Διάφορα (υπολογιστές)

xfader

Segregation supporter
Administrator
Μηνύματα
35.625
Reaction score
83.101
Ειλικρινά, είναι αυτό εξέλιξη;

Η νέα κάρτα γραφικών Nvidia 3090 Ti θα έχει αρχική τιμή γύρω στα ...3500€ !
Υπάρχει όμως κάτι ακόμα πιο υπερβολικό: Θα απαιτεί τροφοδοτικό 1000W. :roflmao:

 

daharis666

Επαγγελματίας Crystalator Μονολιθίξ
Moderator
Μηνύματα
37.635
Reaction score
77.054
Ειλικρινά, είναι αυτό εξέλιξη;

Η νέα κάρτα γραφικών Nvidia 3090 Ti θα έχει αρχική τιμή γύρω στα ...3500€ !
Υπάρχει όμως κάτι ακόμα πιο υπερβολικό: Θα απαιτεί τροφοδοτικό 1000W. :roflmao:

για 2 ώρες παιχνίδι θα πλερώνεις 100 ευρώ στη ΔΕΗ :lol:
 

Μηνύματα
4.497
Reaction score
7.795
Και που να διαβάσετε για την 4000. Θα ειναι 12+4pin με στιγμιαία πικ πάνω από 2400w. Θα βγουν νεου τύπου psu.
Ενα άλλο. Έδωσα τον 5900χ με την asus hero dark και τα 32gb ddr4 gskill trident neo 3600 c14 για να δοκιμάσω τον 12900κ με την z690 hero και 2 dimm fury 5200 ddr5.

Ήρθε ο cpu περιμένω mobo και ram. Αλλά βιάστικα. Για αρχή ξέρω το θέμα με την ανάποδη πολικότητα σε έναν πυκνωτή και ευτυχώς δεν είναι το serial στα προβληματικά κομμάτια. Όμως διαβάζοντας έπεσα πάνω σε τεχνικά άρθρα τα οποία λένε ότι στην ουσία το z690 δε μπορεί να δουλέψει με πάνω απο 2 dimm ram. >:( :o:cry:


20220118_133629.jpg
 
Last edited:

Μηνύματα
12.828
Reaction score
10.048
Για αρχή ξέρω το θέμα με την ανάποδη πολικότητα σε έναν πυκνωτή και ευτυχώς δεν είναι το serial στα προβληματικά κομμάτια.
Αφού έχεις τη μητρική στα χέρια σου, δεν κοιτάς και με τα μάτια τον λεγάμενο πυκνωτή; Φαίνεται αν είναι ανάποδα.
 

Μηνύματα
4.497
Reaction score
7.795
Αφού έχεις τη μητρική στα χέρια σου, δεν κοιτάς και με τα μάτια τον λεγάμενο πυκνωτή; Φαίνεται αν είναι ανάποδα.
Δεν την έχω ακόμη στο δρόμο είναι

Εχω το serial από το τιμολόγιο το οποίο στην asus φαίνεται οκ
FB_IMG_1642665739037.jpg
 


abcd

Πρώην Διοικητής ο τροπαιοφόρος
Super Moderator
Μηνύματα
77.383
Reaction score
93.946
 


D

Deleted member 35

Guest
Έχω αρκετά περιοδικά και σκέφτομαι την ψηφιοποίηση. Έχω δει ένα ποντίκι της iris το οποίο φαινομενικά με καλύπτει.

Επειδή όμως έχω καει από το PR των εταιριών έχει κανένας εμπειρια; Δεν περιμενω ταχύτητες φωτογραφικής μηχανής αλλά θέλω να το κουνάω αργά και αν δουλεύει. Όταν όμως λέω αργά εννοώ αργά και όχι με την ταχύτητα που κινούνται οι τεκτονικες πλάκες.

 

Μηνύματα
1.895
Reaction score
786
Ενα οποιοδηποτε πολυμηχανημα A4, θα εχει πολυ καλυτερο αποτελεσμα.

Εχεις φανταζομαι καταλαβει οτι με αυτο το μαραφετι θα θελεις 3-4 παραλληλα "περασματα" (με πολυ σταθερο χερι) για να σκαναρεις ολοκληρη σελιδα περιοδικου και οτι μετα θα γινεται ενωση των διαδοχικων σκαναρισματων σε καποιο software...

Με 90 ευρω που κοστιζει, δεν θα σκεφτομουν καν αυτη τη λυση.
 

D

Deleted member 35

Guest
Έχει να κάνει με το πόσο ψείρας είμαι. Δε διανοούμαι στην καμία να βάλω τα περιοδικά σε scanner και να τα πατήσω για να μην πάρει φως από το κενό της ράχης.
 


D

Deleted member 35

Guest
Πάλι θα έχω θέμα διότι στη μέση δε θέλω να τσακίσω τη ράχη. Δε μπορείτε να φανταστείτε πόσο ψείρας είμαι. Και για να γίνει καλή δουλειά στο εσωτερικό θέλει καλό πάτημα.
 



TGD

Μηνύματα
6.980
Reaction score
7.065
Δεν θα το κάνεις ποτέ, αν φοβάσαι να τα τσαλακώσεις. Ένας book scanner για αυτή τη δουλειά έχει τετραψήφια νούμερα. Αν πιάνουν τα χέρια σου μπορείς να φτιάξεις έναν γύρω από μια φωτογραφική μηχανή.

Για να καταλάβεις τη διαφορά, εγώ ήθελα να σκανάρω ένα βιβλίο. Το έκοψα από τη βιβλιοδεσία, το σκάναρα σε feed scanner και μετά το πήγα στο βιβλιοδετίο για δέσιμο!
 




Μηνύματα
206
Reaction score
94
Αν δεν θελεις να σκαναρεις σε flatbed για να μη χαλασεις τα περιοδικα, δοκιμασε καποιο scanning app με ενα κινητο που εχει καλη φωτογραφικη.
Αυτή είναι η καλύτερη λύση. Τη χρησιμοποιούμε ακόμη και στο σχολείο, σε μεγάλου μεγέθους έγγραφα.
 


Τελευταια Μηνυματα

Staff online

  • Zizik
    Chauncey Gardiner * tl;dr *
  • abcd
    Πρώην Διοικητής ο τροπαιοφόρος
  • rose.athens
    Not in the mood Mod
  • xfader
    Segregation supporter

ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
171.309
Μηνύματα
2.858.050
Members
37.892
Νεότερο μέλος
Nardo
Top