Διάφορα (υπολογιστές)

Μηνύματα
3.652
Reaction score
5.462
ναι για σας θέλω ένα gaming pc να παίζω pupg 60fps στα ultra μέχρι 500€...... :headbang:μα δε γίνεται. Μα στο internet έχω βρει....
Ενταξει αν εχεις μαγαζι θα βρεις τροπο να τον βολεψεις τον πιτσιρικά. Εγω τωρα μιλαω γενικά. Εννοείται οτι κάτι καμμένοι σαν εμενα δεν κοιτάμε καν vfm. Τι να το κάνω εγω το productivity ενός ryzen πχ που λενε οι αλλοι παραπανω όταν με τον 7700κ είμαι σταθερά στα 5 ghz χωρίς να εχω αγγίξει voltage και με αεροψυξη. Η διαφορα που θα εχω σε ενα game που τρεχει στα 144 fps και σε ipc ειναι κατα πολυ μεγαλυτερη. Το ιδιο ισχυει και για την καρτα γραφικων. Εδωσα 100 ευρω παραπανω για την msi απο οτι θα εδινα για την kfa αλλα και παλι δεν ηρθε το τελος του κοσμου. Για ενα πιτσιρικα με σφικτο budget ειναι λογικο να διαλεξει την πιο φτηνη. Μη σου πω οτι για εσενα και εμενα η πιο φτηνη επιλογη και safe ηταν να παμε στην sea hawk με το ek waterblock που σε καλύπτει και με εγγύηση.
 
Last edited by a moderator:

wizzy

Music is our (Supernatural) friend!
Μηνύματα
13.879
Reaction score
20.368
Ανακαλύφθηκε και τρίτο σοβαρό κενό ασφαλείας στους επεξεργαστές της Intel.

Η αμερικανική εταιρεία πάντως καθησύχασε, ανακοινώνοντας ότι τα μελλοντικά τσιπ της θα είναι έτσι κατασκευασμένα, ώστε να μην είναι ευάλωτα στο Foreshadow - Δήλωσε άγνοια για το τρίτο κενό.

Ερευνητές εντόπισαν ένα ακόμη σοβαρό κενό ασφαλείας στους επεξεργαστές της Intel, το οποίο θα μπορούσαν να εκμεταλλευθούν χάκερ για να υποκλέψουν ευαίσθητες πληροφορίες. Το νέο κενό με την ονομασία Foreshadow είναι το τρίτο μετά τα Spectre και Meltdown, που είχαν ανακαλυφθεί φέτος τον Ιανουάριο.

Η Intel κυκλοφόρησε ήδη ένα «μπάλωμα» που περιορίζει το πρόβλημα, το οποίο αφορά «τσιπάκια» κατασκευασμένα μετά το 2015, σύμφωνα με το BBC και το πρακτορείο Ρόιτερς.

(διαβάστε περισσότερα)
 

Μηνύματα
2.599
Reaction score
4.585
@Alexandros1986

Είναι λίγο σχετικό αυτό που περιγράφεις. Αν το κόστος δεν παίζει ρόλο τότε φτιάχνεις ένα gaming pc όπως νομίζεις, όμως σχεδόν πάντα το κόστος μετράει στις επιλογές μας και κάπου χάνεις - κάπου κερδίζεις. Σε gaming pc όλα ξεκινούν από την οθόνη, αυτή είναι που καθορίζει το σύστημα. Στη δική σου περίπτωση (υποθέτω από τα λεγόμενά σου πως έχεις ένα 2Κ monitor 144Hz) αν ήμουν εγώ στη θέση σου θα αγόραζα τον Ryzen5 1600 αντί του 7700Κ και με τα 200-300€ που θα εξοικονομούσα (ανάλογα με τις επιλογές μητρικής και cooler) θα έπαιρνα την αμέσως επόμενη gpu, δηλαδή αντί για 1070 την 1080 ή αντί για 1080 την 1080ti. Εκεί θα φανούν πολύ περισσότερο οι διαφορές. Μιλάω πάντα για gaming σύστημα και μόνο.
 

Μηνύματα
4.544
Reaction score
3.085
Καλησπέρα κι από δω.

Εδώ που βρίσκομαι (λέιτ βακέσιον, που λέμε εδώ στο Ελάντα), έχω εντοπίσει κάποιες εκπομπές της ΕΡΤ (video εννοώ) που για πολύ συγκεκριμένους λόγους - βοηθητικές πολιτισμικές παρουσιάσεις σε κάποια ή κάποιες εκδηλώσεις - με ενδιαφέρουν να τις κατεβάσω στο PC.

Επικοινώνησα μαζί τους, ζητώντας τους να μου στείλουν τα αρχεία, αλλά χρειάζονται λεπτομέρειες για την εκδήλωση (ή τις εκδηλώσεις), προκειμένου να τις διαθέσουν. Φυσικά, κάποια στιγμή θα έχω τις λεπτομέρειες, αλλά ως τότε δεν θα έχω τα videos που χρειάζομαι, προκειμένου να προετοιμαστώ κατάλληλα. Παράλληλα, ότι κι αν έχω κάνει - με τελείως συμβατικούς τρόπους, βέβαια - αδυνατώ να κατεβάσω τα videos από το site τους. Οι ίδιοι με ενημέρωσαν ότι αυτά δεν κατεβαίνουν για λόγους πνευματικής προστασίας.

Το ερωτηματικό μου είναι αν υπάρχει κάτι που θα μπορούσε να βοηθήσει να κατεβάσω τα video που με ενδιαφέρουν.

Ευχαριστώ.
 



Μηνύματα
4.419
Reaction score
14.360
Ευχαριστώ πολύ.
Το έχεις δοκιμάσει στην ΕΡΤ;
Καλησπέρα..
Δεν το έχω δοκιμάσει στην ΕΡΤ, η αλήθεια είναι.
Ομως από ANT1,MEGA, κλπ σειρές (παλαιότερες) που έψαχνε η γυναίκα μου τις βρήκα κ τις κατέβασα πολύ εύκολα.
Βασικά χρησιμοποιώ αρκετά προγράμματα, για video downloading "in core" όπως λέγεται στην γλώσσα των "hacker's" σε διάφορα sites όπου (εγώ πιστεύω!) ότι υπάρχει μία "δυσκολία;)" και μία "τσιγκουνιά;)" στο sharing...;),

Υπάρχουν και τα Web Site Copier, για offline reading, με δυνατότητες φυσικά partial ή complete!
Περισσότερα με ΠΜ..

Εννοείται ότι το Wondershare λειτουργεί όπως κ πολλά άλλα με νόμιμο τρόπο, όπως ισχυρίζονται οι ίδιοι και εννοείται ότι θα πρέπει να συμμορφωνόμαστε με τους όρους χρήσης του κάθε προγράμματος.(μέσω της σιωπηλής αποδοχής όπως κάνουμε όλοι.)
Δεν προτείνω σε καμία περίπτωση την παραβίαση των όρων χρήσης ή του εκάστοτε περιεχομένου του κάθε site..8-)
 
Last edited:


daharis666

Επαγγελματίας Crystalator Μονολιθίξ
Moderator
Μηνύματα
37.640
Reaction score
77.065
GeForce RTX

Today Nvidia launches three new gaming graphics cards under their Turing architecture - the RTX 2070, RTX 2080, and RTX 2080 Ti.



τι ειναι η αρχιτεκτονικη turing?
https://www.nvidia.com/en-us/geforce/turing/
τς τς τς...σαν κλιματιστικό οροφής για τρακτέρ τις έκαναν :roflmao:
 

Μηνύματα
2.599
Reaction score
4.585
… και για να τις πουλήσουν θα χρειαστούν τρελό μάρκετινγκ. Είναι ακριβές, ενεργοβόρες και τόσο μπροστά από την εποχή τους που ουσιαστικά δεν τις χρειάζεται κανείς. Μέχρι να προσαρμοστούν οι developers στη νέα τεχνολογία θα περάσει καιρός.
 

Μηνύματα
4.544
Reaction score
3.085
Καλημέρα και πάλι από τας εξοχάς.

Λοιπόν, για να μην κάθομαι, έφερα μαζί μου ένα παλιότερο PC, που έχω με σκοπό να το αφήσω εδώ που βρίσκομαι. Τρέχει την τελευταία version των Windows 10 (1803 - 64 bit) πάνω σε δυο παλιότερους Western Digital Velociraptors WD1500HLFS των 150GB έκαστος σε RAID 1.

Θέλησα να τους κλωνοποιήσω σε έναν SSD της SanDisk (έναν Ultra Plus των 256GB). Χρησιμοποίησα το Acronis True Image 2016 (version 19.0.6595), αγορασμένο στην πλήρη του έκδοση από τον κατασκευαστή (το είχε σε καλή τιμή πριν περίπου ενάμισι χρόνο).

Η διαδικασία φάνηκε να προχωράει κανονικά και κάποια στιγμή μου ζήτησε να κάνω restart, προκειμένου να συνεχιστεί. Πράγματι, μετά το restart στην οθόνη μου εμφανίστηκε να τρέχει το πρόγραμμα, ενώ ήταν προεπιλεγμένο το να σβήσει το PC μετά το πέρας της διαδικασίας. Αυτή προχώρησε κανονικά μέχρι τέλους, το PC έσβησε και στη συνέχεια με την επανεκκίνησή του, άλλαξα τα settings στο BIOS, ορίζοντας σαν storage mode από RAID σε AHCI και επιλέγοντας ως first booting device το νέο SSD της SanDisk.

Το PC φάνηκε να ξεκινάει κανονικά (έβλεπα τη σημαιούλα των Windows και τον κύκλο με τις τελείες να τρέχει), αλλά μετά από μερικά δευτερόλεπτα εμφανίστηκε μια μπλε οθόνη με ένα προειδοποιητικό μήνυμα με ένα error που έλεγε πάνω κάτω ότι κάτι δεν πήγε καλά με την εκκίνηση, σχετιζόμενο με τον δίσκο συστήματος (booting device).

Όσες φορές κι αν προσπάθησα επανεκκινώντας το PC να δω τι συμβαίνει, δεν κατάφερα να το κάνω να μπουτάρει από τον SSD. Έτσι αναγκάστηκα να τον βγάλω OFF και να επαναφέρω το PC στην προηγούμενη κατάσταση, επανακαθορίζοντας από την αρχή τα settings στο BIOS, ώστε να ξεκινάει κανονικά από το RAID των Velociraptors.

Προκειμένου να έχετε πλήρη εικόνα, κατά την εκκίνηση, και πριν μπει στα Windows, όπως εμφανίζονται στη οθόνη τα προκαταρκτικά σινιάλα του BIOS, παίρνω αυτή την εικόνα:

BIOS start screen 1.jpg


Αυτό που με προβληματίζει είναι το αν οι υπάρχοντες δίσκοι της Western Digital (ή ο ένας από τους δύο) έχουν (ή έχει) κάποιο πρόβλημα ή είναι θέμα του προγράμματος της Acronis που σχετίζεται με την αδυναμία κλωνοποίησης δίσκων σε διάταξη RAID σε ένα απλό μονό δίσκο.

Θα ήθελα να κάνω την κλωνοποίηση, προκειμένου να αποφύγω την παρατεταμένη και επίπονη διαδικασία της καθαρής εγκατάστασης και μετά το πέρασμα όλων των προγραμμάτων από την αρχή. Αλλιώς - αν δεν γίνεται - αυτή μένει η μόνη λύση.

Κάθε βοήθεια ευπρόσδεκτη.
 

Μηνύματα
1.714
Reaction score
761
Μπορεις να κανεις full backup ενω εισαι δτο raid1 με το acronis και restore στον ssd. Μετα βαλε τον ssd μονο του αλλα ισως χρειαστει να τον βαλεις σε αλλη sata υποδοχη χωρις ομως να αλλαξεις τις ρυθμισεις ahci-raid και αρχισουν οι μπλε οθονες inaccessible boot device.

Παντως στους raid (αφου εχεις κανει backup για ασφάλεια) αρκει να αφαιρεσεις τον ενα δισκο οποτε γίνεται degraded στην επομενη εκκινηση και μετα τον αντικαθιστας με τον ssd και στον κλωνοποιει το bios. Αργοτερα που θα τον αφησεις μονο του, κανεις expand partition απο disk manager.
 

Μηνύματα
4.544
Reaction score
3.085
Μπορεις να κανεις full backup ενω εισαι δτο raid1 με το acronis και restore στον ssd. Μετα βαλε τον ssd μονο του αλλα ισως χρειαστει να τον βαλεις σε αλλη sata υποδοχη χωρις ομως να αλλαξεις τις ρυθμισεις ahci-raid και αρχισουν οι μπλε οθονες inaccessible boot device.
Ευχαριστώ.
Υποθέτω ότι με τον όρο "full backup" εννοείς το backup σε κάποιον άλλο τρίτο δίσκο, όχι στον SSD, και μετά από αυτόν τον τρίτο να κάνω restore στον SSD.
Τα λέω καλά ή κατάλαβα κάτι λάθος;

Παντως στους raid (αφου εχεις κανει backup για ασφάλεια) αρκει να αφαιρεσεις τον ενα δισκο οποτε γίνεται degraded στην επομενη εκκινηση και μετα τον αντικαθιστας με τον ssd και στον κλωνοποιει το bios. Αργοτερα που θα τον αφησεις μονο του, κανεις expand partition απο disk manager.
Ναι, κι αυτό το καταλαβαίνω.
Απλά σκέφτομαι αυτό να το κάνω σε άλλον υπολογιστή, δηλαδή να βγάλω και τον ένα δίσκο του RAID array και τον SSD και να βάλω και τους δύο σε άλλον υπολογιστή, για να κάνω την κλωνοποίηση σε αυτόν. Στη συνέχεια να πάρω τον κλωνοποιημένο SSD και να τον βάλω στο εν λόγω PC, αλλάζοντας τα settings στο BIOS και βάζοντας το να δουλέψει εξαρχής, αφού έχω αφαιρέσει φυσικά και τους δύο HDD του RAID array.

Πως ακούγεται;
 

Μηνύματα
1.714
Reaction score
761
Ευχαριστώ.
Υποθέτω ότι με τον όρο "full backup" εννοείς το backup σε κάποιον άλλο τρίτο δίσκο, όχι στον SSD, και μετά από αυτόν τον τρίτο να κάνω restore στον SSD.
Τα λέω καλά ή κατάλαβα κάτι λάθος;



Ναι, κι αυτό το καταλαβαίνω.
Απλά σκέφτομαι αυτό να το κάνω σε άλλον υπολογιστή, δηλαδή να βγάλω και τον ένα δίσκο του RAID array και τον SSD και να βάλω και τους δύο σε άλλον υπολογιστή, για να κάνω την κλωνοποίηση σε αυτόν. Στη συνέχεια να πάρω τον κλωνοποιημένο SSD και να τον βάλω στο εν λόγω PC, αλλάζοντας τα settings στο BIOS και βάζοντας το να δουλέψει εξαρχής, αφού έχω αφαιρέσει φυσικά και τους δύο HDD του RAID array.

Πως ακούγεται;
α) ναι κανεις backup απο τον υπολογιστη που εχει μπουταρει τον raid1, σε άλλο δισκο και restore στον ssd.

β) Στα raid δεν αρεσει να κανεις τους δισκους τους βολτες σε αλλους υπολογιστες (εκτός αν τους κανεις read only mount σε linux ωστε να μην γραφτει τιποτα πανω τους).
 

Μηνύματα
4.544
Reaction score
3.085
α) ναι κανεις backup απο τον υπολογιστη που εχει μπουταρει τον raid1, σε άλλο δισκο και restore στον ssd.
Ευχαριστώ πολύ. Καλή συμβουλή, θα το δοκιμάσω.

β) Στα raid δεν αρεσει να κανεις τους δισκους τους βολτες σε αλλους υπολογιστες (εκτός αν τους κανεις read only mount σε linux ωστε να μην γραφτει τιποτα πανω τους).
Με το "δεν αρέσει να κάνεις τους δίσκους τους βόλτες" λύθηκα στα γέλια :D. Τόσο πετυχημένη και αστεία έκφραση δεν έχω ξαναδεί.

Ωστόσο, είπα κάτι που ίσως να μη έγινε απόλυτα κατανοητό, ορμώμενος μάλιστα από το γεγονός ότι διαβάζω στο start up, στον δεύτερο δίσκο της διάταξης, αυτό που φαίνεται στην παραπάνω εικόνα:

System_Raid_90 - RAID1 (Mirror) 90.4GB Degraded

Με λίγα λόγια, αυτό που εννοώ είναι να πάρω από το PC τον πρώτο δίσκο (Volume0 - RAID1(Mirror) - 139.7GB - Normal), που φαίνεται ότι είναι σωστός και βάζοντάς τον σε άλλο PC, μαζί με τον SSD, να τον κοπιάρω ολόκληρο πάνω του με το Acronis. Υποθέτω, από αυτά που ξέρω από τη "θεωρία" περί RAID ότι ο ένας από τους δύο δίσκους έχει πάνω του ολόκληρο το λειτουργικό και τα αρχεία, αφού ο άλλος είναι απλά καθρέφτης του πρώτου. Οπότε, λογικά θα πρέπει να μπορέσω να τον κλωνοποιήσω.

Εκτός κι αν....

Εκτός κι αν, επειδή έχει ήδη διαμορφωθεί στον δικό του υπολογιστή σε RAID, να μην μπορεί να τον δει σωστά το άλλο PC και επομένως να μην μπορεί να κλωνοποιηθεί.

Ισχύει αυτό;
 

Μηνύματα
1.714
Reaction score
761
Εκτός κι αν, επειδή έχει ήδη διαμορφωθεί στον δικό του υπολογιστή σε RAID, να μην μπορεί να τον δει σωστά το άλλο PC και επομένως να μην μπορεί να κλωνοποιηθεί.

Ισχύει αυτό;
Θα τον δει. Άλλα δεν θα είναι read only η σύνδεση και ενδεχομένως να σε πάρει χαμπάρι το raid όταν τον ξαναπας πίσω και να σου κρατάει μούτρα.
Έτσι εμφανίζονται τα μηνύματα για "degraded" που φτάνει το raid controller να μην ξέρει ποιος δίσκος είναι ο σωστός.
Το degraded που σου αναφέρει εσένα δεν σημαίνει οπωσδήποτε ότι έχει πρόβλημα ο ένας δίσκος αλλά ότο ο συγχρονισμός μεταξύ τους έχει πρόβλημα.
 

Μηνύματα
4.544
Reaction score
3.085
Καλησπέρα σε όλους

Με λύπη μου αναφέρω ότι μια πολύ χρήσιμη (και δωρεάν) ιστοσελίδα, ο Πλοηγός (www.ploigos.gr) αποφασίστηκε από τους δημιουργούς της να κλείσει.

Σ' εμένα είχε χρησιμεύσει πάρα πολύ τα τελευταία 10 χρόνια, στο να βρίσκω εύκολα μια διεύθυνση και να επιλέγω την καταλληλότερη διαδρομή προς ή από αυτήν, με τις βέλτιστες επιλογές.

Ο γαργαντούας που λέγεται "Γούγλης" αναγκάζει τους δημιουργούς του Πλοηγού να σταματήσουν τις υπηρεσίες που προσέφερε ως τώρα και να κλείσουν οριστικά την ιστοσελίδα.

ploigos_end.jpg

:(:(
 

Μηνύματα
12.991
Reaction score
8.347
αν μπορεί καποιος να με βοηθήσει ευχαριστώ εκ των προτέρων.Το θεματακι είναι ,ότι προσπαθω να καθαρίσω το σκληρό δισκο.Αφαιρεσα ένα κάρο πραγματα και ενώ θα επρεπε να εχουν μεινει περιπου 50 γιγα,μου δειχνει 150.Ψαχνοντας παντου δεν βρίσκω αυτα τα παραπανίσια 100γιγα που δεν ειναι και λίγα.Εκει που λεει καθαρισμος μου βγαζει ότι μπορω να σβησω περιπου 3 γιγα αρα δεν είναι λύση.
που στο καλό μπορει να βρίσκονται 100γιγα?
 

Zizik

Chauncey Gardiner * tl;dr *
Super Moderator
Μηνύματα
42.346
Reaction score
74.447
Αν είναι δίσκος λειτουργικού, Windows update cleanup. Αν κάνει sync, καθάρισμα Google ή άλλων backups.
 



Staff online

ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
171.320
Μηνύματα
2.858.446
Members
37.894
Νεότερο μέλος
Nika
Top