Δικάναλο χάος...? (ερωτήσεις - απορίες ενός "νέου & άσχετου" με το είδος)

Μηνύματα
7.257
Reaction score
11.799
Ειδες??

Ουτε καν καταλαβες οτι ηδη σου απαντησα!! :dontmentionit:Επομενος για θεματα φαγητου και τεχνης!!


Α,ριχνουμε και warning επειδη απανταμε στα μελη με τον ιδιο τροπο που γραφουν αυτοι???Ωραια διοικηση,Δημοκρατικη!!Η κλικα του τραμπουκισμου σε ολο της το μεγαλεio!
Εντάξει, παύω να ασχολούμαι με τραγικές καρικατούρες. Είσαι πανεπιστήμονας. Πρόσεξε μόνο γιατί με τις ιδεοληψίες σου υπάρχει η έστω και μικρή πιθανότητα να πάρεις κόσμο στο λαιμό σου. Εσύ θα έχεις ικανοποιήσει το "Εγώ" σου, αλλά ο άλλος θα τραβάει τις τρίχες του.
 

rose.athens

Not in the mood Mod
Super Moderator
Μηνύματα
46.278
Reaction score
93.717
Ειδες??

Ουτε καν καταλαβες οτι ηδη σου απαντησα!! :dontmentionit:Επομενος για θεματα φαγητου και τεχνης!!


Α,ριχνουμε και warning επειδη απανταμε στα μελη με τον ιδιο τροπο που γραφουν αυτοι???Ωραια διοικηση,Δημοκρατικη!!Η κλικα του τραμπουκισμου σε ολο της το μεγαλεio!
Δεχτήκατε warning και οι δύο. Φαίνεται ότι δεν σου ήταν αρκετό. Τα λέμε όταν -και αν- ηρεμήσεις.
 

Μηνύματα
244
Reaction score
690
Απόδειξέ μου για ποιο λόγο δεν θα παίξουν καλύτερα.
Οταν δε μπορεις να συγκρινεις εμπειρικα εναν πυκνωτη ΜΚΡ σε σειρα με το σημα,σε σχεση με ενα dac και ενα dsp,τοτε θα ελεγα οτι εισαι περιορισμενος γνωσεων για να σχολεισαι με την υψηλη πιστοτητα!

Διαβασε και ξεστραβωσου-απεδειξες πολλακις οτι δεν ξερεις γρι!

Με μερικες προτασεις που βλεπω,ο ανθρωπος θα βαζει να ακουσει ομποε και θα του ακουγεται βουκινο!!
Ε τώρα Γιάννη δε το λες ότι απάντησες και με τον ίδιο τρόπο που σου μίλησαν...........
 

leandros

Πάρτε παθητικά!
Μηνύματα
3.195
Reaction score
6.100
Κακούργεεεεεεε!!! χαχαχαχαχα!!

Και μόνο που δίνει τη χείριστη μέτρηση ως αυτή με την οποία πλασάρει το μηχάνημα, λέει πολλά. Φαντάσου τί θα γίνεται εκεί που θα κληθεί να λειτουργήσει. Μετά, ας πιάσουμε και το ηχείο που θα οδηγήσει, να δούμε τη ποιότητά του. Αστεία πράγματα.
φαντάσου όμως Νίκο, πόσο άθλιες τιμές μπορεί να έχουν τα ενεργά τις συγκεκριμένης κατηγορίας τιμής...που ντρέπονται να τις ανακοινώσουν!!:smile::smile:
Η περίπτωση του yamaha, είναι μια προσιτή λύση "ελβετικού σουγιά" με τα όποια μειονεκτήματα της κατηγορίαες τιμής του!..έχει το θάρρος όμως, έστω και καμουφλαρισμένα να τα ανακοινώσει...εν αντιθέσει με....;)
όντως μια πολύ τίμια πρόταση ολοκληρωμένου/πολυεργαλείου ενισχυτή στη κατηγορία τιμής του!
 
Last edited:


Μηνύματα
948
Reaction score
2.991
............... Επειδή έγινε αναφορά στα μηχανήματα που αναφέρατε στην πρώτη ανάρτηση του νήματος. Ειδικά αυτά αγνοήστε τα. ...........
Δικάναλο χάος. :D:D

Τα ενεργά και η class D... δεν είναι κάτι καινούργιο, είναι δεκαετίες στο κουρμπέτι,
το ότι γίνεται ευρεία χρήση στα studios είναι καθαρά για εξοικονόμηση χώρου διότι πέρα απ΄ την κονσόλα και τα ηχεία μια επιπλέον συσκευή (όπως ενός περιφερόμενου ενισχυτή) θα δημιουργούσε θέματα εργονομίας.
Το ίδιο ακριβώς ισχύει και με τον εντοιχισμό.

Επειδή υπάρχει δίψα για μάθηση όταν κατέβεις Αθήνα έλα να πάμε μαζί στον Χατζηστάμου
(το πλέον ειδικό άτομο, από mastering engineering..... μέχρι.... ~) ,
να ξεναγηθείς στον ιδανικότερο χώρο επισκόπησης και επεξεργασίας ήχου στην χώρα
και να τον ρωτήσεις ...

...σκέφτομαι να πάρω ενεργά + σαμπ για να ακούω μουσική στο σπίτι.

(Ο συγκεκριμένος εμπορεύεται... επαγγελματικό ήχο αλλά και hi fi.)

Αυτό που θα σου απαντήσει έλα να το ποστάρεις εδώ μέσα.

:drinks:
 



leandros

Πάρτε παθητικά!
Μηνύματα
3.195
Reaction score
6.100
Κανένας έμπορας δε θα σου πει πάρε ενεργά.....
Ο λόγος είναι προφανής...!!!
όπως αντιστοίχως, κανένας έμπορος ενεργών δε θα σου πει πάρε παθητικά!!
και στις δύο περιπτώσεις ο λόγος είναι το ίδιο προφανής!!
παρεμπιπτόντως ο εν λόγω κύριος που αναφέρει ο φίλος @Khas πουλάει και παθητικά και ενεργά! ;)
 
Last edited:

Μηνύματα
244
Reaction score
690
Δεν υπάρχει έμπορος ενεργών και έμπορος παθητικών...!
Προς τιμήν του ο έμπορος που πήρα τα ηχεία μου μου έδειξε το τιμολόγιο αγοράς τους.....
Ένιωσα άσχημα....
Οπότε γιατί από μόνος του να προτείνει κάποιον να πάει εκεί..?
 

Μηνύματα
7.257
Reaction score
11.799
φαντάσου όμως Νίκο, πόσο άθλιες τιμές μπορεί να έχουν τα ενεργά τις συγκεκριμένης κατηγορίας τιμής...που ντρέπονται να τις ανακοινώσουν!!:smile::smile:
Η περίπτωση του yamaha, είναι μια προσιτή λύση "ελβετικού σουγιά" με τα όποια μειονεκτήματα της κατηγορίαες τιμής του!..έχει το θάρρος όμως, έστω και καμουφλαρισμένα να τα ανακοινώσει...εν αντιθέσει με....;)
Δηλαδή, ιδιο πράγμα είναι να έχεις έναν ενισχυτή με κάααποια βατ στα 8Ω και να έχει να οδηγήσει ένα παθητικό ηχείο, με παθητικό κροσόβερ και ίδιο πράμα τρεις ενισχυτές που δεν σπαταλάνε ενέργεια σε ένα κροσόβερ και δίνουν ατόφια την όποια ενέργεια έχουν διαθέσιμη; Συν το ενσωματωμένο dsp ( οκ, το ότι έχω αρχίσει να πίνω νερό στο όνομά του, το έχεις καταλάβει. Μην επεκταθώ περαιτέρω :p ).
Kαι με ποιο ηχείο βρε Λέανδρε; Στα πόσα; 300; 400 ευρώ; Έχουν τα ηχεία σε αυτή τη κατηγορία τη πολυπόθητη ποιότητα κατασκευής για την απουσία της οποίας ρίχνετε στη πυρά τα ενεργά; Έχουν τα φτηνά παθητικά τη super duper καμπίνα που δεν έχουν τα ενεργά;
Εννοείται ότι δεν απαξιώνω τη Yamaha σαν εταιρεία ( αν και αυτές οι μετρήσεις χαλάνε στα μάτια μου τη καλή της φήμη, όχι επειδή είναι κακές, αλλά επειδή τις πλασάρει ως καλές, αν με πιάνεις ).
 

christos77

Master of Diffusion
Μηνύματα
6.261
Reaction score
13.148
υποσημείωση: το "λειασμένο" μου αυτί δυσκολεύτηκε να ακούσει το συγκεκριμένο κομμάτι. Ελπίζω να μη συμβαίνει κάτι παρόμοιο με τα ενεργά ηχεία.
μρε Μοζ μια χαρα μουσικη ακους, μη σε παρασυρουν και γινεις μεταλας και συ,
μρε μαιμουμου, βρε προβοκατορα, τη του εβαλες του ανθρωπου να ακουσει αυτα ειναι για αλλους
και ειναι και πολλοι να μη γραψω ονοματα και με βαρανε
 

Σταύρος Λαγκαδιανός

Το αγοράκι με τα σπίρτα
Μηνύματα
8.214
Reaction score
26.972
Δικάναλο χάος. :D:D

Τα ενεργά και η class D... δεν είναι κάτι καινούργιο, είναι δεκαετίες στο κουρμπέτι,
το ότι γίνεται ευρεία χρήση στα studios είναι καθαρά για εξοικονόμηση χώρου διότι πέρα απ΄ την κονσόλα και τα ηχεία μια επιπλέον συσκευή (όπως ενός περιφερόμενου ενισχυτή) θα δημιουργούσε θέματα εργονομίας.
Το ίδιο ακριβώς ισχύει και με τον εντοιχισμό.

Επειδή υπάρχει δίψα για μάθηση όταν κατέβεις Αθήνα έλα να πάμε μαζί στον Χατζηστάμου
(το πλέον ειδικό άτομο, από mastering engineering..... μέχρι.... ~) ,
να ξεναγηθείς στον ιδανικότερο χώρο επισκόπησης και επεξεργασίας ήχου στην χώρα
και να τον ρωτήσεις ...

...σκέφτομαι να πάρω ενεργά + σαμπ για να ακούω μουσική στο σπίτι.

(Ο συγκεκριμένος εμπορεύεται... επαγγελματικό ήχο αλλά και hi fi.)

Αυτό που θα σου απαντήσει έλα να το ποστάρεις εδώ μέσα.

:drinks:
Μα τόσο δύσκολο είναι να γίνω κατανοητός??
Το "αγνοείστε τα" που έγραψα έχει να κάνει, αφενός με τον περιττό, για τις ανάγκες του, δέκτη και αφετέρου με την τιμή η οποία είναι σαφέστατα εκτός του προϋπολογισμού του.
Όσο για το ότι τα ενεργά και η class D υπάρχουν εδώ και 10ετίες είναι γνωστό. Ήδη το 1977 είχα διαβάσει για τα ενεργά κροσόβερς. Από την άλλη βέβαια, καλό θα είναι να μπορούμε να διακρίνουμε τα ενεργά ηχεία από τα αυτοενισχυόμενα... ;) ;) ;)
 
Last edited:

Nick Arvanitakis

Audio Pro
Administrator
Μηνύματα
46.964
Reaction score
23.739
Πόσα είναι τα Watt του Yamaha στα 8Ω από 20-20.000Hz με THD κάτω του 0,1%;
Ω ρε φίλε , ζητάς κι εσύ κάτι πράγματα..
Δεν έχουν ιδέα ποιά μέτρηση λέει την αλήθεια, αλλά ακούνε στηρίγματα καλωδίων ...

Προς τιμήν του ο έμπορος που πήρα τα ηχεία μου μου έδειξε το τιμολόγιο αγοράς τους...
Αν είδες κέρδος μικρότερο από 15-20% , πες του να σου δείξει και το year end bonus.
 

Μηνύματα
5.983
Reaction score
15.463
Εκτός κι αν το "χαμηλό γκάζι" μεταφράζεται ως απώλεια απόλαυσης της μουσικής εμπειρίας.
Ναι.
Προς τιμήν του ο έμπορος που πήρα τα ηχεία μου μου έδειξε το τιμολόγιο αγοράς τους.....
Πειτε κι εμας - φανταζομαι δεν ειναι κρατικο μυστικο ή ντροπη ...

Σκουτελοβαριχνω σας !
 

leandros

Πάρτε παθητικά!
Μηνύματα
3.195
Reaction score
6.100
Δηλαδή, ιδιο πράγμα είναι να έχεις έναν ενισχυτή με κάααποια βατ στα 8Ω και να έχει να οδηγήσει ένα παθητικό ηχείο, με παθητικό κροσόβερ και ίδιο πράμα τρεις ενισχυτές που δεν σπαταλάνε ενέργεια σε ένα κροσόβερ και δίνουν ατόφια την όποια ενέργεια έχουν διαθέσιμη; Συν το ενσωματωμένο dsp ( οκ, το ότι έχω αρχίσει να πίνω νερό στο όνομά του, το έχεις καταλάβει. Μην επεκταθώ περαιτέρω :p ).
Kαι με ποιο ηχείο βρε Λέανδρε; Στα πόσα; 300; 400 ευρώ; Έχουν τα ηχεία σε αυτή τη κατηγορία τη πολυπόθητη ποιότητα κατασκευής για την απουσία της οποίας ρίχνετε στη πυρά τα ενεργά; Έχουν τα φτηνά παθητικά τη super duper καμπίνα που δεν έχουν τα ενεργά;
Εννοείται ότι δεν απαξιώνω τη Yamaha σαν εταιρεία ( αν και αυτές οι μετρήσεις χαλάνε στα μάτια μου τη καλή της φήμη, όχι επειδή είναι κακές, αλλά επειδή τις πλασάρει ως καλές, αν με πιάνεις ).
Νίκο, προβληματίζεσαι για το αν τα βατ του εν λόγω ενισχυτή είναι αρκετά, κι εν μέρει..έχεις δίκιο!
Από την άλλη δε προβληματίζεσαι όταν σου ανακοινώνουν στο ενεργό μια ισχύς ενισχυτικών χωρίς καμιά άλλη πληροφορία!!..πχ για τη παραμόρφωση που τόσο σε ενόχλησε στον yamaha!!!
μου λες επίσης για το ποίο ηχείο στα 300-400€, αλλά από την άλλη δε δείχνει να σε προβληματίζει το γεγονός ότι οι 3 x 2 ενισχυτές, τα 6 μεγάφωνα, οι 2 καμπίνες, τα 2 ενεργά κροσόβερ, τα αποσβεστικά υλικά των 2 ηχείων, οι ακροδέκτες, ρυθμιστά και διακόπτες, τα dsp των ενεργών κάνουν...1000€!
εκεί δε τίθεται η ποιότητα κατασκευής των ενεργών ηχείων που ευαγγελίζεσαι εν αμφιβόλω??

είπαμε..και στις 2 περιπτώσεις υπάρχουν μεγάλες υποχωρήσεις!!
Άλλωστε, προτάσεις κάνουμε σε ένα φίλο που στο τέλος ο ίδιος θα κληθεί να κρίνει το ποιά απ'όλες του κάνει περισσότερο!:smile:
 

Μηνύματα
244
Reaction score
690
Αν είδες κέρδος μικρότερο από 15-20% , πες του να σου δείξει και το year end bonus
15-20%...??? Καλά θα ήταν για αυτόν..... :biggrin:
Φαντάζομαι το year and bonus έχει να κάνει με τον συνολικό τζίρο στον προμηθευτή οπότε το ίδιο μας κάνει..... (Αν καταλαβαίνεις τι θέλω να πω)
Δε θέλω να αναφερθώ περαιτέρω σε μαγαζιά και προμηθευτές είμαι στις πωλήσεις χρόνια και ξέρω ότι είναι λεπτό το θέμα!!!
 

Nick Arvanitakis

Audio Pro
Administrator
Μηνύματα
46.964
Reaction score
23.739
15-20%...??? Καλά θα ήταν για αυτόν...
Aν βγάζει λιγότερα , είναι κακός έμπορος .

Φαντάζομαι το year and bonus έχει να κάνει με τον συνολικό τζίρο στον προμηθευτή οπότε το ίδιο μας κάνει..
Δεν μας κάνει το ίδιο.
Υπάρχουν πολλοί που βασίζονται στις ποσοτικές πωλήσεις και όχι στις ποιοτικές και μ αυτόν τον τρόπο παλεύουν να τα βγάλουν πέρα.


Δε θέλω να αναφερθώ περαιτέρω σε μαγαζιά και προμηθευτές είμαι στις πωλήσεις χρόνια και ξέρω ότι είναι λεπτό το θέμα!!!
Αγαπητέ μου , είμαι 25 χρόνια στην χονδρική του hi-fi.
 

Μηνύματα
7.257
Reaction score
11.799
Νίκο, προβληματίζεσαι για το αν τα βατ του εν λόγω ενισχυτή είναι αρκετά, κι εν μέρει..έχεις δίκιο!
Από την άλλη δε προβληματίζεσαι όταν σου ανακοινώνουν στο ενεργό μια ισχύς ενισχυτικών χωρίς καμιά άλλη πληροφορία!!..πχ για τη παραμόρφωση που τόσο σε ενόχλησε στον yamaha!!!
μου λες επίσης για το ποίο ηχείο στα 300-400€, αλλά από την άλλη δε δείχνει να σε προβληματίζει το γεγονός ότι οι 3 x 2 ενισχυτές, τα 6 μεγάφωνα, οι 2 καμπίνες, τα 2 ενεργά κροσόβερ, τα αποσβεστικά υλικά των 2 ηχείων, οι ακροδέκτες, ρυθμιστά και διακόπτες, τα dsp των ενεργών κάνουν...1000€!
εκεί δε τίθεται η ποιότητα κατασκευής των ενεργών ηχείων που ευαγγελίζεσαι εν αμφιβόλω??

είπαμε..και στις 2 περιπτώσεις υπάρχουν μεγάλες υποχωρήσεις!!
Άλλωστε, προτάσεις κάνουμε σε ένα φίλο που στο τέλος ο ίδιος θα κληθεί να κρίνει το ποιά απ'όλες του κάνει περισσότερο!:smile:
Με προβληματίζει λιγότερο το κόστος των υλικών στα 1000€ γιατί ήδη ( τουλάχιστον όπως το έχω συλλάβει ), έχει παραγκωνίσει πολλούς παράγοντες που επιδρούν αρνητικά στο τελικό αποτέλεσμα. Επιπρόσθετα, ο κατασκευαστής των ενεργών ( πρέπει να ) έχει ένα σημαντικό αβαντάζ: ξέρει τί έχει βάλει μέσα στα ηχεία , τι υλικά έχει χρησιμοποιήσει, άρα (πρέπει να) έχει κάνει το ματσάρισμα ενισχυτών, μεγαφώνων και καμπίνας. Δεν είναι ένας και μόνο ενισχυτής που θα οδηγήσει το τυχαίο ηχείο. Υποτίθεται ότι είναι ένα σύνολο που έχει μελετηθεί να λειτουργεί ως σύνολο και όχι ως μονάδες. Συν το ενεργό κροσόβερ που είναι ασφαλώς πιο προβλέψιμο απο τα υλικά που θα βάλει ο κατασκευαστής στα ηχεία των 300~400€.
Για τα ίδια τα υλικά, ας κάτσουμε να αναρωτηθούμε: γιατί, οι τιμές των μηχανακίων που έχουμε, αντικατοπτρίζουν τη ποιότητα των υλικών που έχουν χρησιμοποιηθεί...?

Κάτσε να ξεκαθαρίσω λίγο και τη θέση μου, μη παρεξηγούμαι: Τα βλέπω έτσι, με βάση τη λογική μου που πιστεύω ότι είναι και η κοινή λογική. Ασφαλώς και ο φίλος θα πρέπει να ακούσει τα ηχεία ( ειδικά αφού του πρότεινε ο Mpanis να πάει και να τα ακούσει ) και στη θέση του θα ζητούσα απο τον Mpanis να έκανε και παιχνίδια με το dsp, για να έβλεπα πως συμπεριφέρεται αυτό το μαραφέτι ( το dsp ).
Kαι @leandros, ειλικρινά πιστεύω αυτό που είπα αρχικά, ότι δηλαδή αν τώρα ψώνιζα σύστημα, θα έριχνα το χρήμα σε ενεργά και dsp. 100% τα χρήματα που έδωσα γι'αυτά που έχω όταν ήταν καινούργια. Είμαι σίγουρος ότι θα έκανα παπάδες. Αυτό βέβαια ισχύει για εμένα όπως το βλέπω σαν αγοραστής, μουσικόφιλος, αλλά και ολίγον έως πολύ απο μηχανάκιας ( :p ). Δεν σημαίνει ότι πρέπει να ακολουθήσουν κι άλλοι, αλλά κουβεντα να γίνεται.
 
Last edited:

Μηνύματα
244
Reaction score
690
Aν βγάζει λιγότερα , είναι κακός έμπορος .
Αν είστε 25 χρόνια στην χονδρική του hi-fi θα έπρεπε να ξέρετε πολύ καλά ότι πολλές φορές την τιμή δεν την ορίζουν οι έμποροι.....μη με ρωτήσετε ποιοί την ορίζουν..
Δεν μας κάνει το ίδιο.
Υπάρχουν πολλοί που βασίζονται στις ποσοτικές πωλήσεις και όχι στις ποιοτικές και μ αυτόν τον τρόπο παλεύουν να τα βγάλουν πέρα.
Για αυτό ακριβώς για να μην παλεύουν γιατί όντως παλεύουν κοιτάνε να πουλήσουν το προϊόν που θα τους αποφέρει τα μέγιστα κέρδη!
Αγαπητέ μου , είμαι 25 χρόνια στην χονδρική του hi-fi
Θα τα ξέρετε οπότε καλύτερα από εμένα όπως και ότι δεν θα ήταν εποικοδομητική μια τέτοια κουβέντα εδώ..!!!
Θα ήθελα οποιαδήποτε άλλη κουβέντα να γίνει με πμ.
Φιλικά πάντα.!
 


ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
171.600
Μηνύματα
2.865.584
Members
37.933
Νεότερο μέλος
alkapsal
Top