Διαφορετικός ήχος με πηγή δύο διαφορετικούς MAC

Μηνύματα
45
Reaction score
140
Καλή μέρα σε όλους! Αντιμετωπίζω τα εξής θέματα! Επί σειρά ετών άκουγα μουσική με ένα παλιό Macbook pro του 2012 χρησιμοποιόντας το Τidal. Mετά από διαδοχικές αναβαθμίσεις του Tidal, κάποια στιγμή έπαψε να λειτουργεί, καθώς η έκδοση λογισμικού που υποστηρίζει ο υπολογιστής μου, δεν επαρκούσε πλέον. Αγόρασα λοιπόν ένα καινούργιο Macbook Pro με λογισμικό MacOS Monterey 12.3 με το νέο Chip Apple M1 Pro. Δηλαδή υπολογιστή πολύ πιο σύγχρονο γρήγορο και εξελιγμένο, από τον παλιό! Περίμενα λοιπόν καλώς ή κακώς, ήχο, τουλάχιστον ισάξιο ή και ακόμη καλύτερο από αυτό που είχα πριν! Το παράξενο είναι, ότι ο υπολογιστής αυτός μου δείνει την εντύπωση, ότι έχει χειρότερο ήχο από τον προηγούμενο! Τον δοκίμασα ως πηγή στα δύο, από τα τρία μου συστήματα που χρησιμοποιώ για να ακούω μουσική που έχουν και διαφορετικά DAC, και ήχο με το ίδιο χειρότερο αποτέλεσμα! Προσπάθησα να πείσω τον εαυτό μου, ότι αυτή η διαφορά είναι ψυχοακουστική που λογικά, είναι και το πιο πιθανό. Αλλωστε δεν μπορώ να αντιπαραβάλλω τους δύο Mac καθώς ο παλαιότερος απλά πλέον δεν παίζει. Αρα δεν μπορεί να κάνει κανείς να κάνει, μία πιο αντικειμενική αντιπαράθεση, ώστε να βεβαιωθεί κανείς, ότι αυτό είναι απλά ιδέα μου και όχι πραγματικότητα! Μπορεί να συμβαίνει όντως κάτι τέτοιο; Εχει παρατηρήσει κανείς κάτι παρόμοιο; Μπορεί άραγε να παίζει λόγο το ότι ο νέος υπολογιστής δεν έχει την παλιά εξοδο usb και έχω βάλει ένας από τους απλούς κινέζικους αντάπτορες, από το πλαίσιο, που κάνουν τη νέα έξοδο HDMI, Εthernet και usb; Στο τρίτο σύστημα δε μπόρεσα να το συνδέσω καθώς διαθέτει ως DAC τη Metric Lio8, που δεν έχει Usb! Αλλο ένα πρόβλημα, και δε ξέρω, αν υπάρχει αντίστοιχος αντάπτορας για σύνδεση! Στο πλαίσιο πάντως, δεν έχουν! Θα ήθελα τις γνώμες σας και βοήθεια πάνω σε αυτά!
 

Μηνύματα
27.250
Reaction score
25.239
Υπάρχει ο γνήσιος αντάπτορας της APPLE , δεν είναι φθηνός , αλλά τον βρίσκεις . Δεν θυμάμαι που τον είδα τελευταία , κάπου εδώ μέσα , και έλεγε ο αγοραστής ότι είχε όντως διαφορετικό και καλύτερο ήχο.
 


Μηνύματα
2.778
Reaction score
8.000
Παιδιά, μιλάμε πάντα για την USB έξοδο που οδηγεί σε DAC ?
Αν ναι, θεωρητικά δεν υπάρχει διαφορά και ακούτε placebo.

 



Μηνύματα
5.283
Reaction score
6.429
Όταν περιμένεις καλύτερο και ακούς χειρότερο δεν είναι πλασεμπο😉
Εάν αυτό που ακούς είναι αυτό που περιμένες μπορεί και να είναι ...
Αλλά όταν κοντά (γιατί άνθρωποι είμαστε σχεδόν ποτέ όλοι ίδιοι.. )
χρονικά διαπιστώνεις και το αντίθετο των αναμενόμενων μια χαρά ακούς και κρίνεις...κάνεις και για Ντρεντ :whistling:
Χωρίς μπλαιντ και ιστορίες για κυνηγούς και ψαράδες :party:
 
Last edited:

Μηνύματα
2.778
Reaction score
8.000
Όταν περιμένεις καλύτερο και ακούς χειρότερο δεν είναι πλασεμπο😉
Όταν δεν κάνεις τυφλή δοκιμή στα ίδια db, είναι μια αφηρημένη γνώμμη. Μπορεί να ακούς κάτι που να μετράει και να είναι λάθος αλλά εσύ προτιμάς το παλιό pc γιατί είσαι συναισθηματικά δεμένος ή δεν ξέρω κ εγώ τι άλλο.

Δεν μιλάω για περιπτώσεις εξόφθαλμης διαφοράς (π.χ. ένα ηχείο 100€ με ένα των 1500€). Αλλά στη συγκεκριμένη περίπτωση λίγο δύσκολα θα με πείσετε ότι ακούτε διαφορές μεταξύ 2 laptops της ίδιας μάρκας, με το ίδιο dac και το ίδιο υπόλοιπο σύστημα. Δεν έχει λογική ότι το παλιό pc στέλνει τα bits σωστά και το καινούριο λάθος, με θόρυβο ή οτιδήποτε άλλο.
 

Μηνύματα
1.059
Reaction score
1.577
Εφόσον μιλάμε για το ίδιο πρόγραμμα αναπαραγωγής, θα μπορούσε να υπάρχουν διαφορές στα settings?
 

Μηνύματα
5.283
Reaction score
6.429
Όταν δεν κάνεις τυφλή δοκιμή στα ίδια db, είναι μια αφηρημένη γνώμμη. Μπορεί να ακούς κάτι που να μετράει και να είναι λάθος αλλά εσύ προτιμάς το παλιό pc γιατί είσαι συναισθηματικά δεμένος ή δεν ξέρω κ εγώ τι άλλο.

Δεν μιλάω για περιπτώσεις εξόφθαλμης διαφοράς (π.χ. ένα ηχείο 100€ με ένα των 1500€). Αλλά στη συγκεκριμένη περίπτωση λίγο δύσκολα θα με πείσετε ότι ακούτε διαφορές μεταξύ 2 laptops της ίδιας μάρκας, με το ίδιο dac και το ίδιο υπόλοιπο σύστημα. Δεν έχει λογική ότι το παλιό pc στέλνει τα bits σωστά και το καινούριο λάθος, με θόρυβο ή οτιδήποτε άλλο.
Μην απομονώνεις φράσεις δεν κατάλαβες τι έγραψα μην υποθέτεις.

Η έλλειψη πλήρους γνώσης (και εδώ υποθέτεις)δεν σημαίνει απόλυτη γνώση όταν νομίζουμε ότι είναι πλήρης.

Καλύτερα να ψάξουμε που είναι το λάθος εάν το βρούμε παρά να ψάχνουμε σε οριλαδες και ψυχολόγους...
Που μάλλον αυτό προτείνεις για να πεισθείς...😀
 

Μηνύματα
13.644
Reaction score
6.612
Μπορεί άραγε να παίζει λόγο το ότι ο νέος υπολογιστής δεν έχει την παλιά εξοδο usb και έχω βάλει ένας από τους απλούς κινέζικους αντάπτορες, από το πλαίσιο, που κάνουν τη νέα έξοδο HDMI, Εthernet και usb;
Δοκίμασε να συνδέσεις το mac με τον dac με ένα καλώδιο usb c - usb b (αν και δεν ξέρω τι usb είσοδο έχει το dac σου). Πάντως δοκίμασε χωρίς αντάπτορες και προφανώς με wi-fi σύνδεση του mac με το δίκτυο. Αν και έτσι ακούς χειρότερα......τότε πάρε ένα ifi zen stream και καθάρισες.Αφού μπορείς να πάρεις macbook pro,χαλάρα το αγοράζεις και αυτό.
 

Μηνύματα
45
Reaction score
140
Χρησιμοποιώ δύο Μακ με μέτρικ lio8 3d. Ένα Macbook pro του 2015 και ένα του 2021. Προτιμώ του 2015 ;-)
Aν επιτρέπετε, πως συνδέετε αυτόν του 2021; Εχετε βρεί αντίστοιχο αντάπτορα, ή βύσμα; Εγώ που ρώτησα αν υπάρχει αντίστοιχος αντάπτορας, στο πλαίσιο και τους έδειξα τι βύσμα θέλω να συνδέσω το κοiταζαν σαν UFO! Αρα, αν κατάλαβα καλά και εσείς βλέπετε διαφορά στον ήχο και μάλιστα με Α - Β αντιπαραβολή!
 

dapost

Rehdeko & Harbeth lover
Μηνύματα
4.798
Reaction score
11.041
Είναι 3d η μέτρικ και τη συνδέω με το νέο Μακ με USB ή Ethernet μέσω adapter.

Διαφορετικο ηχο ακούω αλλάζοντας Μακ, software player, έκδοση software player, καλώδια interconnect κα. Αλλά η επιστήμη λέει είναι πλασημπο.
 

Μηνύματα
45
Reaction score
140
Όταν δεν κάνεις τυφλή δοκιμή στα ίδια db, είναι μια αφηρημένη γνώμμη. Μπορεί να ακούς κάτι που να μετράει και να είναι λάθος αλλά εσύ προτιμάς το παλιό pc γιατί είσαι συναισθηματικά δεμένος ή δεν ξέρω κ εγώ τι άλλο.

Δεν μιλάω για περιπτώσεις εξόφθαλμης διαφοράς (π.χ. ένα ηχείο 100€ με ένα των 1500€). Αλλά στη συγκεκριμένη περίπτωση λίγο δύσκολα θα με πείσετε ότι ακούτε διαφορές μεταξύ 2 laptops της ίδιας μάρκας, με το ίδιο dac και το ίδιο υπόλοιπο σύστημα. Δεν έχει λογική ότι το παλιό pc στέλνει τα bits σωστά και το καινούριο λάθος, με θόρυβο ή οτιδήποτε άλλο.
Δεν έχω πολλές γνώσεις επί του θέματος, αλλά και εγώ το ίδιο πιστεύω! Θεωρητικά δεν έπρεπε να υπάρχει διαφορά και για αυτό, εκπλήσομαι και εγώ! Και επειδή δεν μπορώ να το επιβεβεβαιώσω με άμεση αντιπαραβολή, αναρωτιέμαι , εάν κάποιος άλλος, έχει δει αντίστοιχες διαφορές στον ήχο και έγραψα αυτό το ποστ! Επιπλέον μπορεί να μην είναι πρόβλημα hardware, αλλά θέμα ρυθμίσεων ή software! Ακόμη και τυχόν αλλαγές που έκανε η ίδια η Tidal σε κάποια της αναβάθμιση. Το ότι ένα πιο εξελιγμένο μηχάνημα της ίδιας εταιρείας παίζει χειρότερα, από ένα ένα παλαιότερο και τεχνολογικά κατώτερο, ειδικά σε αυτό το κομμάτι της ηχητικής αλυσίδας, δεν μου φαίνεται και μένα λογικό! Διαφορές υπάρχουν πάντως σε μηχανήματα ήχου , ακόμη και της ίδιας κατηγορίας τιμής και σε αυτό άλλωστε στηρίζεται και η όλη φιλολογία και ενασχόληση με αυτό το Hobby, αλλά σχεδόν ποτέ δεν έχω δει διαφορές ειδικά πάνω σε αυτό το κομμάτι! Όπως φυσικά υπάρχουν και placebo καταστάσεις. Π.χ. μερικές φορές ακούγοντας ένα σύστημά μου, μου δημιουργεί την εντύπωση, ότι παίζει χειρότερα ή καλύτερα , από την προηγούμενη φορά, αλλά αυτό, έχω καταλήξει στο συμπέρασμα, ότι μάλλον πρόκειται για ψυχοακουστικό φαινόμενο! Αλλωστε αυτός ειναι ο τέταρτος Mac που συνδέω για μουσική! Στην πραγματικότητα και προηγουμένως, είχα άλλους δύο εν λειτουργία Mac, με τους οποίους άκουγα μουσική επί χρόνια, όπως και αυτόν της κόρης μου και ποτέ δεν μου δημιούργησαν αυτή την εντύπωση, ότι δηλαδή, παίζουν διαφορετικά μεταξύ τους! Ηταν και αυτοί διαφορετικά μοντέλα μεταξύ τους , αλλά δεν είχαν μεταξύ τους χρονολογικά και τεχνολογικά, τόσο μεγάλη διαφορά. Επιπλέον είχαν όλοι τους built in εξόδους για σύνδεση.
Δεν έχω πολλές γνώσεις επί του θέματος, αλλά και εγώ το ίδιο πιστεύω! Θεωρητικά δεν έπρεπε να υπάρχει διαφορά και για αυτό, εκπλήσομαι και εγώ! Και επειδή δεν μπορώ να το επιβεβεβαιώσω με άμεση αντιπαραβολή, αναρωτιέμαι , εάν κάποιος άλλος, έχει δει αντίστοιχες διαφορές στον ήχο και έγραψα αυτό το ποστ! Επιπλέον μπορεί να μην είναι πρόβλημα hardware, αλλά θέμα ρυθμίσεων ή software! Ακόμη και τυχόν αλλαγές που έκανε η ίδια η Tidal σε κάποια της αναβάθμιση. Το ότι ένα πιο εξελιγμένο μηχάνημα της ίδιας εταιρείας παίζει χειρότερα, από ένα ένα παλαιότερο και τεχνολογικά κατώτερο, ειδικά σε αυτό το κομμάτι της ηχητικής αλυσίδας, δεν μου φαίνεται και μένα λογικό! Διαφορές υπάρχουν σε μηχανήματα ήχου , ακόμη και της ίδιας κατηγορίας τιμής και σε αυτό άλλωστε στηρίζεται και η όλη φιλολογία και ενασχόληση με αυτό το Hobby, αλλά σχεδόν ποτέ δεν έχω δει διαφορές, ειδικά πάνω σε αυτό το κομμάτι! Όπως φυσικά υπάρχουν και placebo καταστάσεις. Π.χ. μερικές φορές ακούγοντας ένα σύστημά μου, μου δημιουργεί την εντύπωση, ότι παίζει χειρότερα ή καλύτερα , από την προηγούμενη φορά, αλλά αυτό, έχω καταλήξει στο συμπέρασμα, ότι μάλλον πρόκειται για ψυχοακουστικό φαινόμενο! Επιπλέον, αυτός ειναι ο τέταρτος Mac που συνδέω για μουσική! Στην πραγματικότητα και προηγουμένως, είχα άλλους δύο εν λειτουργία Mac, με τους οποίους άκουγα μουσική επί χρόνια, όπως και αυτόν της κόρης μου και ποτέ δεν μου δημιούργησαν αυτή την εντύπωση, ότι δηλαδή, παίζουν διαφορετικά μεταξύ τους! Ηταν και αυτοί διαφορετικά μοντέλα μεταξύ τους , αλλά δεν είχαν μεταξύ τους χρονολογικά και τεχνολογικά, τόσο μεγάλη διαφορά. Επιπλέον είχαν όλοι τους built in εξόδους για σύνδεση.
Αν υπάρχει διαφορά, που ψάχνουμε είναι προφανώς μία χειροπιαστή και αιτιολογημένη διαφορά που οφείλεται σε κάποιον, από τους παραπάνω παράγοντες. Οι ''μεταφυσικές'' διαφορές και υποκειμενικές είναι και προφανώς και δεν οδηγούν πουθενά!
 
Last edited:

Dimifoot

General Catsicofoot Patton
Editor
Μηνύματα
27.377
Reaction score
79.471
Εάν δεν κάνουμε level matched και διπλη τυφλή δοκιμή, κανένα συμπέρασμα δεν είναι ασφαλές.
Το μυαλό μας ξεγελιέται πολύ εύκολα
 

Μηνύματα
45
Reaction score
140
Είναι 3d η μέτρικ και τη συνδέω με το νέο Μακ με USB ή Ethernet μέσω adapter.

Διαφορετικο ηχο ακούω αλλάζοντας Μακ, software player, έκδοση software player, καλώδια interconnect κα. Αλλά η επιστήμη λέει είναι πλασημπο.
Αν κατάλαβα καλά η δική σας metric, είναι κάποια νεότερη έκδοση που παίρνει usb. Η δικιά μου είναι αυτή και δεν συνδεόταν με USB aλλά με ένα άλλο βύσμα,!
 

Attachments


TGD

Μηνύματα
7.192
Reaction score
7.217
Firewire. Ήταν στάνταρ διασύνδεση για μακ. Στα πισί μόνο οι κάρτες για βιντεοκάμερες είχαν τέτοιο βύσμα.
 


Μηνύματα
45
Reaction score
140
Firewire. Ήταν στάνταρ διασύνδεση για μακ. Στα πισί μόνο οι κάρτες για βιντεοκάμερες είχαν τέτοιο βύσμα.
Αν κατάλαβα καλά η δική σας metric, είναι κάποια νεότερη έκδοση που παίρνει usb. Η δικιά μου είναι αυτή και δεν συνδεόταν με USB aλλά με ένα άλλο βύσμα,!
Και δυστυχώς σε πρώτη φάση δεν βρήκα, αντάπτορα για αυτό στο βύσμα, που κατά τον πιτσιρίκο στο πλαίσιο, που αγόρασα το Mac ,είπε πως ....πρώτη φορά το βλέπει!
 

TGD

Μηνύματα
7.192
Reaction score
7.217

Αντίθετα, από USB δεν γίνεται να δεις Firewire, δεν φτάνει το bandwidth. Δεν ξέρω αν είναι ΟΚ με USB-C.
 


Staff online

ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
171.599
Μηνύματα
2.867.368
Members
37.936
Νεότερο μέλος
albie
Top