Διάφορα

Μηνύματα
12.863
Reaction score
10.076
@JOHN MARKOU θέλω γνώμη-τοποθέτησή σου, τρόποι αποτροπής του ατυχήματος επί του παραπάνω.
Έχουν κάνει λίγο λάθος την παράγραφο:
" Με βάση τη νέα μέτρηση, είναι 80,433 MeV (μεγαηλεκτρονιοβόλτ), με περιθώριο σφάλματος μόλις συν/πλην 9,4 MeV. Η προηγούμενη καλύτερη μέτρησή του ήταν από το πείραμα ATLAS του CERN (80,370 MeV με περιθώριο σφάλματος συν/πλην 19 MeV). Η θεωρητική πρόβλεψη είναι για μάζα 80,357 MeV. "

Το γράφω μη μπερδευτεί κάνας Χριστιανός με το περιθώριο σφάλματος.
 
Last edited:

Abessalom

Βαρώνος
Μηνύματα
18.604
Reaction score
30.912

Είχε, λέει, απογειωθεί και παρουσίασε βλάβη σε υδραυλικό σύστημα και προσγειώθηκε αμέσως, δεν είναι ότι του έφυγε στο ίσιωμα όπως φαίνεται.
 

Μηνύματα
27.290
Reaction score
25.312
Εγώ είδα skidding και καπνούς , το οποίο σημαίνει ότι δεν δούλευε το antiskid .
Οπως και νάχει είναι μάλλον συνδυασμός βλάβης και ατυχίας ,αλλά και κακού χειρισμού εκ μέρους των χειριστών.
Αν 'ήταν όποτε δεν δουλεύει το antiskid να έχουμε τέτοια ατυχήματα , δεν θα είχε αεροπλάνο πουθενά.

Antiskid= abs του αεροπλάνου.
 



Μελίδης Μιχάλης

Πρόεδρος ΕΒΒΕ
Μηνύματα
30.238
Reaction score
27.858
antouan.jpg


Τα παιδιά του Αντουάν Γκριεζμάν, είναι γεννημένα την ίδια ημερομηνία!
8 Απριλίου 2016: Γεννήθηκε η Μία Γκριεζμάν.
8 Απριλίου 2019: Γεννήθηκε ο Αμάρο Γκριεζμάν.
8 Απριλίου 2021: Γεννήθηκε η Άλμπα Γκριεζμάν.

Πολύ περίεργες συμπτώσεις. Να επέμβει ο εισαγγελέας και να αρχίσει έρευνα. :laugh:
 

TGD

Μηνύματα
7.222
Reaction score
7.252
" Με βάση τη νέα μέτρηση, είναι 80,433 MeV (μεγαηλεκτρονιοβόλτ), με περιθώριο σφάλματος μόλις συν/πλην 9,4 MeV. Η θεωρητική πρόβλεψη είναι για μάζα 80,357 MeV. "
Μας δουλεύουνε;
Ένα υποψήφιος νομπελίστας μου είχε πει κάποτε: "Αν το αποτέλεσμά σου είναι στο 1σ, δεν πρέπει να το ανακοινώνεις σε συνέδριο, δεν πρέπει καν να το λες στη γυναίκα σου. Στα 3σ, το συζητάμε."
Σοβαρα, έφτασε στις εφημερίδες για μια διαφορά κάτω από 1 σπό τη θεωρητική τιμή με σφάλμα σχεδόν 10;
 

minas

Πισιά
Μηνύματα
3.933
Reaction score
3.741
Μας δουλεύουνε;
Ένα υποψήφιος νομπελίστας μου είχε πει κάποτε: "Αν το αποτέλεσμά σου είναι στο 1σ, δεν πρέπει να το ανακοινώνεις σε συνέδριο, δεν πρέπει καν να το λες στη γυναίκα σου. Στα 3σ, το συζητάμε."
Σοβαρα, έφτασε στις εφημερίδες για μια διαφορά κάτω από 1 σπό τη θεωρητική τιμή με σφάλμα σχεδόν 10;
" Ένας υποψήφιος Νομπελίστας" = άλλος ένας που δεν πήρε Νομπέλ :p
 

Μηνύματα
12.863
Reaction score
10.076
Μας δουλεύουνε;
Ένα υποψήφιος νομπελίστας μου είχε πει κάποτε: "Αν το αποτέλεσμά σου είναι στο 1σ, δεν πρέπει να το ανακοινώνεις σε συνέδριο, δεν πρέπει καν να το λες στη γυναίκα σου. Στα 3σ, το συζητάμε."
Σοβαρα, έφτασε στις εφημερίδες για μια διαφορά κάτω από 1 σπό τη θεωρητική τιμή με σφάλμα σχεδόν 10;
Για αυτό το έθιξα. " Με βάση τη νέα μέτρηση, είναι 80,433 MeV " σημαίνει 80 χιλιάδες 433 MeV = 80433 με σφάλμα 9,4 (εννέα κόμμα τέσσερα). Χάθηκε στη μετάφραση το σημείο χωρισμού των χιλιάδων και το σημείο της υποδιαστολής.
 



abcd

Πρώην Διοικητής ο τροπαιοφόρος
Super Moderator
Μηνύματα
77.691
Reaction score
94.727
 

abcd

Πρώην Διοικητής ο τροπαιοφόρος
Super Moderator
Μηνύματα
77.691
Reaction score
94.727
Η στάθμη της θάλασσας ανεβαίνει σχεδόν σε όλο τον πλανήτη, αλλά όχι σε αυτή τη χώρα!

 

Μελίδης Μιχάλης

Πρόεδρος ΕΒΒΕ
Μηνύματα
30.238
Reaction score
27.858
Τι συμβαίνει στις Η.Π.Α. και καταστρέφονται περιέργως το ένα πίσω από το άλλο τα εργοστάσια παραγωγής τροφίμων;


:thumbsdown:
 

Μελίδης Μιχάλης

Πρόεδρος ΕΒΒΕ
Μηνύματα
30.238
Reaction score
27.858
 


abcd

Πρώην Διοικητής ο τροπαιοφόρος
Super Moderator
Μηνύματα
77.691
Reaction score
94.727
 


abcd

Πρώην Διοικητής ο τροπαιοφόρος
Super Moderator
Μηνύματα
77.691
Reaction score
94.727



Staff online

  • n_olympios
    Μαντιναδόρος!
  • abcd
    Πρώην Διοικητής ο τροπαιοφόρος
  • xfader
    Segregation supporter

ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
171.667
Μηνύματα
2.869.467
Members
37.943
Νεότερο μέλος
triantafyllos1969
Top