Διαιρούμενα ηχεία σε αυτοκίνητο

Μηνύματα
6
Reaction score
0
Καλησπέρα σας
Θέλω να βάλω σε αμάξι 2 "Hertz sv 200.1 (mid)" και δυο "Hertz st44(tweeter) "
Τα 2 mid δεν είναι θέμα να τα συνδέσω ο κατασκευαστής λέει θέλουν HP filter το λιγότερο 200Hz που γίνεται κατευθείαν απο ενισχυτή
Αυτό που δεν έχω καταλάβει είναι πως συνδέω το tweeter άμα γίνεται παράλληλα με το mid η θέλει δικό του ενισχυτή
Έχω ψάξει για crossover αλα από ότι φαίνεται δεν υπάρχει
Στο mid ο κατασκευαστής δίνει 250wrms 500wpeak και στην κόρνα 100watt
Screenshot_20211205-200321_Drive.jpg
Screenshot_20211205-200307_Drive.jpg
 

Μηνύματα
6
Reaction score
0
Άλλαξα τα σχέδια και μάλλον πάω στα μικρότερα mid "Hertz sv 165.1 (200wrms 400peak )" και ενισχυτή "Hertz HCP 4 " γέφυρα βγάζει 2x 190wrms 4Ohm
Το πως να συνδέσω το tweeter δεν το έχω ανακαλύψει όσο και να έχω ψάξει
Τι μπορώ να κάνω για να γίνει σωστά η σύνδεση των tweeter και να έχω ποιοτικό ήχο;

Screenshot_20211206-034233_Drive.jpg
 

Μηνύματα
271
Reaction score
127
Με αυτά δεν παίζει να χεις ποιοτικό ήχο είναι για spl... Τεσπα για να βγάλεις το τελευταίο decibel από αυτά τα μεγάφωνα χρειάζεσαι έναν σοβαρό ενισχυτή... Αυτός τετρακαναλος καλύπτει ίσα ίσα τις κόρνες
 

Μηνύματα
6
Reaction score
0
Με αυτά δεν παίζει να χεις ποιοτικό ήχο είναι για spl... Τεσπα για να βγάλεις το τελευταίο decibel από αυτά τα μεγάφωνα χρειάζεσαι έναν σοβαρό ενισχυτή... Αυτός τετρακαναλος καλύπτει ίσα ίσα τις κόρνες
Σίγουρα δεν θα είναι όπως τα EV που έχω σπίτι σε θέμα ποιότητα αλα δεν θα τσιριζουν κιόλας
Τώρα για να αποφασίσω σωστά τον ενισχυτή θέλω να καταλάβω το θέμα του tweeter πως το συνδέω
Μια λύση είναι παράλληλα με το mid και ενα πυκνωτή σε σειρά με το tweeter δίνει νομίζω μαζί με το tweeter εναν 3.3μF αλά έτσι φοβάμαι μην τα κάψω τα tweeter
 


Μηνύματα
271
Reaction score
127
Σίγουρα δεν θα είναι όπως τα EV που έχω σπίτι σε θέμα ποιότητα αλα δεν θα τσιριζουν κιόλας
Τώρα για να αποφασίσω σωστά τον ενισχυτή θέλω να καταλάβω το θέμα του tweeter πως το συνδέω
Μια λύση είναι παράλληλα με το mid και ενα πυκνωτή σε σειρά με το tweeter δίνει νομίζω μαζί με το tweeter εναν 3.3μF αλά έτσι φοβάμαι μην τα κάψω τα tweeter
Δεν θα πάθουν τίποτα με τον πυκνωτή αν δεν τα ταΐζεις με παραμόρφωση (clip)
 

Μηνύματα
6
Reaction score
0
Δεν θα πάθουν τίποτα με τον πυκνωτή αν δεν τα ταΐζεις με παραμόρφωση (clip)
Αφού τα βάλω παράλληλα πέφτουν στα 2ohm περίπου οπότε θα βάλω τα αρχικά mid που είπα τα "Hertz sv 200.1 " με ενισχυτή "Hertz HDP 4 " που βγάζει 4x250wrms στα 2Ohm βέβαια θα μου μείνουν 2 κανάλια κενά αλα δεν πιστεύω να έχει θέμα και στο κοντινό η μακρινό μέλλον βάζω αλλά δύο σετ στα άλλα δύο κανάλια άμα θέλω κι άλλο ένταση και την ένταση πάνω στον ενισχυτή περίπου ατην μέση και πιστεύω θα είμαι κομπλέ
 

daharis666

Επαγγελματίας Crystalator Μονολιθίξ
Moderator
Μηνύματα
37.635
Reaction score
77.055
Δεν θα πάθουν τίποτα με τον πυκνωτή αν δεν τα ταΐζεις με παραμόρφωση (clip)
θα παρακαλούσα πριν ξεκινήσεις με νέα θέματα να τελειώνεις με τα παλιά....

υπάρχουν άτομα με απορίες για το πως γίνεται αυτό....

δεν δοκιμάζεις ν αλλάξεις πολικότητά πρώτα, έτσι ο ήχος θα κάνει αντανάκλαση απ το τζάμι πάνω σου
μην τα αφήνεις στο σκοτάδι

ευχαριστώ κ συγνώμη @Socratis T για το οφτοπικ....

για σίγουρα μίλα με τον @Car_Audio_Test ;)
 

Μηνύματα
2.090
Reaction score
5.460
Τα μεγαφωνα που έχεις επιλεξει ειναι καθαρα για χρηση spl και σε αυτη την χρήση οι περισσοτεροι στον χωρο με πυκνωτη συνδεουν τα tweeter.Απο την στιγμη που εχεις δυο καναλια που καθονται γιατι δεν τα συνδεεις εκει; ρυθμιζοντας και το αντιστοιχο high pass στον ενισχυτη;
 

Μηνύματα
14.868
Reaction score
20.412
Αφού τα βάλω παράλληλα πέφτουν στα 2ohm
Όχι
Απλά όχι
Η εμπέδηση ή αλλιώς σύνθετη αντίσταση δεν έχει μια τιμή και τέλος αλλά εμφανίζει διακύμανση στο πεδίο συχνοτήτων.
Στην περιοχή που κόβει ο πυκνωτής την κόρνα , αυτή εμφανίζει πολύ μεγάλη εμπέδηση οπότε παράλληλα με το 8αρι το αποτέλεσμα είναι σχεδόν η εμπέδηση του 8αριου.
Ψηλά το 8αρι εμφανίζει μεγάλη εμπέδηση συνεχώς αυξανόμενη συνεπώς το αποτέλεσμα της σύνθεσης είναι κοντά στην τιμή της κόρνας .
 

Μηνύματα
271
Reaction score
127
θα παρακαλούσα πριν ξεκινήσεις με νέα θέματα να τελειώνεις με τα παλιά....

υπάρχουν άτομα με απορίες για το πως γίνεται αυτό....



μην τα αφήνεις στο σκοτάδι

ευχαριστώ κ συγνώμη @Socratis T για το οφτοπικ....

για σίγουρα μίλα με τον @Car_Audio_Test ;)
Για να το κατανοήσεις έπρεπε να παρακολουθείς τι σου λεει ο δάσκαλος φυσικής στην έκτη δημοτικού
 

daharis666

Επαγγελματίας Crystalator Μονολιθίξ
Moderator
Μηνύματα
37.635
Reaction score
77.055
Για να το κατανοήσεις έπρεπε να παρακολουθείς τι σου λεει ο δάσκαλος φυσικής στην έκτη δημοτικού
επειδή ήμουν σκράπας...μπορείς σε παρακαλώ με απλά λόγια να το εξηγήσεις?
γιατί υπάρχουν αρκετά μέλη που δεν έπαιρναν από φυσική (στο δημοτικό που δεν υπήρχε τέτοιο μάθημα) όπως τα έπαιρνες εσύ...
 
Last edited:


daharis666

Επαγγελματίας Crystalator Μονολιθίξ
Moderator
Μηνύματα
37.635
Reaction score
77.055
Κι εγω δεν ημουν καλος στη φυσικη, κι τελικα ακομα και τωρα δεν ειμαι καλος μαλλον!
εγώ πάλι σπάω το κεφάλι μου να θυμηθώ τον ξεχωριστό δάσκαλο φυσικής ΣΤ δημοτικού.....κ μόνο μια γυμνάστρια με μεγάλα βζα μου έρχεται στο μυαλό

τι διάλο...όλοι του ΜΙΤ και της MENSA εδώ μαζεύτηκαν ? :biggrin:
 

Μηνύματα
271
Reaction score
127
επειδή ήμουν σκράπας...μπορείς σε παρακαλώ με απλά λόγια να το εξηγήσεις?
γιατί υπάρχουν αρκετά μέλη που δεν έπαιρναν από φυσική (στο δημοτικό που δεν υπήρχε τέτοιο μάθημα) όπως τα έπαιρνες εσύ...
Από Wikipedia
Όταν ένα ξένο σώμα διαφορετικής ύλης από αυτή του μέσου παρεμβάλλεται στην κατεύθυνση των ηχητικών κυμάτων, τότε αυτά υφίστανται ανάκλαση. Αν για παράδειγμα, σταθούμε μπροστά από έναν τοίχο και κτυπήσουμε παλαμάκια, τα κύματα που θα φτάσουν στον τοίχο θα αναγκαστούν να αλλάξουν κατεύθυνση. Αν το εμπόδιο βρίσκεται σε απόσταση μεγαλύτερη από 17 μέτρα, τότε παρατηρούμε πως ο κρότος που δημιουργήσαμε επαναλαμβάνεται - αυτό το φαινόμενο ονομάζεται ηχώ. Αν όμως το εμπόδιο βρίσκεται σε απόσταση μικρότερη από 17 μέτρα, τότε ο ήχος απλώς δυναμώνει. Το φαινόμενο αυτό ονομάζεται αντήχηση και στηρίζεται στο ότι τα ηχητικά κύματα ανακλώνται και επιστρέφουν ενισχυμένα όταν συναντήσουν ένα πολύ κοντινό εμπόδιο.
 

daharis666

Επαγγελματίας Crystalator Μονολιθίξ
Moderator
Μηνύματα
37.635
Reaction score
77.055
Από Wikipedia
Όταν ένα ξένο σώμα διαφορετικής ύλης από αυτή του μέσου παρεμβάλλεται στην κατεύθυνση των ηχητικών κυμάτων, τότε αυτά υφίστανται ανάκλαση. Αν για παράδειγμα, σταθούμε μπροστά από έναν τοίχο και κτυπήσουμε παλαμάκια, τα κύματα που θα φτάσουν στον τοίχο θα αναγκαστούν να αλλάξουν κατεύθυνση. Αν το εμπόδιο βρίσκεται σε απόσταση μεγαλύτερη από 17 μέτρα, τότε παρατηρούμε πως ο κρότος που δημιουργήσαμε επαναλαμβάνεται - αυτό το φαινόμενο ονομάζεται ηχώ. Αν όμως το εμπόδιο βρίσκεται σε απόσταση μικρότερη από 17 μέτρα, τότε ο ήχος απλώς δυναμώνει. Το φαινόμενο αυτό ονομάζεται αντήχηση και στηρίζεται στο ότι τα ηχητικά κύματα ανακλώνται και επιστρέφουν ενισχυμένα όταν συναντήσουν ένα πολύ κοντινό εμπόδιο.
με δικά σου λόγια είπαμε..του δημοτικού...... :lol:

τώρα που κολλά η ηχώ με την
αλλαγή πολικότητας στην αντήχηση κ το φαινόμενο της αντανάκλασης δεν βλέπω.... Αινστάιν της ΣΤ
δεν δοκιμάζεις ν αλλάξεις πολικότητά πρώτα, έτσι ο ήχος θα κάνει αντανάκλαση απ το τζάμι πάνω σου
μπορείς να το ξανα εξηγήσεις...? το κάνεις όλο και καλύτερο....:o

μπορείς επάξια να μοιραστείς το νόμπελ παπαρδέγκας με άλλον συνάδελφο σου που μας ανέλυε την χημική αντίδραση του ρεύματος με τα καλώδια :lolsign:
 

Μηνύματα
271
Reaction score
127
με δικά σου λόγια είπαμε..του δημοτικού...... :lol:

τώρα που κολλά η ηχώ με την
αλλαγή πολικότητας στην αντήχηση κ το φαινόμενο της αντανάκλασης δεν βλέπω.... Αινστάιν της ΣΤ


μπορείς να το ξανα εξηγήσεις...? το κάνεις όλο και καλύτερο....:o

μπορείς επάξια να μοιραστείς το νόμπελ παπαρδέγκας με άλλον συνάδελφο σου που μας ανέλυε την χημική αντίδραση του ρεύματος με τα καλώδια :lolsign:
Για την ηχώ ήταν η εισαγωγή τεσπα ξες τι λένε στο χωριό μου στου κουφού την πόρτα όσο θέλεις βρόντα
 

daharis666

Επαγγελματίας Crystalator Μονολιθίξ
Moderator
Μηνύματα
37.635
Reaction score
77.055
Για την ηχώ ήταν η εισαγωγή τεσπα ξες τι λένε στο χωριό μου στου κουφού την πόρτα όσο θέλεις βρόντα
εγώ ξέρω το άλλο...για την απέραντη...που λένε...
μια φωτό σου θέλω για να την ποστάρω στη wiki...
 

Μηνύματα
6
Reaction score
0
Με την σύνδεση τελικά τι πρέπει να κάνω;
Ο ενισχυτής ο "Hertz HDP 4 " βγάζει 4x150wrms 4Ohm και 4x250wrms 2Ohm και έχει HP Filter μέχρι τα 5KHz στο A-ch και στο B-ch έχει μέχρι 3.3KHz
Να συνδέσω τα tweeter στο A-ch και να το ρυθμίσω κατευθείαν απο τον ενισχυτή;
 

Μηνύματα
14.868
Reaction score
20.412
η θα βάλεις τα mid στα Β με HP στα 200Hz και τα κορνάκια στα Α με HP στα 4KHz χωρίς πυκνωτές κλπ
ή θα τα βάλεις παράλληλα στα Β με HP στα 200Hz και πυκνωτές στα κορνάκια οτι σε φωτίσει το Άγιο Πνεύμα (πες 2.2μF)
ή θα τον γεφυρώσεις και θα τα βάλεις παράλληλα ως άνω
πυροσβεστήρα να πάρεις.
 


Staff online

ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
171.310
Μηνύματα
2.858.119
Members
37.892
Νεότερο μέλος
Nardo
Top