχτυλά σας επί 15 λεπτά στο ξύλινο γραφείο ενώ "πληκτρολογείτε" στο projected keyboard και τα ξαναλέμε...
Θεωρώ ότι από το 2008 που πρωτοεμφανίστηκε θα έχουν λύσει πολλά conflicts που θα προέκυψαν..:)
Σκέψου όμως ότι πλέον το (Ωχ.. !αμώτο μου χύθηκε ο καφές) δεν θα υφίσταται!!!:D
 

Μηνύματα
4.497
Reaction score
7.795
Σοκ και Δεος!

Αν και iNTELακιας δεν μπορω να μην παραδεχθω τον νεο 32 Core επεξεργαστη της AMD!:o

The World’s First 32-Core Desktop Processor







Η ψήκτρα που είναι σε συνεργασία με την Cooler master θα είναι φυσικά extra με +100 κάτι ευρό.
[DOUBLEPOST=1534267898][/DOUBLEPOST]
Ναι μεν αλλά.... Όταν μια κάρτα έχει 2 χιλιάδες κριτικές στο amazon και είναι κατά κύριο λόγο καλές ε τότε συνηθως η κάρτα είναι καλή. Εγώ msi gaming είχα και πήγα στην ίδια ξανά καθαρά λόγω κριτικων γιατί από θέμα εμφάνισης και χρονισμού ήθελα να πάω σε asus strix. Αλλά όταν λέμε για gaming pc δεν έχει νόημα να μιλαμε για κάρτα κατώτερη της 1070 ούτε για σκουπιδια της ati που μόνο για bitcoin farming κάνουν ;););)
αν και φανατικός με την asus έδωσα μια ευκαιρία στη galax που βρήκα σε γνωστό site σε πολύ δελεαστική τιμή και πραγματικά έχω μείνει πολύ ευχαριστημένος. http://www.galax.com/en/graphics-card/sniper-edition/galax-geforcer-gtx-1070-exoc-sniper-black.html

Annotation.png

[DOUBLEPOST=1534268161][/DOUBLEPOST]
Όταν είναι σταθερά όχι. Στην αυξομείωση όμως ναι και είναι και ενοχλητικό. Για τα 60 με τα 120 ούτε λόγος βέβαια. Είναι η μέρα με τη νυχτα. Θυμάμαι κάτι γραφικούς τύπους σε φόρουμ που προσπαθούσαν να μας πείσουν ότι το μάτι αντιλαμβάνεται μεχρι 60 hz και μας αντιμετωπίζαν σα χαιενταδες που λέγαμε ότι τα 120 έχουν αισθητή διαφορά.
ναι για σας θέλω ένα gaming pc να παίζω pupg 60fps στα ultra μέχρι 500€...... :headbang:μα δε γίνεται. Μα στο internet έχω βρει....
 

wizzy

Music is our (Supernatural) friend!
Μηνύματα
13.871
Reaction score
20.362
Θεωρώ ότι από το 2008 που πρωτοεμφανίστηκε θα έχουν λύσει πολλά conflicts που θα προέκυψαν..:)
Σκέψου όμως ότι πλέον το (Ωχ.. !αμώτο μου χύθηκε ο καφές) δεν θα υφίσταται!!!:D
Ναι, δεν αντιλέγω, αλλά αυτό που σημειώνω δεν είναι conflict, είναι πρακτικό πρόβλημα. Μέχρι στιγμής δεν έχω βρει ή δει κάποια λύση. Και το διαπιστώνω και στο keyboard του Surface πρώτης γενιάς που έχω που είναι ένα επίπεδο πράγμα στο οποίο βρίζω την ώρα και στη στιγμή κάθε φορά που χρειάζεται να πληκτρολογήσω κάτι!
 

Μηνύματα
4.419
Reaction score
14.360
Αυτό όντως ακόμη δεν έχει λυθεί..
Ελπίζουμε άπαντες στην εφαρμογή τεχνολογίας της αόρατης επαφής ΄πως έκανε ο Jean Michell Jarre στο Live Concert στο Huston!!!:D
 


Staff online

  • abcd
    Πρώην Διοικητής ο τροπαιοφόρος
  • xfader
    Segregation supporter
  • Zizik
    Chauncey Gardiner * tl;dr *

ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
171.313
Μηνύματα
2.858.197
Members
37.893
Νεότερο μέλος
k.dimitriadis
Top