Διατάξεις Για Το Πνίξιμο Των Θορύβων

Mr Spock

demokratischer - sektor
Μηνύματα
18.407
Reaction score
50.360
Η Chord Company ανακοίνωσε μια νέα σειρά προϊόντων μείωσης του θορύβου που ονομάζεται GroundARAY

1626856278706.png


Το GroundARAY έχει πέντε ξεχωριστά συστήματα μείωσης του θορύβου, όλα λειτουργούν σε διαφορετικά εύρη θορύβου HF και λειτουργούν παράλληλα ώστε να μετατρέψουν τον ανεπιθύμητο ηλεκτρικό θόρυβο HF σε θερμότητα


1626856472060.png


Each GroundARAY cylinder is filled with a carefully chosen material to deaden noise. The final assembly is then locked into place to reduce any effects from acoustic vibration








. . . ώχ !
 





Μηνύματα
1.864
Reaction score
4.430
Το οτι μεγαλες εταιρειες επιμενουν να βγαζουν
σε τοσο μεγαλη εκταση παρομοια προιοντα
δειχνει απλως το μεγεθος του προβληματος
που ομως σε καποιο βαθμο ειναι αντιμετωπισιμο.
Ειχε αναλυθει παλια σε συζητησεις
για Nordost και Synergistic research
οποτε δεν θα αναφερω παλι τα ιδια.
Οσοι δοκιμαζουν τετοιες λυσεις αναφερουν παντα
θετικα αποτελεσματα.
Οι τιμες βεβαια ειναι απαγορευτικες για την πλειοψηφια
γιατι λιγα κομματια δεν φτανουν.
Απαιτειται συνολικη αντιμετωπιση.

Οσοι λογω ηλικιας δεν εχουν εμπειρια του ηχου,
ακομα και μεσα απο φθηνο hifi,
πριν οι πολεις και τα σπιτια μας καταληξουν να πλεουν
σε μια θαλασσα RF pollution
δεν εχουν επιγνωση αυτης της ηλεκτρονικης γλιτσας
που επικαθεται στο συχνοτικο φασμα και την οποια εκλαμβανουν
ως "καθαροτητα"και ουδετεροτητα.
Η αντιστροφη αυτης της "προοδου"
με αντιμετρα που απανταται και σε αλλα καταναλωτικα πεδια
ειναι υποθεση με μεγαλο κοστος.
 


daharis666

Επαγγελματίας Crystalator Μονολιθίξ
Moderator
Μηνύματα
37.635
Reaction score
77.053
μην βιαστείτε να αγοράσετε....
μετρήστε πρώτα αν σας παίρνει πίσω από το ρακ....
μην βρίσκει τοίχο και πάει τσάμπα η επένδυση

Α! και ζυγίστε τα κιόλας....γιατί προβλέπω οι πλακέτες να παίρνουν κλίση :biggrin:
 


wnet

Nearfieldένιος
Μηνύματα
4.433
Reaction score
15.081
ηλεκτρονικης γλιτσας
που επικαθεται στο συχνοτικο φασμα και την οποια εκλαμβανουν
ως "καθαροτητα"και ουδετεροτητα.
μπερδεύτηκα αλήθεια.... η rf φασαρία δουλεύει σαν ... dithering ;
 


Μηνύματα
12.213
Reaction score
14.513
μπερδεύτηκα αλήθεια.... η rf φασαρία δουλεύει σαν ... dithering ;
Τι να πω και εγώ που καταλάβαινα μέχρι το RF και μπερδεύτηκα όταν είπες για dithering :)

Είναι trick question ? καθώς άλλο το RF και άλλο το dithering. Το πρώτο θεωρείται ...κακό να υπάρχει και το δεύτερο ... καλό -ανάγκη να υπάρχει. Εκτός εάν θεωρείς (ή το ξέρεις) ότι ο θόρυβος του RF είναι συνεχής σε level και συχνοτικό περιεχόμενο (όπως είναι o θόρυβος που προσθέτει το dithering όποτε ψυχοακουστικά δεν είναι τόσο πρόβλημα).
 

Μηνύματα
1.864
Reaction score
4.430
Το dithering είναι στοχευμένη και ελεγχόμενη εισαγωγή θορύβου σε πολύ συγκεκριμένες περιπτωσεις επεξεργασίας σήματος.
Καμμία σχέση με RFI.
Για να κρίνεις τα αποτελέσματα
του ενός και του άλλου
θα πρέπει ν'ακουσεις
το πριν και το μετα.
 

Μηνύματα
12.213
Reaction score
14.513
Το dithering είναι στοχευμένη και ελεγχόμενη εισαγωγή θορύβου σε πολύ συγκεκριμένες περιπτωσεις επεξεργασίας σήματος.
Καμμία σχέση με RFI.
Για να κρίνεις τα αποτελέσματα
του ενός και του άλλου
θα πρέπει ν'ακουσεις
το πριν και το μετα.
Σωστά.

 

Μηνύματα
27.074
Reaction score
25.005
Οταν μιλάμε για RFI ας πούμε μιλάμε για κάποια KHZ ,γιατί αν μιλάμε για mhz το κόβω από λίγο δύσκολο έως και αδύνατο , να ακούγονται , όταν μιλάμε για MHZ. Ε?
 

Μηνύματα
1.864
Reaction score
4.430
Τι ακούγεται.
Αναλόγως της ισχύος των παρεμβολων, αλλά και της προστασίας που παρέχουν οι σχεδιασεις οι επιπτώσεις καλύπτουν μεγάλη κλίμακα.
Σε ακραίες περιπτώσεις μπορεί να έχεις και αποδιαμορφωση σταθμών.

Αυτό που ενδιαφέρει εμάς
ειναι η ελλειψη καθαροτητας και σαφήνειας, εύρους σκηνής, αλλοίωση χροιων, προσλαμβανόμενη μείωση δυναμικών, τέτοια πραγματα αποκαθιστουν αυτά τα προιοντα.

Μια εισαγωγή στο θέμα που βρήκα πολύ γρήγορα
για όσους ενδιαφέρονται:
Understanding and controlling RF interference
 

Μηνύματα
12.213
Reaction score
14.513
@JOHN MARKOU
Κοίτα νομίζω στη θεωρία, δεν υπάρχει κάτι που να σταματάει μια ηλεκτρονική συσκευή να επηρρεαστεί μέχρι και UHF (Ghz) ανάλογα με το πόσο κοντά είναι στην πηγή εκπομπής. Άλλες συσκευές ηλεκτρονικές για άλλες εφαρμογές επηρρεάζονται. Αλλά συνήθως ειναι shielded με τον ένα τρόπο ή τον άλλο (και στο Χαι φαι ακόμα).

Να ακούγεται όχι, πώς να ακούγεται , αφου τα τουιτερ δε μπορούν να αναπαράξουν τέτοιο περιεχόμενο. Κάποιοι ενισχυτές πάνε στο 1 Mhz.

Τώρα εάν μια τέτοτια εκπομπή , επηρρεάζει κάτι άλλο στο κύκλωμα ή στα ηλεκτρονικά που μετά επηρρεάζει κάτι άλλο και αυτό το άλλο ακούγεται , είναι υψηλοενεργειακή ερώτηση. Αυτα τα ξέρουν άλλοι. :)

Πώντως το ΕΜΙ και οι χαμηλής ενέργειας μαγνητικά κύματα (Gauss) νομίζω είναι πολύ πιο μεγάλο πρόβλημα για τα Χαι Φαι απο την άποψη οτι άντε να τα σταματήσεις (καλή τύχη), όχι απο άποψη πάλι του εάν ακούγονται ή όχι και πόσο. Σε οικιακό περιβάλλον , ΟΚ κουνάς τη συσκευή κανα 80 εκ - 1 μέτρο και το πρόβλημα συνήθως λύνεται (άντε μεχρι και 0.8 μάξομουμ Gauss ?) δε ξέρω πόσο εκπέμπουν π.χ. οι μετασχηματιστες και των πιο βαρβάτων ενισχυτών. Εάν δε μπορείς όμως να τους απομακρύνεις ....
 
Last edited:

Μηνύματα
27.074
Reaction score
25.005
@JOHN MARKOU
Κοίτα νομίζω στη θεωρία, δεν υπάρχει κάτι που να σταματάει μια ηλεκτρονική συσκευή να επηρρεαστεί μέχρι και UHF (Ghz) ανάλογα με το πόσο κοντά είναι στην πηγή εκπομπής. Άλλες συσκευές ηλεκτρονικές για άλλες εφαρμογές επηρρεάζονται. Αλλά συνήθως ειναι shielded με τον ένα τρόπο ή τον άλλο (και στο Χαι φαι ακόμα).

Να ακούγεται όχι, πώς να ακούγεται , αφου τα τουιτερ δε μπορούν να αναπαράξουν τέτοιο περιεχόμενο. Κάποιοι ενισχυτές πάνε στο 1 Mhz.

Τώρα εάν μια τέτοτια εκπομπή , επηρρεάζει κάτι άλλο στο κύκλωμα ή στα ηλεκτρονικά που μετά επηρρεάζει κάτι άλλο και αυτό το άλλο ακούγεται , είναι υψηλοενεργειακή ερώτηση. Αυτα τα ξέρουν άλλοι. :)

Πώντως το ΕΜΙ και οι χαμηλής ενέργειας μαγνητικά κύματα (Gauss) νομίζω είναι πολύ πιο μεγάλο πρόβλημα για τα Χαι Φαι απο την άποψη οτι άντε να τα σταματήσεις (καλή τύχη), όχι απο άποψη πάλι του εάν ακούγονται ή όχι και πόσο. Σε οικιακό περιβάλλον , ΟΚ κουνάς τη συσκευή κανα 80 εκ - 1 μέτρο και το πρόβλημα συνήθως λύνεται (άντε μεχρι και 0.8 μάξομουμ Gauss ?) δε ξέρω πόσο εκπέμπουν π.χ. οι μετασχηματιστες και των πιο βαρβάτων ενισχυτών. Εάν δε μπορείς όμως να τους απομακρύνεις ....
Οχι .! Και να σου πω γιατί. Αν ένας ενισχυτής επηρεαστεί όπως λες από UHF (GHZ) θα γίνει της κακομοίρας .
Θα πέσει η ταλάντωση σύννεφο. Θα πάρει κανονικό φώκο ο ενισχυτάκος.
Δεν γίνεται αλλιώς. Η θωράκιση υπάρχει , σε όποια μηχανήματα την έχουν . Δεν μπορεί να καλύψει τέτοιου είδους προβλήματα. Εκεί λόγο έχουν τα στραγγαλιστικά πηνία , στην έξοδο του ενισχυτή , μόνο και μόνο για να αποτρέψουν την ταλάντωση.
Αν ακούγεται μάλλον όχι .
Δεν υπάρχει ενισχυτής AUDIO που να πηγαίνει στο 1MHZ. θα είχε καρβουνιάσει από την ταλάντωση πολύ πριν φτάσει το 1 mhz.
Δεν υπάρχει αυτό που λές , γιατί φροντίζουν να το καταστείλουν εν τη γενέσει του οι σχεδιαστές ενισχυτών για να έχουν το κεφάλι τους ήσυχο , και όχι καθημερινές μηνύσεις επειδή ο ενισχυτής τους έπιανε uhf.
Δεν παίζει καθόλου ρόλο πόσο κουνάς την συσκευή σου , δεν αλλάζει αυτό .
Αν ήταν έτσι οι βαρβάτοι ενισχυτές θα επηρέαζαν τα πάντα γύρω τους με απίστευτο θόρυβο , λόγω των μεγάλων Μετ/στών τους. Δεν πάει έτσι.
Οι αθωράκιστοι ενισχυτές , ιδίως δε οι μετ/στες τους παράγουν αρκετό θόρυβο.
Γιαυτό άλλωστε οι περισσότεροι μετ/στές , ΕΙ έχουν μία λουρίδα χαλκού που διατρέχει συνήθως κάθετα τα πηνία τους για την ο΄σο το δυνατόν καλύτερη θωράκιση και αποφυγή διαφυγόντων δινορευμάτων .
Εαν δεν γίνεται να απομακρυθούν , πράγμα σύνηθες , χρησιμοποιούνται Τοροειδείς Μετ/στες , θωρακισμένοι μέσα σε κατσαρόλα , έτσι λέγεται, μαλακού σιδήρου , που θωρακίζει τα πάντα.
 

wnet

Nearfieldένιος
Μηνύματα
4.433
Reaction score
15.081
Τι να πω και εγώ που καταλάβαινα μέχρι το RF και μπερδεύτηκα όταν είπες για dithering :)

Είναι trick question ? καθώς άλλο το RF και άλλο το dithering. Το πρώτο θεωρείται ...κακό να υπάρχει και το δεύτερο ... καλό -ανάγκη να υπάρχει. Εκτός εάν θεωρείς (ή το ξέρεις) ότι ο θόρυβος του RF είναι συνεχής σε level και συχνοτικό περιεχόμενο (όπως είναι o θόρυβος που προσθέτει το dithering όποτε ψυχοακουστικά δεν είναι τόσο πρόβλημα).
μπα... ποιο πολύ σαν κακόγουστο αποτυχημένο αστείο θεώρησε το....
 

Μηνύματα
12.213
Reaction score
14.513
Οχι .! Και να σου πω γιατί. Αν ένας ενισχυτής επηρεαστεί όπως λες από UHF (GHZ) θα γίνει της κακομοίρας .
Θα πέσει η ταλάντωση σύννεφο. Θα πάρει κανονικό φώκο ο ενισχυτάκος.
Δεν γίνεται αλλιώς. Η θωράκιση υπάρχει , σε όποια μηχανήματα την έχουν . Δεν μπορεί να καλύψει τέτοιου είδους προβλήματα. Εκεί λόγο έχουν τα στραγγαλιστικά πηνία , στην έξοδο του ενισχυτή , μόνο και μόνο για να αποτρέψουν την ταλάντωση.
Αν ακούγεται μάλλον όχι .
Δεν υπάρχει ενισχυτής AUDIO που να πηγαίνει στο 1MHZ. θα είχε καρβουνιάσει από την ταλάντωση πολύ πριν φτάσει το 1 mhz.
Δεν υπάρχει αυτό που λές , γιατί φροντίζουν να το καταστείλουν εν τη γενέσει του οι σχεδιαστές ενισχυτών για να έχουν το κεφάλι τους ήσυχο , και όχι καθημερινές μηνύσεις επειδή ο ενισχυτής τους έπιανε uhf.
Δεν παίζει καθόλου ρόλο πόσο κουνάς την συσκευή σου , δεν αλλάζει αυτό .
Αν ήταν έτσι οι βαρβάτοι ενισχυτές θα επηρέαζαν τα πάντα γύρω τους με απίστευτο θόρυβο , λόγω των μεγάλων Μετ/στών τους. Δεν πάει έτσι.
Οι αθωράκιστοι ενισχυτές , ιδίως δε οι μετ/στες τους παράγουν αρκετό θόρυβο.
Γιαυτό άλλωστε οι περισσότεροι μετ/στές , ΕΙ έχουν μία λουρίδα χαλκού που διατρέχει συνήθως κάθετα τα πηνία τους για την ο΄σο το δυνατόν καλύτερη θωράκιση και αποφυγή διαφυγόντων δινορευμάτων .
Εαν δεν γίνεται να απομακρυθούν , πράγμα σύνηθες , χρησιμοποιούνται Τοροειδείς Μετ/στες , θωρακισμένοι μέσα σε κατσαρόλα , έτσι λέγεται, μαλακού σιδήρου , που θωρακίζει τα πάντα.
Κοίτα να σου πω ... αλλά σε καμιά περίπτωση δε θέλω να το πάρεις σαν αμφισβήτηση ή ότι πολυσκάω κιόλας για το άν ακούγονται τέτοια φαινόμενα στον ήχο ή όχι. Απλώς , βλέπω ότι ξέρεις κάποια πράγματα και το "συνεχίζω" για να σε κάνω κιόλας να μας πείς περισσότερα και γιατί με αρέσουν τα θέματα κυρίως της ηλεκτρολογίας και λίγο τα ηλεκτρονικά καθώς μου έμεινε μαράζι καθώς στην εποχή μου ήθελα να περάσω ηλεκτρολογος μηχανικός και τότε ήταν πολυ υψηλές οι βάσεις τους - δε ξέρω τώρα - και δε το κατάφερα για 10 ! μόρια (στα 20.000 νομίζω είχςμε τότε). Οπότε μου έμεινε απωθημένο :) , μιας και ο πατέρας μου ηλεκτρολόγος μηχανικός κλπ .... καταλαβαίνεις. Ακόμα "ανακατεύομαι" όποτε μπορώ και μου αρέσει να διαβάζω για τέτοια θέματα. Άλλαξα και τον πίνακα σπίτι μου , με χτύπησε και "λιγο" ρεύμα, το έχω γράψει κάπου για να γελάσουμε και νομίζω είχες κάνει ένα σχόλιο χά χά.

Ενισχυτές υπάρχουν που πάνε στο 1 ΜΗz. Έχουν προφανώς βρεί τον τρόπο, εδώ και πολλά χρόνια. Δεν είναι πολλοί. Εγώ, πολλά χρόνια τώρα, που έψαχνα για αγορά ενισχυτή, ήξερα 2-3. Σου στέλνω έναν που τον είχα ακούσει κιόλας και που τώρα βλέπω τον πήγε στα 2 ΜΗZ. Τους άλλους μη με βάλεις να τους ψάχνω, δε τους θυμάμαι αλλά υπήρχαν (τότε).


Όλα τα άλλα που λές μου τα έχει πεί και ο πατέρας μου με την ακολουθούμενη φυσικά καζούρα , όταν επιμένω να εμβαθύνει λίγο πιο "επιστημονικά". Μετά μπλέκεται το πράγμα λίγο στην επιστήμη υλικών και με παίρνει ο διάολος , ιδίως με της παλιάς γενιάς ηλεκτρολόγους :)

Να συμπληρώσω (διαφωνήσω) μόνο στο γεγονός ότι χαλκό βάζουν κυρίως για τα RF κλπ που λέγαμε. Οι μετασχηματιστές κυρίως είναι σε κουτάκια απο σίδηρο - κράματα φυσικά, καθώς είναι πιο κατάλληλος και φθηνότερος για να σταματήσει μαγνητικά πεδία. Εμάνα με απασχόλησε λίγο το θέμα γιατί έχω 2 ενισχυτές. Ο ένας είναι 35 βατ κλαση Α τρίοδος με κάτι ΕΙ καταλαβαίνεις (ναι μεν σε σιδερένιο κλουβί) αλλά απο"κάτω δε νομίζω να συνεχίζει το κουτί (δεν έχει βάση δηάδή ο κύβος - δεν είμαι και σίγουρος αλλά ... μάλλον) και εμένα απο κάτω τους περνάνε -αναγκαστικά - τα καλώδια των ηχείων μου. Βέβαια των ηχειών σαν AC μεταφοράς δεν είναι και τόσο ευαίσθητα αλλά το είχα ψάξει λίγο και είναι πολύ δύσκολο (στη θεωρία) να σταματήσεις το μαγνητικό πεδίο που υπέθεσα οτι θα είναι γύρω στα 0.8 Gauss. (και αυτο δε το ξέρω αλλά απο γενικές γνώσεις φυσικής. Παραπάνω να είναι ... ? δε νομίζω . ).

Επίσης διαφωνω με την μετακίνηση. Γιατί δε τη θεωρείς οτι κάνει δουλειά. ? Ενα μαγνητικό πεδίο 0.8 - 1 Gauss θεωρητικά σε μια απόσταση 80 εκ - 1 μ μαξ μειώνεται δραματικά. Εδω μακροχρόνια επηρρεάζει μέχρι και το DNA δηλαδή μια έκθεση έστω και σε ενα τόσο μικρό πεδίο. Εγω π.χ. δε θα κοιμόμουνα με το προσκέφαλό μου κολλητα σε τοίχο και στο πίσω δωμάτιο να είχα το λαμπάτο μου.

Τα μαγνητικά πεδία μην τα υποτιμάς. Θα σου δώσω δυο δικά μου παραδείγματα απλά. Όταν περνάω ena καλώδιο USB 2 μέτρων (απο dac στο laptop) σε απόσταση έστω και 40 - 50 εκατοστων απο τα ηχεία μου 4 Χ 8" γούφερ το καθένα, βγάζει ένα buzzing ηλεκτρινικό o ήχος και ακούγονται και κάτι συνεχή κλικς μέχρι και χάνεται η σύνδεση και πρέπει να κλείσω και να ξανανοίξω το λαπτοπ για να επανέλεθει Όταν φυσικά το περνάω απο άλλου όλα ΟΚ. Επίσης το τηλεχειριστηριο ενισχυτή που είναι infrared όταν το έχω σε γωνία που πρέπει να "περάσει" απο τα γούφερ για να δεί το μάτι του, σταματάει να ανταποκρίνεται και κάνει τρελλά. Αλλάζεις γωνία όλα ΟΚ.

Βέβαια το shielding των μετασχηματιστων στην περίπτωση Χαι Φαι σίγουρα μειώνει την ένταση του πεδιού αλλά πόσο κάνεις δε ξέρει (αυτά φαντάζομαι τα ξέρουν οι κατασκευαστές, δε χρειάζεται να ασχολούμαι ή να ξέρω κάτι εγω φυσικά. Έτσι για να συζητάω). Εξάλλου τόσο μικρά πεδία δύσκολα μετριούνται και δεν αξίζει κιόλας καθότι όπως θα ξέρεις οι συσκευές μέτρησης είναι πολύ ακριβές. Και αυτοί που μετράνε σιγα μην έρθουν (και καλα κάνουν) να μετρήσουν τη χαζομάρα του Χαι Φιντελά. Αυτοί μετράνε (έχω γνωστό) αλλά για άλλες σοβαρές εφαρμογές κλπ. Πάντως, εγω δεν έχω εντοπίσει κάποιο πρόβλημα με τα καλώδια ηχείων να τρέχουν κάτω απο το λαμπάτο. Ούτε όταν παίζει αυτός, ούτε όταν παίζει ο τρανζοστοράτος μου, που είναι απο πάνω (καθώς λογικά και κλειστός ο λαμπάτος ο μετασηματιστής πάλι εκπέμπει νομίζω .... και μη σου πω ποιό πολύ). Τα δινορεύματα δεν είναι άλλο πράγμα ? Εγω μιλάω καθαρά για το μαγνητικό πεδίο του πυρήνα σαν πυρήνας. Τα δινορεύματα ελέγχονται με τη λωρίδα που είπες αλλά και άλλες μεθόδους- πρσκικές που ακολουθούνται κατα την κατσκευή του μετασχηματιστή. Οι τοροειδεις ιδίως κανενα πρόβλημα. Οι EI κατά τα γνωστά .... but we (i) love them and it's distortion.
 


Staff online

ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
171.306
Μηνύματα
2.858.039
Members
37.892
Νεότερο μέλος
Nardo
Top