Διάφορα

Mr Spock

demokratischer - sektor
Μηνύματα
18.410
Reaction score
50.370
4 Ιουνίου 1923. Ο Φρανκ Χέις θα συμμετείχε για πρώτη φορά στη ζωή του σε επίσημους αγώνες ιππασίας. Οι πιθανότητες νίκης που έδιναν οι στοιχηματικές εταιρίες στο άλογό του άγγιζαν μόλις τις 1/20.

Προς έκπληξη όλων, ο άπειρος ιππέας κατάφερε να τερματίσει πρώτος, σπάζοντας ένα απίστευτο ρεκόρ. Είναι ο μόνος άνθρωπος στην ιστορία που έχει αγωνιστεί και μάλιστα νικήσει κούρσα όντας νεκρός....



Το όνομα του Φρανκ Χέις απέκτησε μία θέση στο βιβλίο Γκίνες καθώς το ρεκόρ που κατέκτησε είναι μοναδικό στα χρονικά. Είναι ο μόνος άνθρωπος που κατάφερε να αγωνιστεί και εν τέλει να νικήσει μία κούρσα όντας νεκρός....



Η κηδεία του άτυχου άντρα έγινε τρεις μέρες αργότερα. Θάφτηκε με τη στολή που φορούσε κατά τη διάρκεια της μοιραίας κούρσας....

http://www.mixanitouxronou.gr/o-ipp...a-den-epese-apo-ti-sela-kai-termatise-protos/
 

Mr Spock

demokratischer - sektor
Μηνύματα
18.410
Reaction score
50.370


Mε τίτλους όπως «Ο άνθρωπος κυρίαρχος δύο πλανητών», «Η τέλεια πορεία», «Θριαμβευτές επιστρέφουν οι τρεις κοσμοναύτες» κ.α, ο ελληνικός Τύπος κάλυψε το μεγάλο γεγονός της πρώτης προσελήνωσης του ανθρώπου το 1969. Η αποστολή της ΝΑΣΑ με το Απόλλων 11, υπήρξε το «μεγάλο άλμα για την ανθρωπότητα» , αλλά και για την ελληνική τηλεόραση που μετέδωσε απευθείας το κοσμοϊστορικό γεγονός...










http://www.mixanitouxronou.gr/to-pr...po-toys-elachistoys-dektes-ti-egrafe-o-typos/



- ήμουν έξι ετών και το θυμάμαι ζωντανά . . . :cry: . . . & ναι , θέλω να πιστεύω πως πήγαμε
 



Μηνύματα
29.073
Reaction score
23.098


Mε τίτλους όπως «Ο άνθρωπος κυρίαρχος δύο πλανητών», «Η τέλεια πορεία», «Θριαμβευτές επιστρέφουν οι τρεις κοσμοναύτες» κ.α, ο ελληνικός Τύπος κάλυψε το μεγάλο γεγονός της πρώτης προσελήνωσης του ανθρώπου το 1969. Η αποστολή της ΝΑΣΑ με το Απόλλων 11, υπήρξε το «μεγάλο άλμα για την ανθρωπότητα» , αλλά και για την ελληνική τηλεόραση που μετέδωσε απευθείας το κοσμοϊστορικό γεγονός...










http://www.mixanitouxronou.gr/to-pr...po-toys-elachistoys-dektes-ti-egrafe-o-typos/



- ήμουν έξι ετών και το θυμάμαι ζωντανά . . . :cry: . . . & ναι , θέλω να πιστεύω πως πήγαμε


ΚΙ ΕΓΩ ΤΟ ΘΥΜΑΜΑΙ.....

ΟΛΗ Η ΕΛΛΑΔΑ ΜΠΡΟΣΤΑ ΣΤΙΣ ΛΙΓΕΣ ΤΟΤΕ ΑΣΠΡΟΜΑΥΡΕΣ ΤΗΛΕΟΡΑΣΕΙΣ...

URANIA ΚΑΙ ΡΥΕ ΠΑΣΗΣ ΕΛΛΑΔΟΣ ΛΕΜΕ....;)
[DOUBLEPOST=1564653474][/DOUBLEPOST]
- '' το μοντέλο που ανακάλυψε ένα βιβλιοπωλείο ''

. . . μοντέλο ; . . . :confused:

ΤΟ ΜΟΝΤΕΛΟ ΠΟΥ ΟΝΕΙΡΕΥΤΗΚΕ ΤΑ ΤΑΠΕΡ ΤΗΣ ΑΛΙΚΗΣ.......ΑΠΛΑ ΓΕΛΟΙ...:o
 



Mr Spock

demokratischer - sektor
Μηνύματα
18.410
Reaction score
50.370
- '' το μοντέλο που ανακάλυψε ένα βιβλιοπωλείο ''

. . . μοντέλο ; . . . :confused:

- τώρα ανακάλυψα το βαθύτερο νόημα . . . αναφέρεται στο προφανώς ανεγκέφαλο μοντέλο που απο την ματαιοδοξία μεταπήδησε στην πνευματικότητα . . . εκτώς εάν το βιβλιοπωλείο είναι τσοντάδικο , οπότε . . .


 


Μηνύματα
29.073
Reaction score
23.098
τώρα ανακάλυψα το βαθύτερο νόημα . . . αναφέρεται στο προφανώς ανεγκέφαλο μοντέλο που απο την ματαιοδοξία μεταπήδησε στην πνευματικότητα . . . εκτώς εάν το βιβλιοπωλείο είναι τσοντάδικο , οπότε .
ΟΠΩΣ ΠΡΙΝ ΧΡΟΝΙΑ ΜΟΥ ΕΙΧΕ ΠΕΙ ΦΙΛΟΣ ΖΩΓΡΑΦΟΣ.....

Η ΜΑΤΑΙΟΔΟΞΙΑ ΑΠΟ ΤΗΝ ΠΝΕΥΜΑΤΙΚΟΤΗΤΑ ΑΠΕΧΕΙ ΟΣΟ ΤΟ ΜΝΙ ΑΠ ΤΟΝ ΛΟΚΟ.....

ΔΥΟ ΔΑΧΤΥΛΑ ΚΑΙ ΚΑΤΙ.....:D:D:D
 

Mr Spock

demokratischer - sektor
Μηνύματα
18.410
Reaction score
50.370
- πληροφορίες από την δίωξη ναρκωτικών λένε πως το κάτωθι φυτό , θα μεταμοσχεύεται σε φυτείες κάνναβης . . .






Το Impatiens glandulifera, κοινώς γνωστό ως Βάλσαμο των Ιμαλαΐων είναι ένα παράξενο φυτό με ένα πολύ περίεργο σύστημα αποικιοποίησης – οι λοβοί του φυτού κυριολεκτικά εκρήγνυνται όταν κάποιος τους αγγίξει ή έρθουν σε επαφή με άλλα φυτά, πτηνά κλπ. και μπορεί να φτάσουν μέχρι και 7 μέτρα μακριά προς κάθε κατεύθυνση.

https://perierga.gr/2019/08/to-fyto-pou-ekrignyte/

 

Nick Arvanitakis

Audio Pro
Administrator
Μηνύματα
46.964
Reaction score
23.739
Βαρύς ο πέλεκυς για όσους οδηγούς ταξί, λεωφορείων και δημόσιας – ιδιωτικής χρήσης καπνίζουν πίσω από το τιμόνι. Ειδικότερα, ο αντικαπνιστικός νόμος προβλέπει για τους οδηγούς των ΜΜΜ πρόστιμο ύψους 1.500 ευρώ, ενώ ταυτόχρονα θα τους αφαιρείται και το δίπλωμα για ένα μήνα.

Παράλληλα, εάν εντός του οχήματος βρίσκεται ανήλικο παιδί, κάτω των 12 ετών, τότε το χρηματικό πρόστιμο εκτοξεύεται στα 3.000 ευρώ.

Για όσους καπνίζουν μέσα στο ΙΧ και επιβαίνουν ανήλικα (κάτω των 12 ετών) προβλέπεται πρόστιμο ύψους 1.500 ευρώ, ανεξάρτητα εάν είναι ο οδηγός. Προβλέπεται επίσης ότι εφόσον δεν υπακούν στους κανόνες θα τους αφαιρείται το δίπλωμα ακόμα και εάν δεν διέπραξαν οι ίδιοι την παράβαση, αλλά ο συνεπιβάτης.

Από την εγκύκλιο, όπως σημειώνει σχετικό ρεπορτάζ του "one" δεν εξαιρούνται τα ηλεκτρονικά τσιγάρα και πάσης φύσεως προϊόν καπνού.

 

Μηνύματα
1.815
Reaction score
339
χαχαχα...καλά ναι! Ειδικά στα λεωφορεία, το 98% καπνίζει και μιλάει στο κινητό ταυτόχρονα σε συχνότητα που σε κάνει να αναρωτιέσαι αν του το επιβάλλει η υπηρεσία!
 


Μηνύματα
29.073
Reaction score
23.098
ΝΙΚ ΚΑΙ ΜΠΟΜΠΙ ΕΡΚΟΛΑΪΝ
Το θρυλικό ζευγάρι του Γούντστοκ είναι ακόμη μαζί -50 χρόνια μετά [εικόνες]
Ζευγάρι αγκαλιά στο Woodstock



Πριν από 50 χρόνια, ο Νικ και η Μπόμπι Ερκολάιν ήταν άλλο ένα ζευγάρι νέων που είχε κατασκηνώσει στο φεστιβάλ του Γούντστοκ.

Όταν, όμως, ο φωτογράφος Μπερκ Άζλ τους τράβηξε φωτογραφία εκείνο το πρωινό της Κυριακής του 1969, καθώς στέκονταν αγκαλιασμένοι, τυλιγμένοι σε μια κουβέρτα, άθελά τους έγιναν μέρος της ιστορίας της ποπ κουλτούρας, καταλήγοντας στο εξώφυλλο του άλμπουμ του φεστιβάλ Woodstock.
Η θρυλική φωτογραφία από το Γούντστοκ
Ο Νικ και η Μπόμπι είναι ακόμη μαζί και ζουν κοντά στο αγρόκτημα στο Μπέθελ Γουντς, στα βουνά Κάτσκιλς της Νέας Υόρκης, όπου πραγματοποιήθηκε το τριήμερο φεστιβάλ το 1969, μεταξύ 15-18 Αυγούστου.
Ζευγάρι αγκαλιά στο Γούντστοκ




 



abcd

Πρώην Διοικητής ο τροπαιοφόρος
Super Moderator
Μηνύματα
77.387
Reaction score
93.965
 

Μηνύματα
14.868
Reaction score
20.413
Λάγος

Είναι πιο πολυπληθής πόλη όχι μόνο της Νιγηρίας αλλά ολόκληρης της Ευρώπης. Εξαιτίας της γεωγραφίας της είναι εξαιρετικά επιρρεπής στις πλημμύρες και η ακτογραμμή της έχει ήδη διαβρωθεί. Τα επίπεδα των υδάτων αυξάνονται συνεχώς όσο ανεβαίνει και η θερμοκρασία του πλανήτη.
 

Mr Spock

demokratischer - sektor
Μηνύματα
18.410
Reaction score
50.370
1568099480428.png



Το παρασκήνιο του χωρισμού του από την PJ Harvey αποκάλυψε μέσα από το The Red Hand Files, το blog που διατηρεί ο Nick Cave, για να απαντά σε ερωτήσεις θαυμαστών.

Ένας φαν, από τη Βραζιλία, ρώτησε τον Cave γιατί χώρισε με την PJ Harvey και η απάντηση που έλαβε ήταν η εξής: «Η αλήθεια είναι ότι δεν χώρισα εγώ την PJ Harvey, εκείνη χώρισε εμένα. Κάθομαι στο πάτωμα του διαμερίσματός μου στο Νότινγκ Χιλ, με τον ήλιο να τρυπώνει μέσα από το παράθυρο (ίσως), νιώθοντας όμορφα, με μια ταλαντούχα και όμορφη νεαρή τραγουδίστρια για φιλενάδα, όταν ξαφνικά χτυπάει το τηλέφωνο. Το σήκωσα και ήταν η Polly.

“Γεια”, της λέω.
“Θέλω να χωρίσουμε”.
“Γιατί;”, τη ρωτάω.
“Απλά τελείωσε”, μου λέει.
Από την έκπληξη πήγε να μου πέσει η σύριγγα από τα χέρια»....

http://www.mixanitouxronou.gr/o-nic...oy-kai-ta-themata-monogamias-mas-apomakrynan/
 


ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
171.311
Μηνύματα
2.858.157
Members
37.893
Νεότερο μέλος
k.dimitriadis
Top